Χρόνια πολλά Μαρίνα (marinam)..

Ευχές.

Συντονιστής: Συντονιστές

Άβαταρ μέλους
panagiotisspy
Κορυφαίος Αποστολέας
Κορυφαίος Αποστολέας
Δημοσιεύσεις: 7181
Εγγραφή: Πέμ Ιουν 04, 2009 4:57 am
Τοποθεσία: ΠΕΛΟΠΟΝΝΗΣΟΣ

Χρόνια πολλά Μαρίνα (marinam)..

Δημοσίευση από panagiotisspy »

Χρόνια πολλά κι' Ευλογημένα καλή μου αδελφή Μαρίνα.. :8 :8

Νάσαι πάντα καλά, πάντα μέσα στην Ευλογία και στην Αγάπη Του..

Πάρε κι' ένα τραγούδι, που είναι ένα από τα ομορφότερα που έχουν γραφτεί ποτέ..

Σκέψου πόσο σε αγαπούσαν οι Ελύτης - Θεοδωράκης, ώστε να σου γράψουν αυτό το αριστούργημα..

Καλή μετάνοια και καλό Παράδεισο αδελφή μου.. :8 :8

Μαρίνα....

Στίχοι: Οδυσσέας Ελύτης
Μουσική: Μίκης Θεοδωράκης

Δώσε μου δυόσμο να μυρίσω,
λουίζα και βασιλικό
μαζί μ'αυτά να Σε φιλήσω,
και τι να πρωτοθυμηθώ

Τη βρύση με τα περιστέρια,
των Αρχαγγέλων το σπαθί
Το περιβόλι με τ' αστέρια,
και το πηγάδι το βαθύ

Τις νύχτες που Σε σεργιανούσα,
στην άλλη άκρη τ' Ουρανού
Και ν' ανεβαίνεις Σε θωρούσα,
σαν Αδελφή του Αυγερινού

Μαρίνα πράσινο μου Αστέρι
Μαρίνα Φως του Αυγερινού
Μαρίνα μου άγριο περιστέρι
Και Κρίνο του καλοκαιριού....


Εάν ταις γλώσσαις των ανθρώπων λαλώ και των αγγέλων,Αγάπην δε μη έχω,γέγονα χαλκός ηχών ή κύμβαλον αλαλάζον. Και εάν έχω προφητείαν και ειδώ τα μυστήρια πάντα και πάσαν την γνώσιν και έχω πάσαν την πίστιν,ώστε όρη μεθιστάνειν,Αγάπην δε μη έχω, ουδέν ειμί.
Άβαταρ μέλους
stathis73
Κορυφαίος Αποστολέας
Κορυφαίος Αποστολέας
Δημοσιεύσεις: 6455
Εγγραφή: Δευ Απρ 19, 2010 8:44 am
Τοποθεσία: Ευστάθιος-Λευκός Πύργος της Μακεδονίας.

Re: Χρόνια πολλά Μαρίνα (marinam)..

Δημοσίευση από stathis73 »

Xρονια πολλά Νίνα παιδί μου και ευλογημένα, να συνεχίσεις με ανδρεία τον αγώνα τον καλό που διάλεξες και ο Άγιος Γεώργιος που τόσο αγαπάς να είναι προστάτης και βοηθός σε όλη σου την ζωή.
Τις θεός Μέγας ως ο Θεός ημών.
gkou
Κορυφαίος Αποστολέας
Κορυφαίος Αποστολέας
Δημοσιεύσεις: 2629
Εγγραφή: Τρί Μαρ 21, 2006 6:00 am
Τοποθεσία: Γεωργία@Κόρινθος

Re: Χρόνια πολλά Μαρίνα (marinam)..

Δημοσίευση από gkou »

Xρόνια πολλά κι ευλογημένα Μαρίνα :8
efthumhs
Κορυφαίος Αποστολέας
Κορυφαίος Αποστολέας
Δημοσιεύσεις: 1547
Εγγραφή: Δευ Δεκ 18, 2006 6:00 am
Τοποθεσία: Στερεά Ελλάδα

Re: Χρόνια πολλά Μαρίνα (marinam)..

Δημοσίευση από efthumhs »

Μαρίνα μου χρόνια πολλά και ευλογημένα σου εύχομαι. Δεν ήξερα πως σήμερα έχεις γενέθλια! Εύχομαι ο Άγιος Άγιος Γεωργιος να σου χαρίζει μακροημέρευση, πνευματική προκοπή και προκοπή βίου. :8 :8

Υ.Γ: Το ότι είσαι ευλογημένο άτομο φαίνεται και απο το εξής "σημείο": Σήμερα που έχεις γενέθλια, κοιμήθηκαν τρεις νεότεροι "γίγαντες" της ορθοδοξίας: Πατηρ Πορφυριος, Πατηρ Αμβρόσιος στην Αμφικλεια και Γεροντας Κλεοπας της Ρουμανίας! :wink: :wink: :lol: :lol:
Άβαταρ μέλους
marinam
Κορυφαίος Αποστολέας
Κορυφαίος Αποστολέας
Δημοσιεύσεις: 1018
Εγγραφή: Δευ Νοέμ 08, 2010 3:47 pm
Τοποθεσία: ΕΝ ΙΩΑΝΝΙΝΟΙΣ

Re: Χρόνια πολλά Μαρίνα (marinam)..

Δημοσίευση από marinam »

Παναγιωτάκη μου σε ευχαριστώ πολύ για τις ευχές σου, να σαι πάντα καλά. Ωραίο το τραγούδι που μου αφιέρωσες. Σε ευχαριστώ πολύ.

Νούνε μου σε ευχαριστώ και σένα για τις ευχές σου. Όπως είπες ... να ναι ευλογημένα .... Εγώ το μόνο που θέλω είναι να πρεσβέυει για όλους μας ο Αγιος μου.

Γεωργία μου να σαι καλά σε ευχαριστώ πολύ για τις ευχές. Καλό παράδεισο σε όλους μας.

Παιδιά να σας πω και ένα νεο; Από ώρα σε ώρα γεννάει και η νύφη μου κοριτσάκι που και ο νέος άνθρωπος αυτός θα ονομαστεί Μαρίνα το όνομα της γιαγίας μου, αφού αυτή μας μεγάλωσε θέλει ο αδερφός μου η μπέμπα (πρώτα ο Θεός) να πάρει το όνομα της .... Και έτσι σήμερα δεν πήγα πρακτική, δεν ξέρω αν θα μπορέσω να πάω και στο Ευχέλαιο που θα γίνει στον Αγιό μου. Αλλά .... ΓΕΝΑΜΕ :mrgreen: :mrgreen:
Μὴ χωρίσεις μὲ τῆς δόξης τῶν μαρτύρων σου γλυκύτατε Ἰησοῦ ὅτι τέτρωμαι τῆς σῆς ἀγάπης ἐγώ ἀλλὰ ἐνίσχυσον μὲ διὰ τὸ μέγα σου ἔλεος, Χριστέ * Τίς Θεὸς μέγας ὡς ὁ Θεὸς ἡμῶν; σὺ εἶ ὁ Θεὸς ὁ ποιῶν θαυμάσια μόνος * Κύριε Ἰησοῦ Χριστέ Υἱὲ τοῦ Θεοῦ ἐλέησόν με
gkou
Κορυφαίος Αποστολέας
Κορυφαίος Αποστολέας
Δημοσιεύσεις: 2629
Εγγραφή: Τρί Μαρ 21, 2006 6:00 am
Τοποθεσία: Γεωργία@Κόρινθος

Re: Χρόνια πολλά Μαρίνα (marinam)..

Δημοσίευση από gkou »

Ωωω! Άντε, με έναν πόνο! :25 Αυτά είναι πολύ όμορφα νέα!
Άβαταρ μέλους
marinam
Κορυφαίος Αποστολέας
Κορυφαίος Αποστολέας
Δημοσιεύσεις: 1018
Εγγραφή: Δευ Νοέμ 08, 2010 3:47 pm
Τοποθεσία: ΕΝ ΙΩΑΝΝΙΝΟΙΣ

Re: Χρόνια πολλά Μαρίνα (marinam)..

Δημοσίευση από marinam »

ΩΩΩ ναι Ευθυμάκο σαν σήμερα γεννήθηκα πριν πολλά :20 :20 πολλά :20 :20 πολλά :20 :20 μα πολλά χρόνια :20 :20 . Ευλογημένο άτομο Ευθυμάκο μου δεν είμαι, ένα "παλιοτομάρι" που λένε και στο χωριό μου είμαι. Αγώνα κάνω. Όπως όλοι μας. Ευλογημένος είναι ο Πατέρας μου γιατι πήρε έναν αγριάνθρωπο και τον έκανε άνθρωπο. Απλά είμαι πολύ μα πολύ αυθόρμητος άνθρωπος (που ίσως βρω και τον μπελά μου απο αυτό). Και επίσης γνώρισα τον Θεό σε ηλικία μεγάλη και όλα μα όλα μου φαίνονται τόσο υπέροχο που δεν τα "σηκώνει" η αντιληψή μου και για αυτό δεν φιλτράρω οτι λέγω αγαπητέ. Δεν ήξερα πότε κοιμηθηκαν οι γέροντες. Για τον πρώτο έχω διαβάσει. Εξαισια μορφή. Ευλογημένος άνθρωπος ήταν σε τούτη την ζωή, αλλά νομίζω είναι και στην άλλη.

Να σας πω και την αμαρτία μου τώρα; (θα την εξομολογηθώ το υπόσχομαι στον Πατέρα μου γιατι είναι αμαρτία)!! Πολύ χαίρομαι και για μένα και για σας που μέσα απο το φόρουμ αυτό γνωρίσατε τον Αγιο μου. Ειλικρινά. Μακάρι να μπορούσα να κάνω περισσότερα αλλά τι να κάνω; Αν κάνω κάτι περισσότερο σίγουρα θα βρω τον μπελά μου και σίγουρα θα παρεξηγηθώ. Πιθανον το δευτερο να έχει γίνει κι όλας αλλά ο Θεός είναι μεγάλος και δίκαιος και δεν με αφορά. Καμια μήνυση μη μου κάνουν μόνο :mrgreen: :mrgreen: :mrgreen: :45 :45 .


Σε ευχαριστώ για τις ευχές σου Πασά μου. Η Παναγιά μαζί σου.

Αννούλα ναι μακάρι.
Μὴ χωρίσεις μὲ τῆς δόξης τῶν μαρτύρων σου γλυκύτατε Ἰησοῦ ὅτι τέτρωμαι τῆς σῆς ἀγάπης ἐγώ ἀλλὰ ἐνίσχυσον μὲ διὰ τὸ μέγα σου ἔλεος, Χριστέ * Τίς Θεὸς μέγας ὡς ὁ Θεὸς ἡμῶν; σὺ εἶ ὁ Θεὸς ὁ ποιῶν θαυμάσια μόνος * Κύριε Ἰησοῦ Χριστέ Υἱὲ τοῦ Θεοῦ ἐλέησόν με
Athanasius
Συστηματικός Αποστολέας
Συστηματικός Αποστολέας
Δημοσιεύσεις: 163
Εγγραφή: Παρ Αύγ 20, 2010 8:35 am

Re: Χρόνια πολλά Μαρίνα (marinam)..

Δημοσίευση από Athanasius »

καλά χρόνια κι ευλογημένα Μαρίνα
Είναι γεναιότερο και βασιλικότερο να νικάς τα πάθη και τις αδυναμίες σου, από το να νικάς στην μάχη τον εχθρό".
Μέγας Αλέξανδρος
Άβαταρ μέλους
marinam
Κορυφαίος Αποστολέας
Κορυφαίος Αποστολέας
Δημοσιεύσεις: 1018
Εγγραφή: Δευ Νοέμ 08, 2010 3:47 pm
Τοποθεσία: ΕΝ ΙΩΑΝΝΙΝΟΙΣ

Re: Χρόνια πολλά Μαρίνα (marinam)..

Δημοσίευση από marinam »

Παιδιά μόλις με πήρε ο αδερφός μου απο το Νοσοκομείο. Γεννήσαμε. Γεννησαμε.

Αθανάσιε σε ευχαριστώ πολύ. Να σαι καλά, η Παναγιά μαζί σου σε ότι κάνεις καλέ μου.
Μὴ χωρίσεις μὲ τῆς δόξης τῶν μαρτύρων σου γλυκύτατε Ἰησοῦ ὅτι τέτρωμαι τῆς σῆς ἀγάπης ἐγώ ἀλλὰ ἐνίσχυσον μὲ διὰ τὸ μέγα σου ἔλεος, Χριστέ * Τίς Θεὸς μέγας ὡς ὁ Θεὸς ἡμῶν; σὺ εἶ ὁ Θεὸς ὁ ποιῶν θαυμάσια μόνος * Κύριε Ἰησοῦ Χριστέ Υἱὲ τοῦ Θεοῦ ἐλέησόν με
Άβαταρ μέλους
stathis73
Κορυφαίος Αποστολέας
Κορυφαίος Αποστολέας
Δημοσιεύσεις: 6455
Εγγραφή: Δευ Απρ 19, 2010 8:44 am
Τοποθεσία: Ευστάθιος-Λευκός Πύργος της Μακεδονίας.

Re: Χρόνια πολλά Μαρίνα (marinam)..

Δημοσίευση από stathis73 »

Να είναι καλότυχο και καλοφωτισμένο το νεο σας μέλος Νινα.
Τις θεός Μέγας ως ο Θεός ημών.
Απάντηση

Επιστροφή στο “Χρόνια Πολλά”