Παρακλητικός Κανόνας Αγίων Κυπριανού και Ιουστίνης

Συλλογη παρακλητικών κανόνων

Συντονιστής: Συντονιστές

Απάντηση
efthumhs
Κορυφαίος Αποστολέας
Κορυφαίος Αποστολέας
Δημοσιεύσεις: 1547
Εγγραφή: Δευ Δεκ 18, 2006 6:00 am
Τοποθεσία: Στερεά Ελλάδα

Παρακλητικός Κανόνας Αγίων Κυπριανού και Ιουστίνης

Δημοσίευση από efthumhs »

Ευλογήσαντος του ιερέως λέγομεν τον Ψαλμόν ΡΜΒ΄ (142)

Κύριε εισάκουσον της προσευχής μου, ενώτισαι την δέησίν μου εν τη αληθεία σου, εισάκουσόν μου εν τη δικαιοσύνη σου.
Και μη εισέλθεις εις κρίσιν μετά του δούλου σου, ότι ου δικαιωθήσεται ενώπιόν σου πας ζων.
Ότι κατεδίωξεν ο εχθρός την ψυχήν μου. εταπείνωσεν εις γην την ζωήν μου.
Εκάθισέ με εν σκοτεινοίς, ως νεκρούς αιώνος. Και ηκηδίασεν επ’ εμέ το πνεύμα μου, εν εμοί εταράχθη η καρδία μου.
Εμνήσθην ημερών αρχαίων, εμελέτησα εν πάσι τοις έργοις σου, εν ποιήμασι των χειρών σου εμελέτων. Διεπέτασα προς σε τα χείρας μου. η ψυχή μου ως γη άνυδρός σοι.
Ταχύ εισάκουσόν μου, Κύριε, εξέλιπε το πνεύμα μου.
Μη αποστρέψεις το πρόσωπόν σου απ’ εμού, και ομοιωθήσομαι τοις καταβαίνουσιν εις λάκκον.
Ακουστόν ποίησον μοι το πρωί το έλεός σου, ότι επί σοι ήλπισα.
Γνώρισόν μοι, Κύριε, οδόν, εν η πορεύσομαι, ότι προς σε ήρα την ψυχήν μου
Εξελού με εκ των εχθρών μου, Κύριε. προς σε κατέφυγον, δίδαξόν με του ποιείν το θέλημά σου, ότι συ ει ο Θεός μου.
Το Πνεύμα σου το αγαθόν οδηγήσει με εν γη ευθεία. ένεκεν του ονόματός σου, Κύριε, ζήσεις με.
Εν τη δικαιοσύνη σου εξάξεις εκ θλίψεως την ψυχήν μου, και εν τω ελέει σου εξολοθρεύσεις τους εχθρούς μου. και απολείς πάντας τους θλίβοντας την ψυχήν μου, ότι εγώ δούλός σού ειμί.




Ήχος δ΄

Θεός Κύριος και επέφανεν ημίν. ευλογημένος ο ερχόμενος εν ονόματι Κυρίου.
Στιχ. α΄. Εξομολογείσθε τω Κυρίω, και επικαλείσθε το όνομα το άγιον αυτού.

Θεός Κύριος και επέφανεν ημίν. ευλογημένος ο ερχόμενος εν ονόματι Κυρίου.
Στιχ. β΄. Πάντα τα έθνη εκύκλωσάν με και τω ονόματι Κυρίου ημυνάμην αυτούς.

Θεός Κύριος και επέφανεν ημίν. ευλογημένος ο ερχόμενος εν ονόματι Κυρίου.
Στιχ. γ΄. Παρά Κυρίου εγένετο αύτη, και έστι θαυμαστή εν οφθαλμοίς ημών.

Θεός Κύριος και επέφανεν ημίν. ευλογημένος ο ερχόμενος εν ονόματι Κυρίου.


Ήχος δ΄. Ο υψωθείς εν τω Σταυρώ.
Ως Ιεράρχης και στερρός Αθλοφόρος, Κυπριανέ Ιερομάρτυς Κυρίου, και Ιουστίνα Μάρτυς καλλιπάρθενε, πάσης ημάς ρύσασθε, συμφοράς και ανάγκης, και εξ επιθέσεων, του δολίου Βελίαρ, και βοηθείτε πάσι συμπαθώς, τοις τρυχομένοις, κακία του όφεως.

Δόξα Πατρί και Υιώ και Αγίω Πνεύματι.
Ήχος γ΄. Θείας πίστεως.
Θείου πνεύματος, τη χορηγία, φως προσέλαβες, θεογνωσίας, Κυπριανέ καταισχύνας τον δράκοντα. και μαρτυρίου τον δρόμον διήνυσας, συν Ιουστίνη ομού τη θεόφρονι. μεθ’ ης πρέσβευε, Τριάδι τη πανοικτίρμονι, δωρήσασθαι το μέγα έλεος.

Και νυν και αεί και εις τους αιώνας των αιώνων. Θεοτόκιον.
Ήχος δ΄. Ο υψωθείς εν τω Σταυρώ.
Ου σιωπήσωμεν ποτε, Θεοτόκε, τας δυναστείας σου λαλείν οι ανάξιοι. ειμή γαρ συ προΐστασο πρεσβεύουσα, τις ημάς ερρύσατο, εκ τοσούτων κινδύνων; τις δε διεφύλαξεν, έως νυν ελευθέρους; Ουκ αποστώμεν Δέσποινα εκ σου. σους γαρ δούλους σώζεις αεί εκ παντοίων δεινών.

Ο Ν΄ (50) ΨΑΛΜΟΣ
Ελέησόν με ο Θεός κατά το μέγα έλεός σου, και κατά το πλήθος των οικτιρμών σου, εξάλειψον το ανόμημά μου.
Επί πλείον πλύνον με από της ανομίας μου, και από της αμαρτίας μου καθάρισόν με.
Ότι την ανομίαν μου εγώ γινώσκω και η αμαρτία μου ενώπιόν μού εστί δια παντός.
Σοι μόνω ήμαρτον, και το πονηρόν ενώπιόν σου εποίησα. όπως αν δικαιωθείς εν τοις λόγοις σου, και νικήσεις εν τω κρίνεσθαί σε.
Ιδού γαρ εν ανομίαις συνελήφθην, και εν αμαρτίαις εκίσσησέ με η μήτηρ μου.
Ιδού γαρ αλήθεια ηγάπησας. τα άδηλα και τα κρύφια της σοφίας σου εδήλωσάς μοι.
Ραντιείς με υσσώπω, και καθαρισθήσομαι. πλυνείς με και υπέρ χιόνα λευκανθήσομαι.
Ακουτιείς μοι αγαλλίασιν και ευφροσύνην. αγαλλιάσονται οστέα τεταπεινωμένα.
Απόστρεψον το πρόσωπόν σουαπό των αμαρτιών μου, και πάσας τας ανομίας μου εξάλειψον.
Καρδίαν καθαράν κτίσον εν εμοί ο Θεός, και πνεύμα ευθές εγκαίνισον εν τοις εγκάτοις μου.
Μη απορρίψεις με από του προσώπου σου, και το Πνεύμα σου το άγιον μη αντανέλεις απ’ εμού.
Απόδος μοι την αγαλλίασιν του σωτηρίου σου, και πνεύματι ηγεμονικώ στήριξόν με.
Διδάξω ανόμους τας οδούς σου, και ασεβείς επί σε επιστρέψουσι.
Ρύσαι με εξ αιμάτων ο Θεός, ο Θεός της σωτηρίας μου. αγαλλιάσεται η γλώσσα μου την δικαιοσύνην σου.
Κύριε, τα χείλη μου ανοίξεις, και το στόμα μου αναγγελεί την αίνεσίν σου.
Ότι, ει ηθέλησας θυσίαν, έδωκα αν. ολοκαυτώματα ουκ ευδοκήσεις.
Θυσία τω Θεώ πνεύμα συντετριμμένον. καρδία συντετριμμένην και τεταπεινωμένην, ο Θεός, ουκ εξουδενώσει.
Αγάθυνον, Κύριε, εν τη ευδοκία σου την Σιών, και οικοδομηθήτω τα τείχη Ιερουσαλήμ.
Τότε ευδοκήσεις θυσίαν δικαιοσύνης, αναφοράν και ολοκαυτώματα. τότε ανοίσουσιν επί το θυσιαστήριόν σου μόσχους.

Και ευθύς ψάλλομεν τον Κανόνα, ού η ακροστιχίς.
«Δυάς σώζοις ημάς των Αγίω. Γερασίμου.».
Ωδή α΄
Ήχος πλ. δ΄. Υγράν διοδεύσας.

Άγιοι του Θεού, πρεσβεύσατε υπέρ ημών.
Δυάς των Αγίων πανευκλεής, Τριάδα την θείαν, δυσωπήσατε εκτενώς, ω Κυπριανέ συν Ιουστίνη, εκλυτρωθήναι ημάς πάσης θλίψεως.

Άγιοι του Θεού, πρεσβεύσατε υπέρ ημών.
Υψόθεν βραβεύσατε εκ Θεού, τοις περισχεθείσι, τη κακία του δυσμενούς, ω Κυπριανέ συν Ιουστίνη, απαλλαγήν και ταχείαν εκλύτρωσαι.

Δόξα Πατρί και Υιώ και Αγίω Πνεύματι.
Αθλήσει δοξάσαντες τον Χριστόν, παθών αδοξίας, και κηλίδων των της ψυχής, ω Κυπριανέ συν Ιουστίνη, τους προσιόντας υμίν εκκαθάρατε.

Και νυν και αει και εις τους αιώνας των αιώνων. Αμήν.
Σαρκός ομοιώματι υπέρ νουν, τεκούσα Παρθένε, τον Σωτήρα και Ποιητήν, αυτόν εκδυσώπει Θεοτόκε, πάντας σωθήναι τους σε μεγαλύνοντας.


Ωδή γ΄. Ουρανίας Αψίδος.

Άγιοι του Θεού, πρεσβεύσατε υπέρ ημών.
Σωτηρίας λιμένα, τον σον ναόν έχοντες πάσης τρικυμίας και ζάλης, βίου ρυόμεθα, Κυπριανέ ιερέ, τούτω προστρέχοντες πίστει, και την σην αντίληψιν, επικαλούμενοι.

Άγιοι του Θεού, πρεσβεύσατε υπέρ ημών.
Ως λαβόντες την χάριν, παρά Θεού Άγιοι, λύειν μηχανάς του Βελίαρ, υμών δεήσεσι, Κυπριανέ ιερέ, και Ιουστίνα θεόφρον, εκ της τούτου ρύσασθε, ημάς κακώσεως.

Δόξα Πατρί και Υιώ και Αγίω Πνεύματι.
Ζηλωτάς καλών έργων, βίω σεμνώ δείξατε, τους ειλικρινώς προσιόντας, ημών τη χάριτι, Κυπριανέ ιερέ, και Ιουστίνα θεόφρον, ιλασμόν αιτούμενοι, ημίν και έλεος.

Και νυν και αει και εις τους αιώνας των αιώνων. Αμήν.
Ο περίδοξος θρόνος, το του Θεού σκήνωμα, Κεχαριτωμένη Παρθένε, σκεύός με έργασαι, δι’ εναρέτου ζωής, της θεϊκής χορηγίας, τον θερμώς προστρέχοντα, υπό την σκέπην σου.

Διάσωσον Κυπριανέ θεοφάντορ συν Ιουστίνη, πάσης βλάβης και επηρείας του όφεως, τους καταφεύγοντας πόθω υμών τη σκέπη.

Επίβλεψον εν ευμενεία πανύμνητε Θεοτόκε, επί την εμήν χαλεπήν του σώματος κάκωσιν, και ίασαι της ψυχής μου το άλγος.


Αίτησις παρά του ιερέως και το Κάθισμα.

Ήχος β΄. Τα άνω ζητών.
Πρεσβείαις υμών, απαύστως τειχιζόμενοι, εχθρού πονηρού, τας μηχανάς εκτρέπομεν, Κυπριανέ μακάριε, Ιουστίνα τε νύμφη του Κτίσαντος και δια τούτο την χάριν υμών, ευσήμω εν στόματι κηρύττομεν.


Ωδή δ΄. Εισακήκοα Κύριε.

Άγιοι του Θεού, πρεσβεύσατε υπέρ ημών.
Ιλασμόν τε και ίασιν, και μαγγανειών παντοίων εκλύτρωσιν, εξαιτήσασθε μακάριοι, τοις υπό την σκέπην υμών σπεύδουσι.

Άγιοι του Θεού, πρεσβεύσατε υπέρ ημών.
Συντριβέντες ταις θλίψεσι, και ταις επηρείαις του πολεμήτορος, τη πρεσβεία υμών σπεύδομεν, ως αν συνοχής πικράς ρυσθείημεν.

Δόξα Πατρί και Υιώ και Αγίω Πνεύματι.
Η Μονή υμών Άγιοι, ώφθη ιατρείον πάσης κακώσεως. Τους εν ταύτη γαρ προστρέχοντας, συμφορών και πόνων απαλάσσετε.

Και νυν και αει και εις τους αιώνας των αιώνων. Αμήν.
Μαριάμ υπεράμωμε, την μεμολυσμένην ψυχήν μου πάθεσιν, αποκάθαρον ση χάριτι, και φωτός του θείου με αξίωσον.


Ωδή ε΄. Φώτισον ημάς.

Άγιοι του Θεού, πρεσβεύσατε υπέρ ημών.
Άνωθεν ημάς, εποπτεύοντες μη παύσησθε, Ιουστίνα και σοφέ Κυπριανέ, τους τη σκέπη υμών πίστει καταφεύγοντας.

Άγιοι του Θεού, πρεσβεύσατε υπέρ ημών.
Σύντριψον οφρύν, του δολίου πολεμήτορος, του ζητούντος την απώλειαν ημών, ω δυάς κλεινών Αγίων θεοδόξαστε.

Δόξα Πατρί και Υιώ και Αγίω Πνεύματι.
Ταύτην την Μονήν, αεί σκέπετε δεόμεθα, Ιουστίνα και σοφέ Κυπριανέ, καυχωμένην τη πλουσία ημών χάριτι.

Και νυν και αει και εις τους αιώνας των αιώνων. Αμήν.
Ώφθης του Θεού, ναός θείος και υπέρφωτος, Θεοτόκε σωματώσασα αυτόν. διό λύσον των παθών μου την σκοτόμαιναν.


Ωδή ς΄. Την δέησιν εκχεώ.

Άγιοι του Θεού, πρεσβεύσατε υπέρ ημών.
Ναμάτων, των μυστικών πεπλησμένοι, ως δοξάσαντες Χριστόν εν αθλήσει, Κυπριανέ και σεμνή Ιουστίνα, τους των παθών ημών άνθρακας σβέσατε, και αναβλύσατε ημίν, παρακλήσεως ύδωρ σωτήριον.

Άγιοι του Θεού, πρεσβεύσατε υπέρ ημών.
Αφράστως, τω ευσεβεί οραθέντες, εκδηλώσατε αυτώ παραδόξως, Κυπριανέ και σεμνή Ιουστίνα, την ευδοκίαν Θεού την σωτήριον, περί της μάνδρας της υμών, ην φρουρείτε υμών παρακλήσεσι.

Δόξα Πατρί και Υιώ και Αγίω Πνεύματι.
Γαλήνην, και ψυχικήν σωτηρίαν, και σωμάτων ταχινήν θεραπείαν, Κυπριανέ και σεμνή Ιουστίνα, και μαγειών χαλεπών απολύτρωσιν, αιτήσασθε τοις ευλαβώς, τη πρεσβεία υμών καταφεύγουσι.

Και νυν και αει και εις τους αιώνας των αιώνων. Αμήν.
Ιλύος, φθοροποιών παθημάτων, οικτιρμών σου Θεοτόκε τοις ρείθροις, την ρυπωθείσαν μου πλύνον καρδίαν, και καθαρόν με παράστησον δέομαι, εν ώρα δίκης της φρικτής, του Υιού σου τω βήματι Άχραντε.

Διάσωσον Κυπριανέ θεοφάντορ συν Ιουστίνη, πάσης βλάβης και επηρείας του όφεως, τους καταφεύγοντας πόθω υμών τη σκέπη.

Άχραντε η δια λόγου τον Λόγον ανερμηνεύτως, επ’ εσχάτων των ημερών τεκούσα δυσώπησον, ως έχουσα μητρικήν παρρησίαν.

Ο ιερεύς μνημονεύει ως δεδήλωται, και μετά την εκφώνησιν,

Κοντάκιον.

Ήχος β΄. Τοις των αιμάτων σου.
Ως βοηθοί και θερμοί αντιλήπτορες, των προσιόντων υμίν μετά πίστεως, παθών ακαθάρτων λυτρώσασθε, Κυπριανέ Ιουστίνα τε ένδοξοι, ημάς τη του Πνεύματος χάριτι.


Είτα το α΄ εκ των τριών αντιφώνων των Αναβαθμών του δ΄ Ήχου.

Εκ νεότητός μου, πολλά πολεμεί με πάθη. Αλλ’ αυτός αντιλαβού και σώσον Σωτήρ μου (δις).

Οι μισούντες Σιών, αισχύνθητε από του Κυρίου. Ως χόρτος γαρ, πυρί έσεσθε απεξηραμμένοι (δις).

Δόξα Πατρί και Υιώ και Αγίω Πνεύματι.
Αγίω Πνεύματι πάσα ψυχή ζωούται, και καθάρσει υψούται, λαμπρύνεται, τη Τριάδι μονάδι, ιεροκρυφίως.

Και νυν και αει και εις τους αιώνας των αιώνων. Αμήν.
Αγίω Πνεύματι, αναβλύζει τα της χάριτος ρείθρα, αρδεύοντα, άπασαν την κτίσιν, προς ζωογονίαν.


Και ευθύς το προκείμενον.

Θαυμαστός ο Θεός εν τοις Αγίοις αυτού (δις).

Στιχ. Τοις αγίοις τοις εν τη γη αυτού εθαυμάστωσεν ο Κύριος. Θαυμαστός ο Θεός εν τοις αγίοις αυτού.

Ευαγγέλιον. Εκ του κατά Ματθαίον.

Τω καιρώ εκείνω, προσκαλεσάμενος ο Ιησούς τους δώδεκα Μαθητάς αυτού, έδωκεν αυτοίς εξουσίαν πνευμάτων ακαθάρτων, ώστε εκβάλλειν αυτά, και θεραπεύειν πάσαν νόσον και πάσαν μαλακίαν. Τούτους απέστειλεν ο Ιησούς, παραγγείλας αυτοίς, λέγων: εις οδόν εθνών μη απέλθητε, και εις πόλιν Σαμαρειτών μη εισέλθητε. πορεύεσθε δεμάλλον προς τα πρόβατα τα απολωλότα οίκου Ισραήλ. Πορευόμενοι δε κηρύσσετε, λέγοντες ότι ήγγικεν η βασιλεία των ουρανών. Ασθενούντας θεραπεύετε, λεπρούς καθαρίζετε, νεκρούς εγείρετε, δαιμόνια εκβάλλετε. δωρεάν ελάβετε, δωρεάν δώτε.


Δόξα Πατρί και Υιώ και Αγίω Πνεύματι.
Ταις των Σων Μαρτύρων, πρεσβείαις Ελεήμον, εξάλειψον τα πλήθη των εμών εγκλημάτων.

Και νυν και αει και εις τους αιώνας των αιώνων. Αμήν.
Ταις της Θεοτόκου, πρεσβείαις Ελεήμον, εξάλειψον τα πλήθη των εμών εγκλημάτων.

Στιχ. Ελέσόν με, ο Θεός, κατά το μέγα έλεός σου, και κατά το πλήθος των οικτιρμών σου, εξάλειψον το ανόμημά μου.


Ήχος πλ. β΄. Όλην αποθέμενοι.
Όμβροις θείου Πνεύματος, Κυπριανέ Ιεράρχα, Ιουστίνα πάνσεμνε, τας ψυχάς δροσίσατε ημών άνωθεν, και παθών παύσατε, την άσπετον φλόγα, την πικρώς ημάς εκτήκουσαν, και άπαν τέχνασμα, καθ' ημών δολίως κινούμενον, μαγγανειών συντρίψατε, ταις υμών θερμαίς αντιλήψεσιν, ειρήνην βαθείαν, αιτούμενοι ημίν παρά Χριστού, ως ημών πρέσβεις προς Κύριον, και πταισμάτων άφεσιν.

Ο ιερεύς: Σώσον ο Θεός τον λαόν σου...

Ωδή ζ΄. Οι εκ της Ιουδαίας.

Άγιοι του Θεού, πρεσβεύσατε υπέρ ημών.
Ως ερρύσω το πάλαι, την γυναίκα παμμάκαρ εκ πικράς μάστιγος, ούτως εκ πάσης βλάβης, και χαλεπής μαγείας, ανωτέρους διάσωζε, Κυπριανέ ιερέ, τους σε υμνολογούντας.

Άγιοι του Θεού, πρεσβεύσατε υπέρ ημών.
Νοσημάτων παντοίων, και κινδύνων εν βίω και περιστάσεων, σκανδάλων ολεθρίων, μαγγανειών και πόνων, ασινείς διασώσατε, Κυπριανέ ιερέ, ημάς συν Ιουστίνη.

Δόξα Πατρί και Υιώ και Αγίω Πνεύματι.
Γεωργείν θείον φόβον, και κατάνυξιν θείαν και βίον κρείττονα, ημάς τους ενοικούντας, υμών τη θεία Μάνδρα, ενισχύσατε Άγιοι, Κυπριανέ ιερέ, και Μάρτυς Ιουστίνα.

Και νυν και αει και εις τους αιώνας των αιώνων. Αμήν.
Εξ αχράντου γαστρός σου, ο Υπέρθεος Λόγος σάρκα προσείληφε, και έσωτε τον κόσμον, της πάλαι αμαρτίας, Θεοτόκε δι' έλεος. όθεν σωθήναι καμέ, αυτόν αεί δυσώπει.


Ωδή η΄. Τον Βασιλέα.

Άγιοι του Θεού, πρεσβεύσατε υπέρ ημών.
Ρυσθείς ο νέος, της του εχθρού μαγγανείας, ως προσέφυγεν υμών τη προστασία, πιστώς την θείαν χάριν, υμών ανακηρύττει.

Άγιοι του Θεού, πρεσβεύσατε υπέρ ημών.
Αίνον προσάδει, ως δι' υμών ιαθείσα, υμίν Άγιοι γυνή άλλη εν πίστει. πάσι γαρ δωρείσθε, ιάματα ποικίλα.

Ευλογούμεν Πατέρα, Υιόν και Άγιον Πνεύμα τον Κύριον.
Σωματικών με και ψυχικών νοσημάτων, θεραπεύσατε υμών τη αντιλήψει, Κυπριανέ Πάτερ, ομού συν Ιουστίνη.

Και νυν και αει και εις τους αιώνας των αιώνων. Αμήν.
Ισχύν μοι δίδου, καταπατείν Θεοτόκε, του αλάστορος την κατ' εμού μανίαν, ίνα σε δοξάζω την Κεχαριτωμένην.

Αινούμεν, ευλογούμεν και προσκυνούμεν τον Κύριον.
Και επισυνάπτομεν τον Ειρμόν της η΄Ωδής.
Τον Βασιλέα, των Ουρανών Όν υμνούσι, στρατιαί των Αγγέλων υμνείτε, και υπερυψούτε, εις πάντας τους αιώνας.


Ωδή θ΄. Κυρίως Θεοτόκον.

Άγιοι του Θεού, πρεσβεύσατε υπέρ ημών.
Μαγείας ακαθάρτου, ασινείς τηρείτε, και μαγγανείας απάσης μακάριοι, τους αδιστάκτω καρδία υμίν προσφεύγοντας.

Άγιοι του Θεού, πρεσβεύσατε υπέρ ημών.
Οι φύλακες και ρύσται, ταύτης υμών της ποίμνης, Κυπριανέ Ιουστίνα τε ένδοξοι, αυτήν λυτρούσθε σκανδάλων του πολεμήτορος.

Δόξα Πατρί και Υιώ και Αγίω Πνεύματι.
Υψίστου νυν τω θρόνω, εν δόξη εστώτες, Κυπριανέ Ιουστίνα τε ένδοξοι, τας εκ καρδίας δεήσεις ημών προσδέξασθε.

Και νυν και αει και εις τους αιώνας των αιώνων. Αμήν.
Υδάτων απωλείας, ρύσαι με Παρθένε, και προς πηγήν απαθείας με ίθυνον, ίνα ζωής αιωνίου γένωμαι μέτοχος.


Και τα Μεγαλυνάρια
Άξιον εστιν ως αληθώς μακαρίζειν Σε την Θεοτόκον, την αειμακάριστον και παναμώμητον και μητέρα του Θεού ημών.

Την τιμιωτέραν των Χερουβίμ, και ενδοξοτέραν ασυγκρίτως των Σερουφείμ, την αδιαφθόρως, Θεόν Λόγον τεκούσαν. την όντως Θεοτόκον, Σε μεγαλύνομεν.

Χαίροις θεηγόρε Κυπριανέ, ο στερρώς αθλήσας, και αισχύνας τον δυσμενή. χαίροις καλλιμάρτυς, Κυρίου Ιουστίνα, αστέρες ευσεβείας, αειλαμπέστατοι.

Πλάνης καταπτύσας σκότος δεινόν, τω φωτί προσήλθες, της Τριάδος Κυπριανέ, δια της καλλίστης, παρθένου Ιουστίνης, μεθ' ης και τον αγώνα, τον θείον ήνυσας.

Χαίρετε προστάται των ευσεβών, Κυπριανέ Πάτερ, Ιουστίνα τε θαυμαστή. χαίρετε μεσίται, ημών προς τον Δεσπότην, και ταύτης της αγίας Μονής οι έφοροι.

Φρίττει των δαιμόνων άπας εσμός, Κυπριανέ μάκαρ, Ιουστίνα τε ευκλεής, υμίν την δοθείσαν, παρά Κυρίου χάριν, και πόρρω εξ ανθρώπων, αποδιώκονται.

Ρύσασθε μαγείας της χαλεπής, Κυπριανέ μάκαρ, Ιουστίνα η ευκλεής, τους τη μοχθηρία, αυτής συνεχομένους, ψυχών τε και σωμάτων, πάθη ιώμενοι.

Ταύτην την αγίαν υμών Μονήν, σκέπετε απαύστως, από πάσης επιβουλής, Κυπριανέ Πάτερ, ομού συν Ιουστίνη, αυτήν επευλογούντες, υμών τη χάριτι.

Πάσαι των Αγγέλων αι στρατιαί, Πρόδρομε Κυρίου Αποστόων η δωδεκάς, οι Άγιοι Πάντες μετά της Θεοτόκου, ποιήσατε πρεσβείαν εις το σωθήναι ημάς.

Άγιος ο Θεός, άγιος Ισχυρός, άγιος Αθάνατος ελέησον ημάς (γ΄).
Δόξα Πατρί και Υιώ και Αγίω Πνεύματι, και νύν και αεί και εις τους αιώνας των αιώνων. Αμήν.
Παναγία Τριάς, ελέησον ημάς. Κύριε, ιλάσθητι ταις αμαρτίαις ημών. Δέσποτα, συγχώρησον τας ανομίας ημίν. Άγιε, επίσκεψαι και ίασαι τας ασθενείας ημών ένεκεν του ονόματός σου. Κύριε, ελέησον. Κύριε ελήσον. Κύριε ελέησον.

Δόξα Πατρί και Υιώ και Αγίω Πνεύματι. Και νυν και αεί και εις τους αιώνας των αιώνων.
Πάτερ ημών ο εν τοις ουρανοίς αγιασθήτω το όνομά σου . Ελθέτω η βασιλεία σου. Γεννηθήτω το θέλημά σου, ως εν ουρανώ και επίτης γης. Τον άρτον ημών τον επιούσιον δος ημίν σήμερον. Και άφες ημίν τα οφειλήματα ημών ως και ημείς αφίεμεν τοις οφειλέταις ημών. Και μη εισενέγκης ημάς εις πειρασμόν, αλλά ρύσαι ημάς από του πονηρού.
Ο Ιερεύς.
Ότι σου εστιν η βασιλεία και η δύναμις και η δόξα του Πατρός και του Υιού και του Αγίου Πνεύματος , νυν και αεί και εις τους αιώνας των αιώνων. Αμήν.

Ήχος γ΄. Θείας πίστεως.
Θείου Πνεύματος, τη χορηγία, φως προσέλαβες, θεογνωσίας, Κυπριανέ καταισχύνας τον δράκοντα. και μαρτυρίου τον δρόμον διήνυσας, συν Ιουστίνη ομού τη θεόφρονι.μεθ' ης πρέσβευε, Τριάδι τη πανοικτίρμονι, δωρήσασθε ημίν το μέγα έλεος.

Η εκτενής παρά του Ιερέως, και απόλυσις. Μετά την «απόλυσιν» ψάλλομεν αργώς τα κάτωθι τροπάρια.

Ήχος β΄. Ότε εκ του ξύλου.
Πάντας τους προσπίπτοντας πιστώς, υμών τη αγία εικόνι, Κυπριανέ ιερέ, Ιουστίνα πάνσεμνε, νύμφη Χριστού του Θεού, πάσης βλάβης λυτρώσασθαι, και των σοφισμάτων, του δολίου δράκοντος, και μαγειών χαλεπών, πάσι δε αιτείσθαι θεόθεν, άλυπον ζωήν εν ειρήνη, και πταισμάτων άφεσιν δεόμεθα.

Ήχος πλ. δ΄.
Δέσποινα πρόσδεξαι, τας δεήσεις των δούλων σου, και λύτρωσαι ημάς από πάσης ανάγκης και θλίψεως.

Ήχος β΄.
Την πάσαν ελπίδα μου, εις σε ανατίθημι, Μήτερ του Θεού. φύλαξόν με υπό την σκέπην σου.

Δι' ευχών των αγίων Πατέρων ημών, Κύριε Ιησού Χριστέ ο Θεός, ελέησον και σώσον ημάς. Αμήν.




ΠΗΓΗ: http://www.arxontariki.net/viewtopic.php?f=58&t=6001
Απάντηση

Επιστροφή στο “Παρακλητικοί Κανόνες-Ακολουθίες”