Εμπειρία στο Άγιον Όρος

Μοιραστείτε τις εμπειρίες σας από τις επισκέψεις σας στο Αγιον Όρος.

Συντονιστής: Συντονιστές

Απάντηση
zefiros
Νέο Μέλος
Νέο Μέλος
Δημοσιεύσεις: 1
Εγγραφή: Τετ Ιούλ 19, 2006 5:00 am

Εμπειρία στο Άγιον Όρος

Δημοσίευση από zefiros »

Χαίρετε πάντοτε!! Πριν 2 χρόνια είχα επισκεφθεί τον Αγιον Όρος στο οποίο ανεβαίνω συχνά. Μια απο τις διανυκτερεύσεις μου ήταν στην Μονή Φιλοθέου. Το βράδυ κατα την Θ. Λειτουργεία, την ώρα που κοινωνούσαν οι μοναχοί και ενώ ήμουνα όρθιος στο στασίδι μου, βλέπω ξαφνικά ενα λευκό περιστέρι να βγαίνει μεσα απο εναν μοναχό που μόλις είχε κοινωνήσει και να κατευθύνεται κατα πάνω μου και προς τον νάρθηκα. Ήταν τόσο ζωντανό που άκουσα και το φτερούγισμά του αλλα και προσπάθησα να το αποφύγω γέρνοντας απότομα προς τα δεξιά. Οι υπόλοιποι οπως και ο φίλος μου, με κοίταξαν περίεργα πράγμα που δηλώνει οτι μάλλον το ειδα μόνο εγω παρόλο που ο φίλος μου ηταν στο διπλανό στασίδι και δεν είδε τίποτα. Αυτό το γεγονός με παραξένεψε πολύ, δεδομένου οτι ημουνα εκείνη την εποχή σε μια φάση που σκεφτόμουνα τι θα κάνω στη ζωή μου και ο μοναχισμός ηταν κάτι που με ύλκυε καθώς και απογοητευμένος απο τις φιλίες μου και τις κοινωνικές μου σχέσεις. Ακόμα δεν το έχω συζυτήσει με τον πνευματικό μου και δεν ξέρω αν ήταν εκ Θεού - δείχνοντας την αληθηνότητα και αγιότητα του Μυστηρίου- η ενα απο τα πολλά τερτίπια του διαβόλου για να μας παραπλανεί. Αυτό έιχα να μοιραστώ μαζί σας. :!: :?:
Παλεύω με τον ευατό μου...... μπάς και τον βρώ...
Άβαταρ μέλους
stathis73
Κορυφαίος Αποστολέας
Κορυφαίος Αποστολέας
Δημοσιεύσεις: 6456
Εγγραφή: Δευ Απρ 19, 2010 8:44 am
Τοποθεσία: Ευστάθιος-Λευκός Πύργος της Μακεδονίας.

Δημοσίευση από stathis73 »

ΤΟ ΜΟΝΟ ΣΙΓΟΥΡΟ ΕΙΝΑΙ ΟΤΙ ΠΡΕΠΕΙ ΝΑ ΤΟ ΕΙΧΕΣ ΗΔΗ ΣΥΖΗΤΗΣΕΙ ΜΕ ΤΟΝ ΠΝΕΥΜΑΤΙΚΟ ΣΟΥ, ΓΙΑΤΙ Η ΔΙΑΚΡΙΣΗ ΕΙΝΑΙ Η ΜΕΓΑΛΥΤΕΡΗ ΟΛΩΝ ΤΟΝ ΑΡΕΤΩΝ ΚΑΙ ΕΜΕΙΣ ΤΟ ΜΟΝΟ ΣΙΓΟΥΡΟ ΕΙΝΑΙ ΟΤΙ ΔΕΝ ΤΗΝ ΕΧΟΥΜΕ, ΑΥΤΟΣ ΟΜΩΣ ΜΠΟΡΕΙ ΝΑ ΣΟΥ ΠΗ ΑΝ ΗΤΑΝ ΕΚ ΤΟΥ ΘΕΟΥ Η ΟΧΙ.
Τις θεός Μέγας ως ο Θεός ημών.
parianos
Νέο Μέλος
Νέο Μέλος
Δημοσιεύσεις: 3
Εγγραφή: Τετ Ιαν 31, 2007 6:00 am

Δημοσίευση από parianos »

Na moirasw kai egw, me tin seira mou, mia empeiria apo tis polles episkepseis mou sto Oros.
Stin Moni Dionysiou uparhei enas monahos Porphyrios. Einai o ieroraftis tis monis. Imoun me enan filo kai perpatousame sto monopati pros Agio Pavlo, O patera Porphyrios itan brosta mas kai mas milouse gia to Pater Imon, mas e3igouse tin proseuhi auti.
Se kapoio simeio tou dromou, ton eida na aiwreite, den patouse sto edafos, koitaw ton filo mou o opoios itan pla'i' mou, kai eklaige koitazontas ton. Tou lew: "vlepeis auto pou vlepw;" mou leei: "den 3erw, esy ti blepeis;" kai meta to sizitisame, eidame kai oi duo oti o Patera Porphyrios den patouse stin gi.
To ehw anaferei polles fores ston Pnevmatiko mou o opoios mou eipe oti itan dwro apo ton Theo gia mas.
Plaka ehei oti prin pame stin Dionysiou, eihame perasei apo tin moni Grigoriou kai ekana sizitisi me enan ieromonaho o opoios me rwtouse gia to sex life mou, kai an aunanizomai klp klp....to anaferw auto epeidi tote thumamai poso eiha apogoiteutei kai meta pigame stin Dionysiou kai petousame ston ourano apo hara kai evlogia!!!!
Na'ste kala,
parianos
Απάντηση

Επιστροφή στο “Ιστορίες - Εμπειρίες από το Αγιον Όρος”