«Ω γλυκύ μου έαρ...»

Μοιραστείτε τις εμπειρίες σας από τις επισκέψεις σας στο Αγιον Όρος.

Συντονιστής: Συντονιστές

Απάντηση
theodore
Συστηματικός Αποστολέας
Συστηματικός Αποστολέας
Δημοσιεύσεις: 202
Εγγραφή: Δευ Νοέμ 05, 2007 6:00 am
Τοποθεσία: ΒΡΙΛΗΣΣΙΑ

«Ω γλυκύ μου έαρ...»

Δημοσίευση από theodore »

Θυμάμαι...σαν να μην πέρασε ούτε μια μέρα, ούτε μια στιγμή που ήμουν στο περιβόλι της Παναγιάς πέρυσι την Μ.Εβδομάδα.Εκεί σταμάτησε ο χρόνος.Ο λεπτοδείκτης που αποτυπώνει και μετρά τα ίχνη μου στη γή σταμάτησε.Δεν με ενδιέφερε εαν θα συνέχιζε κιόλας.Η καρδιά μου γνώρισε αισθήματα πρωτόγνωρα.Εκεί βίωσε ανεπανάληπτες στιγμές.Στιγμές συγκινητικές, στιγμές λύτρωσης,στιγμές μετάνοιας, στιγμές κοντά στον ουράνιο Πατέρα μου.Εκεί φτερούγισε η καρδιά μου και γύρεψε να βρεί τον δημιουργό της με ανείπωτη χαρά.Εκείνο το βράδυ στην ιερά Μονή Σίμωνος Πέτρα.Ξημέρωμα Μ.Σαββάτου.O επιτάφιος θρήνος κάνει την καρδιά μου να σπαρταρά από λύπη και κατάνοιξη.Τα γόνατα λυγίζουν.Τα μάτια κόκινα από τα δάκρυα που
δεν σταματούν.Προσπαθώ να τα κρύψω, δεν θέλω να με βλέπουν...μάταια όμως.Αισθάνομαι ότι δεν πατάω
στη γή...Θέλω να φύγω...να δραπετεύσω...να πάω κοντά του...Ω γλυκύ μου έαρ.


Καλή Ανάσταση σε όλους
Άβαταρ μέλους
eleimon
Κορυφαίος Αποστολέας
Κορυφαίος Αποστολέας
Δημοσιεύσεις: 3520
Εγγραφή: Τρί Νοέμ 11, 2008 6:34 am
Τοποθεσία: Ελπίδα-Αθήνα

Re: «Ω γλυκύ μου έαρ...»

Δημοσίευση από eleimon »

:cry: :cry: :cry: :cry: :cry: :cry: :cry: :cry: :cry: :cry: :cry: :cry: :cry: :cry: :cry: τυχεροι που εισαστε και ζειτε τετοιες εμπειριες!!!!!! Καλη Ανασταση και σε σενα!!!
«Το θάνατο δεν τον φοβά­μαι, όχι βέβαια ένεκα των έργων μου, αλλά επειδή πιστεύω στο έλεος του Θεού».
Άβαταρ μέλους
smarti
Κορυφαίος Αποστολέας
Κορυφαίος Αποστολέας
Δημοσιεύσεις: 5165
Εγγραφή: Κυρ Μαρ 09, 2008 6:00 am
Τοποθεσία: Σμαρώ@Κατερίνη, Σέρρες

Re: «Ω γλυκύ μου έαρ...»

Δημοσίευση από smarti »

ΕΝΑ ΜΕΓΑΛΟ ΕΥΧΑΡΙΣΤΟΥΜΕ !!! ΚΑΛΗ ΑΝΑΣΤΑΣΗ!!
Θεοτόκε Παρθένε, χαίρε κεχαριτωμένη Μαρία ο Κύριος μετά Σου. Ευλογημένη Συ εν Γυναιξί και ευλογημένος ο καρπός της κοιλίας σου, ότι Σωτήρα έτεκες των ψυχών ημών.
tanos
Βασικός Αποστολέας
Βασικός Αποστολέας
Δημοσιεύσεις: 136
Εγγραφή: Δευ Ιαν 07, 2008 6:00 am
Τοποθεσία: κεντρικη ελλάδα

Re: «Ω γλυκύ μου έαρ...»

Δημοσίευση από tanos »

Οντως θα είναι υπέροχη εμπειρία.Ποιός δεν θα ήθελε να ζήσει κάτι τέτοιο..Καλή Ανάσταση και Καλό Πάσχα σου εύχομαι.
Άβαταρ μέλους
smarti
Κορυφαίος Αποστολέας
Κορυφαίος Αποστολέας
Δημοσιεύσεις: 5165
Εγγραφή: Κυρ Μαρ 09, 2008 6:00 am
Τοποθεσία: Σμαρώ@Κατερίνη, Σέρρες

Re: «Ω γλυκύ μου έαρ...»

Δημοσίευση από smarti »

Θεοτόκε Παρθένε, χαίρε κεχαριτωμένη Μαρία ο Κύριος μετά Σου. Ευλογημένη Συ εν Γυναιξί και ευλογημένος ο καρπός της κοιλίας σου, ότι Σωτήρα έτεκες των ψυχών ημών.
Απάντηση

Επιστροφή στο “Ιστορίες - Εμπειρίες από το Αγιον Όρος”