Υπάρχει μοναστήρι άβατο στους άνδρες?

Μοιραστείτε τις εμπειρίες σας από τις επισκέψεις σας στο Αγιον Όρος.

Συντονιστής: Συντονιστές

Άβαταρ μέλους
calendula
Έμπειρος Αποστολέας
Έμπειρος Αποστολέας
Δημοσιεύσεις: 256
Εγγραφή: Δευ Μαρ 16, 2009 2:00 pm
Τοποθεσία: Όπου γης...

Re: Υπαρχει μοναστηρι αβατο στους ανδρες?

Δημοσίευση από calendula »

Αγγελακι στο avatar ,δρακουμελ στα μηνυματα,Βασιλικουλα στη υπογραφη....αχ.... :7

Κυριε Χαρη εαν λοιπον εχετε αυτην ηλικια,τα σεβη μου ως αρκετα νεωτερη σας.Εαν παρεπιπτοντως βρειτε καποιες αλλες πληροφοριες σχετικες με το θεμα που εθιξα αρχικα,παρακαλω ενημερωστε με.Πραγματι θα με ενδιεφερε να γνωρισω γυναικεια μοναστηρια με αβατο στο τυπικο τους.
Φιλικα, προς τους φιλικα προσκειμενους και μη.
Μiss calendula
Υ.Γ Ωρα για την απογευματινη βολτιτσα.
Κράτα με Χριστέ μου να μην σου φύγω...
Άβαταρ μέλους
Teri
Κορυφαίος Αποστολέας
Κορυφαίος Αποστολέας
Δημοσιεύσεις: 2330
Εγγραφή: Δευ Απρ 07, 2008 5:00 am
Τοποθεσία: Αικατερίνα@Θεσσαλονίκη

Re: Υπαρχει μοναστηρι αβατο στους ανδρες?

Δημοσίευση από Teri »

Το μοναστήρι του Αγίου Διονυσίου εν Ολύμπω, που τόσο αγαπάμε, είναι ανδρική μονή, και μεγάλο μέρος της είναι άβατο. Αντίστοιχη περίπτωση γυναικείας μονής είναι νομίζω (και παρακαλώ διορθώστε με αν κάνω λάθος) η μονή της Αγίας Αναστασίας στα Βασιλικά.
Άβαταρ μέλους
Harrys1934
Κορυφαίος Αποστολέας
Κορυφαίος Αποστολέας
Δημοσιεύσεις: 1041
Εγγραφή: Πέμ Σεπ 28, 2006 5:00 am
Τοποθεσία: ¨οπου γη και Πατρις
Επικοινωνία:

Re: Υπαρχει μοναστηρι αβατο στους ανδρες?

Δημοσίευση από Harrys1934 »

calendula έγραψε:Φιλτατοι ,δηλαδη πραγματι ο Harrys ειναι 75????!!!!!!!
Harryssssss??????????????
Ρε που φαγώθηκες σήμερα να το μάθει όλο το χωριό!!!!
Αλήθεια που είσουν κρυμένη τόσο καιρό και δεν είχες εμφανιστεί καθόλου δημόσια;;;; Εχεις όμορφο χιούμορ Ταλέντο πως αλλιώς λεγεται;; Ευχαριστος άνθρωπος και η παρέα μας χρειάζεται έναν ανθρωπο έτσι να έρχεσε ποιο τακτικα ΑΚΟΥΣΕΣ;;;
[Αλλά ;ώς ο ληστής ομολογώ Σοι,
Μνύσθητί μου, Κύριε,
Εν τη Βασιλεία Σου.
Koyk
Βασικός Αποστολέας
Βασικός Αποστολέας
Δημοσιεύσεις: 145
Εγγραφή: Κυρ Αύγ 10, 2008 5:00 am

Re: Υπαρχει μοναστηρι αβατο στους ανδρες?

Δημοσίευση από Koyk »

Απ οσο ξέρω ολα σχεδον τα γυναικεία μοναστήρια ανα την Επικράτεια, εχουν σαν τυπικό, να κρατάνε άβατα κάποια σημεία της μονής.Τράπεζα, κελλιά μοναζουσών, εργαστήρια, μαγειρία και άλλους προσωπικούς τους χωρους. Η αυλή, η εκκλησία, το αρχονταρίκι, μια ενδεχομένως τράπεζα για τους επισκέπτες, η έκθεση , και αλλοι ίσως κοινοι χώροι δεν ειναι αβατοι και δεν μπορει να είναι για τον απλούστατο λόγο, οτι η γυναίκα λιγο ή πολυ, μας αρέσει δεν μας αρέσει, το θέλουμε δεν το θέλουμε...εχει αναγκη τον άντρα.

Χαιρετε
Άβαταρ μέλους
calendula
Έμπειρος Αποστολέας
Έμπειρος Αποστολέας
Δημοσιεύσεις: 256
Εγγραφή: Δευ Μαρ 16, 2009 2:00 pm
Τοποθεσία: Όπου γης...

Re: Υπαρχει μοναστηρι αβατο στους ανδρες?

Δημοσίευση από calendula »

~Μessie Harrys σας ακουσα.Θα σας επισκεπτομαι συχνα ή λιγοτερο συχνα ενιοτε.
~Lady eleimon νομιζω οτι εχετε εναν πολυ γλυκο και πραο χαρακτηρα.
~Ωραια Αικατερινη ,σας ευχαριστω για την πληροφορια.Θα ψαξω να μαθω για το μοναστηρι αυτο.
~Sir Koyk,γνωριζω ηδη οσα αναφερατε.Και οσο για την αναγκη της γυναικας για τον ανδρα,να σας θυμισω οτι η Ευα πλαστηκε ( εκτος των αλλων ) για να μην ειναι μοναχουλης ο Αδαμ( ουτε στον παραδεισο δεν μπορουσε μονος).Ισως να υστερω σε θεολογικες γνωσεις βεβαιως,βεβαιως, ..αλλα....ενας κοσμικος (οχι μοναχος) ανδρας δυσκολα ζει μονος του χωρις μια γυναικεια παρουσια.Αντιθετα μια γυναικα δυσκολευεται λιγοτερο να ζησει μονη...ή μηπως οχι? Χμ....για να σκεφτω... :105
Κράτα με Χριστέ μου να μην σου φύγω...
Koyk
Βασικός Αποστολέας
Βασικός Αποστολέας
Δημοσιεύσεις: 145
Εγγραφή: Κυρ Αύγ 10, 2008 5:00 am

Re: Υπάρχει μοναστήρι άβατο στους άνδρες?

Δημοσίευση από Koyk »

Για να μην σεχω, σκεφτεσαι και κουραζεσαι...σου λεω απλα οτι μιλαμε για μοναχισμο...κατα ταλλα εννοειται οτι ο ενας εχει αναγκη τον άλλον. Απλα στον μοναχισμό ο αντρας εχει λιγότερο την αναγκη της γυναίκας (πρακτικα πάντα) αποτι η γυναικα τον αντρα.
pilotos
Κορυφαίος Αποστολέας
Κορυφαίος Αποστολέας
Δημοσιεύσεις: 1281
Εγγραφή: Δευ Μάιος 08, 2006 5:00 am

Re: Υπάρχει μοναστήρι άβατο στους άνδρες?

Δημοσίευση από pilotos »

Να κάνουμε κάποιες διορθώσεις.

Η Ι. Μονή Αγίας Αναστασίας Φαρμακολυτρίας δεν είναι γυναικεία ( αυτή στα Βασιλικά).

Επιπλέον στην Ορμύλια εκκλησιάζονται και άνδρες.

Εδώ, μάλλον, η ερώτηση είναι για ολικό άβατο και όχι σε κάποια σημεία του μοναστηριού.

Παλαιότερα ( από ότι θυμάμαι μικρός ) άβατο ήταν Ιερά Μονή Παναγίας Βοηθείας στη Χίο. Τώρα δεν έχει, πλέον, άβατο για τους άνδρες.

Αυστηρό άβατο για τους άνδρες έχει το Μοναστήρι Αγίου Κωνσταντίνου ( πάλι στη Χίο ), πάνω από τον Καρφά.

Η άποψη μου είναι η εξής, λόγω της εμπειρίας από το Άγιο Όρος και επειδή εκεί υπάρχει πραγματική ησυχία και δυνατότητα προσευχής,περισυλλογής, θα ήταν ωφέλιμο να υπήρχε κάτι αντίστοιχο του Όρους για τις γυναίκες, για ηρεμία, προσευχή, περισυλλογή ...
Και πάνω σε αυτή την πέτρα θα οικοδομήσω την Εκκλησία μου και δεν θα την κατανικήσουν ΠΟΤΕ οι δυνάμεις του Άδη ( Ματθ, 16:18 )
( http://clubs.pathfinder.gr/xristianos )
Άβαταρ μέλους
Harrys1934
Κορυφαίος Αποστολέας
Κορυφαίος Αποστολέας
Δημοσιεύσεις: 1041
Εγγραφή: Πέμ Σεπ 28, 2006 5:00 am
Τοποθεσία: ¨οπου γη και Πατρις
Επικοινωνία:

Re: Υπαρχει μοναστηρι αβατο στους ανδρες?

Δημοσίευση από Harrys1934 »

calendula έγραψε:~Μessie Harrys σας ακουσα.Θα σας επισκεπτομαι συχνα ή λιγοτερο συχνα ενιοτε.
~Lady eleimon νομιζω οτι εχετε εναν πολυ γλυκο και πραο χαρακτηρα.
~Ωραια Αικατερινη ,σας ευχαριστω για την πληροφορια.Θα ψαξω να μαθω για το μοναστηρι αυτο.
~Sir Koyk,γνωριζω ηδη οσα αναφερατε.Και οσο για την αναγκη της γυναικας για τον ανδρα,να σας θυμισω οτι η Ευα πλαστηκε ( εκτος των αλλων ) για να μην ειναι μοναχουλης ο Αδαμ( ουτε στον παραδεισο δεν μπορουσε μονος).Ισως να υστερω σε θεολογικες γνωσεις βεβαιως,βεβαιως, ..αλλα....ενας κοσμικος (οχι μοναχος) ανδρας δυσκολα ζει μονος του χωρις μια γυναικεια παρουσια.Αντιθετα μια γυναικα δυσκολευεται λιγοτερο να ζησει μονη...ή μηπως οχι? Χμ....για να σκεφτω... :105
Συμφωνώ απόλυτα σε όσα γράφεις (απαντάς) στον ΚοΥΚ τα ζω τα έχω ζήσει και τα ξέρω εκ πείρας και τα λέω πολύ πριν από εσένα Χωρίς τον εγωισμό μπροστά να υψώσω τον άντρα. τον οποίο τον είχατε μάθει να θέλει και τον καφέ στο χέρι, και άμα φύγει η γυναίκα μένει νηστικός γιατί δεν ξέρει να βράσει ούτε αυγό.
[Αλλά ;ώς ο ληστής ομολογώ Σοι,
Μνύσθητί μου, Κύριε,
Εν τη Βασιλεία Σου.
Άβαταρ μέλους
Teri
Κορυφαίος Αποστολέας
Κορυφαίος Αποστολέας
Δημοσιεύσεις: 2330
Εγγραφή: Δευ Απρ 07, 2008 5:00 am
Τοποθεσία: Αικατερίνα@Θεσσαλονίκη

Re: Υπάρχει μοναστήρι άβατο στους άνδρες?

Δημοσίευση από Teri »

pilotos έγραψε:Να κάνουμε κάποιες διορθώσεις.

Η Ι. Μονή Αγίας Αναστασίας Φαρμακολυτρίας δεν είναι γυναικεία ( αυτή στα Βασιλικά).
Έχεις δίκιο! Μπερδεύτηκα. Λάθος μου! Συγγνώμη από όλους! Πιλότε, ευχαριστώ πολύ για τη διόρθωση! :25
Άβαταρ μέλους
AngelsGR
Έμπειρος Αποστολέας
Έμπειρος Αποστολέας
Δημοσιεύσεις: 233
Εγγραφή: Τρί Ιούλ 19, 2005 5:00 am
Τοποθεσία: Κωνσταντίνος@ΜΑΚΕΔΟΝΙΑ

Re: Υπαρχει μοναστηρι αβατο στους ανδρες?

Δημοσίευση από AngelsGR »

calendula έγραψε: ......να σας θυμισω οτι η Ευα πλαστηκε ( εκτος των αλλων ) για να μην ειναι μοναχουλης ο Αδαμ( ουτε στον παραδεισο δεν μπορουσε μονος).......
εδω την πατησες!! Η αληθεια ειναι πως ο Θεος πρωτα δημιουργησε την γυναικα και μετα τον αντρα, αλλα επειδη ο αντρας ειναι πιο εγωιστης, αφηνετε να πιστευει πως δημιουργηθηκε πρωτος!! :mrgreen:
και αν τα ματια σου δεν κλαινε, εχουν τροπο και το λενε...
Απάντηση

Επιστροφή στο “Ιστορίες - Εμπειρίες από το Αγιον Όρος”