Δόξα σοι ο Θεός

Μοιραστείτε τις εμπειρίες σας από τις επισκέψεις σας στο Αγιον Όρος.

Συντονιστής: Συντονιστές

Απάντηση
Gewrgiosgr
Κορυφαίος Αποστολέας
Κορυφαίος Αποστολέας
Δημοσιεύσεις: 354
Εγγραφή: Σάβ Φεβ 16, 2008 6:00 am
Τοποθεσία: Φλώρινα

Δόξα σοι ο Θεός

Δημοσίευση από Gewrgiosgr »

Δοξα και τιμή αναπέμπω στον Τριαδικό Θεό για το Άπειρο έλεος του και την μακροθυμία Τού.
μετα απο μια τετράμινη πτώση με παμπολα θανασιμα αμαρτήματα καθόλου εκκλησιασμό και χωρίς προσευχή
σαν να ξύπνησα απο εναν βαθυ και βρομερό λίθαργο εδω και λίγο καιρό μετα απο κάποια γεγονότα που φυσικά δεν ήταν τυχαία Ήταν για να ξαναγυρίσω στον δρόμο του Ιήσου στον πάτερα μας και δημιουργό μας
τον οποίο δοξάζω και παρακαλώ να συγχωρίσει τον ωκεανό των αμαρτημάτων μου πήγα και στο Άγιον Όρος στην ιερά πανήγυρη της Αγίας Αναστασίας της Οσιοπαρθενομάρτυρος και Θαυματουργού
Λοίπον αδερφοί μου Χαίρετε Εν Κυρίω και μην απελπίζεστε απο τις παγίδες του αντιθέτου, την μεταπτωτική φύση του σωματως σας που θέλει να ξεκουράζετε και το κοσμικό πνεύμα της κοινωνίας που εχει κανει την αμαρτία μόδα, ζει μεσα στην άγνοια και έχει ξεχάσει πως υπάρχει Θεός και αιώνια ζωή.
Χαίρετε και μην απελπίζεστε ,ευχαριστείτε και δοξάζετε τον Θεό συνεχώς για όλα και την ευχή στα χείλη σας και στην καρδιά σας,μελετάτε την Αγία Γραφή ,οπού βλέπετε εκκλησιά να μπαίνετε,να πηγένετε στην Ευχή της Παναγίας και ας προσεύχεστε και υπερ αμαρτωλού και ασώτου Γεωργίου αναξίου δούλου του Χριστου.΄
Η ελπίς μου ο Πατήρ, καταφυγή μου ο Υιός, σκέπη μου το Πνεύμα το Άγιον.Τριάς Αγία Δόξα Σοι!
aposal
Κορυφαίος Αποστολέας
Κορυφαίος Αποστολέας
Δημοσιεύσεις: 25021
Εγγραφή: Παρ Απρ 13, 2007 5:00 am
Τοποθεσία: Απόστολος @ Άγιος Δημήτριος (Μπραχάμι)

Re: ΔΟΞΑ ΣΟΙ Ο ΘΕΟΣ

Δημοσίευση από aposal »

Γιώργο, λεβέντη, καλώς ήρθες πάλι στην παρέα μας!
Ο Θεός να σου χαρίζει πάντα υπομονή, δύναμη, πίστη και ταπείνωση!
Την τελευταία φορά που επικοινωνήσαμε ήσουν στην Θήβα, αν δεν κάνω λάθος, πυροβολικάριος!
Μελίζεται και διαμερίζεται ο Αμνός του Θεού, ο μελιζόμενος και μη διαιρούμενος, ο πάντοτε εσθιόμενος και μηδέποτε δαπανόμενος, αλλά τους μετέχοντας αγιάζων.
Gewrgiosgr
Κορυφαίος Αποστολέας
Κορυφαίος Αποστολέας
Δημοσιεύσεις: 354
Εγγραφή: Σάβ Φεβ 16, 2008 6:00 am
Τοποθεσία: Φλώρινα

Re: ΔΟΞΑ ΣΟΙ Ο ΘΕΟΣ

Δημοσίευση από Gewrgiosgr »

Ναι άλλα με φέραν στη Αλεξάνδρεια Ημαθίας αεροπορία στρατόυ βισματική μεταθεσή που όμως δεν ήταν τυχαία .
εκεί πέρα έγεινε η μεταστρόφή μου Άπόστολε ...;)
αν κανετε καμια συναντηση βορεια ελλάδα θα χαρώ να σας δώ απο κοντα.
να σαί παντα καλά και να προσεύχεσαι...
Η ελπίς μου ο Πατήρ, καταφυγή μου ο Υιός, σκέπη μου το Πνεύμα το Άγιον.Τριάς Αγία Δόξα Σοι!
aposal
Κορυφαίος Αποστολέας
Κορυφαίος Αποστολέας
Δημοσιεύσεις: 25021
Εγγραφή: Παρ Απρ 13, 2007 5:00 am
Τοποθεσία: Απόστολος @ Άγιος Δημήτριος (Μπραχάμι)

Re: ΔΟΞΑ ΣΟΙ Ο ΘΕΟΣ

Δημοσίευση από aposal »

Την Κυριακή 14 Δεκεμβρίου θα είμαστε πάλι στο Λιτόχωρο, στην Ι. Μονή Αγίου Διονυσίου του εν Ολύμπω, όπου θα παρακολουθήσουμε την Θεία Λειτουργία. Εμείς θα είμαστε εκεί από το απόγευμα του Σαββάτου. Υπάρχει και σχετική ενότητα.
Θα χαρούμε να σε δούμε.
Μελίζεται και διαμερίζεται ο Αμνός του Θεού, ο μελιζόμενος και μη διαιρούμενος, ο πάντοτε εσθιόμενος και μηδέποτε δαπανόμενος, αλλά τους μετέχοντας αγιάζων.
theodore
Συστηματικός Αποστολέας
Συστηματικός Αποστολέας
Δημοσιεύσεις: 202
Εγγραφή: Δευ Νοέμ 05, 2007 6:00 am
Τοποθεσία: ΒΡΙΛΗΣΣΙΑ

Re: ΔΟΞΑ ΣΟΙ Ο ΘΕΟΣ

Δημοσίευση από theodore »

Γιώργο είναι πολύ δύσκολος ο δρόμος που έχουμε διαλέξει.Είναι μονοπάτι στενό και δύσβατο.Μόνο αυτή η διαδρομή γεμίζει με αγάπη την καρδιά μας και μας ενώνει με τον Ουράνιο Πατέρα μας.
Εχω πέσει αρκετές φορές και εγώ.Ξανασηκώνομαι και συνεχίζω.Στενοχωριέμαι όμως γιατί δεν θέλω να πέφτω.Αλλά η αμαρτία με κυνηγάει συνεχώς ορισμένες φορές την αφήνω να κυριαρχήσει.Ορισμένες φορές εύχομαι να βρισκόμουν μόνιμα σε ενα μοναστήρι, εκεί να ζούσα, για να είμαι πιο δυνατός και να ξεφεύγω απο τους πειρασμούς...
Συνέχισε με δύναμη και πίστη.Θα τα καταφέρουμε...
ktistos
Έμπειρος Αποστολέας
Έμπειρος Αποστολέας
Δημοσιεύσεις: 292
Εγγραφή: Δευ Απρ 07, 2008 5:00 am
Τοποθεσία: Ιωάννης & ΚΑΤΕΡΙΝΗ

Re: ΔΟΞΑ ΣΟΙ Ο ΘΕΟΣ

Δημοσίευση από ktistos »

Γιώργο στην συνάντηση είχαμε την κουβέντα σου. Στείλε κανένα π.μ. μιας και είσαι στην γειτονιά μας για κανένα καφέ! Θα χαρώ πολύ να ξαναβρεθούμε.
Απάντηση

Επιστροφή στο “Ιστορίες - Εμπειρίες από το Αγιον Όρος”