Επίσκεψη στο Άγιο Όρος

Μοιραστείτε τις εμπειρίες σας από τις επισκέψεις σας στο Αγιον Όρος.

Συντονιστής: Συντονιστές

Άβαταρ μέλους
dionysisgr
Κορυφαίος Αποστολέας
Κορυφαίος Αποστολέας
Δημοσιεύσεις: 4278
Εγγραφή: Τρί Φεβ 12, 2008 6:00 am
Τοποθεσία: Νικαια

Re: ΕΠΙΣΚΕΨΗ ΣΤΟ ΑΓΙΟ ΟΡΟΣ

Δημοσίευση από dionysisgr »

δημητρης έγραψε:ρε παιδια ίσως να έχετε δίκιο αλλά με τρομάζει η ιδέα του ότι θα είμαι μόνος σε ένα άγνωστο μέρος.Τουλάχιστον όταν είσαι με κάποιον έχεις μια παρέα ,είναι αλλίως.Πάντως και να θέλω να πάω τώρα πριν τα χριστούγεννα δεν προλαβαινω.Ετσι δεν είναι?
Βρε ευλογημενε δημητρη, πως θα εισαι μονος σου σε αγνωστο τοπο; Δεν ξερεις οτι η Θεοτοκος, και Προστατις και Εφορος του Αθωνα, καθως δικαιωματικα της ανηκει, συντροφευει αλλα και κατευθυνει τα διαβηματα της καθε ψυχης που ανεβαινει εκει, παρακινουμενη απο την Χαρη Της;

Πως θα εισαι "μονος" σε εναν τοπο Θεου; Μονος να πας. Την πρωτη φορα εγω πηγα μονος, και τις επομενες, το ιδιο, αλλα ειδικα την πρωτη, μου τα εφερε ολα δεξια και μπροστα μου η Θεοτοκος, χωρις να ξερω και εγω τιποτα και κανεναν.

Κανε λοιπον προσευχη, και ανεβα μετα αφοβα. Και μην ξεχασεις μετα απο αυτα που θα σου δειξει, η Θεοτοκος, να Την ευχαριστησεις για τον τοπο αυτο που μας χαρισε, και ο οποιος μας θυμιζει κατα μεγαλο μερος που ειμαστε αρχικα, σαν φυση και που παραπεσαμε..
"ἰδοὺ ἐγὼ μεθ᾿ ὑμῶν εἰμι πάσας τὰς ἡμέρας ἕως τῆς συντελείας τοῦ αἰῶνος. ᾿Αμήν."
panvolos
Νέο Μέλος
Νέο Μέλος
Δημοσιεύσεις: 4
Εγγραφή: Σάβ Νοέμ 22, 2008 3:11 pm

Re: ΕΠΙΣΚΕΨΗ ΣΤΟ ΑΓΙΟ ΟΡΟΣ

Δημοσίευση από panvolos »

Δημτρη απο εμειρια 16 χρονων τισ πιο οραιες φορεσ που πηγα ηταν οταν πηγα μονος και βρηκα παρεεσ εκει που περα πολυ καλυτερα αμα τηα πηγενα με γνοστους
giorgospa
Συστηματικός Αποστολέας
Συστηματικός Αποστολέας
Δημοσιεύσεις: 165
Εγγραφή: Τρί Οκτ 07, 2008 5:00 am
Τοποθεσία: Γιώργος@Αθηνα

Re: ΕΠΙΣΚΕΨΗ ΣΤΟ ΑΓΙΟ ΟΡΟΣ

Δημοσίευση από giorgospa »

μου είχε πεί ένας φίλος παλαιά ,που επισκέφθηκε έναν Άγιο Γέροντα στο Αγιο Ορος πρίν αρκετα χρόνια..τον ρώτησε ο Γέροντας αν ήρθε μόνος και του απαντάει ναι και λέει ο Γέροντας δεν εισαι μόνος ειναι και ο φύλακας Αγγελος σου μαζί σου.οπότε..
nikos164
Απλό Μέλος
Απλό Μέλος
Δημοσιεύσεις: 24
Εγγραφή: Κυρ Ιούλ 01, 2007 5:00 am

Re: ΕΠΙΣΚΕΨΗ ΣΤΟ ΑΓΙΟ ΟΡΟΣ

Δημοσίευση από nikos164 »

Όταν πήγα για πρώτη φoρά, ήθελα να αφήσω τον εαυτό μου στο λιμάνι της Ουρανούπολης και να μπω καθαρός από σκέψεις και οτιδήποτε άλλο εγκόσμιο.
Επρεπε ο νους και η καρδιά να μείνουν απερίσπαστοι για να μπορούν να δουν, και όχι τα “Φυσικά μάτια”, και φυσικά μόνος.
Η Υπεραγία Θεοτόκος φρόντισε η ίδια και μου έφερε συντροφιά.
Η ίδια φρόντισε και με βοήθησε να δω περισσότερα από όσα εγώ μπορώ να καταλάβω.
Πέρασε καιρός από τότε, και ακόμα τα μηνύματα από αυτά που είδα έρχονται έως και σήμερα.
Βλέπεις δεν είναι ο καθόλου εύκολο να τα καταλάβει όλα κανείς μονομιάς.

Καλό ταξίδι φίλε.
Και μην ξεχνάς.
Τα μάτια σου ανοιχτά. “Όλα τα μάτια σου”
Στον ΑΘΩ δεν πας για ύπνο.
Και όταν επιστρέφεις, κράτησε τα όλα μέσα στην καρδιά σου. ΟΛΑ

Θα έρθει η στιγμή που θα θέλησης να θυμηθείς κάτι από όλα αυτά, και να το διηγηθείς έτσι όπως το έζησες, έτσι όπως σου μίλησε!
δημητρης
Τακτικό Μέλος
Τακτικό Μέλος
Δημοσιεύσεις: 41
Εγγραφή: Πέμ Νοέμ 13, 2008 3:01 pm

Re: ΕΠΙΣΚΕΨΗ ΣΤΟ ΑΓΙΟ ΟΡΟΣ

Δημοσίευση από δημητρης »

Νίκο σε ευχαριστώ παρα πολυ.Τα λόγια σου θα τα θυμάμαι για παντα και θα τα έχω στο μυαλό μου.
spyridonas
Βασικός Αποστολέας
Βασικός Αποστολέας
Δημοσιεύσεις: 79
Εγγραφή: Δευ Απρ 07, 2008 5:00 am

Re: Επίσκεψη στο Άγιο Όρος

Δημοσίευση από spyridonas »

Χρόνια Πολλά σε όλα τα παιδιά του forum. Την Κυριακή 3 Ιανουαρίου πρώτα ο Θεός και η Κυρία Θεοτόκος θα είμαι μαζί με 2 φίλους για προσκύνημα στο Άγιον Όρος, αν κάποιος αδελφός είναι μέσα και για γνωριμία, το πρόγραμμα που έχουμε είναι...

3 Κυριακή Ι.Μονή Κουτλουμουσίου,
4 Δευτέρα Ι.Μονή Διονυσίου,
5 Τρίτη Σκήτη Αγίας Άννας
6 Τετάρτη Κερασιά Άγιος Γεώργιος
7 Πέμπτη Αγιος βασίλειος
8 Παρασκευή Έξοδος
:smile: :smile: :smile:
Άβαταρ μέλους
Captain Yiannis
Κορυφαίος Αποστολέας
Κορυφαίος Αποστολέας
Δημοσιεύσεις: 3182
Εγγραφή: Τρί Νοέμ 18, 2008 9:34 pm

Re: Επίσκεψη στο Άγιο Όρος

Δημοσίευση από Captain Yiannis »

Θα κάνω είσοδο στο Περιβόλι της Παναγιάς μας , πρώτα Ο Τριαδικός Θεός ,στις 17 Ιανουαρίου.

Η σειρά κατά πάσα πιθανότητα θα είναι Γρηγορίου , Καρούλια , Αγ. Άννα , Διονυσίου.

Ίδωμεν.
Κανείς δεν είναι τέλειος και κανείς δεν θα πρέπει να απαιτεί από τους άλλους τελειότητα.
Όλοι ως ατελείς πορευόμαστε και με ατέλειες συμπορευόμαστε.
Η τελειότητα δεν ανήκει στους ανθρώπους παρά μονάχα στον Θεό.
aposal
Κορυφαίος Αποστολέας
Κορυφαίος Αποστολέας
Δημοσιεύσεις: 25042
Εγγραφή: Παρ Απρ 13, 2007 5:00 am
Τοποθεσία: Απόστολος @ Άγιος Δημήτριος (Μπραχάμι)

Re: Επίσκεψη στο Άγιο Όρος

Δημοσίευση από aposal »

Με το καλό η είσοδος, η έξοδος, αλλά και η ωφέλεια!
Μελίζεται και διαμερίζεται ο Αμνός του Θεού, ο μελιζόμενος και μη διαιρούμενος, ο πάντοτε εσθιόμενος και μηδέποτε δαπανόμενος, αλλά τους μετέχοντας αγιάζων.
vasilisalt
Κορυφαίος Αποστολέας
Κορυφαίος Αποστολέας
Δημοσιεύσεις: 6173
Εγγραφή: Παρ Ιουν 19, 2009 12:19 pm

Re: Επίσκεψη στο Άγιο Όρος

Δημοσίευση από vasilisalt »

Captain Yiannis έγραψε:Θα κάνω είσοδο στο Περιβόλι της Παναγιάς μας , πρώτα Ο Τριαδικός Θεός ,στις 17 Ιανουαρίου.

Η σειρά κατά πάσα πιθανότητα θα είναι Γρηγορίου , Καρούλια , Αγ. Άννα , Διονυσίου.

Ίδωμεν.
΄
Ούτε καπετάνιος να ήσουνα τέτοιο πρόγραμμα...
Από θάλασσα, σε θάλασσα δια μέσω θαλάσσης.

Η παναγία πάντα μαζί σας.
Άβαταρ μέλους
kausokalivia
Συστηματικός Αποστολέας
Συστηματικός Αποστολέας
Δημοσιεύσεις: 205
Εγγραφή: Τρί Αύγ 25, 2009 9:44 am
Τοποθεσία: ΚΥΠΡΟΣ
Επικοινωνία:

Re: Επίσκεψη στο Άγιο Όρος

Δημοσίευση από kausokalivia »

Αδελφέ Captain Yiannis χρόνια πολλά. στις 15 θα ανέβω και εγώ στο όρος και θα κατέβω στις 21. θα κάνω 5 μέρες στα καυσοκαλύβια και 1 στην διονυσίου. Αν ακολουθήσεις το πρόγραμμα που λες τότε πιθανότατα στις 20 θα είμαστε παρέα στην διονυσίου :smile:
Απάντηση

Επιστροφή στο “Ιστορίες - Εμπειρίες από το Αγιον Όρος”