Επίσκεψη στο Άγιο Όρος

Μοιραστείτε τις εμπειρίες σας από τις επισκέψεις σας στο Αγιον Όρος.

Συντονιστής: Συντονιστές

δημητρης
Τακτικό Μέλος
Τακτικό Μέλος
Δημοσιεύσεις: 41
Εγγραφή: Πέμ Νοέμ 13, 2008 3:01 pm

Επίσκεψη στο Άγιο Όρος

Δημοσίευση από δημητρης »

Καλημέρα.Υπάρχει καποιος να μου δώσει πληροφορίες για το πως θα μεταβώ στο Αγιο όρος,και πως θα εξασφαλίσω την διαμονή μου?Εδώ και παρα πολυ καιρο αισθάνομαι την ανάγκη αυτή να επισκευτώ αυτόν τον Άγιο τόπο μα δεν γνωρίζω τίποτα.Ούτε που να πάω τι να επισκεφθώ και γενικές αλλεs πληροφορίες που θα μου απαραίτητες.Το ποιο λυπηρο για μένα είναι ότι δεν έχω καποιον να με ακολουθήσει για παρέα.Άραγε να γίνονται οργανωμένες επισκέψειs?
ευχομαιι να με αξιώσεις ο Κύριος να επισκευτώ το Αγιο Ορος.
NIKOSZ
Κορυφαίος Αποστολέας
Κορυφαίος Αποστολέας
Δημοσιεύσεις: 6135
Εγγραφή: Τετ Οκτ 04, 2006 5:00 am
Τοποθεσία: Αθηνα

Re: ΕΠΙΣΚΕΨΗ ΣΤΟ ΑΓΙΟ ΟΡΟΣ

Δημοσίευση από NIKOSZ »

Κύριε Ιησού Χριστέ, ελέησον με τον αμαρτωλό
petrosathonas
Κορυφαίος Αποστολέας
Κορυφαίος Αποστολέας
Δημοσιεύσεις: 1460
Εγγραφή: Σάβ Νοέμ 29, 2008 4:55 pm

Re: ΕΠΙΣΚΕΨΗ ΣΤΟ ΑΓΙΟ ΟΡΟΣ

Δημοσίευση από petrosathonas »

δημητρη να πας οπωσδήποτε στη μονή Διονυσίου.
Άβαταρ μέλους
panosgreece
Κορυφαίος Αποστολέας
Κορυφαίος Αποστολέας
Δημοσιεύσεις: 2941
Εγγραφή: Πέμ Αύγ 07, 2008 5:00 am

Re: ΕΠΙΣΚΕΨΗ ΣΤΟ ΑΓΙΟ ΟΡΟΣ

Δημοσίευση από panosgreece »

δημητρη μονος σου δεν πειραζει μην σου πω και καλυτερα

καλη διαμονη να εχεις

υπαρχει και μια περιπτωση να ανεβω την αλλη εβδομαδα και εγω
«Άγιοι της ημέρας, πρεσβεύσατε υπέρ ημών»
petrosathonas
Κορυφαίος Αποστολέας
Κορυφαίος Αποστολέας
Δημοσιεύσεις: 1460
Εγγραφή: Σάβ Νοέμ 29, 2008 4:55 pm

Re: ΕΠΙΣΚΕΨΗ ΣΤΟ ΑΓΙΟ ΟΡΟΣ

Δημοσίευση από petrosathonas »

Λένε ότι για την επίσκεψη στο Άγιο Όρος 2 είναι λίγοι και 3 πολλοί.
Εγώ πάντως και μόνος έχω πάει και ήταν πολύ ωραία και με φίλο μου.
Ποτέ δεν αισθάνεσαι μόνος μέσα στον Άθω.
Άβαταρ μέλους
Loginos
Κορυφαίος Αποστολέας
Κορυφαίος Αποστολέας
Δημοσιεύσεις: 466
Εγγραφή: Παρ Νοέμ 14, 2008 12:45 pm
Τοποθεσία: ΓΙΩΡΓΟΣ - ΑΘΗΝΑ

Re: ΕΠΙΣΚΕΨΗ ΣΤΟ ΑΓΙΟ ΟΡΟΣ

Δημοσίευση από Loginos »

petrosathonas έγραψε:Λένε ότι για την επίσκεψη στο Άγιο Όρος 2 είναι λίγοι και 3 πολλοί.
Εγώ πάντως και μόνος έχω πάει και ήταν πολύ ωραία και με φίλο μου.
Ποτέ δεν αισθάνεσαι μόνος μέσα στον Άθω.
Δημήτρη αυτό που έγραψε ο petrosathonas είναι αλήθεια , εγώ την πρώτη φορά πήγα μόνος μου χωρίς να ξέρω κανένα και χωρίς να ξερω τίποτε ούτε για διαμονητήρια, ούτε για κρατήσεις σε μοναστήρια πέρασα Υ Π Ε Ρ Ο Χ Α από τότε (εδώ και 14-15 χρόνια) οντως, η μόνος μου η με παρέα είναι καταπληκτικά.
Αββά Ισαάκ του Σύρου
ΠΑΝΤΟΤΕ και δια κάθε ζήτημα να πιστεύης πως έχεις ανάγκη διδασκαλίας και εις όλην σου την ζωήν θα αποδειχθής σοφός.
δημητρης
Τακτικό Μέλος
Τακτικό Μέλος
Δημοσιεύσεις: 41
Εγγραφή: Πέμ Νοέμ 13, 2008 3:01 pm

Re: ΕΠΙΣΚΕΨΗ ΣΤΟ ΑΓΙΟ ΟΡΟΣ

Δημοσίευση από δημητρης »

ρε παιδια ίσως να έχετε δίκιο αλλά με τρομάζει η ιδέα του ότι θα είμαι μόνος σε ένα άγνωστο μέρος.Τουλάχιστον όταν είσαι με κάποιον έχεις μια παρέα ,είναι αλλίως.Πάντως και να θέλω να πάω τώρα πριν τα χριστούγεννα δεν προλαβαινω.Ετσι δεν είναι?
aggelikiglafki
Κορυφαίος Αποστολέας
Κορυφαίος Αποστολέας
Δημοσιεύσεις: 424
Εγγραφή: Τετ Μάιος 14, 2008 5:00 am

Re: ΕΠΙΣΚΕΨΗ ΣΤΟ ΑΓΙΟ ΟΡΟΣ

Δημοσίευση από aggelikiglafki »

Καλησπέρα.Νομίζω πρέπει να τηλεφωνήσεις στις Καρυές να σου δώσουν το τηλ.για το διαμονητήριο,μετά να επιλέξεις ποιές μονές σε ενδιαφέρουν να τους τηλεφωνήσεις για τις ημερομηνίες και το ραντεβού κλείστηκε.Οργανωμένες εκδρομές ατι Όρος δεν γίνονται-μέχρι 5 άτομα το πολύ η παρέα-.Πάντως καλύτερα μόνος σου θα σε συντροφεύει η χάρη της Παναγίας μας.Όταν γυρίσεις με το καλό να μας πεις τις εμπειρίες σου.
petrosathonas
Κορυφαίος Αποστολέας
Κορυφαίος Αποστολέας
Δημοσιεύσεις: 1460
Εγγραφή: Σάβ Νοέμ 29, 2008 4:55 pm

Re: ΕΠΙΣΚΕΨΗ ΣΤΟ ΑΓΙΟ ΟΡΟΣ

Δημοσίευση από petrosathonas »

δημητρη το καλύτερο για την πρώτη φορά είναι να πας με τον κολλητό σου με τον οποίο θα πρέπει να έχετε και κοινά ενδιαφέροντα. Και σε μοναστήρι. Άσε τις σκήτες για αργότερα. Και σε μοναστήρια που βολεύει η συγκοινωνία και δεν είναι απομακρυσμένα.
Πρέπει να ξέρεις ότι γίνονται και ακυρώσεις κρατήσεων, οπότε τηλεφωνώντας στο 2310252575, μπορεί να πας και...αύριο.
Μην σε τρομάζει τίποτα. Δεν υπάρχει μοναξιά. Θα δεις όταν με το καλό πας ότι και πάνω στο καράβι, και στα μοναστήρια υπάρχουν πάρα πολλοί που πάνε μόνοι. Ο καθένας για το λόγο του. Εξάλλου στο αρχονταρίκι και στα δωμάτια πάντα υπάρχουν και άλλοι προσκυνητές που κάνεις παρέα. Όπως και τις ελεύθερες ώρες στις αυλές, τους εξώστες κλπ. Υπάρχει κάτι στον Άθω που τους ενώνει όλους.
Άβαταρ μέλους
iliasgr
Κορυφαίος Αποστολέας
Κορυφαίος Αποστολέας
Δημοσιεύσεις: 1196
Εγγραφή: Δευ Απρ 07, 2008 5:00 am
Τοποθεσία: Ηλιας33@ΔυτικηΕλλαδα

Re: ΕΠΙΣΚΕΨΗ ΣΤΟ ΑΓΙΟ ΟΡΟΣ

Δημοσίευση από iliasgr »

Loginos έγραψε:
petrosathonas έγραψε:Λένε ότι για την επίσκεψη στο Άγιο Όρος 2 είναι λίγοι και 3 πολλοί.
Εγώ πάντως και μόνος έχω πάει και ήταν πολύ ωραία και με φίλο μου.
Ποτέ δεν αισθάνεσαι μόνος μέσα στον Άθω.
Δημήτρη αυτό που έγραψε ο petrosathonas είναι αλήθεια , εγώ την πρώτη φορά πήγα μόνος μου χωρίς να ξέρω κανένα και χωρίς να ξερω τίποτε ούτε για διαμονητήρια, ούτε για κρατήσεις σε μοναστήρια πέρασα Υ Π Ε Ρ Ο Χ Α από τότε (εδώ και 14-15 χρόνια) οντως, η μόνος μου η με παρέα είναι καταπληκτικά.




και γω πιστευω οτι την πρωτη φορα που πηγα μονος(1994),οταν ακομα δεν χρειαζοταν διαμονητηρια και διατυπωσεις,ηταν η πιο καταπληκτικη,αν και το ΟΡΟΣ δεν σε απογοητευει ποτε,ειτε μονος εισαι,ειτε με παρεα.
καλο προσκυνημα ,αδελφε
ελεησον με ο Θεος
Απάντηση

Επιστροφή στο “Ιστορίες - Εμπειρίες από το Αγιον Όρος”