Οι προσκυνητές του Αγίου Όρους

Μοιραστείτε τις εμπειρίες σας από τις επισκέψεις σας στο Αγιον Όρος.

Συντονιστής: Συντονιστές

Απάντηση
gladiator79
Τακτικό Μέλος
Τακτικό Μέλος
Δημοσιεύσεις: 71
Εγγραφή: Τρί Νοέμ 21, 2006 6:00 am
Τοποθεσία: Πειραιάς
Επικοινωνία:

Οι προσκυνητές του Αγίου Όρους

Δημοσίευση από gladiator79 »

Νομιζω πως το παρακατω αρθρο ειναι επικαιρο...γιατι στο Αγιο Ορος δεν παμε μονο οσοι εχουμε καποια σχεση με την Εκκλησια και τη χριστιανικη πιστη,αλλα και αλλοι πολλοι...

Τέσσερεις αναπάντεχες ιστορίες απο το Περιβόλι της Παναγίας

Εικόνα Πρώτη:

Απογευμα στη Μονη Βατοπαιδιου.Η τραπεζα εχει τελειωσει κι ενας μοναχος μας κανει μια μικρη "ξεναγηση" στις εικονες και στα αγια λειψανα του Μοναστηριου.Μαζι μας,ενα ιδιωτικο Λυκειο απο τη Θεσσαλονικη.Τα παιδια αρχικα κανουν φασαρια και δε δειχνουν ενδιαφερον.Ωσπου ο καλογερος μας δειχνει μια εικονα της Παναγιας,εξιστορωντας μας πώς βρεθηκε και τι συμβολιζει.Αιφνης τα εφηβικα βλεμματα κεντριζονται απο ενδιαφερον.Αρχιζουν οι ερωτησεις,μερικες αφελεις αλλα ανεπιτηδευτες,αλλες κλασικες αποριες δυσπιστων-οπως ειμαστε αλλωστε οι περισσοτεροι.Τα παιδια φαινονται προβληματισμενα.Ισως αλλα περιμεναν στο συγκεκριμενο Μοναστηρι κι αλλα βρηκαν...

Εικόνα Δεύτερη:

Βραδυ στο αρχονταρικι της Μονης Σταυρονικητα (φωτογραφια αριστερα).Η μεσαιωνικη ατμοσφαιρα γινεται ακομα πιο σουρεαλιστικη,καθως ηλεκτρικο ρευμα δεν υπαρχει και μοναδικη πηγη φωτος ειναι μια λαμπα πετρελαιου.Ο,τι πρεπει δηλαδη για πνευματικες συζητησεις.Ελα ομως που δεν σκεφτονται ολοι το ιδιο!Μας πλησιαζει ενας προσκυνητης.Μετα τα τυπικα,μας ρωταει σε ποιες αλλες Μονες πηγαμε και μολις ακουει τη...μαγικη λεξη "Βατοπαιδι",εξανισταται:

"Ειναι πολυ καλος μανατζερ ο Εφραιμ...πρεπει να'χει μεγαλες ικανοτητες για να διαχειριζεται τοσο χρημα!"

Δεν απαντω κατευθειαν.Ερχεται στο μυαλο μου η εικονα του Ηγουμενου να στεκεται ορθιος με τις ωρες στην Εκκλησια και να κανει μετανοιες τη μια μετα την αλλη.Τελικα,λεω:

"Μα καλα,πώς γινεται καποιος που ακολουθει το προγραμμα των μοναχων να ειναι και "καλος μανατζερ";Και να θελει,δε μπορει!Με τοση νηστεια,προσευχη και κυριως αυπνια και σωματικη κουραση,που θα βρει χρονο και διαθεση για "μανατζεριλικια";

Ο συνομιλητης μου δεν απανταει.Αλλαζει κουβεντα.Τελικα,ακομα και στο Αγιο Ορος η προπαγανδα των Μμε εχει εισχωρησει σε απιστευτο βαθμο:ερχεται κανεις εκει,νομιζοντας οτι θα βρει χλιδη,πολυτελεια και ακολασια.Παραξενευεται οταν δει ποσο απλα ειναι τα πραγματα και κυριως,πως κανεις δεν εχει να κρυψει τιποτα.

Εικόνα Τρίτη:

Τελευταιο βραδυ στο Ορος,καθομαστε στο αρχονταρικι της Μονης Κουτλουμουσιου (φωτογραφια αριστερα).Μαζι μας,αλλοι 2 Ελληνες προσκυνητες και ενας Βελγος Καθολικος.Μαλιστα,ο ιδιος μας λεει οτι ειναι ιερεας στη χωρα του!Η συζητηση που ακολουθει στα αγγλικα,ειναι κατατοπιστικη της τεραστιας διαφορας αντιληψεων,λατρειας και πνευματικης νοοτροπιας που χωριζει τα 2 δογματα:

"Εμενα εδω στα μοναστηρια δε μου αρεσει",μας λεει ο φιλος μας απο το Βελγιο."Πολυ σκοτεινα στις ακολουθιες,οι μοναχοι δε σου μιλανε,ουτε σου δινουν σημασια."

"Μα αγαπητε,τι περιμενες να βρεις στο Αγιο Ορος;",του απαντω."Μοναχους-ξεναγους και tour-operators;Ισα που μας ανεχονται εμας τους προσκυνητες,μερικοι δε ενοχλουνται απο την παρουσια μας."

"Ναι,αλλα δε μπορω να συνηθισω με τιποτα το απολυτο σκοταδι στις Εκκλησιες και τις λιτες ψαλμωδιες.",αντιλεγει."Εμεις εχουμε μαθει με πολλα φωτα,οργανα,ακομα και τραγουδια".

"Αυτο ειναι το νοημα της Ορθοδοξιας,φιλε μου",απαντω."Δε χρειαζονται πολλα-πολλα στη Θεια Λειτουργια:εισαι μοναχα εσυ κι ο Θεος μεσα στο ναο.Τι καλυτερο για να προσευχηθεις και να συγκεντρωθεις;"

Εικόνα Τέταρτη:

Στο καραβακι της επιστροφης για Ουρανουπολη.Πιανουμε κουβεντα με προσκυνητες που επισκεφθηκαν τον γεροντα Γαβριηλ,εναν αγιο ανθρωπο που ζει μονος του σε μια σκητη λιγο εξω απο τις Καρυες.

"Καλος και αξιος ο γεροντας,ομως εμεις δυσαρεστηθηκαμε επειδη μας δεχτηκε για πολυ λιγο.Βιαζοταν να θελει να μας ξεφορτωθει!",μας λεει ο ενας.

"Τον επισκεφθηκαμε κι εμεις",του απαντω."Ειναι μεγαλη ευλογια και μονο η ευχη του.Ας μη τον παρεξηγουμε".

Και σκεφτομαι:τελικα,ο κοσμος θελει τους γεροντες κομμενους και ραμμενους στα μετρα του:δε σκεφτεται οτι αυτοι οι ερημιτες,ουσιαστικα αφιερωνουν σχεδον ολο το χρονο τους στην ακαταπαυστη προσευχη οχι για τους εαυτους τους,αλλα ΓΙΑ ΕΜΑΣ ΤΟΥΣ ΙΔΙΟΥΣ.Κι εμεις,λες και πηγαινουμε σε καποια θατρικη παρασταση ή σινεμα,εχουμε την απαιτηση να μας βλεπει ο αλλος για συγκεκριμενο χρονο,ετσι ωστε να μην παρεξηγηθουμε!

Αντί Επιλόγου...

Ο καθενας βγαζει ευκολα τα συμπερασματα του:Τεσσερεις διαφορετικες ιστοριες,τεσσερεις τυποι προσκυνητων που ευκολοτερα θα ταιριαζαν στον εξω κοσμο παρα στο Αγιο Ορος.Κι ομως,στο Περιβολι της Παναγιας υπαρχουν και συνυπαρχουν ολοι αυτοι:κανεις δε διωχνει κανεναν κι ολοι ειναι ευπροσδεκτοι.Γι'αυτο λοιπον,προτεινω στους δυσπιστους και σε οσους εχουν επηρεαστει απο το "σκανδαλο" της Μονης Βατοπαιδιου:

Πηγαίντε δείτε τα από κοντά.Πιστέψτε στα ίδια σας τα μάτια και όχι στη χειραγωγούμενη ενημέρωση.Ίσως τότε καταλάβετε ποιοι και γιατί πολεμούν με τόση λύσσα το Άγιο Όρος...


Δειτε και το βιντεο:http://www.youtube.com/watch?v=sSXCXiXdPLg

πηγη:http://hellas-orthodoxy.blogspot.com/20 ... st_18.html
Εικόνα
theodore
Συστηματικός Αποστολέας
Συστηματικός Αποστολέας
Δημοσιεύσεις: 202
Εγγραφή: Δευ Νοέμ 05, 2007 6:00 am
Τοποθεσία: ΒΡΙΛΗΣΣΙΑ

Re: Οι προσκυνητές του Αγίου Όρους

Δημοσίευση από theodore »

Τα παιδια φαινονται προβληματισμενα.Ισως αλλα περιμεναν στο συγκεκριμενο Μοναστηρι κι αλλα βρηκαν...
_________________________________________________________________________________________
Η πρόταση αυτή είναι η ουσία των πραγμάτων που αναφέρεις.Δεν αφορά φυσικά μόνο τα παιδιά αλλά και εμάς τους ενήλικες.Όταν πηγαίνεις στο Άγιο Όρος πρέπει να ανοίξεις την καρδιά σου και όχι το μυαλό σου.Η καρδιά θα οδηγήσει το νου στο μονοπάτι του Θεού.
Άβαταρ μέλους
ΣΤΕΦΑΝΟΣ
Κορυφαίος Αποστολέας
Κορυφαίος Αποστολέας
Δημοσιεύσεις: 1280
Εγγραφή: Τετ Νοέμ 19, 2008 9:35 am
Τοποθεσία: ΘΕΣΣΑΛΟΝΙΚΗ

Re: Οι προσκυνητές του Αγίου Όρους

Δημοσίευση από ΣΤΕΦΑΝΟΣ »

KATA TH ΓΝΩΜΗ ΜΟΥ ΥΠΑΡΧΟΥΝ ΔΙΑΦΟΡΕΤΙΚΑ ΚΙΝΗΤΡΑ ΣΕ ΟΣΟΥΣ ΕΠΙΣΚΕΠΤΟΝΤΑΙ ΤΟ ΑΓΙΟ ΟΡΟΣ . ΓΙΑ ΚΑΠΟΙΟΝ ΜΠΟΡΕΙ ΝΑ ΕΙΝΑΙ ΟΝΕΙΡΟ ΖΩΗΣ , ΓΙΑ ΑΛΛΟΝ ΠΕΡΙΕΡΓΕΙΑ , ΓΙΑ ΑΛΛΟΝ ΤΟΥΡΙΣΜΟΣ.
ΧΑΡΑΚΤΗΡΙΣΤΙΚΑ ΘΑ ΑΝΑΦΕΡΩ ΕΝΑ ΠΕΡΙΣΤΑΤΙΚΟ ΠΟΥ ΕΖΗΣΑ ΣΤΗΝ ΙΜ ΙΒΗΡΩΝ :

ΜΟΛΙΣ ΕΧΕΙ ΤΕΛΕΙΩΣΕΙ Η ΛΕΙΤΟΥΡΓΙΑ ΣΤΟ ΚΑΘΟΛΙΚΟ ΤΗΣ ΜΟΝΗΣ ΚΑΙ ΕΝΩ ΕΝΑΣ ΜΟΝΑΧΟΣ ΕΤΟΙΜΑΖΕΤΑΙ ΝΑ ΜΑΣ ΜΙΛΗΣΕΙ ΒΛΕΠΩ ΔΙΠΛΑ ΜΟΥ ΚΑΠΟΙΟΝ ΝΑ ΒΓΑΖΕΙ ΜΙΑ ΒΙΝΤΕΟΚΑΜΕΡΑ ΚΑΙ ΝΑ ΑΡΧΙΖΕΙ ΝΑ ΤΡΑΒΑ ΛΗΨΕΙΣ ΜΕΣΑ ΣΤΗΝ ΕΚΚΛΗΣΙΑ . ΑΝ ΕΙΝΑΙ ΔΥΝΑΤΟΝ...ΠΟΛΥΣ ΚΟΣΜΟΣ ΔΕ ΚΑΤΑΛΑΒΑΙΝΕΙ ΠΟΥ ΒΡΙΣΚΕΤΑΙ...
ΒΕΒΑΙΑ ΤΟΥ ΤΑ "ΕΨΑΛΕ" Ο ΜΟΝΑΧΟΣ . ΤΟ ΘΕΜΑ ΟΜΩΣ ΔΕΝ ΕΙΝΑΙ ΝΑ ΣΕ ΜΑΛΩΣΟΥΝ ΓΙΑ ΝΑ ΚΑΤΑΛΑΒΕΙΣ ΟΡΙΣΜΕΝΑ ΠΡΑΓΜΑΤΑ .
ΕΠΙΤΕΛΟΥΣ ΟΣΟΥΣ ΜΑΣ ΑΞΙΩΝΕΙ Ο ΘΕΟΣ ΝΑ ΕΠΙΣΚΕΦΘΟΥΜΕ ΑΥΤΟ ΤΟΝ ΤΟΠΟ ΑΣ ΝΟΙΩΣΟΥΜΕ ΟΤΙ ΟΡΙΣΜΕΝΑ ΠΡΑΓΜΑΤΑ ΚΡΑΤΟΥΝΤΑΙ ΜΕΣΑ ΜΑΣ ΜΟΝΟ ΜΕ ΤΑ ΜΑΤΙΑ ΤΗΣ ΨΥΧΗΣ ΚΑΙ ΤΗΣ ΚΑΡΔΙΑΣ.
ο Χριστός σώζει....
petrosathonas
Κορυφαίος Αποστολέας
Κορυφαίος Αποστολέας
Δημοσιεύσεις: 1460
Εγγραφή: Σάβ Νοέμ 29, 2008 4:55 pm

Re: Οι προσκυνητές του Αγίου Όρους

Δημοσίευση από petrosathonas »

Φέτος το καλοκαίρι στη μονή Αγίου Παύλου ήταν ένας Γερμανός προτεστάντης παντρεμένος με Ελληνίδα. Προσκυνητής θα έλεγα εγώ.
Ήρθε κανονικά σε όλες τις ακολουθίες και του έδωσαν δωμάτιο μαζί με άλλους Έλληνες ορθόδοξους.
Στην τράπεζα όμως τον έβαλαν και κάθησε μόνος του σε ένα μεγάλο τραπέζι για 8 άτομα και απομακρυσμένα από όλους μας.
Την επομένη το πρωί μας έλεγε τη στεναχώρια του γι' αυτό κάτω στον αρσανά.
Άβαταρ μέλους
ΣΤΕΦΑΝΟΣ
Κορυφαίος Αποστολέας
Κορυφαίος Αποστολέας
Δημοσιεύσεις: 1280
Εγγραφή: Τετ Νοέμ 19, 2008 9:35 am
Τοποθεσία: ΘΕΣΣΑΛΟΝΙΚΗ

Re: Οι προσκυνητές του Αγίου Όρους

Δημοσίευση από ΣΤΕΦΑΝΟΣ »

ΠΡΙΝ 10 ΠΕΡΙΠΟΥ ΧΡΟΝΙΑ , ΕΙΧΑ ΕΠΙΣΚΕΦΘΕΙ - ΔΕΥΤΕΡΗ ΦΟΡΑ ΑΝ ΘΥΜΑΜΑΙ ΚΑΛΑ - ΤΗΝ ΙΜ ΜΕΓΙΣΤΗΣ ΛΑΥΡΑΣ.ΤΟ ΑΠΟΓΕΥΜΑ ΕΚΕΙΝΗΣ ΤΗΣ ΗΜΕΡΑΣ ΕΝΑΣ ΑΠΟ ΤΟΥΣ ΜΟΝΑΧΟΥΣ ( ΔΕ ΘΑ ΗΘΕΛΑ ΝΑ ΠΩ ΤΟ ΟΝΟΜΑ ΤΟΥ ) ΑΦΟΥ ΜΑΣ ΕΚΑΝΕ ΜΙΑ ΜΙΚΡΗ ΞΕΝΑΓΗΣΗ ΣΤΟΥΣ ΧΩΡΟΥΣ ΤΗΣ ΜΟΝΗΣ ΜΑΣ ΕΒΑΛΕ ΜΙΑ ΟΜΑΔΑ ΑΝΘΡΩΠΩΝ , ΠΕΡΙΠΟΥ 20 ΑΤΟΜΑ , ΜΠΡΟΣΤΑ ΣΤΗΝ ΕΚΚΛΗΣΙΑ ΘΕΛΟΝΤΑΣ ΝΑ ΜΑΣ ΠΕΙ ΚΑΠΟΙΑ ΠΡΑΓΜΑΤΑ .ΑΡΧΙΣΕ ΛΟΙΠΟΝ ΑΝ ΜΑΣ ΜΙΛΑ ΓΙΑ ΤΗΝ ΕΞΟΜΟΛΟΓΗΣΗ ΚΑΙ ΜΕ ΠΟΛΥ ΑΥΣΤΗΡΟ ΥΦΟΣ ΑΠΕΥΘΥΝΘΗΚΕ ΣΕ ΕΝΑ ΑΓΟΡΑΚΙ ΠΕΡΙΠΟΥ 10 ΕΤΩΝ ΡΩΤΩΝΤΑΣ ΤΟ ΑΝ ΕΧΕΙ ΕΞΟΜΟΛΟΓΗΘΕΙ ΠΟΤΕ.ΕΚΕΙΝΟ ΑΠΑΝΤΗΣΕ ΑΡΝΗΤΙΚΑ ΚΑΙ ΤΟΤΕ Ο ΜΟΝΑΧΟΣ ΚΑΚΙΣΕ ΤΟΝ ΠΑΤΕΡΑ ΤΟΥ ΓΙ ΑΥΤΟ ΤΟ ΓΕΓΟΝΟΣ ΑΛΛΑ ΚΑΙ ΤΟ ΙΔΙΟ ΤΟ ΠΑΙΔΙ . ΘΥΜΑΜΑΙ ΤΗΝ ΑΡΝΗΤΙΚΗ ΕΝΤΥΠΩΣΗ ΠΟΥ ΜΟΥ ΠΡΟΚΑΛΕΣΕ ΑΥΤΟ ΤΟ ΣΥΜΒΑΝ ΚΥΡΙΩΣ ΓΙΑ ΤΟΝ ΤΡΟΠΟ ΤΟΥ ΚΑΛΟΓΕΡΟΥ.
ΠΡΙΝ ΠΡΟΛΑΒΩ ΝΑ ΟΛΟΚΛΗΡΩΣΩ ΤΗΝ ΣΚΕΨΗ ΜΟΥ ΚΑΙ ΕΝΩ ΚΑΘΟΜΟΥΝ ΣΧΕΤΙΚΑ ΠΙΣΩ , ΒΛΕΠΩ ΤΟΝ ΚΑΛΟΓΕΡΟ ΝΑ ΥΨΩΝΕΙ ΤΟ ΧΕΡΙ ΤΟΥ , ΝΑ ΜΕ ΔΕΙΧΝΕΙ ΚΑΙ ΝΑ ΜΕ ΡΩΤΑ ΜΕ ΠΟΛΥ ΠΙΟ ΑΥΣΤΗΡΟ ΥΦΟΣ ΑΝ ΕΓΩ ΕΧΩ ΕΞΟΜΟΛΟΓΗΘΕΙ .
ΤΟΥ ΑΠΑΝΤΗΣΑ ΦΥΣΙΚΑ ΤΗΝ ΑΛΗΘΕΙΑ , ΠΩΣ ΟΧΙ , ΚΑΙ ΜΟΥ ΑΝΤΑΠΑΝΤΑ ΟΤΙ ΕΙΜΑΙ ΕΝΑ ΚΑΡΑΒΙ ΠΟΥ ΣΕΡΝΕΙ ΑΜΑΡΤΙΕΣ ΚΑΙ ΠΩΣ ΑΝ ΤΗΝ ΕΠΟΜΕΝΗ ΜΕΡΑ ΤΟ ΚΑΡΑΒΙ ΠΟΥ ΕΒΓΑΙΝΕ ΑΠΟ ΤΟ ΟΡΟΣ ΒΟΥΛΙΑΖΑ ΘΑ ΠΑΡΕΔΙΔΑ ΒΡΩΜΙΚΗ ΨΥΧΗ .
ΘΥΜΑΜΑΙ ΟΤΙ ΜΟΥ ΚΟΠΗΚΑΝ ΤΑ ΓΟΝΑΤΑ...
ΤΗΝ ΙΔΙΑ ΜΕΡΑ ΣΤΟ ΑΡΧΟΝΤΑΡΙΚΙ ΔΙΑΒΑΣΑ ΕΝΑ ΠΑΡΑ ΠΟΛΥ ΩΡΑΙΟ ΒΙΒΛΙΑΡΑΚΙ ΓΡΑΜΜΕΝΟ ΑΠΟ ΤΟΝ Π. ΒΑΣΙΛΕΙΟ , ΠΝΕΥΜΑΤΙΚΟ ΚΑΙ ΑΡΧΟΝΤΑΡΗ ΤΗΣ ΜΟΝΗΣ , ΠΟΥ ΜΟΥ ΕΔΩΣΕ ΝΑ ΚΑΤΑΛΑΒΩ ΟΡΙΣΜΕΝΑ ΠΡΑΓΜΑΤΑ.

ΤΗΝ ΑΛΛΗ ΜΕΡΑ ΘΕ ΕΦΕΥΓΑ ΑΠΟ ΤΟ ΜΟΝΑΣΤΗΡΙ , ΛΙΓΟ ΦΟΒΙΣΜΕΝΟΣ , ΛΙΓΟ ΑΠΟΓΟΗΤΕΥΜΕΝΟΣ. ΕΙΧΑ ΣΚΟΠΟ ΝΑ ΚΑΝΩ ΜΕ ΤΑ ΠΟΔΙΑ ΤΟ ΓΥΡΟ ΤΟΥ ΑΘΩΝΑ ΚΑΙ ΝΑ ΚΑΤΑΛΗΞΩ ΣΤΗ ΣΚΗΤΗ ΤΗΣ ΑΓΙΑΣ ΑΝΝΑΣ.ΕΒΡΕΧΕ ΟΜΩΣ ΚΑΤΑΡΑΚΤΩΔΩΣ ΚΑΙ ΣΧΕΔΟΝ ΠΑΝΙΚΟΒΛΗΘΗΚΑ ΟΤΑΝ ΚΑΤΑΛΑΒΑ ΟΤΙ ΔΕ ΜΠΟΡΟΥΣΑ ΝΑ ΤΟ ΚΟΥΝΗΣΩ ΡΟΥΠΙ ΑΠΟ ΤΟ ΜΟΝΑΣΤΗΡΙ ΑΦΟΥ ΗΔΗ ΕΙΧΑ ΧΑΣΕΙ ΚΑΙ ΤΟ ΛΕΩΦΟΡΕΙΟ ΓΙΑ ΤΙΣ ΚΑΡΥΕΣ.ΖΗΤΗΣΑ ΛΟΙΠΟΝ ΑΠΟ ΤΟΝ Π. ΒΑΣΙΛΕΙΟ ΝΑ ΜΕ ΑΦΗΣΕΙ ΝΑ ΜΕΙΝΩ ΑΛΛΗ ΜΙΑ ΜΕΡΑ ΣΤΗ ΜΟΝΗ .
ΚΑΠΟΙΑ ΣΤΙΓΜΗ ΑΝΤΙΛΗΦΘΗΚΑ ΟΤΙ ΜΙΑ ΟΜΑΔΑ ΕΙΧΕ ΖΗΤΗΣΕΙ ΑΠΟ ΤΟΝ ΠΑΠΑ ΒΑΣΙΛΗ ΣΑΚΟΥΛΕΣ ΓΙΑ ΝΑ ΤΙΣ ΦΟΡΕΣΟΥΝ ΑΝΑΠΟΔΑ ΩΣΤΕ ΝΑ ΒΓΟΥΝ ΣΤΗ ΒΡΟΧΗ ΚΑΙ ΝΑ ΠΑΡΟΥΝ ΤΟ ΔΡΟΜΟ ΓΙΑ ΤΗ ΣΚΗΤΗ ΤΗΣ ΑΓΙΑΣ ΑΝΝΑΣ . ΠΗΡΑ ΘΑΡΡΟΣ ΚΑΙ ΕΙΠΑ ΘΑ ΠΑΩ ΜΑΖΙ ΤΟΥΣ . ΖΗΤΗΣΑ ΚΙ ΕΓΩ ΣΑΚΟΥΛΑ , ΜΟΥ ΕΔΩΣΕ Ο ΠΑΤΕΡ ΚΑΙ ΣΤΗ ΣΥΝΕΧΕΙΑ ΞΕΚΙΝΗΣΑΜΕ ΓΙΑ ΤΗΝ ΕΞΟΔΟ ΤΟΥ ΜΟΝΑΣΤΗΡΙΟΥ .

ΘΥΜΑΜΑΙ ΤΗ ΓΑΛΗΝΙΑ ΕΙΚΟΝΑ ΤΟΥ Π. ΒΑΣΙΛΕΙΟΥ . ΜΑΣ ΦΩΝΑΞΕ :

ΒΓΕΙΤΕ ΛΙΓΟ ΠΑΡΑΠΑΝΩ , ΚΑΝΤΕ ΤΗΝ ΠΡΟΣΕΥΧΗ ΣΑΣ ΣΤΗ ΠΑΝΑΓΙΑ ΚΑΙ Η ΒΡΟΧΗ ΘΑ ΣΤΑΜΑΤΗΣΕΙ.
ΜΕΣΑ ΣΕ ΠΕΝΤΕ ΛΕΠΤΑ ΕΝΑΣ ΛΑΜΠΕΡΟΣ ΖΕΣΤΟΣ ΗΛΙΟΕ ΕΛΟΥΖΕ ΤΗΝ ΚΟΡΥΦΗ ΤΟΥ ΑΘΩΝΑ.
ΕΤΣΙ Ο ΘΕΟΣ ΕΔΩΣΕ ΚΑΙ ΜΕΤΑ ΑΠΟ 6 ΠΕΡΙΠΟΥ ΩΡΕΣ ΠΕΡΠΑΤΗΜΑ ΦΤΑΣΑΜΕ ΣΤΗ ΣΚΗΤΗ ΤΗΣ ΑΓΙΑΣ ΑΝΝΑΣ.

ΥΓ ΜΟΥ ΕΚΑΝΕ ΜΕΓΑΛΟ ΚΑΛΟ ΕΚΕΙΝΗ Η ΜΕΡΑ . ΜΟΥ ΑΛΛΑΞΕ ΜΕ ΜΙΑΣ ΤΗΝ ΑΠΟΨΗ ΜΟΥ ΓΙΑ ΤΗΝ ΕΞΟΜΟΛΟΓΗΣΗ ΚΑΙ ΑΠΟ ΤΟΤΕ ΠΟΤΕ ΔΕΝ ΕΧΩ ΜΕΤΑΛΑΒΕΙ ΑΝ ΔΕΝ ΕΞΟΜΟΛΟΓΗΘΩ ΠΡΩΤΑ...

ΔΟΞΑ ΤΩ ΘΕΩ!!!
ο Χριστός σώζει....
petrosathonas
Κορυφαίος Αποστολέας
Κορυφαίος Αποστολέας
Δημοσιεύσεις: 1460
Εγγραφή: Σάβ Νοέμ 29, 2008 4:55 pm

Re: Οι προσκυνητές του Αγίου Όρους

Δημοσίευση από petrosathonas »

Και εγώ μέχρι τα 23 μου δεν είχα εξομολογηθεί!!!

Και την πρώτη φορά που πήγα στο Άγιο Όρος ήταν πιο πολύ από περιέργεια. Είχα διαβάσει πάρα πολλά αλλά αυτά που έζησα εκεί δεν συγκρίνονταν. Με το ζόρι σχεδόν ένας πνευματικός με έβαλε για εξομολόγηση αλλά με ήπιο και γλυκό τρόπο. Δεν τα είπα όλα. Μου ήρθε και ξαφνικά. Ντρεπόμουν.
Όμως η στροφή είχε γίνει. Από τότε πήγα άλλες 11 φορές, όχι πια από περιέργεια αλλά από εσωτερική ανάγκη. Και η εξομολόγηση πάντα ενσυνείδητη.
Ευχαριστώ το Θεό και την Παναγία μας γι' αυτό.
ravniotis
Βασικός Αποστολέας
Βασικός Αποστολέας
Δημοσιεύσεις: 125
Εγγραφή: Κυρ Μαρ 26, 2006 6:00 am

Re: Οι προσκυνητές του Αγίου Όρους

Δημοσίευση από ravniotis »

το θέμα της εξομολόγησης είναι μεγάλο και βαθύ και δεν είναι ανάγκη να αναλυθεί εδώ και τώρα. βέβαια η σχέση αγίου όρους και εξομολόγησης είναι και αυτή μέγάλη και σύνθετη και για αυτό θα αναφερθώ και εγώ σε δύο γεγονότα.
πιστεύω οτι κάθε μέσος προσκυνητής του αγίου όρους έχει την μεγάλη ευκαιρία να νιώσει το μυστήριο της εξομολόγησης αφού τονίζεται έντονα από μοναχούς και λαϊκούς και πλήθος κόσμου "καταφεύγει" κάθε βράδυ σε πνευματικούς. το μυστήριο όμως αυτό πρέπει να πράττεται τόσο από ανθρώπους "έτοιμους" όσο και από πνευματικούς "σωστούς"
η πρώτη μου επίσκεψη στο άγιο όρος ήταν στην ηλικία των 13 ετών. ο αρχηγός της ομάδας των ατόμων που πήγα είπε σε όλους τους πιτσιρικάδες της παρέας να εξολολογηθούν....θυμάμαι τον φόβο και την αγωνία μου πριν από την αυτή την "εξέταση"...φυσικά δεν είχα κάτι να πω στον πνευματικό ούτε και αυτός σε μένα...
μεγαλώνοντας επισκέφθηκα το άγιο όρος μόνος μου. στην αυλή ενός μοναστηριού, με πλήθος κόσμου γύρω γύρω, δέχτηκα "επίθεση" από μοναχό για την πνευματική μου κατάσταση, γεγονός που μου δημιούργησε πλήρη αποστροφή για το συγκεκριμένο μοναστήρι.
ύστερα από 15 χρόνια πείρας και αγάπης για το άγιο όρος μπορώ να πω ξεκάθαρα οτι για την επίσκεψη κάποιου σε αυτό χρειάζεται αρχικά εσωτερική αναζήτηση (γεγονός που διαφοροποιεί προσκυνητή από προσκυνητή) αλλά και μέσα στο όρος ενδελεχή ψάξιμο του σωστού πνευματικού λόγου...
καλή χρονιά σε όλους
Άβαταρ μέλους
Captain Yiannis
Κορυφαίος Αποστολέας
Κορυφαίος Αποστολέας
Δημοσιεύσεις: 3182
Εγγραφή: Τρί Νοέμ 18, 2008 9:34 pm

Re: Οι προσκυνητές του Αγίου Όρους

Δημοσίευση από Captain Yiannis »

Σεβαστέ ΣΤΕΦΑΝΟΣ , εσένα Δόξα τω Θεώ , σε βοήθησε ο τρόπος του Μοναχού.
Ξέρω άνθρωπο που σε παρόμοια περίπτωση , επειδή δεν κατάλαβε ποτέ το νόημα του μηνήματος κάποιου Μοναχού, απομακρύνθηκε τελείως από την Εκκλησία μας.
Τώρα πασχίζει να επανέλθει , αλλά η εμπειρία , ήταν τραυματική.
Και βέβαια , ο Μοναχός ήθελε να βοηθήσει ,,, αλλά που να το καταλάβουμαι εμείς. Ο εγωισμός μας ώρες-ώρες μας τυφλώνει τόσο πολύ , που δεν βλέπουμαι πέρα από την μύτη μας. Το κακό είναι οτι διαρκεί πολύ σε μερικούς ανθρώπους.
Δόξα τω Θεώ .
Κανείς δεν είναι τέλειος και κανείς δεν θα πρέπει να απαιτεί από τους άλλους τελειότητα.
Όλοι ως ατελείς πορευόμαστε και με ατέλειες συμπορευόμαστε.
Η τελειότητα δεν ανήκει στους ανθρώπους παρά μονάχα στον Θεό.
Άβαταρ μέλους
ANTREAS
Κορυφαίος Αποστολέας
Κορυφαίος Αποστολέας
Δημοσιεύσεις: 311
Εγγραφή: Τετ Μαρ 07, 2007 6:00 am

Re: Οι προσκυνητές του Αγίου Όρους

Δημοσίευση από ANTREAS »

και εγω πρωτη φορα εξομολογηθηκα πριν 3 χρονια περιπου στο βατοπαιδι..ευτυχως ο πνευματικος μου ειναι πολυ καλος και καθομασταν μια ωρα σχεδον και μου εξηγουσε πολλα πραγματα σε σχεση με τις αμαρτιες και τι πρεπει να αποφευγω και γιατι εκεινο ειναι αμαρτια και γιατι το αλλο ειναι αμαρτια..ειναι πολυ καλο πραγμα να εχεις καλο πνευματικο αλλα αν εχεις και καποιον λιγο αυστηρο δεν εναι κακο..γιατι ειμαστε και λιγο καλομαθημενοι και μας πειραζει αν μας μιλανε αποτομα.υπαρχουν ευαισθητοι ανθρωποι που με το παραμικρο το παιρνουν κατακαρδα και απομακρυνονται αλλα δεν πρεπει να ειναι ετσι..ειναι οπως ειναι ο γιατρος..ενας αυστηρος γιατρος μπορει να σε κανει καλα ενω ενας λιγο ελαστικος μπορει ποτε να μην σε κανει καλα..ισοροπια πιστευω οτι πρεπει να υπαρχει..
Άβαταρ μέλους
ΣΤΕΦΑΝΟΣ
Κορυφαίος Αποστολέας
Κορυφαίος Αποστολέας
Δημοσιεύσεις: 1280
Εγγραφή: Τετ Νοέμ 19, 2008 9:35 am
Τοποθεσία: ΘΕΣΣΑΛΟΝΙΚΗ

Re: Οι προσκυνητές του Αγίου Όρους

Δημοσίευση από ΣΤΕΦΑΝΟΣ »

Η ΠΡΑΓΜΑΤΙΚΟΤΗΤΑ ΚΑΤΑ ΤΗ ΓΝΩΜΗ ΜΟΥ ΕΙΝΑΙ ΑΥΤΗ ΠΟΥ ΜΕΤΡΑΕΙ ΚΑΙ ΣΤΗΝ ΠΡΟΚΕΙΜΕΝΗ ΠΕΡΙΠΤΩΣΗ ΘΕΩΡΩ ΠΛΕΟΝ ΑΔΙΑΝΟΗΤΟ ΧΡΙΣΤΙΑΝΟΣ ΠΟΥ ΛΑΜΒΑΝΕΙ ΜΕΡΟΣ ΣΤΑ ΜΥΣΤΗΡΙΑ ΤΗΣ ΕΚΚΛΗΣΙΑΣ ΜΑΣ ΝΑ ΜΗΝ ΕΞΟΜΟΛΟΓΕΙΤΑΙ . ΕΙΔΙΚΑ ΟΤΑΝ ΑΠΟΦΑΣΙΣΕΙ ΝΑ ΛΑΒΕΙ ΤΗΝ ΘΕΙΑ ΚΟΙΝΩΝΙΑ .ΔΥΣΤΥΧΩΣ ΣΤΗ ΣΗΜΕΡΙΝΗ ΕΠΟΧΗ ΚΑΙ ΣΤΙΣ ΜΕΓΑΛΕΣ ΓΙΟΡΤΕΣ ΠΑΡΑΚΟΛΟΥΘΟΥΜΕ ΣΩΡΗΔΟΝ ΑΝΘΡΩΠΟΥΣ ΝΑ ΜΕΤΑΛΑΜΒΑΝΟΥΝ ΧΩΡΙΣ ΕΞΟΜΟΛΟΓΗΣΗ , ΧΩΡΙΣ ΚΑΝ ΤΗΝ ΕΥΧΗ ΚΑΠΟΙΟΥ ΠΝΕΥΜΑΤΙΚΟΥ.
ΚΑΙ ΟΛΟΙ ΤΗ ΔΙΚΑΙΟΛΟΓΙΑ ΤΗΝ ΕΧΟΥΝΕ ΕΤΟΙΜΗ : "ΣΙΓΑ ΝΑ ΜΗ ΠΑΩ ΣΤΟΝ ΠΑΠΑ ΝΑ ΕΞΟΜΟΛΟΓΗΘΩ" Η' "ΚΑΙ ΤΙ ΕΙΝΑΙ Ο ΠΑΠΑΣ ΝΑ ΤΑ ΠΩ ΌΛΑ ΜΠΡΟΣΤΑ ΤΟΥ"

ΒΕΒΑΙΑ Ο ΘΕΟΣ ΞΕΡΕΙ ΚΑΙ ΚΑΛΟ ΕΙΝΑΙ ΝΑ ΜΗ ΚΡΙΝΟΥΜΕ . ΕΙΛΙΚΡΙΝΑ ΔΕΝ ΑΝΑΦΕΡΩ ΤΟ ΘΕΜΑ ΑΠΟ ΤΗ ΘΕΣΗ ΤΟΥ ΠΟΛΥΞΕΡΟΥ . ΛΥΠΑΜΑΙ ΟΜΩΣ ΓΙΑΤΙ ΑΚΟΛΟΥΘΩΝΤΑΣ ΤΕΤΟΙΕΣ ΛΟΓΙΚΕΣ ΙΣΟΠΕΔΩΝΟΥΜΕ ΤΑ ΠΑΝΤΑ.
ο Χριστός σώζει....
Απάντηση

Επιστροφή στο “Ιστορίες - Εμπειρίες από το Αγιον Όρος”