Ναι,πήγα στο Βατοπαίδι...

Μοιραστείτε τις εμπειρίες σας από τις επισκέψεις σας στο Αγιον Όρος.

Συντονιστής: Συντονιστές

Άβαταρ μέλους
dionysisgr
Κορυφαίος Αποστολέας
Κορυφαίος Αποστολέας
Δημοσιεύσεις: 4278
Εγγραφή: Τρί Φεβ 12, 2008 6:00 am
Τοποθεσία: Νικαια

Re: Ναι,πήγα στο Βατοπαίδι...

Δημοσίευση από dionysisgr »

aposal έγραψε:Διονύση μου, έχω την εντύπωση πως είσαι πολύ αυστηρός και πολύ απαιτητικός από τους αδελφούς σου!
Αλλά αυτά που αντιλαμβάνεσαι εσύ, με την εξυπνάδα και τις γνώσεις σου, δεν τα αντιλαμβάνονται όλοι!
Μην βιαστείς να μου στείλεις απάντηση, ξέρω ότι διαφωνείς.
Δεν ειναι θεμα ουτε εξυπναδας, ουτε γνωσης aposal. Θεμα προαιρεσης και ευαισθησιας ειναι.

Και δεν διαφωνω διολου μαζι σου, απλα σου λεω οτι ο μεσος πολιτης, μεσος πιστος, και δεν ξερω και εγω τι αλλο "μεσος" υπαρχει.. ειναι μια πλανη, για να αποφευγουν ολοι τις ευθυνες των επιλογων τους.

Και εδω πιστευω οτι θα συμφωνεις μαζι μου.
"ἰδοὺ ἐγὼ μεθ᾿ ὑμῶν εἰμι πάσας τὰς ἡμέρας ἕως τῆς συντελείας τοῦ αἰῶνος. ᾿Αμήν."
Άβαταρ μέλους
dionysisgr
Κορυφαίος Αποστολέας
Κορυφαίος Αποστολέας
Δημοσιεύσεις: 4278
Εγγραφή: Τρί Φεβ 12, 2008 6:00 am
Τοποθεσία: Νικαια

Re: Ναι,πήγα στο Βατοπαίδι...

Δημοσίευση από dionysisgr »

Aposal, με εκπλησεις με αυτα που γραφεις. Ξερεις πολυ καλα οτι εαν πηγαιναν και μιλουσαν, τους την ειχαν στημενη ολοι οι "προστατες του εθνους" για να αποσωβησουν και να πεταξουν τις ευθυνες απο πανω τους, θα χρησιμοποιουσαν σαν αποδιοπομπαιους τραγους τον Ηγουμενο και τον προισταμενο της Ιερας Μονης Βατοπαιδιου.

Ακους εκει λογικη! Δεν φταινε οι υπουργοι, ουτε τα συμβουλια, ουτε οι υπηρεσιες, ουτε το κρατος, αλλα οι.. Μοναχοι. Ενταξει τιμιοτατοι κοινοβουλευτικοι, ειπαμε, ειμαστε ηλιθιοι, αλλα οχι και ετσι ρε αδερφε!! Οχι και ετσι! Φτανει πια το δουλεμα. Ελεος δηλαδη!!

Και απο κοντα και τα καρα-ξεφτιλισμενα και ελεεινως διεφθαρμενα αντι πινακιου φακης ΜΜΕ. Συμμετοχοι αλλα και στο ακρο του ζηλου τους, γενεσιουργοι της εθνικης μας ξεφτιλας! Μπραβο σας.

Προσεξε aposal! Δεν τους αθωωνω τους αποταχθεντες, αλλα δεν τους καταδικαζω κιολας. Δεν εχω πληρη και σαφη γνωση του τι εγινε, και σε τελικη αναλυση, δεν με ενδιαφερει κιολας. Ξερω να βλεπω την μεγαλη εικονα, απο μακρια, οπως λενε και οι ειδικοι σε θεματα εικονας και τηλεορασης, και γενικα των media, φιλοι μας αμερικανοι (big picture opinion), και καταλαβαινων με τον αναπηρο νουν που διαθετω, οτι βρωμαει ολο το ψαρι εδω και δεκαετιες, τοση και τετοια μποχα που εχει γεμισει ολη η Ελλαδα, και εχει φτασει και στους δυο πολους της Γης..

Και τωρα εαν πηραν και λιγο μυρωδια, απο την μποχα αυτη, που μας πασαρουν επι 40 ετη και πλεον, τα κομματα της συμφορας, οι Μοναχοι, ε, δεν χαλασε και ο κοσμος! και αυτοι Ανθρωποι ειναι, δεν θα τους σταυρωσουμε κιολας. Υπαρχει και καιρος μετανοιας. Για ολους.

Για να γινουν αγιοι πηγαν εκει πανω, δεν ηταν Αγιοι και πηγαν να ξανα-αγιασουν..

Και η πτωσεις ειναι μεσα στο προγραμμα, και η εκκοσμικευση, και η παρεκτροπη, αλλα και η μετανοια, η επανορθωση, η εκζητηση του Ελεους του Κυριου, ολα μεσα ειναι, δεν σκανδαλιζομαστε, δεν ειμαστε ουτε μωροι ουτε απιστοι-ολιγοπιστοι, θελω να πιστευω, και δεν μας πτοουν τετοια φαινομενα.

Ζει Κυριος ο Θεος, και θα λαβει εκαστος κατα τα εργα του. Οι κριτες ομως, θεωρω οτι θα λαβουν πολυ περισσοτερα κακα απο οσο εκαναν με την αδικη κριτικη τους.
"ἰδοὺ ἐγὼ μεθ᾿ ὑμῶν εἰμι πάσας τὰς ἡμέρας ἕως τῆς συντελείας τοῦ αἰῶνος. ᾿Αμήν."
Άβαταρ μέλους
Captain Yiannis
Κορυφαίος Αποστολέας
Κορυφαίος Αποστολέας
Δημοσιεύσεις: 3182
Εγγραφή: Τρί Νοέμ 18, 2008 9:34 pm

Re: Ναι,πήγα στο Βατοπαίδι...

Δημοσίευση από Captain Yiannis »

Ουδείς τέλειος. σεβαστέ ,dionysisgr.
Ας προσέξωμαι φίλοι μου.
Η Ορθοδοξία βάλλεται περισσότερο από ποτέ επί των ημερών μας, το Αγιόνυμο Όρος βάλλεται -ποιός ξέρει γιά ποιούς σκοτεινούς σκοπους-.
Ας δούμε ο καθένας από την πλευρά του, πως θα συμβάλλει στην αποκλιμάκωση της κρίσης.
Ο καθένας απο εμάς , έχει , την δυνατότητα να βοηθήσεί.
Κατ'αρχήν προσευχόμενος. Στην συνέχεια , λέγοντας μία καλή κουβέντα στις περιρέουσες κακές.
Καλό στο κακό , καλό στο κακό ,και θα γίνει το Θαύμα, κάθε μέρα γίνονται Θαυματα, Θαύματα από τον Τριαδικό Θεό.
Κανείς δεν είναι τέλειος και κανείς δεν θα πρέπει να απαιτεί από τους άλλους τελειότητα.
Όλοι ως ατελείς πορευόμαστε και με ατέλειες συμπορευόμαστε.
Η τελειότητα δεν ανήκει στους ανθρώπους παρά μονάχα στον Θεό.
theodore
Συστηματικός Αποστολέας
Συστηματικός Αποστολέας
Δημοσιεύσεις: 202
Εγγραφή: Δευ Νοέμ 05, 2007 6:00 am
Τοποθεσία: ΒΡΙΛΗΣΣΙΑ

Re: Ναι,πήγα στο Βατοπαίδι...

Δημοσίευση από theodore »

.. ανακαλυψα μια οαση προσευχης,ηρεμιας και κατανυξης.


Gladiator σε ευχαριστώ που με έκανες να νοσταλγήσω και να ταξιδέψω νοερά στο περιβόλι της Παναγιάς.
gladiator79
Τακτικό Μέλος
Τακτικό Μέλος
Δημοσιεύσεις: 71
Εγγραφή: Τρί Νοέμ 21, 2006 6:00 am
Τοποθεσία: Πειραιάς
Επικοινωνία:

Re: Ναι,πήγα στο Βατοπαίδι...

Δημοσίευση από gladiator79 »

Επειδη βλεπω οτι δυστυχως κι εδω μεσα υπαρχουν μερικοι που επηρεαζονται απο την ανελεητη προπαγανδα και τον ανιερο πολεμο των Μμε εναντιον της Μονης Βατοπαιδιου,θα δωσω λινκ ορισμενα αρθρα που πιστευω θα βοηθησουν οσους ακομα αμφιταλαντευονται για την αθωοτητα ή οχι του γεροντος Εφραιμ,να διαβασουν και κατι αλλο περα απο τη γνωστη παραπληροφορηση...

Δικαιούνταν οι μοναχοί Εφραίμ και Αρσένιος να καταθέσουν υπομνήματα;Ιδού η (νομική) απάντηση
http://hellas-orthodoxy.blogspot.com/20 ... st_25.html

Κατατοπιστικοτατο σχετικα με το νομικο πλαισιο που κινηθηκαν οι μοναχοι και βεβαια,κανεις απο τους...ενημερωτες μας,δε φροντισε να το γνωστοποιησει.

Αποκαλυπτικό φωτορεπορτάζ!Η σημερινή...ηγετική εμφάνιση του Εφραίμ Βατοπαιδινού στη Βουλή!
http://hellas-orthodoxy.blogspot.com/20 ... _5678.html

Χιουμοριστικο κειμενο σχετικα με τη λυσσα των μμε για τους "προκλητικους","αλαζονες" κλπ Εφραιμ-Αρσενιο.Για γελια και για κλαματα η κατασταση...
Εικόνα
Απάντηση

Επιστροφή στο “Ιστορίες - Εμπειρίες από το Αγιον Όρος”