καρυές-ξενοφώντος

Μοιραστείτε τις εμπειρίες σας από τις επισκέψεις σας στο Αγιον Όρος.

Συντονιστής: Συντονιστές

Απάντηση
ravniotis
Βασικός Αποστολέας
Βασικός Αποστολέας
Δημοσιεύσεις: 125
Εγγραφή: Κυρ Μαρ 26, 2006 6:00 am

καρυές-ξενοφώντος

Δημοσίευση από ravniotis »

αγαπητοι φιλοι, πρωτα ο Θεος θα επισκεφθω το Αγιο Ορος στις 20 Αυγουστου. Την πρωτη νύχτα θα μείνω στο Κουτλουμουσι και την δεύτερη στη Ξενοφωντος ή στο Βατοπεδι. Επειδη μου αρεσει να περπαταω θα ηθελα να ρωτησω αν εχει περπατησει κανεις προσφατα τη διαδρομη καρυες-ξενοφωντος. δεν με ενδιαφερει η διαρκεια της διαδρομης οσο για τα σημεια που πρεπει να προσεξω . ευπροσδεκτες και οι πληροφοριες για τη διαδρομη καρυες-βατοπεδι-ζωγραφου
να ειστε ολοι καλα, ravniotis
filtor
Κορυφαίος Αποστολέας
Κορυφαίος Αποστολέας
Δημοσιεύσεις: 871
Εγγραφή: Σάβ Ιαν 28, 2006 6:00 am
Τοποθεσία: Κοζάνη
Επικοινωνία:

Re: καρυές-ξενοφώντος

Δημοσίευση από filtor »

ravniotis έγραψε:αγαπητοι φιλοι, πρωτα ο Θεος θα επισκεφθω το Αγιο Ορος στις 20 Αυγουστου. Την πρωτη νύχτα θα μείνω στο Κουτλουμουσι και την δεύτερη στη Ξενοφωντος ή στο Βατοπεδι. Επειδη μου αρεσει να περπαταω θα ηθελα να ρωτησω αν εχει περπατησει κανεις προσφατα τη διαδρομη καρυες-ξενοφωντος. δεν με ενδιαφερει η διαρκεια της διαδρομης οσο για τα σημεια που πρεπει να προσεξω . ευπροσδεκτες και οι πληροφοριες για τη διαδρομη καρυες-βατοπεδι-ζωγραφου
να ειστε ολοι καλα, ravniotis
Θα σου συνιστούσα να πάρεις τον κεντρικό δρόμο Δάφνη-Καρυές και στο ύψος της Ξηροποτάμου να πάρεις το ωραίο μονοπάτι για το Ρώσικο. Είναι η πιο κοντινή και σίγουρη διαδρομή, νομίζω.
Πρόπερσι με έναν φίλο μου κάναμε την ...ανδραγαθία να πάμε από την ορεινή διαδρομή - μέσω Παλιομονάστηρου - και κοντέψαμε να πάθουμε αφυδάτωση περπατώντας 8 ώρες, χωρίς να είμαστε και σίγουροι ότι πάμε σωστά...
Η πλάκα ήταν στο Παλαιομονάστηρο όπου γήκε ξαφνικά ένας ...άλουστος Ρώσος (;) μοναχός του οποίου συτήσαμε νερό κι ενώ καιγόμασταν στην δίψα.
Μας οδήγησε σε μια πηγή όπου το νερό που έτρεχε ήταν κάτι περισσότερο από το να στάζει η βρύση και με ένα βρώμικο ποτήρι ήπιαμε από μια γουλειά... Ήταν από τα καλύτερα μαθήματα που έχω πάρει χωρίς λόγια και εκεί διαπίστωσα πόσο μου λείπει η υπομονή...
Απάντηση

Επιστροφή στο “Ιστορίες - Εμπειρίες από το Αγιον Όρος”