Το Πάσχα της ζωής μου.

Μοιραστείτε τις εμπειρίες σας από τις επισκέψεις σας στο Αγιον Όρος.

Συντονιστής: Συντονιστές

Απάντηση
theodore
Συστηματικός Αποστολέας
Συστηματικός Αποστολέας
Δημοσιεύσεις: 202
Εγγραφή: Δευ Νοέμ 05, 2007 6:00 am
Τοποθεσία: ΒΡΙΛΗΣΣΙΑ

Το Πάσχα της ζωής μου.

Δημοσίευση από theodore »

Δυο μήνες νωρίτερα είχα κλήσει το Διαμονητήριο.Περίμενα με μεγάλη χαρά πότε θα έρθει εκείνη η στιγμή που θα ξεκινούσα για αυτό το ταξίδι ψυχής.Τις τελευταίες ημέρες ομολογώ ήμουν στενοχωρημένος για το εαν έπρεπε να κάνω το ταξίδι αυτό.Ο λόγος είναι ότι θα άφηνα την οικογένεια μου μόνη.Την σύζυγό μου με τα τρία μου παιδιά.Το περιβάλλον διαμαρτυρόταν έντομα για αυτό το ταξίδι μου.Η καρδιά μου όμως αναζητούσε την Θεία Χάρη.Την ευλογία του Θεού...
Την Μ.Τετάρτη ήμουν στην Ιερά Μονή Αγίου Διονυσίου.Η εγκαρδιότητα των Πατέρων ήταν πολύ μεγάλη.Θυμάμαι το απόγευμα της ίδιας ημέρας που μαζευτήκαμε στην αίθουσα βιβλιοθήκης και ο καθένας διηγόταν το δικό του βίωμα και ήταν ελέύθερος να πεί οτιδήποτε που τον απασχολούσε.Ο Γέροντας που κατεύθηνε την συζήτηση μας έκανε να νιώσουμε ότι είμαστε πράγματι στο περιβόλι της Παναγιάς.Το πρωί της Μ.Πέμπτης όλοι οι προσκυνητές "σταυρώθηκαν" με το μεγάλο ευχέλαιο από τρείς Πατέρες μετά την Θεία Λειτουργία.Έβλεπα στα μάτια τους την ελπίδα για λύτρωση, την ελπίδα για συγχώρεση, την ελπίδα για την ευλογία του Θεού.Σκέφθηκα τότε, Θεέ μου σε ευχαριστώ που με αξίωσες και ήρθα εδώ στην κιβωτό της Ορθοδοξίας.Σε λίγο ξεκίνησα για την Ι.Μονή Αγίου Γρηγορίου.Μόλις έφθασα πήγα στην Θεία Λειτουργία.Στην συνέχεια είχαμε γεύμα στην Αγία Τράπεζα όπου ο ηγούμενος μας ευχήθηκε για αυτές τις Άγιες ημέρες.Το βράδυ η Θεία Λειτουργία ξεκίνησε στις 10 η ώρα και τελειώσε στις 4.00 το πρωί.Κάτω απο το φώς των κεριών που τα ανάβαμε σε κάθε ανάγνωση του ιερού ευαγγελίου η κατάνυξη ήταν συγκλονιστική.Αρκετές φορές , ιδιαίτερα στην αρχή, τα πόδια λύγιζαν απο την σωματική κόπωση.Η καρδιά όμως, η Θεία χάρη , η ευλογία του Θεού κρατούσε τα πόδια όλων μας αλύγιστα.
Την επόμενη μέρα πήγα στην Ι.Μονή Σίμωνος Πέτρα.Το μεσημέρι που έφθασα πηγα στην εκκλησία που είχε ήδη ξεκινήσει η ακολουθία της "Αποκαθήλωσης".Ομολογώ ότι οι ψαλμωδίες που άκουσα εκεί ήταν για μένα πρωτόγνωρες.Άρχισα να νιώθω την καρδιά μου να φτερουγίζει.Αισθανόμουν τόσο πολύ ευτυχισμένος...Η Ψυχή μου σκεπάστηκε με μια απέραντη Αγάπη και γαλήνη.Το βράδυ στις 3.00 ξεκίνησε η ακολουθία του Επιταφίου και τελείωσε τα ξημερώματα του Σαββάτου στις 6.30 το πρωί.
Αυτές οι ώρες που έζησα ήταν για μένα ανεπανάληπτες.Δεν έχω ξαναζήσει στην ζωή μου τόση αγαλίαση.Τόση διάθεση για συγχώρεση απο τον Θεό.Συνεχώς ευχαριστούσα τον Θεό για αυτά που μου έχει δώσει, για αυτά που έχει κάνει για μένα...
Ιδιαίτερα όταν έψαλλαν "αι γενεαί πάσαι υμνούμε την ταφή σου...", "έρραναν τον τάφο...".Οι στιγμές εκείνες ήταν συγκλονιστικές.Τα μάτια μου έγιναν πηγές δακρύων που δεν μπορούσα να τις σταματήσω...Η συγκίνηση αυτή με γονάτισε σε σημείο που ήρθε ένας μοναχός και με ρώτησε ψιθυριστά "Είστε καλά ;".Καλά είμαι του είπα...Τα αισθήματα απερίγραπτα ακόμη και τώρα που γράφω αυτές τις ¨φτωχές γραμμές"."Φτωχές" γιατί οι λέξεις δεν μπορουν να περιγράψουν αυτά που ένιωσα.Εκείνες τις στιγμές δεν με ενδιέφερε εκόμη και να με πάρει ο Θεός σου κοντά του...Τι άλλο να πώ....Δεν ξέρω..Συγχωρέστε με εαν λέω υπερβολές.Αλλά αυτά ομολόγησε η ψυχή μου και η καρδιά μου μπροστά στον Θεό.
Τώρα επέστρεψα και δεν ξέρω που θα έπρεπε να ήμουν τώρα...
Ακόμη και τις ημέρες που έλειπα ο Μεγάλος και Πανάγιος Θεός προστάτεψε το μικρό παιδάκι μου ηλικίας 4 ετών απο αυτοκινηστικό δυστύχημα.Ξέφυγε της προσοχής της γυναίκας μου και πέρασε ένα πολυσύχναστο δρόμο και ευτυχώς που φρέναρε το αυτοκίνητο.
Τι άλλο να σας πω....Τι άλλο...!!!

Σας ευχαριστώ που με ακούσατε.
aposal
Κορυφαίος Αποστολέας
Κορυφαίος Αποστολέας
Δημοσιεύσεις: 25023
Εγγραφή: Παρ Απρ 13, 2007 5:00 am
Τοποθεσία: Απόστολος @ Άγιος Δημήτριος (Μπραχάμι)

Δημοσίευση από aposal »

Χριστός Ανέστη Θεόδωρε!
Ο Θεός να σ' έχει πάντα καλά, εσένα, την οικογένειά σου και όλα τα πρόσωπα που αγαπάς!
Και είθε να σε αξιώσει ο Θεός να κάνεις και άλλες τέτοιες επισκέψεις!
Αρκεί να έχεις κάθε φορά την έγκριση του πνευματικού σου!
Μελίζεται και διαμερίζεται ο Αμνός του Θεού, ο μελιζόμενος και μη διαιρούμενος, ο πάντοτε εσθιόμενος και μηδέποτε δαπανόμενος, αλλά τους μετέχοντας αγιάζων.
Άβαταρ μέλους
dionysisgr
Κορυφαίος Αποστολέας
Κορυφαίος Αποστολέας
Δημοσιεύσεις: 4278
Εγγραφή: Τρί Φεβ 12, 2008 6:00 am
Τοποθεσία: Νικαια

Δημοσίευση από dionysisgr »

Χριστος Ανεστη και Ζωην Πολιτευεται!!

Με την Χαρη της Θεοτοκου ανεβαινω και παλι και εγω την Κυριακη του Θωμα στον Αθωνα. (περυσι πηγα πρωτη φορα τετοια εποχη, ηταν αξεχαστο!)

Θα αναψω ενα κερακι για ολους τους αδελφους/ες του forum.

tkostop, να πηγαινεις καθε χρονο, να μην σε σταματαει τιποτα. Παιρνεις ευλογια και για σενα και για την οικογενεια σου. Αφθονη η Χαρη της Μητερας του Φωτος σε οσους την επισκεπτονται για να την προσκυνησουν!

Χρονια καλα και ευλογημενα σε ολους.
"ἰδοὺ ἐγὼ μεθ᾿ ὑμῶν εἰμι πάσας τὰς ἡμέρας ἕως τῆς συντελείας τοῦ αἰῶνος. ᾿Αμήν."
aposal
Κορυφαίος Αποστολέας
Κορυφαίος Αποστολέας
Δημοσιεύσεις: 25023
Εγγραφή: Παρ Απρ 13, 2007 5:00 am
Τοποθεσία: Απόστολος @ Άγιος Δημήτριος (Μπραχάμι)

Δημοσίευση από aposal »

dionysisgr έγραψε: Θα αναψω ενα κερακι για ολους τους αδελφους/ες του forum.
Σ' ευχαριστώ πολύ αδελφέ Διονύση! Κάν' το σε παρακαλώ, γιατί πολύ το έχω ανάγκη!
Μελίζεται και διαμερίζεται ο Αμνός του Θεού, ο μελιζόμενος και μη διαιρούμενος, ο πάντοτε εσθιόμενος και μηδέποτε δαπανόμενος, αλλά τους μετέχοντας αγιάζων.
Άβαταρ μέλους
dionysisgr
Κορυφαίος Αποστολέας
Κορυφαίος Αποστολέας
Δημοσιεύσεις: 4278
Εγγραφή: Τρί Φεβ 12, 2008 6:00 am
Τοποθεσία: Νικαια

Δημοσίευση από dionysisgr »

Για σενα aposal, θα αναψω ενα ξεχωριστο!

Μπροστα στο Αξιον Εστι (πρωτα ο Θεος) μολις πατησω το ποδι μου στις Καρυες.

Εχω αρρωστια με αυτην την εικονα! Δεν αντεχω να την βλεπω, ολο το εικοσιτετραωρο...

Την εχω σπιτι σε ακριβες αντιγραφο απο το Α.Ο. και της καιω ακοιμητο καντηλι μερα νυχτα.

Θα αναψω εκει λοιπον ενα κερακι για σενα αδερφε για να σε ευλογησει και να σε προστατευει οπως μονο Αυτη ξερει και μπορει.

"Μεγαλυνον ψυχη μου την Τιμιωτεραν των ανω στρατευματων"
"ἰδοὺ ἐγὼ μεθ᾿ ὑμῶν εἰμι πάσας τὰς ἡμέρας ἕως τῆς συντελείας τοῦ αἰῶνος. ᾿Αμήν."
aposal
Κορυφαίος Αποστολέας
Κορυφαίος Αποστολέας
Δημοσιεύσεις: 25023
Εγγραφή: Παρ Απρ 13, 2007 5:00 am
Τοποθεσία: Απόστολος @ Άγιος Δημήτριος (Μπραχάμι)

Δημοσίευση από aposal »

Σ' ευχαριστώ θερμά αδελφέ μου!
Αν θέλεις (παραγίνομαι φορτικός, με συγχωρείς), άναψε ακόμη τρία κεράκια :
1. Για όλους τους ασθενείς
2. Για όλους τους κεκοιμημένους
3. Για όλους όσους δίνουν τον (πνευματικό) αγώνα!
Η Παναγία να σε έχει πάντα καλά και να φροντίσει για την πρόοδό σου!
Μελίζεται και διαμερίζεται ο Αμνός του Θεού, ο μελιζόμενος και μη διαιρούμενος, ο πάντοτε εσθιόμενος και μηδέποτε δαπανόμενος, αλλά τους μετέχοντας αγιάζων.
Gewrgiosgr
Κορυφαίος Αποστολέας
Κορυφαίος Αποστολέας
Δημοσιεύσεις: 354
Εγγραφή: Σάβ Φεβ 16, 2008 6:00 am
Τοποθεσία: Φλώρινα

Δημοσίευση από Gewrgiosgr »

Αδελφέ σε ευχαριστούμε που μοιράστηκες την εμπειρία σου μαζί μας.Πρωσοπικά έκανα πρώτο πάσχα με Χριστό στην ζωή μου και τα συναισθήματα που νοιώθω είναι προτώγνορα και μένα αυτο ήταν το πάσχα της ζωής μου ! .Στην Γρηγορίου πως τους είδες ολοί καλα?

Να σε έχει η Παναγία πάντα καλα και η Αγία Ειρήνη να πρεσβευέι για σένα την οικογένεια σου για όλο το σαιτ και για όλον τον κόσμο!
Η ελπίς μου ο Πατήρ, καταφυγή μου ο Υιός, σκέπη μου το Πνεύμα το Άγιον.Τριάς Αγία Δόξα Σοι!
theodore
Συστηματικός Αποστολέας
Συστηματικός Αποστολέας
Δημοσιεύσεις: 202
Εγγραφή: Δευ Νοέμ 05, 2007 6:00 am
Τοποθεσία: ΒΡΙΛΗΣΣΙΑ

Δημοσίευση από theodore »

Gewrgiosgr έγραψε:Αδελφέ σε ευχαριστούμε που μοιράστηκες την εμπειρία σου μαζί μας.Πρωσοπικά έκανα πρώτο πάσχα με Χριστό στην ζωή μου και τα συναισθήματα που νοιώθω είναι προτώγνορα και μένα αυτο ήταν το πάσχα της ζωής μου ! .Στην Γρηγορίου πως τους είδες ολοί καλα?

Να σε έχει η Παναγία πάντα καλα και η Αγία Ειρήνη να πρεσβευέι για σένα την οικογένεια σου για όλο το σαιτ και για όλον τον κόσμο!
Όλοι καλά είναι.Μίλησα και με έναν Γέροντα ονόματι Πανάρετο, εαν θυμάμαι καλά.Μου έδωσε πολύτιμες συμβουλές.
Σε ευχαριστώ για τις ευχές σου.
Gewrgiosgr
Κορυφαίος Αποστολέας
Κορυφαίος Αποστολέας
Δημοσιεύσεις: 354
Εγγραφή: Σάβ Φεβ 16, 2008 6:00 am
Τοποθεσία: Φλώρινα

Δημοσίευση από Gewrgiosgr »

Ο Ιερομόναχος Πανάρετος είναι πάρα μα πάρα μα πάρα πολύ καλός πνευματικός!πρώτη φορα εξομολογήθικα σε αυτόν..΄και δεύτερη και τρίτη.!
Η ελπίς μου ο Πατήρ, καταφυγή μου ο Υιός, σκέπη μου το Πνεύμα το Άγιον.Τριάς Αγία Δόξα Σοι!
Απάντηση

Επιστροφή στο “Ιστορίες - Εμπειρίες από το Αγιον Όρος”