Δεν έχω πάει ποτέ.

Μοιραστείτε τις εμπειρίες σας από τις επισκέψεις σας στο Αγιον Όρος.

Συντονιστής: Συντονιστές

Απάντηση
nikos64
Νέο Μέλος
Νέο Μέλος
Δημοσιεύσεις: 5
Εγγραφή: Παρ Μαρ 24, 2006 6:00 am

Δεν έχω πάει ποτέ.

Δημοσίευση από nikos64 »

Δεν έχω πάει ποτέ.
Χωρίς να ξέρω ούτε και εγώ πως, βρέθηκα να έχω μιλήσει με τα γραφεία του Αθω, τα δρομολόγια, τις ημέρες, την μονή (Κουτλουμουσίου).
Χωρίς να το καταλαβαίνω εάν μου το έλεγες 10 ημέρες πριν, θα φαινόταν σχεδόν αδύνατον ή απίθανο.

Ελπίζω να πάνε όλα καλά και να φτάσω εκεί (την Τετάρτη 29/03.)
Χωρίς απρόοπτα και εκπλήξεις που θα αναβάλουν

Φοβάμαι. Ο γέροντας (γι΄ αυτόν γίνεται το ταξίδι) θα με βοηθήσει, θα φύγω γεμάτος με αισιοδοξία;

Επειδή δικαιολογημένα κάπως, είμαι σε κάποια ταραχή, θα μπορέσει να με καταλάβει ο γέροντας ή τα λόγια του θα είναι βέλη επάνω σε πέτρα;
Κύριε Παντοδύναμε δείχνε μ&om
Dirfys
Κορυφαίος Αποστολέας
Κορυφαίος Αποστολέας
Δημοσιεύσεις: 933
Εγγραφή: Τετ Σεπ 28, 2005 5:00 am
Επικοινωνία:

Δημοσίευση από Dirfys »

..................
Τελευταία επεξεργασία από το μέλος Dirfys την Παρ Φεβ 23, 2007 2:16 pm, έχει επεξεργασθεί 1 φορά συνολικά.
gkou
Κορυφαίος Αποστολέας
Κορυφαίος Αποστολέας
Δημοσιεύσεις: 2629
Εγγραφή: Τρί Μαρ 21, 2006 6:00 am
Τοποθεσία: Γεωργία@Κόρινθος

Δημοσίευση από gkou »

Οι γέροντες αγαπητέ μου είναι τόσο πράοι,τόσο γαλήνιοι, τόσο ήρεμοι...Είμαι γυναίκα, δεν θα έχω ποτέ λοιπόν την τιμή να γνωρίσω από κοντά κάποιον πατέρα στο Άγιο Όρος. Διψάω τόσο πολύ να μάθω τα πάντα γι' αυτούς, γιατί τα λόγια τους στάζουν μέλι στην κουρασμένη μου ψυχή...Είσαι πολύ τυχερός, και αυτό είναι κάτι που σύντομα πια θα διαπιστώσεις.Πίστεψέ με, με όποιον επισκέπτη του Αγίου Όρους κι αν έχω μιλήσει, όλοι εύχονται να μην είχαν φύγει καθόλου από εκείνη την άγια θαλπωρή που ένιωσαν εκεί...
Ανυπομονώ να διαβάσω τα νέα και τις εντυπώσεις σου όταν γυρίσεις!
Να ήξερες μόνο πόσες φορές στη ζωή μου ζητούσα απεγνωσμένα να βρω ένα ίχνος από αυτούς τους Γέροντες και πόσα μου έχουν προσφέρει μέσα από τα ευλογημένα λόγια τους στα βιβλία που διαβάζω...
Η Παναγία μας σε περιμένει!
koskas
Συστηματικός Αποστολέας
Συστηματικός Αποστολέας
Δημοσιεύσεις: 160
Εγγραφή: Παρ Σεπ 22, 2006 5:00 am
Τοποθεσία: πελοπονησος
Επικοινωνία:

Δημοσίευση από koskas »

ΦΙΛΕ ΝΙΚΟ ΕΓΩ ΕΧΩ ΠΑΕΙ ΜΙΑ ΦΟΡΑ ΚΑΙ ΑΝΥΠΟΝΟ ΤΗΝ ΕΠΟΜΕΝΗ ΠΩΣ ΚΑΙ ΠΩΣ, ΠΡΙΝ ΠΑΩ ΕΙΧΑ ΑΚΟΥΣΕΙ ΟΤΙ ΝΑ'ΝΑΙ ΔΗΛΑΔΗ ΠΩΣ ΠΑΙΡΝΟΥΝ ΨΥΧΟΦΑΡΜΑΚΑ , ΠΩΣ ΘΑ ΣΕ ΣΚΟΤΩΣΟΥΝ, ΘΑ ΣΟΥ ΒΑΛΟΥΝ ΧΕΡΙ , ΘΑ ΣΕ ΚΡΑΤΗΣΟΥΝ ΜΕ ΤΟ ΖΟΡΙ ΕΚΕΙ . ΟΛΟ ΚΑΤΙ ΤΕΤΟΙΑ, ΕΓΩ ΑΥΤΟ ΠΟΥ ΕΙΔΑ ΕΙΝΑΙ ΑΝΘΡΩΠΟΥΣ ΝΑ ΔΟΥΛΕΥΟΥΝ ΟΛΟΙ ΜΕΡΑ ΚΑΙ ΝΑ ΠΡΟΣΕΥΧΟΝΤΑΙ, ΓΙΑ ΜΕΝΑ ΠΛΕΟΝ ΟΠΟΙΟΣ ΔΕΝ ΠΑΕΙ ΣΤΟ ΑΓΙΟ ΟΡΟΣ ΔΕΝ ΕΧΕΙ ΔΕΙ ΤΙΠΟΤΑ ΣΤΗ ΖΩΗ ΤΟΥ. ΚΑΙ ΣΙΓΟΥΡΑ ΜΕΣΑ ΣΕ 2500 ΜΟΝΑΧΟΥΣ ΘΑ ΥΠΑΡΧΟΥΝ ΚΑΙ 10 ΣΚΑΡΤΟΙ.
ΜΟΝΟ ΚΑΙ ΜΟΝΟ ΟΤΑΝ ΠΑΣ ΕΚΕΙ ΚΑΤΑΛΑΒΑΙΝΕΙΣ ΤΗΝ ΕΥΛΟΓΙΑ ΤΗΣ ΠΑΝΑΓΙΤΣΑΣ ΔΙΟΤΙ ΤΟ ΜΥΑΛΟ ΣΟΥ ΣΤΑΜΑΤΑΕΙ ΚΑΙ ΔΕΝ ΜΟΡΕΙΣ ΝΑ ΣΚΕΦΤΕΙΣ ΤΙΠΟΤΑ ΚΟΣΜΙΚΟ ΕΓΩ ΠΑΝΤΩΣ ΑΥΤΟ ΤΟ ΒΙΟΣΑ, ΚΑΙ ΑΚΟΜΑ ΠΟΛΛΑ ΑΛΛΑ ΒΙΩΝΕΙΣ ΟΤΑΝ ΕΙΣΑΙ ΕΚΕΙ ΣΕ ΑΥΤΟΝ ΤΟΝ ΕΥΛΟΓΗΜΕΝΟ ΤΟΠΟ :wink:
paroikos
Κορυφαίος Αποστολέας
Κορυφαίος Αποστολέας
Δημοσιεύσεις: 1253
Εγγραφή: Δευ Μάιος 15, 2006 5:00 am

Δημοσίευση από paroikos »

Φίλε μου η Παναγία όσους πάνε με καλή προαίρεση τους βοηθά να βρουν, να συναντήσουν και να κουβεντιάσουν με μοναχούς που είναι πραγματικοί μοχανοί και τα λόγια τους πραϋνουν την σκέψη και τους λογισμούς.
Άβαταρ μέλους
stathis73
Κορυφαίος Αποστολέας
Κορυφαίος Αποστολέας
Δημοσιεύσεις: 6456
Εγγραφή: Δευ Απρ 19, 2010 8:44 am
Τοποθεσία: Ευστάθιος-Λευκός Πύργος της Μακεδονίας.

Δημοσίευση από stathis73 »

ΣΟΥ ΕΥΧΟΜΑΙ ΚΑΛΟ ΠΡΟΣΚΥΝΗΜΑ, ΝΑ ΠΑΡΕΙΣ ΤΙΣ ΑΠΑΝΤΗΣΕΙΣ ΠΟΥ ΕΙΝΑΙ ΚΑΛΟ ΓΙΑ ΤΗΝ ΨΥΧΗ ΣΟΥ ΚΑΙ ΟΧΙ ΑΥΤΕΣ ΠΟΥ ΘΕΣ ΝΑ ΑΚΟΥΣΕΙΣ, ΓΙΑΤΙ ΑΥΤΟΙ ΟΙ ΑΓΙΟΙ ΓΕΡΟΝΤΕΣ ΑΥΤΟ ΚΑΝΟΥΝ ΣΟΥ ΛΕΝΕ ΛΥΣΕΙΣ ΜΕ ΒΑΣΗ ΤΗΝ ΩΦΕΛΕΙΑ ΤΗΣ ΨΥΧΗΣ ΣΟΥ,ΑΥΤΟ ΠΟΥ ΘΕΛΕΙ Ο ΘΕΟΣ.
ΑΓΙΟΝ ΟΡΟΣ ΤΟ ΥΨΗΛΟΤΕΡΟ ΣΗΜΕΙΟ ΤΗΣ ΓΗΣ, ΕΥΛΟΓΕΙΤΑΙ.
Τις θεός Μέγας ως ο Θεός ημών.
Άβαταρ μέλους
stathis73
Κορυφαίος Αποστολέας
Κορυφαίος Αποστολέας
Δημοσιεύσεις: 6456
Εγγραφή: Δευ Απρ 19, 2010 8:44 am
Τοποθεσία: Ευστάθιος-Λευκός Πύργος της Μακεδονίας.

Δημοσίευση από stathis73 »

ΕΥΧΑΡΙΣΤΩ ΤΗΝ ΜΗΤΕΡΑ ΜΑΣ ΤΗΝ ΠΑΝΑΓΙΑ ΠΟΥ ΑΠΟ ΤΟ 2000 ΜΕ ΑΞΙΩΣΕ ΝΑ ΕΠΙΣΚΕΥΘΩ ΤΟ ΠΕΡΙΒΟΛΗ ΤΗΣ ΑΝΕΠΑΛΗΛΕΣ ΦΟΡΕΣ.
ΧΑΙΡΕ ΝΥΜΦΗ ΑΝΥΜΦΕΥΤΕ.
Τις θεός Μέγας ως ο Θεός ημών.
Απάντηση

Επιστροφή στο “Ιστορίες - Εμπειρίες από το Αγιον Όρος”