Η ψυχοπαθολογία ενός "προσκυνητή" (ή και πολλών)

Μοιραστείτε τις εμπειρίες σας από τις επισκέψεις σας στο Αγιον Όρος.

Συντονιστής: Συντονιστές

Stefanos
Τακτικό Μέλος
Τακτικό Μέλος
Δημοσιεύσεις: 29
Εγγραφή: Τρί Ιουν 13, 2006 5:00 am
Τοποθεσία: Πειραιάς - Δραπετσώνα
Επικοινωνία:

Δημοσίευση από Stefanos »

filotas έγραψε:Δηλαδή Στέφανε, οι μοναχοί δεν έχουν δικαίωμα να δραστηριοποιούνται πνευματικά στο Internet;

Έχω την εντύπωση ότι παραγνωρίζεις το Διαδίκτυο ως χώρο ιεραποστολής.
Κάποτε ρώτησαν έναν γέροντα να τους πει την γνώμη του για την ασφαλτόστρωση ενός δρόμου στο Άγιον Όρος. Ο γέροντας σκεπτόμενος λίγο απάντησε: Εμείς ήλθαμε εδώ για να φύγουμε από τον κόσμο, και τώρα θέλουμε να φέρουμε τον κόσμο εδώ...
Γλυκός ο Παράδεισος αλλά θέλει κόπο πολύ
Άβαταρ μέλους
preloude
Κορυφαίος Αποστολέας
Κορυφαίος Αποστολέας
Δημοσιεύσεις: 371
Εγγραφή: Πέμ Ιαν 25, 2007 6:00 am
Τοποθεσία: athens
Επικοινωνία:

Δημοσίευση από preloude »

pr28 έγραψε:ούτε εμένα μ`αρεσε η υποτιμητική αναφορά στις ειδικές δυνάμεις της χώρας μας .Ούτε τα υποτιμητικά σχόλια("περιεργες φάτσες") για τους εχοντες χρεη ταξιτζη στο Ορος
Το Α.Όρος μπορέι να άλλαξε (και τι δεν άλλαξε σ`αυτη τη χώρα τα τελευται χρόνια) αλλά αυτό δεν είναι απαραίτητα κακο΄.
εσυ κανονικα πρεπει να βαστας θερμοπυλες εκει στα κατεχομενα στην
πατησιων;
Άβαταρ μέλους
filotas
Κορυφαίος Αποστολέας
Κορυφαίος Αποστολέας
Δημοσιεύσεις: 4117
Εγγραφή: Σάβ Αύγ 11, 2007 5:00 am
Τοποθεσία: Νίκος@Κοζάνη
Επικοινωνία:

Δημοσίευση από filotas »

Stefanos έγραψε:Κάποτε ρώτησαν έναν γέροντα να τους πει την γνώμη του για την ασφαλτόστρωση ενός δρόμου στο Άγιον Όρος. Ο γέροντας σκεπτόμενος λίγο απάντησε: Εμείς ήλθαμε εδώ για να φύγουμε από τον κόσμο, και τώρα θέλουμε να φέρουμε τον κόσμο εδώ...
Στέφανε έχεις πάει στο Άγιο Όρος;
Άβαταρ μέλους
dionysisgr
Κορυφαίος Αποστολέας
Κορυφαίος Αποστολέας
Δημοσιεύσεις: 4278
Εγγραφή: Τρί Φεβ 12, 2008 6:00 am
Τοποθεσία: Νικαια

Δημοσίευση από dionysisgr »

Θα πρεπει να αναρωτηθουν μερικοι, ειλικρινα και επωδυνα με τον εαυτο τους.

EΙΝΑΙ Η ΠΝΕΥΜΑΤΙΚΗ ΜΑΣ ΘΕΣΗ ΤΕΤΟΙΑ ΩΣΤΕ ΦΤΑΣΑΜΕ ΣΤΟ ΣΗΜΕΙΟ ΝΑ ΚΡΙΝΟΥΜΕ ΚΑΙ ΝΑ ΚΑΤΑΛΑΛΟΥΜΕ ΕΝΑΝΤΙΟΝ ΤΩΝ ΜΟΝΑΧΩΝ;

ΕΜΕΙΣ ΠΟΣΑ ΚΥΡΙΕ ΕΛΕΗΣΟΝ ΕΧΟΥΜΕ ΠΕΙ, ΠΟΣΕΣ ΜΕΤΑΝΟΙΕΣ ΕΧΟΥΜΕ ΚΑΝΕΙ, ΠΟΣΗ ΥΠΑΚΟΗ ΣΕ ΓΕΡΟΝΤΑ ΕΧΟΥΜΕ ΚΑΝΕΙ, ΤΙ ΣΤΕΡΗΣΕΙΣ ΕΧΟΥΜΕ ΥΠΟΣΤΕΙ;

ΠΑΝΤΩΣ ΛΙΓΟΤΕΡΕΣ ΑΠΟ ΑΥΤΟΥΣ ΤΟΥΣ ΑΝΘΡΩΠΟΥΣ.

ΕΜΕΙΣ ΑΝΟΙΓΟΥΜΕ ΤΗΝ ΠΟΡΤΑ ΜΑΣ ΣΕ ΟΠΟΙΟΝ ΒΛΕΠΟΥΜΕ ΜΠΡΟΣΤΑ ΜΑΣ, ΝΑ ΤΟΥ ΔΩΣΟΥΜΕ ΝΑ ΦΑΕΙ ΚΑΙ ΝΑ ΚΟΙΜΗΘΕΙ, ΚΑΙ ΝΑ ΤΟΥ ΚΑΝΟΥΜΕ ΚΑΙ ΤΗΝ ΠΝΕΥΜΑΤΙΚΗ ΝΤΑΝΤΑ ΓΙΑ ΝΑ ΜΗΝ ΚΛΑΕΙ TO AΘΩΟ ΜΩΡΟ, ΑΠΟ ΤΗΝ ΑΔΙΚΙΑ ΤΟΥ ΚΑΚΟΥ ΚΟΣΜΟΥ;

Σιωπη και θαυμασμος χρειαζεται γιαυτους τους Ανθρωπους (ανεξαρτητα απο τις ελαχιστες εξαιρεσεις που επιβεβαιωνουν τον κανονα), και να ειστε σιγουροι οτι εαν ο Θεος κραταει τον κοσμο ορθιο ακομη ευθυνονται σε τεραστιο ποσοστο οι προσευχες των Μοναχων-Μοναζουσων και οχι οι αναξιες δικες μας...
"ἰδοὺ ἐγὼ μεθ᾿ ὑμῶν εἰμι πάσας τὰς ἡμέρας ἕως τῆς συντελείας τοῦ αἰῶνος. ᾿Αμήν."
Gewrgiosgr
Κορυφαίος Αποστολέας
Κορυφαίος Αποστολέας
Δημοσιεύσεις: 354
Εγγραφή: Σάβ Φεβ 16, 2008 6:00 am
Τοποθεσία: Φλώρινα

Δημοσίευση από Gewrgiosgr »

Αδελφέ εκπλήσωμαι με τα γραφώμενα γιατι δεν γνώριζα οτι γινονται τετοια πράγματα ειδικά για κουτιά του διαβόλου να εχουν εισχωρήσει εκει!!!... εχώ επισκεφθει ολη την μερία απο Γρηγορίου μεχρι Καρούλια και δεν ειδα τιποτα τετοιο...το Άγιον Όρος δεν το χάσαμε βρίσκετε μέσα μας μαζί με οτι καλο εχόυμε που δεν είναι δικό μας αλλα τού Θεού.αλλα τι να κάνουμε ο κόσμος μια που είναι στα τελευταία του επηρεάζει και το Άγιον Όρος γιατι άνθρωποι που δεν βιώνουν την ορθόδοξη άσκηση φόρεσαν ράσο και ανοίγουν το στόμα τους σκανδαλίζοντας και πλανεύοντας.Εμέις ομώς πρεπει να μην σκανδαλιζώμαστε απο κατι τέτοια και οταν πηγάινουμε στο όρος να αφηνόμαστε στον Θέο για να μας καθοδηγήγει...και ας περπατήσουμε και λίγο κανει καλό :)
Η ελπίς μου ο Πατήρ, καταφυγή μου ο Υιός, σκέπη μου το Πνεύμα το Άγιον.Τριάς Αγία Δόξα Σοι!
plagiaskepsi
Κορυφαίος Αποστολέας
Κορυφαίος Αποστολέας
Δημοσιεύσεις: 1648
Εγγραφή: Πέμ Μάιος 03, 2007 5:00 am

Δημοσίευση από plagiaskepsi »

Αχ αυτοι οι υπέροχοι Ελληνες.....ειπαι μια φιλη μου Γερμανίδα....
ολο θέλουν να φιλονικούν και να διχάζονται..Παντα νομίζουν πως έχουν το ΔΙΚΙΟ με το μέρος τους και δύσκολα υπόχωρουν......
plagiaskepsi
Κορυφαίος Αποστολέας
Κορυφαίος Αποστολέας
Δημοσιεύσεις: 1648
Εγγραφή: Πέμ Μάιος 03, 2007 5:00 am

Δημοσίευση από plagiaskepsi »

ήταν νύχτα στον Παρθενώνα......μέρα Ανάστασης...και οι ¨Εληνες μου ακόμα τσακόνωνταν....παλι και πάλι



είναι δυνατόν να έχουν όλοι δικιο αναρωτήθηκα??????????????
plagiaskepsi
Κορυφαίος Αποστολέας
Κορυφαίος Αποστολέας
Δημοσιεύσεις: 1648
Εγγραφή: Πέμ Μάιος 03, 2007 5:00 am

Δημοσίευση από plagiaskepsi »

και ρώτησα τους ξένουσ φιλένηνες να με το εξηγήσουν......

και ρώτησα σύμφωνα με το πνεύμα των ημερών εκείνων......

ΠΩΣ ΓΙΝΕΤΕ
ΤΣΑΚΟΝΟΝΤΑΙ ΜΟΝΙΜΑ ΚΑΙ ΟΛΟΙ ΕΧΟΥΝ ΔΙΚΙΟ



ΜΑ ΓΙΑΥΤΟ ΕΙΝΑΙ ΥΠΕΡΟΧΟΙ ΟΛΟΙ ΤΟΥΣ ΜΟΥ ΑΠΑΝΤΗΣΑΝ ΟΙ ΦΙΛΕΝΗΝΕΣ[/b]
plagiaskepsi
Κορυφαίος Αποστολέας
Κορυφαίος Αποστολέας
Δημοσιεύσεις: 1648
Εγγραφή: Πέμ Μάιος 03, 2007 5:00 am

Δημοσίευση από plagiaskepsi »

ΑΝΤΕΧΩ ΓΙΑ 5 ΜΕ 10 ΛΕΠΤΑ ΝΑ ΤΣΑΚΩΘΩ
ΜΕΤΑ ΟΜΩΣ ΟΛΟΙ ΠΑΛΙ ΦΙΛΟΙ
ΠΟΙΣ ΔΕΧΕΤΕ ΝΑ ΑΥΘΑΔΙΑΣΗ ΝΟΜΙΜΑ???????????????
ΚΑΙ ΝΑ ΑΝΤΙΠΗ ΣΕ ΟΛΑ ΤΟΥΤΑ ΠΟΥ ΥΠΟΣΤΗΡΗΖΩ????????????????????
plagiaskepsi
Κορυφαίος Αποστολέας
Κορυφαίος Αποστολέας
Δημοσιεύσεις: 1648
Εγγραφή: Πέμ Μάιος 03, 2007 5:00 am

Δημοσίευση από plagiaskepsi »

ΥΠΟΣΧΟΜΑΙ ΜΕΤΕ ΟΛΑ ΜΕΛΙ ΓΑΛΑ
ΚΑΙ ΦΙΛΙΕΣ ΑΤΕΛΕΙΩΤΕΣ............
Απάντηση

Επιστροφή στο “Ιστορίες - Εμπειρίες από το Αγιον Όρος”