Η ψυχοπαθολογία ενός "προσκυνητή" (ή και πολλών)

Μοιραστείτε τις εμπειρίες σας από τις επισκέψεις σας στο Αγιον Όρος.

Συντονιστής: Συντονιστές

plagiaskepsi
Κορυφαίος Αποστολέας
Κορυφαίος Αποστολέας
Δημοσιεύσεις: 1648
Εγγραφή: Πέμ Μάιος 03, 2007 5:00 am

Δημοσίευση από plagiaskepsi »

ΔΙΩΡΘΩΣΗ ΜΕΤΕ ΓΙΝΕΤΕ ΜΕΤΑ


ΕΥΧΑΡΙΣΤΩ ΤΟΝ ΥΠΕΡΟΧΟ ΑΥΤΟΝ ΛΑΟ
Stefanos
Τακτικό Μέλος
Τακτικό Μέλος
Δημοσιεύσεις: 29
Εγγραφή: Τρί Ιουν 13, 2006 5:00 am
Τοποθεσία: Πειραιάς - Δραπετσώνα
Επικοινωνία:

Δημοσίευση από Stefanos »

filotas έγραψε:
Stefanos έγραψε:Κάποτε ρώτησαν έναν γέροντα να τους πει την γνώμη του για την ασφαλτόστρωση ενός δρόμου στο Άγιον Όρος. Ο γέροντας σκεπτόμενος λίγο απάντησε: Εμείς ήλθαμε εδώ για να φύγουμε από τον κόσμο, και τώρα θέλουμε να φέρουμε τον κόσμο εδώ...
Στέφανε έχεις πάει στο Άγιο Όρος;
Από το 1994 σχεδόν κάθε χρόνο.
Γλυκός ο Παράδεισος αλλά θέλει κόπο πολύ
Άβαταρ μέλους
filotas
Κορυφαίος Αποστολέας
Κορυφαίος Αποστολέας
Δημοσιεύσεις: 4117
Εγγραφή: Σάβ Αύγ 11, 2007 5:00 am
Τοποθεσία: Νίκος@Κοζάνη
Επικοινωνία:

Δημοσίευση από filotas »

Stefanos έγραψε: Από το 1994 σχεδόν κάθε χρόνο.
Και έχεις την εντύπωση ότι το Άγιο Όρος έχει πρόβλημα πνευματικότητας;
Stefanos
Τακτικό Μέλος
Τακτικό Μέλος
Δημοσιεύσεις: 29
Εγγραφή: Τρί Ιουν 13, 2006 5:00 am
Τοποθεσία: Πειραιάς - Δραπετσώνα
Επικοινωνία:

Δημοσίευση από Stefanos »

filotas έγραψε:
Stefanos έγραψε: Από το 1994 σχεδόν κάθε χρόνο.
Και έχεις την εντύπωση ότι το Άγιο Όρος έχει πρόβλημα πνευματικότητας;
Εγώ δεν έγραψα πουθενά τέτοια πράγματα. Απλά ανέφερα τι είδα και τι εντύπωση μου έκανε. Όποιος νομίζει ότι είναι ικανός να απαντήσει για προβλήματα πνευματικότητος κλπ, ας απαντήσει...
Γλυκός ο Παράδεισος αλλά θέλει κόπο πολύ
Άβαταρ μέλους
filotas
Κορυφαίος Αποστολέας
Κορυφαίος Αποστολέας
Δημοσιεύσεις: 4117
Εγγραφή: Σάβ Αύγ 11, 2007 5:00 am
Τοποθεσία: Νίκος@Κοζάνη
Επικοινωνία:

Δημοσίευση από filotas »

Δηλαδή η χρήση της σύγχρονης τεχνολογίας προς δόξαν Θεού είναι αμαρτία;
Άβαταρ μέλους
dionysisgr
Κορυφαίος Αποστολέας
Κορυφαίος Αποστολέας
Δημοσιεύσεις: 4278
Εγγραφή: Τρί Φεβ 12, 2008 6:00 am
Τοποθεσία: Νικαια

Δημοσίευση από dionysisgr »

Στα χιλια και πλεον χρονια που το Αγιον Ορος υπαρχει σαν τοπος προσευχης και λατρειας, στον Μοναδικο και Αληθινο Τριαδικο Θεο (λατρεια) και στην Θεοτοκο, (προσευχες), ξερετε ποσοι και ποσοι το θεωρησαν ξεγραμμενο, η προσπαθησαν να το ξεγραψουν;

Αμετρητοι. Και που ειναι ολοι αυτοι τωρα;

To Αγιον Ορος ειναι ακομα εκει, και θα ειναι για πολλα χρονια ακομη, σαν κερι αναμμενο μεσα στο σκοταδι της πλανης του κοσμου, γιατι το διατηρει ο Θεος δια των πρεσβειων της Θεοτοκου.

Τωρα, το τι κανουν οι Μοναχοι εκει, εαν εχουν υπολογιστες, και δεν ξερω και εγω τι αλλο, δεν μας ενδιαφερει, και δεν ειναι δικια μας δουλεια, ουτε να σχολιαζουμε, ουτε να "στεναχωριομαστε" με κροκοδειλια δακρυα για την δηθεν "αποπνευματικοποιηση" και "εκκοσμικευση" του Α.Ο.

Αλλωστε στο τελος τελος της γραφης, ποιοι ειναι αυτοι που το εκκοσμικευουν;

Εμεις ειμαστε, που συρρεουμε κατα εκατονταδες, με τα gadget μας, τα κινητα μας, και πασης φυσεως προιοντα ανεσεως, που ψαχνουμε να βρουμε θαυματοποιους, και προφητες, που ρωταμε οποιον ατυχο βρουμε: E, εσυ γιατι ηρθες και κλειστηκες εδω μεσα;

Και αλλα φαιδρα. Ανθρωποι ειναι κι αυτοι, και ιδιαιτερως οι νεοι, οι οποιοι επηρεαζονται σε καποιο βαθμο απο την ανθρωπινη αδηφαγο λαιλαπα, του "προσκυνηματικου τουρισμου".

Εχουμε αναρωτηθει, εαν παμε σαν απλοι ανωνυμοι, προσκυνητες, χωρις να το ξερει κανεις, και χωρις να το μαθει και μετα κανεις, με αδειες τις τσεπες, απο βλακειες ηλεκτρονικες, με διαθεση προσευχης και σιωπης και οχι ψευτοθεολογικης πολυλογιας, γνωσης-αγνωσιας;

Ας κανουμε πρωτα ειλικρινη και αυστηρη αυτοκριτικη στον εαυτο μας, και μετα ας "σκανδαλιστουμε" με την "πνευματικη φθορα" του Α.Ο.

Εαν ακομη δεχτουμε οτι υπαρχει πνευματικη φθορα στο Α.Ο. λογω των καιρων, και παλι η βιοτη τους, υπερεχει απειρως απο την δικη μας πνευματικη ανυπαρξια.

Καλος λογισμος χρειαζεται και θα ωφεληθουμε, και εμεις και αυτοι, και οχι στειρα κριτικη.
"ἰδοὺ ἐγὼ μεθ᾿ ὑμῶν εἰμι πάσας τὰς ἡμέρας ἕως τῆς συντελείας τοῦ αἰῶνος. ᾿Αμήν."
Άβαταρ μέλους
filotas
Κορυφαίος Αποστολέας
Κορυφαίος Αποστολέας
Δημοσιεύσεις: 4117
Εγγραφή: Σάβ Αύγ 11, 2007 5:00 am
Τοποθεσία: Νίκος@Κοζάνη
Επικοινωνία:

Δημοσίευση από filotas »

Διονύση συμφωνώ απόλυτα μαζί σου.
aposal
Κορυφαίος Αποστολέας
Κορυφαίος Αποστολέας
Δημοσιεύσεις: 24981
Εγγραφή: Παρ Απρ 13, 2007 5:00 am
Τοποθεσία: Απόστολος @ Άγιος Δημήτριος (Μπραχάμι)

Δημοσίευση από aposal »

Gewrgiosgr έγραψε:Αδελφέ εκπλήσωμαι με τα γραφώμενα γιατι δεν γνώριζα οτι γινονται τετοια πράγματα ειδικά για κουτιά του διαβόλου να εχουν εισχωρήσει εκει!!!... εχώ επισκεφθει ολη την μερία απο Γρηγορίου μεχρι Καρούλια και δεν ειδα τιποτα τετοιο...το Άγιον Όρος δεν το χάσαμε βρίσκετε μέσα μας μαζί με οτι καλο εχόυμε που δεν είναι δικό μας αλλα τού Θεού.αλλα τι να κάνουμε ο κόσμος μια που είναι στα τελευταία του επηρεάζει και το Άγιον Όρος γιατι άνθρωποι που δεν βιώνουν την ορθόδοξη άσκηση φόρεσαν ράσο και ανοίγουν το στόμα τους σκανδαλίζοντας και πλανεύοντας.Εμέις ομώς πρεπει να μην σκανδαλιζώμαστε απο κατι τέτοια και οταν πηγάινουμε στο όρος να αφηνόμαστε στον Θέο για να μας καθοδηγήγει...και ας περπατήσουμε και λίγο κανει καλό :)
Αδελφέ Γιώργο συμφωνώ μαζί σου σε όλα εκτός από ένα : Για τα κουτιά του διαβόλου! Νομίζω ότι η τεχνολογία δεν είναι του διαβόλου, αλλά του Θεού, αφού με την βοήθειά Του γίνονται όλες οι εφευρέσεις και οι ανακαλύψεις! Η χρήση της τεχνολογίας είναι αυτή που κάνει τη διαφορά, αλλά γι' αυτήν φταίμε εμείς τα έμψυχα και όχι η τεχνολογία που είναι άψυχη.
Μελίζεται και διαμερίζεται ο Αμνός του Θεού, ο μελιζόμενος και μη διαιρούμενος, ο πάντοτε εσθιόμενος και μηδέποτε δαπανόμενος, αλλά τους μετέχοντας αγιάζων.
aposal
Κορυφαίος Αποστολέας
Κορυφαίος Αποστολέας
Δημοσιεύσεις: 24981
Εγγραφή: Παρ Απρ 13, 2007 5:00 am
Τοποθεσία: Απόστολος @ Άγιος Δημήτριος (Μπραχάμι)

Δημοσίευση από aposal »

Stefanos έγραψε:Δεν θέλω να κρίνω ανθρώπους και καταστάσεις, αλλά το να πηγαίνω σε καλύβα μοναχού σε σκήτη και να βλέπω ανοικτή την οθόνη του υπολογιστή στο διαδίκτυο, δεν μου "κάθεται" καλά...

Στέφανος
Η χρήση της τεχνολογίας δεν σημαίνει απομάκρυνση από τον Θεό. Έχω διαβάσει την περίπτωση μιάς Ιταλίδας που είχε επικοινωνία (μέσω Ίντερνετ) με κάποιον μοναχό από το Άγιον Όρος ο οποίος την κατήχησε και την ώθησε να βαπτιστεί Ορθόδοξη.
Έπειτα, δεν ξέρουμε αν έχει πάρει την ευλογία του Γέροντά του για την ασχολία του αυτή, οπότε είναι μάλλον άδικο να τον κακοχαρακτηρίσουμε.
Και να μη ξεχνάμε ότι ο πονηρός αυτό ακριβώς επιδιώκει : Να απαξιώσουμε το Άγιον Όρος, ώστε να μην μπορούμε να ωφεληθούμε πνευματικά απ' αυτό, όπως το ίδιο επιδιώκει να καταφέρει και στη σχέση με τον πνευματικό μας.
Μελίζεται και διαμερίζεται ο Αμνός του Θεού, ο μελιζόμενος και μη διαιρούμενος, ο πάντοτε εσθιόμενος και μηδέποτε δαπανόμενος, αλλά τους μετέχοντας αγιάζων.
haris_kal
Νέο Μέλος
Νέο Μέλος
Δημοσιεύσεις: 4
Εγγραφή: Σάβ Ιαν 06, 2007 6:00 am

Δημοσίευση από haris_kal »

Καλημέρα σας.

Καταρχήν να ευχηθώ σε όλους καλόν αγώνα, μιας και σαν νέο μέλος αυτό είναι το πρώτο μου μήνυμα στο φόρουμ μετά από την πρόσφατη εγγραφή μου.

Όσον αφορά όλα τα παραπάνω - τα οποία κατά τη γνώμη μου μπορούν με άνεση να επεκταθούν στο σύνολο της Εκκλησίας και όχι μόνο - όταν πιάνω τον εαυτό μου να σκέφτεται αρνητικά θυμάμαι τα λόγια του πατέρα Βαρνάβα (Αρχιμανδρίτης στον Ι.Ν. Λαοδηγήτριας Θεσ/νίκης) που λέει πως όσο βλέπουμε στραβά τον κόσμο τόσο κάτι στραβό υπάρχει μέσα μας.

Σκέφτομαι καμιά φορά κάποιες μεγάλες μονές που πραγματικά με προκαλούν με τον τόσο εκσυγχρονισμό..αλλά με το που πιάνω τον εαυτό μου να σκέφτεται έτσι..καταλαβαίνω πως ήδη έκρινα και πως ο λόγος μου δεν έχει ζωή κι ανάπαυση..! Γιατί αν ο Θεός το επιτρέπει, ποιός είμαι εγώ να το αμφισβητήσω..?Όχι ότι δεν αμφισβητώ..από αυτό άλλο τίποτε..αλλά αυτό δηλώνει και την πτώση μου και όχι την καθαρή μου μετάνοια.

Δεν κατηγορώ τους ανθρώπους που μίλησαν ο καθένας με τον τρόπο του για το Άγιον Όρος κριτικά - άλλωστε αυτή είναι και η ομορφιά της ποικιλίας που έδωσε ο Θεός στον κόσμο - αλλά νομίζω ότι όταν υπάρχει κάτι στραβό πρέπει πρώτα να εξετάζουμε τα μάτια μας και μετά την εικόνα που έχουμε μπροστά μας.

Φλυαρίες είναι όλα ούτως ή άλλως, για να γαληνεύουν οι ψυχές μας σε αυτό το άρρωστο τώρα..Κι αυτό διότι το έχουμε ανάγκη σαν άνθρωποι να επικοινωνούμε και να λέμε διάφορα (και πνευματικά και μη) για να καλύπτουμε τη μοναξιά μας..

Αν όμως είχαμε έστω και ένα κόκκο πίστεως και ζούσαμε τον Εσταυρωμένο σαν πραγματικό αδερφο..καθημερινά κοντά μας - όπως το βιώνω εγώ πάντα με όσα έχω ζήσει απο τους πατέρες που ήρθα σε επαφή μέχρι τώρα - δεν θα χρειάζονταν αυτές οι συζητήσεις, γιατί θα είχαμε Κοινωνία που θα γεννούσε μέσα μας τη σιγουριά πως ό,τι γίνεται γύρω μας είναι υπέροχο..Όπως οι δια Χριστόν σαλοί..όνειρο!;-)

Εύχομαι απο τα βάθη της ψυχής μου καλόν κι ευλογημένο αγώνα σε όλους σας..με την ελπίδα πάντα στραμμένη στον Χριστό που όλα τα συγχωρεί κι εμείς συνέχεια τον ξανασταυρώνουμε με τη βρωμιά μας..

Με αγάπη Χριστού (ευχή μου να την φτάσω πάντα..) Αμήν!

Χαράλαμπος

Υ.Γ.1 Αλήθεια..συναντιέστε ποτέ απο κοντά? Αν ναι ενημέρωση φαντάζομαι πως γίνεται από εδώ μέσα..οπότε απλά θα περιμένω να δω κάτι σχετικό...;-)

Υ.Γ.2 Το έργο "Ostrov" (Φεστιβάλ Κιν/φου Θεσ/νίκης 2006) το έχει δει κανείς..Αυτό νομίζω απαντά καλύτερα απο τα δικά μου λόγια..
Απάντηση

Επιστροφή στο “Ιστορίες - Εμπειρίες από το Αγιον Όρος”