Ο Ιησούς Χριστός πρέπει να είναι ο οδηγός η κάποιος άγιος?

Μοιραστείτε τις εμπειρίες σας από τις επισκέψεις σας στο Αγιον Όρος.

Συντονιστής: Συντονιστές

Realcon
Νέο Μέλος
Νέο Μέλος
Δημοσιεύσεις: 3
Εγγραφή: Τετ Φεβ 08, 2006 6:00 am

Ο Ιησούς Χριστός πρέπει να είναι ο οδηγός η κάποιος άγιος?

Δημοσίευση από Realcon »

Θέλω την γνώμη σας.
σας ευχαριστώ.

Ο Θεός μαζί μας.
Misha
Κορυφαίος Αποστολέας
Κορυφαίος Αποστολέας
Δημοσιεύσεις: 3872
Εγγραφή: Δευ Δεκ 26, 2005 6:00 am
Τοποθεσία: http://clubs.pathfinder.gr/seraphim
Επικοινωνία:

Δημοσίευση από Misha »

"Μιμηταί μου γίνεσθε ,καθώς καγώ Χριστού" έγραψε ο απ.Παύλος.

Ακολουθούμε τον δρόμο των Αγίων και προσπαθούμε να είμαστε μέλη της άκτιστης επίγειας Εκκλησίας του Χριστού γιατί αυτός είναι ο πιο ασφαλής και σύντομος δρόμος να γνωρίσουμε και ν αγαπήσουμε τον "πράο και ταπεινό τη καρδία" Ιησού.
Iosif
Κορυφαίος Αποστολέας
Κορυφαίος Αποστολέας
Δημοσιεύσεις: 885
Εγγραφή: Πέμ Δεκ 15, 2005 6:00 am
Τοποθεσία: Αττική

Δημοσίευση από Iosif »

Ο Απόστολος Παύλος, είχε πεί σε άλλο σημείο: «Δεν ζω πλέον εγώ, αλλά ΖΕΙ ΜΕΣΑ ΜΟΥ Ο ΧΡΙΣΤΟΣ».

Δικό μου σχόλιο - ερώτηση:
Ποιος βρίσκεται σε τόσο υψηλή Πνευματική κατάσταση, ώστε να μπορεί να πεί: «Εγώ μιμούμαι τον Χριστό ΑΜΕΣΑ και ΑΠΕΥΘΕΙΑΣ, και δεν έχω καμία ανάγκη να μιμούμαι άλλα ανθρώπινα πρότυπα»;
Τέλειος Θεός, και τέλειος και ΑΠΟΛΥΤΑ αναμάρτητος άνθρωπος, και ΜΟΝΑΔΙΚΟΣ Σωτήρας τού κόσμου, Ιησούς Χριστός: «Εγώ θα είμαι μαζί σας όλες τις ημέρες, έως την συντέλεια τού κόσμου».
tigris
Κορυφαίος Αποστολέας
Κορυφαίος Αποστολέας
Δημοσιεύσεις: 492
Εγγραφή: Παρ Ιαν 20, 2006 6:00 am
Τοποθεσία: ΑΘΗΝΑ

Δημοσίευση από tigris »

Φίλε Realcon, η καρδιά σου εσένα τι σου λέει;Αυτήν ρώτα και όχι εμάς...
Πάντως, όλοι οι άγιοι προσεύχονταν με ιδιαίτερη τιμή και ευλάβεια στην Παναγία...
Μην Την ξεχνούμε- και να μην μας περνάν από το μυαλό λογισμοί που Την υποτιμούν, ως δημιούργημα...
Εκείνη που διαμόρφωσε τον Ιησού Χριστό στα άμωμα σπλάχνα Της, έχει λάβει την εξουσία απο τον Ιδιο τον Υιό Της και επάνω στις δικές μας ψυχές:
Γύναι, ιδού ο Υιός σου. Στο πρόσωπο του Ιωάννη ο Κύριος αναφερόταν σε όλες τις αφιερωμένες ψυχές που στέκονται κάτω από τον Σταυρό-τα λόγια Του είναι πολύ βαθύτερα από ό,τι, ίσως, νομίζουμε.
Philokalikos
Απλό Μέλος
Απλό Μέλος
Δημοσιεύσεις: 14
Εγγραφή: Τρί Αύγ 16, 2005 5:00 am
Τοποθεσία: ΑΘΗΝΑ

Δημοσίευση από Philokalikos »

Ο Άγιος Κασσιανός ο Ρωμαίος μας λέει ότι όταν ο Χριστός εμφανίστηκε στον πάλαι ποτέ Σαούλ και κατόπιν Απόστολο των Εθνών Παύλο (και πολιούχο της Ελλάδας κατά την προσφιλή έκφραση του αειμνήστου ή μάλλον Οσίου Μητροπολίτου Σισανίου και Σιατίστης Αντωνίου) τον έστειλε σε Γέροντα πνευματικό τον Απόστολο Ανανία. Επομένως απέχουμε μακράν από προτεσταντικές θεωρίες και οι Ορθόδοξοι έχουμε εις τύπον Χριστού τον Πνευματικό μας Πατέρα και δια της υπακοής μας ο Χριστός μάς στέλνει την Χάρη Του.
Ο Γέροντας Παίσιος έλεγε ότι όταν στην Αλβανία υπήρχε το καθεστώς του Χότζα μιά βορειοηπειρώτισσα γιαγιά ξεκίνησε να πάει να μαρτυρήσει. Στον δρόμο της εμφανίστηκε ο Χριστός και της είπε πως πρώτα πρέπει να πάρει ευλογία από τον πνευματικό της.
Τέλος οι Άγιοι Νεομάρτυρες την περίοδο της τουρκοκρατίας έπαιρναν ευλογία από τον πνευματικό τους για το μαρτύριο όπως ο Άγιος Θεόδωρος ο Βυζάντιος από τον Άγιο Μακάριο τον Νοταρά.
nkope
Κορυφαίος Αποστολέας
Κορυφαίος Αποστολέας
Δημοσιεύσεις: 1347
Εγγραφή: Σάβ Απρ 08, 2006 5:00 am
Τοποθεσία: Κοζάνη
Επικοινωνία:

Δημοσίευση από nkope »

Αγαπητέ φίλε realcon,
Δεν ξέρω μετά από τόσο καιρό, αν ενδιαφέρεσαι ακόμη ή βρήκες απάντηση στο ερώτημά σου, όμως τριγυρνώντας στο forum, βρήκα το θέμα αυτό και μπήκα στον περιασμό να γράψω κι εγώ δυο λόγια.
Νομίζω, ότι η απάντηση στο ερώτημά σου, έχει δοθεί απ' τον ίδιο το Χριστό, όσον αφορά το δρόμο, που πρέπει ν' ακολουθήσει κάποιος για να βρει το Χριστό και τη Βασιλεία των Ουρανών. Ο Χριστός είπε:
"Ἐγώ εἰμι ἡ ὁδὸς καὶ ἡ ἀλήθεια καὶ ἡ ζωή· οὐδεὶς ἔρχεται πρὸς τὸν πατέρα εἰ μὴ δι' ἐμοῦ."
Επομένως μόνο αν γίνουμε μιμηται του Κυρίου μας μπορούμε να ελπίζουμε, ότι με το έλεός Του μπορεί να αξιωθούμε του Παραδείσου.
Η Παναγία μας και οι Άγιοι είναι όπως λέει ο π. Κάλλιστος Γουέαρ "δείκτες στην οδό", δηλαδή σαν τα σήματα που μας οδηγούν στο δρόμο. Είναι εκείνοι, που ακολούθησαν τα βήματα του Χριστού, κι απέδειξαν την αλήθεια των λόγων Του, ότι όποιος γίνει μιμητής Χριστού μπορεί να κερδίσει "τον στέφανο της δόξας" στο τέλος του δρόμου.
Όμως ο οδηγός μας σ΄αυτό το δόμο είναι ο Πνευματικός μας. Γιατί μπορεί να γνωρίζουμε το δρόμο και να έχουμε το παράδειγμα των αγίων για το πως να τον βαδίσουμε, αλλά όπως λέει ο Άγιος Νικόδημος ο Αγιορείτης, δεν πρέπει σε καμιά περίπτωση να έχουμε εμπιστοσύνη στον εαυτό μας ότι μπορούμε να τον ακολουθήσουμε με τις δικές μας δυνάμεις, χωρίς την καθοδήγηση ενός έμπειρου Πνευματικού.
Ionas
Κορυφαίος Αποστολέας
Κορυφαίος Αποστολέας
Δημοσιεύσεις: 1964
Εγγραφή: Πέμ Μαρ 09, 2006 6:00 am
Τοποθεσία: ΑΘΗΝΑ

Δημοσίευση από Ionas »

Αγαπητοί φίλοι χαίρετε
Ο nkope έδωσε κατά τη γνώμη μου την πιό σωστή απάντηση στο ερώτημα του realcon. Πράγματι η Εκκλησία του Χριστού είναι ζώσα και επομένως δια του Παναγίου Πνεύματος ευρίσκεται σε άμεση επικοινωνία και η στρατευμένη με τη θριαμβεύουσα αλλά κυρίως με την κεφαλή που είναι ο Χριστός.
Μη μας παγιδεύει ο διάβολος και προσευχόμαστε αποκειστικά σε κάποιον άγιο ή και την ίδια την Παναγία διότι μόνο το όνομα του Κυρίου μας Ιησού Χριστού ελαύνει τους δαίμονες και ειδικότερα η νοερά προσευχή όπως λένε οι Άγιοι Πατέρες. Μην ξεχνάμε επίσης ότι το Ευαγγέλιο της Σωτηρίας το έδωσε ο Κύριος Ιησούς Χριστός και έχει απαίτηση να το εφαρμόσουμε ενώ αν απευθυνθούμε σε άγιο είναι μια "ανώδυνη" προσέγγιση διότι αφίνουμε κατά κάποιο τρόπο στην άκρη το Ευαγγέλιο.
Φυσικά Πνευματικό οδηγό πρέπει να έχουμε. Να εύρης έναν καλό Πνευματικό προπονητή όπως έλεγε ο Μέγας Βασίλειος.
Οι βίοι των αγίων είναι τα παραδείγματα προς μίμηση, ενώ παράλληλα επικαλούμαστε τις πρεσβείες τους.
Γνώσεσθε την αλήθεια και η αλήθεια ελευθερώσει υμάς
charis
Τακτικό Μέλος
Τακτικό Μέλος
Δημοσιεύσεις: 55
Εγγραφή: Δευ Φεβ 06, 2006 6:00 am
Τοποθεσία: Κυπρος

Δημοσίευση από charis »

Αγαπητοι φιλοι ,
Η αποψη μου ειναι πως οι Αγιοι ειναι μιμητες Χριστου.Ειναι η πρακτικη εφαρμογη των λογων του Χριστου που μας αφησε με το ευαγγελιο του.Ο Ιησους Χριστος μας εδωσε ιατρικη συνταγη πως θα σωσουμε την αρρωστη ψυχη μας .Οι ΑΓΙΟΙ ειναι η αποδειξη πως αυτη ησυνταγη πραγματικα γιατρευει την ψυχη ,Εμεις αν δυσκολευομαστε να κατανοησουμε και να ζητησουμε βοηθεια απο τον Χριστο μπορουμε να βοηθηθουμε σιγουρα μεσω των Αγιων.Τελιωνοντας με λογια καπιοιου γνωστου μου" υπαρχουν ανθρωποι που ζητανε απευθειας βοηθεια απο τον προεδρο και υπαρχουν που το βρισκουν πιο βολικο να ζητανε βοηθεια μεσω καποιων υπουργων βουλευτων ή καπιοων γνωστων που μπορουν ευκολα να προσεγγίσουν τον προεδρο"εγω προσωπικα προσσεγγιζω την μητερα του "προεδρου" και μητερα ολων μας την Παναγια!
Ionas
Κορυφαίος Αποστολέας
Κορυφαίος Αποστολέας
Δημοσιεύσεις: 1964
Εγγραφή: Πέμ Μαρ 09, 2006 6:00 am
Τοποθεσία: ΑΘΗΝΑ

Δημοσίευση από Ionas »

Αγαπητέ Chari

Κατά την ταπεινή μου γνώμη κάνεις κάποιο λάθος στην προσέγγιση της σωτηρίας σου. Φυσικά όπως είναι γνωστό τον πρώτο λόγο στον ορθόδοξο έχει ο πνευματικός αλλά επειδή συζητάμε το θέμα θα πω τη γνώμη μου. Χωρίς να έχει καμία σχέση αυτό που θα πω με την υποτίμηση που κάνουν προς τους αγίους οι προτεστάντες. Είναι αναγκαίο να τονίσουμε πως η σωτηρία δίνεται ΜΟΝΟ μέσω του Κυρίου μας Ιησού Χριστού. Όχι μόνο οι Άγιοι και η ίδια η Μητέρα Του η Υπεραγία Θεοτόκος δεν μπορούν να δώσουν τη σωτηρία στον άνθρωπο αλλά ούτε και ο Ίδιος ο Πατέρας δεν την δίνει, διότι μας λέει ο Χριστός στην Γραφή: «Ουδείς έρχεται προς τον Πατέρα ει μη δι εμού» και αλλού «Εγώ είμαι η οδός και η αλήθεια και η ζωή», «ανευ εμού ου δύνασθε ποιείν ουδέν». Η Παναγία είπε στο γάμο της Κανά « Κάνετε ότι σας λέει», αυτό νομίζω θέλει και επιθυμεί για όλους μας η Παναγία.
Τα περί προέδρου κλπ. νομίζω είναι πολύ «πολιτικάντικα» και «ρουσφετολογικά», δεν είναι δυνατόν να διανοείται χριστιανός να χρησιμοποιήση μέσα για να κερδίση τον παράδεισο. Η βασιλεία των ουρανών μας δίνεται χάρη και δια της πίστεως σε Εκείνον, όχι σαν ανταμοιβή των έργων μας αλλά δια της πιστεώς μας δεχόμαστε την εξαγορά που μας έκανε με το Αίμα Του επάνω στο σταυρό. Τα έργα μας είναι το ελάχιστο της ευγνωμοσύνης μας για τη σωτηρία και την υιοθεσία που μας προσφέρει και δεν μπορούμε να καυχηθούμε για αυτά ούτε περισσεύουν ποτέ γιατί ότι και να κάνουμε είναι ελάχιστο μπροστά σε αυτό που απολαμβάνουμε και πρέπει να έχουμε επίγνωση ότι «αχρείοι δούλοι» είμαστε.
Όπως λένε οι άγιοι Πατέρες έχουμε έναν φοβερό πόλεμο με τις δυνάμεις τους σκότους, το Σατανά, και δεν είναι δυνατόν να τον νικήσουμε αν δεν επικαλεσθούμε το όνομα του Κυρίου Ιησού Χριστού, μόνο αυτό «ελαύνει τους δαίμονες». Τα όνομα αυτό είναι ένα υπερόπλο για το χριστιανό κατά του πονηρού. Όπως και ο Άγιος Ησύχιος και άλλοι πατέρες λένε για τη νοερά προσευχή:

Όταν συμβαίνει να πληθύνονται στο νού μας οι πονηροί λογισμοί, να βάζομε ανάμεσά τους την επίκληση του Κυρίου μας Ιησού Χριστού, και αμέσως θα δούμε να διαλύονται σαν καπνός στον αέρα, όπως μας δίδαξε η πείρα. .
Άγιος Ησύχιος
Γνώσεσθε την αλήθεια και η αλήθεια ελευθερώσει υμάς
nkope
Κορυφαίος Αποστολέας
Κορυφαίος Αποστολέας
Δημοσιεύσεις: 1347
Εγγραφή: Σάβ Απρ 08, 2006 5:00 am
Τοποθεσία: Κοζάνη
Επικοινωνία:

Δημοσίευση από nkope »

Ο φίλος charis έγραψε:
Αγαπητοι φιλοι ,
Η αποψη μου ειναι πως οι Αγιοι ειναι μιμητες Χριστου.Ειναι η πρακτικη εφαρμογη των λογων του Χριστου που μας αφησε με το ευαγγελιο του.Ο Ιησους Χριστος μας εδωσε ιατρικη συνταγη πως θα σωσουμε την αρρωστη ψυχη μας .Οι ΑΓΙΟΙ ειναι η αποδειξη πως αυτη ησυνταγη πραγματικα γιατρευει την ψυχη ,Εμεις αν δυσκολευομαστε να κατανοησουμε και να ζητησουμε βοηθεια απο τον Χριστο μπορουμε να βοηθηθουμε σιγουρα μεσω των Αγιων.Τελιωνοντας με λογια καπιοιου γνωστου μου" υπαρχουν ανθρωποι που ζητανε απευθειας βοηθεια απο τον προεδρο και υπαρχουν που το βρισκουν πιο βολικο να ζητανε βοηθεια μεσω καποιων υπουργων βουλευτων ή καπιοων γνωστων που μπορουν ευκολα να προσεγγίσουν τον προεδρο"εγω προσωπικα προσσεγγιζω την μητερα του "προεδρου" και μητερα ολων μας την Παναγια!
Τόσο η Παναγία όσο και όλοι οι Άγιοι λαμβάνουν γνώση μέσω του Αγίου Πνεύματος των προσευχών των πιστών και πρεσβεύουν με την παρρησία που έχουν προς τον Κύριο υπέρ ημών.

Έτσι λειτουργεί η προσευχή, είτε απευθύνεται προς τον Θεό, είτε προς τον Κύριο, είτε ζητούμε τη βοήθεια της Παναγίας και των Αγίων, καταλήγει στο θρόνο του Κυρίου ημών Ιησού Χριστού, αφού μόνο δι αυτού τελείται η σωτηρία μας.
Απάντηση

Επιστροφή στο “Ιστορίες - Εμπειρίες από το Αγιον Όρος”