Ο Ιησούς Χριστός πρέπει να είναι ο οδηγός η κάποιος άγιος?

Μοιραστείτε τις εμπειρίες σας από τις επισκέψεις σας στο Αγιον Όρος.

Συντονιστής: Συντονιστές

paroikos
Κορυφαίος Αποστολέας
Κορυφαίος Αποστολέας
Δημοσιεύσεις: 1253
Εγγραφή: Δευ Μάιος 15, 2006 5:00 am

Δημοσίευση από paroikos »

Και μέσω των αγίων πάλι ο Χριστός οδηγεί! Είδες ταπείνωση; Θαυματουργεί και οδηγεί μέσω των αγίων Του!!!!!
123
Κορυφαίος Αποστολέας
Κορυφαίος Αποστολέας
Δημοσιεύσεις: 1768
Εγγραφή: Κυρ Αύγ 27, 2006 5:00 am

Δημοσίευση από 123 »

Να πω κι εγώ τη δική μου άποψη.

Στη Θεία Λειτουργία, απευθυνόμαστε στον Ιησού με παράκληση, ευχαριστία, δοξολογία. Επίσης στην Θεοτόκο με παράκληση να γίνει μεσήτρια και να πρεσβεύσει (στον Κύριο) για τη σωτηρία της ψυχής μας. Και τέλος υμνούμε τον άγιο της ημέρας να μεσητεύσει και πάλι για τη σωτηρία μας.

Αν παραδειγματιστούμε από τη Θεία Λειτουργία, πιστεύω πως προσευχόμαστε στον Χριστό και σε έναν ή όλους τους Αγίους με κεφαλή την Παναγία για να μεσητεύσουν υπέρ ημών.

Όταν ήμουν στο πνευματικό ξεκίνημα, δεν τολμούσα να προσευχηθώ απ' ευθε'ιας στον Ιησού. Θεωρούσα τον εαυτό μου πολύ ανάξιο για κάτι τέτοιο. Όμως σιγά-σιγά, παρακολουθώντας τη Θεία Λειτουργία κατάλαβα πως πρέπει να τηρώ τα παραπάνω.

Η καρδιά μου αυτά μου λέει κι αυτά πράττω.
Iosif
Κορυφαίος Αποστολέας
Κορυφαίος Αποστολέας
Δημοσιεύσεις: 885
Εγγραφή: Πέμ Δεκ 15, 2005 6:00 am
Τοποθεσία: Αττική

Δημοσίευση από Iosif »

Εκδίδονται τα τρία επόμενα βιβλία τού Αγίου Νεκταρίου Μητροπολίτου Πενταπόλεως τού Θαυματουργού, που σχετίζονται με το θέμα που τέθηκε.
Εκδόσεις Νεκτάριου Παναγόπουλου, στην Αθήνα.

1) «Μελέτη περί τών Αγίων τού Θεού».
2) «Περί τής Υπεραγίας Θεοτόκου».
3) «Περί τής Μίας Αγίας Καθολικής και Αποστολικής Εκκλησίας και περί τής Ιεράς Παραδόσεως».

Υπενθυμίζω ότι όλα τα βιβλία που έγραψε ο Άγιος Νεκτάριος Μητροπολίτης Πενταπόλεως ο Θαυματουργός, είναι ΕΓΚΥΡΟΤΑΤΑ και ΠΟΛΥ ΣΠΟΥΔΑΙΑ από άποψη Θεολογική, επιστημονική και Πνευματική.
Τέλειος Θεός, και τέλειος και ΑΠΟΛΥΤΑ αναμάρτητος άνθρωπος, και ΜΟΝΑΔΙΚΟΣ Σωτήρας τού κόσμου, Ιησούς Χριστός: «Εγώ θα είμαι μαζί σας όλες τις ημέρες, έως την συντέλεια τού κόσμου».
Απάντηση

Επιστροφή στο “Ιστορίες - Εμπειρίες από το Αγιον Όρος”