Οι δικές μου εντυπώσεις από την επίσκεψη στο Άγιο Όρος

Μοιραστείτε τις εμπειρίες σας από τις επισκέψεις σας στο Αγιον Όρος.

Συντονιστής: Συντονιστές

filtor
Κορυφαίος Αποστολέας
Κορυφαίος Αποστολέας
Δημοσιεύσεις: 871
Εγγραφή: Σάβ Ιαν 28, 2006 6:00 am
Τοποθεσία: Κοζάνη
Επικοινωνία:

Δημοσίευση από filtor »

GiorgosDuess έγραψε:Tote na to potizeis to louloudi filtor kai na mi xrisimopoieis a plhthyntikou!!! Des kai esy ta thetika kai tin omorfia.
Αγαπητέ είναι λεπτό το ζήτημα αν θα πρέπει να μιλάμε δημόσια ή όχι για το πρόβλημα της εκκοσμίκευσης που είναι ολοφάνερο.

Από εκεί κι έπειτα το μόνο που θα πω - για να μην αρχίσουμε να λέμε τις ίδιες χιλιοειπωμένες απόψεις - είναι ότι το να μιλάω για την έντονη τάση εκκοσμίκευσης που αλλοιώνει τον χαρακτήρα του Όρους - που είναι υπαρκτή - είναι εις βάρος της προσωπικής μου πνευματικής υγείας αλλά μήπως τελικά η σιωπή - των αμνών; - είναι εις βάρος του Αγίου Όρους;

Η Παναγία μας όμως ξέρει καλύτερα απ' όλους μας.

Όσον αφορά για την ομορφιά και τα θετικά που νομίζεις πως αρνούμαι να δω - ποιος σού το είπε; - ίσως να τα ξέρω και καλύτερα από εσένα, αφού με την βοήθεια του Θεού, αισίως έκλεισα 13-14 που το επισκέπτομαι.
paroikos
Κορυφαίος Αποστολέας
Κορυφαίος Αποστολέας
Δημοσιεύσεις: 1253
Εγγραφή: Δευ Μάιος 15, 2006 5:00 am

Δημοσίευση από paroikos »

Θα διατυπώσω μια άποψη προς προβληματισμό. Πολλοί συνομιλητές μιλάνε για εκκοσμίκευση και εκκοσμίκευση σημαίνει (νομίζω) το να εισχωρήσει το πνεύμα του κόσμου στον τρόπο ζωής και όχι στις μορφές. Φυσικά η μορφή μερικές φορές υποδηλώνει και τον τρόπο ζωής, αλλά όχι πάντοτε. Οπότε όταν μιλάμε για εκκοσμίκευση του Όρους θέλει μια προσοχή. Μη ξεχνάμε ότι οι νέοι μοναχοί που προσέρχονται είναι γεννήματα της εποχής μας και όχι ουρανοκατέβατοι. Ζήσαν κι αυτοί την εξέλιξη της τεχνολογίας: κομπιούτερ, ίντερνετ, κινητά τηλέφωνα κλπ. Οπότε είναι γι' αυτούς τρόπος άσκησης μεγάλης, όχι να στερηθούν το ηλεκτρικό ρεύμα, αλλά το κινητό τους. Εξάλλου μη ξεχνάμε ότι σε μια εποχή ευδαιμονίας δεν είναι και το ευκολότερο πράγμα να κάνεις τρίτες την περίοδο της Σαρακοστής ή να εκτελείς τον κανόνα σου, που μεταφράζεται σε 12 εκατοστάρια κομποσχοίνια με μικρές μετάνοιες και 120 στρωτές μετάνοιες κάθε μέρα, χώρια τα διακονήματα.
Iosif
Κορυφαίος Αποστολέας
Κορυφαίος Αποστολέας
Δημοσιεύσεις: 885
Εγγραφή: Πέμ Δεκ 15, 2005 6:00 am
Τοποθεσία: Αττική

Δημοσίευση από Iosif »

Αν και δεν έχει πολύ σχέση με το θέμα υπό συζήτηση, θα υπενθυμίσω κάτι που είχε πεί ο Χαρισματούχος Αρχιμανδρίτης Σωφρόνιος Σαχάρωφ :
«Θα έλθει εποχή, κατά την οποία οι Μοναχοί θα σώζονται μέσα στις πολυκατοικίες».

Ας μην είμαστε τόσο βιαστικοί στις κρίσεις μας, διότι δεν γνωρίζουμε κάτω από ποιές εσωτερικές ή εξωτερικές προϋποθέσεις γίνονται τα πράγματα.
Τέλειος Θεός, και τέλειος και ΑΠΟΛΥΤΑ αναμάρτητος άνθρωπος, και ΜΟΝΑΔΙΚΟΣ Σωτήρας τού κόσμου, Ιησούς Χριστός: «Εγώ θα είμαι μαζί σας όλες τις ημέρες, έως την συντέλεια τού κόσμου».
vfilip
Κορυφαίος Αποστολέας
Κορυφαίος Αποστολέας
Δημοσιεύσεις: 695
Εγγραφή: Παρ Ιούλ 21, 2006 5:00 am

Δημοσίευση από vfilip »

Misha έγραψε:
η οσιωτάτη γερόντισσα Ταρσώ εζησε εντος του περιβόλου της μεγαλύτερης παλιοημερολογιτικης μονης στην Ελλάδα.

στη Μονή της Κερατέας την δεκαετια του 1950 είχαν αποκαλυφθει σημεια και τερατα..παρενεβη εισαγγελέας ,συνεληφθη η ηγουμενη,μοναχές και καποιοι παλιοημερολογιτες επισκοποι...

οι φρικαλεότητες που συνεβαιναν εντος της Μονης παρεπεμπαν ευθέως στο "Όνομα του Ρόδου" του Ουμπέρτο Έκο.

κι όμως σε έναν τετοιο χώρο και μεσα σε τόσο αρρωστημένες καταστασεις η γεροντισσα Ταρσώ εφθασε σε δυσθεωρητα υψη αγιοτητος ....

καποια στιγμη θα βάλω δημοσιευματα της εποχης εκεινης για να αποδειχθει για μία ακόμη φορά πως τα λουλουδια και τα καρποφόρα δέντρα ακόμα και την κοπριά την μεταστοιχειώνουν σε ομορφιά...
Πράγματι η Ταρσώ έζησε δίπλα σε ένα παλαιοημερολογίτικο μοναστήρι. Το άκουσα κ εγώ από έγκυρη πηγή .
vfilip
Κορυφαίος Αποστολέας
Κορυφαίος Αποστολέας
Δημοσιεύσεις: 695
Εγγραφή: Παρ Ιούλ 21, 2006 5:00 am

Δημοσίευση από vfilip »

parikos_ έγραψε:Εξάλλου μη ξεχνάμε ότι σε μια εποχή ευδαιμονίας δεν είναι και το ευκολότερο πράγμα να κάνεις τρίτες την περίοδο της Σαρακοστής ή να εκτελείς τον κανόνα σου, που μεταφράζεται σε 12 εκατοστάρια κομποσχοίνια με μικρές μετάνοιες και 120 στρωτές μετάνοιες κάθε μέρα, χώρια τα διακονήματα.
Φίλε parikos_ μπορείς να μας τα εξηγήσεις λίγο αυτές τις ασκήσεις γιατί εγω δεν τις πολυκαταλαβαίνω ....
NIKOSZ
Κορυφαίος Αποστολέας
Κορυφαίος Αποστολέας
Δημοσιεύσεις: 6135
Εγγραφή: Τετ Οκτ 04, 2006 5:00 am
Τοποθεσία: Αθηνα

Δημοσίευση από NIKOSZ »

xenos έγραψε:κάτι καλό που να σου έκανε θετική εντύπωση υπήρξε?
Δεν πηραμε απαντηση!
koskas έγραψε:ΡΕ ΦΙΛΛΑΡΑΚΙ ΕΣΥ ΤΕΛΙΚΑ ΓΙΑ ΠΟΙΟ ΛΟΓΟ ΠΗΓΕΣ ΣΤΟ ΑΓΙΟ ΟΡΟΣ
Ουτε εδω!
koskas έγραψε:ΣΤΗΝ ΕΠΟΜΕΝΗ ΠΟΥ ΘΑ ΠΑΣ ΠΗΓΑΙΝΕ ΜΕ ΚΑΛΟ ΛΟΓΙΣΜΟ
Ετσι μονο πρεπει να λειτουργει οποιος παιρνει την αποφαση να ανεβαινει
στο "Περιβολι Της Παναγιας"

Καλο λογισμο και καλοπροαιρετη αισθηση!Αυτο πιστευω και συμφωνω απολυτα με τον koska
ginodim
Τακτικό Μέλος
Τακτικό Μέλος
Δημοσιεύσεις: 31
Εγγραφή: Πέμ Οκτ 13, 2005 5:00 am
Τοποθεσία: athina

Δημοσίευση από ginodim »

Εντάξει, μας είπε πόσο χάλια ήταν όλα στο Αγιο όρος. Οι μοναχοί ανάξιοι, με ιντερνετ και τεχνολογία. Επίσης ανένημέρωτοι ή ψεύτες. Ο εξομολόγος "χάλια" !!!!! Τώρα τί περιμένει ??????? ΝΑ ΤΟΝ ΠΙΣΤΕΨΟΥΜΕ???????????
AnastasiaD
Συστηματικός Αποστολέας
Συστηματικός Αποστολέας
Δημοσιεύσεις: 178
Εγγραφή: Πέμ Μάιος 03, 2007 5:00 am
Τοποθεσία: Αγγλία

Δημοσίευση από AnastasiaD »

Συμφωνώ απόλυτα και μπορεί ούτε κάν ράσο να φοράνε, γιατί απλά είναι ΑΓΙΟΙ με όλη τη σημασία της λέξης
AnastasiaD
Συστηματικός Αποστολέας
Συστηματικός Αποστολέας
Δημοσιεύσεις: 178
Εγγραφή: Πέμ Μάιος 03, 2007 5:00 am
Τοποθεσία: Αγγλία

Re: Οι δικές μου εντυπώσεις...

Δημοσίευση από AnastasiaD »

Misha έγραψε:
justin έγραψε:"ΟΙ ΑΥΡΙΑΝΟΙ ΑΓΙΟΙ ΔΕΝ ΘΑ ΒΓΟΥΝ ΑΠΟ ΑΣΚΗΤΕΣ- ΓΙΑΤΙ ΣΗΜΕΡΑ ΔΕΝ ΕΧΟΥΜΕ ΤΕΤΟΙΟΥΣ- ΑΛΛΑ ΑΠΟ ΤΟΥΣ ΟΜΟΛΟΓΗΤΕΣ."

ΓΕΡΩΝ ΕΦΡΑΙΜ ΦΙΛΟΘΕΪΤΗΣ
ΑΡΙΖΟΝΑ, ΗΠΑ.

Μη βγάζουμε συμπεράσματα λοιπόν ακόμη, που ξέρεις, και ένας με λάπτοπ μπορεί να βρεθεί μπροστά από έναν ανομολόγητο ερημίτη...

δεν ξέρω παιδιά,αλλά ασκητές υπάρχουν και σήμερα....
ασφαλώς όχι τόσοι πολλοί όσοι παλιότερα.....
ισως να μην είναι καν στο Αγιον Ορος...

ασκητές που ακολουθούν τα βήματα του π.Παισιου κατα γράμμα στη ζωή τους,που τρωνε μια φορά την ημέρα και τότε ελάχιστα,που δεν έχουν κινητά τηλέφωνα και ιντερνετ,που δεν έχουν δεύτερο ράσο παρότι ειναι και ιερείς,που δεν έχουν ούτε τα εισιτήρια τους στην τσέπη,που δεν αμοίφθηκαν ποτέ για οποιαδήποτε ιεροπραξία τους,που δεν φόρεσαν ποτέ πολυτελή άμφια και χρυσούς σταυρούς,που στεκονται στην προσευχή ως στύλοι πυρός,ακίνητοι επί ώρες,που η συνείδηση τους είναι ήλιος λαμπρός και φωτιζει κάθε σκοτεινή γωνιά ......
που ο παππουλης μας ο π.Παίσιος τους αγαπουσε πολύ...
δεν θα βγουν να φωνάξουν ποτέ αυτοί:"εδώ είμαστε!!"
αν πάντως αυριο ,μεθαύριο ακούσετε για καποιον χαρισματούχο γέροντα ανάλογο των μεγαλων γερόντων που κοιμηθηκαν τα τελευταια χρόνια...

μη ξαφνιαστείτε! :wink:
Συμφωνώ και επαυξάνω και όπως είπα και παραπάνω μπορεί να μη φοράνε ούτε κάν ράσο, γιατί απλά είναι άγιοι
Thomas15n
Κορυφαίος Αποστολέας
Κορυφαίος Αποστολέας
Δημοσιεύσεις: 873
Εγγραφή: Τετ Μαρ 28, 2007 5:00 am

Δημοσίευση από Thomas15n »

Το Άγιο Όρος το έχω επισκεφθεί αισίως έξι φορές. Αυτό που είδα και έζησα είναι ότι όντως υπάρχουν πραγματικοί ασκητές, αφανείς μεν αλλά υπάρχουν το πιό πιθανόν είναι να είναι λίγοι τον αριθμό, αλλά κι'αυτό ο Θεός το γνωρίζει όχι εμείς. Βέβαια δυστυχώς υπάρχει ταυτόχρονα παραμυθολογία αρκετή γύρω από το Όρος που δημιουργήθηκε από συμφέροντα που εκμεταλλεύονται την δίψα του κόσμου γιά ό,τι πνευματικό. Δεν είναι όλα "τέλεια και πνευματικά" υπάρχει και σκοπιμότητα και πλαστές καταστάσεις από "γέροντες" που ακολουθούνται από λαϊκούς και δημιουργούν ψευδείς εντυπώσεις. Έχουν δημιουργήσει την εντύπωσι ότι όλα εκεί είναι άψογα πολύ πνευματικά και όλοι όσοι βρίσκωνται στο Όρος και μονάζουν είναι σε υψηλό επίπεδο πνευματικότητας, αυτό δυστυχώς ή ευτυχώς δεν αληθεύει. Αλλά ταυτόχρονα έχω βιώσει ότι σε όποιον πηγαίνει στο Όρος με καλή προαίρεσι και ειλικρίνια να βοηθηθεί ο Κύριος φωτίζει μοναχούς και ακούει αυτό που θα τον βοηθήσει, ο Θεός και η Θεοτόκος δεν έχουν ακόμη εγκαταλείψει το Όρος, υπάρχει ακόμη η χάρις του Θεού, το θέμα είναι τι κάνουμε εμείς οι άνθρωποι. Υπάρχουν τα κακά λίγα ή πολλά ο Κύριος γνωρίζει, αλλά υπάρχουν και καλά μην ισοπεδώνουμε τα πάντα. Από το 2000 που πρωτοπήγα μέχρι και φέτος ή αλήθεια είναι ότι είδα σημαντικές αλλαγές, δυστυχώς το κοσμικό πνεύμα έχει εισχωρήσει και εκεί αρκετά, Σημεία των καιρών, ας κάνουμε υπομονή υπάρχουν ακόμη άγιοι και μέσα και έξω από το Άγιο Όρος με την βοήθεια του Κυρίου ελπίζω να καταφέρουμε το καλύτερο γιά όλους μας.
Απάντηση

Επιστροφή στο “Ιστορίες - Εμπειρίες από το Αγιον Όρος”