Οι δικές μου εντυπώσεις από την επίσκεψη στο Άγιο Όρος

Μοιραστείτε τις εμπειρίες σας από τις επισκέψεις σας στο Αγιον Όρος.

Συντονιστής: Συντονιστές

andronikos
Έμπειρος Αποστολέας
Έμπειρος Αποστολέας
Δημοσιεύσεις: 279
Εγγραφή: Παρ Ιούλ 08, 2005 5:00 am
Τοποθεσία: Περιστέρι

Δημοσίευση από andronikos »

Στο ΑΓΙΟΝ ΟΡΟΣ βλέπεις δύο πράγματα :
1. ΑΥΤΑ ΠΟΥ ΘΕΛΕΙ Ο ΘΕΟΣ ΝΑ ΔΕΙΣ
2. ΑΥΤΑ ΠΟΥ ΘΕΛΕΙΣ ΝΑ ΔΕΙΣ ΕΣΥ
ΕΥΧΟΜΑΙ ΑΠΟ ΒΑΘΟΥΣ ΚΑΡΔΙΑΣ ΝΑ ΓΙΝΕΤΑΙ ΠΑΝΤΑ ΣΕ ΟΛΟΥΣ ΤΟΥΣ ΠΡΟΣΚΥΝΗΤΕΣ (ΚΑΙ ΣΕ ΕΜΕΝΑ) ΤΟ 1ο
Αββά Ισαάκ του Σύρου
ΠΑΝΤΟΤΕ και δια κάθε ζήτημα να πιστεύης πως έχεις ανάγκη διδασκαλίας και εις όλην σου την ζωήν θα αποδειχθής σοφός.
orinos
Νέο Μέλος
Νέο Μέλος
Δημοσιεύσεις: 1
Εγγραφή: Τετ Μάιος 16, 2007 5:00 am

Δημοσίευση από orinos »

Με χαρά ανακάλυψα την παρούσα ιστοσελίδα που μου δίνει τη δυνατότητα να παρακολουθήσω απόψεις,κρίσεις , σχόλια & παρατηρήσεις για το Αγιονόρος.Διαβάζοντας λοιπόν τα προηγούμενα σχόλια παρατηρώ από αρκετούς μια ρομαντική διάθεση απέναντι στο φαινόμενο του Αγιονόρους.Θεωρώ πως καλό είναι να κατανοήσουμε δύο πράγματα.Το πρώτο και βασικό είναι οτι στο Αγιονόρος κατοικούν άνθρωποι.Πράγμα που σημαίνει ότι έχουν όλα τα προτερήματα & τα ελαττώματα που έχουμε οι άνθρωποι.Απλά αυτοί αγωνίζονται με έναν διαφορετικό τρόπο από τους υπόλοιπους εμάς.Άγιοι φανερώνονται εκεί όπως & αλλού στον κόσμο.Ας δούμε λοιπόν το΄Ορος όπως πράγματι είναι & όχι όπως θα θέλαμε ή νομίζαμε οτι είναι.
Το δεύτερο που χρειάζεται να κατανοήσουμε είναι πως το Αγιονόρος ήταν πάντα στην αιχμή της τεχνολογίας.Η δομική & η αρχιτεκτονική των κτιρίων του δείχνει ανάγλυφα του λόγου το αληθές.Μη ξεχνούμε άλλωστε ότι το 1912 γεννήτριες ηλεκτρικού υπήρχαν στα Ανάκτορα στην Αθήνα & στο Βατοπαίδι στο Αγιονόρος.Η εικόνα που εμφάνιζε μέχρι πριν μερικά χρόνια δεν ήταν αποτέλεσμα της εμμονής στην παράδοση αλλά της παρακμής που ακολούθησε τους πολέμους 1940-1949.
Λαμβάνοντας αυτά υπόψη νομίζω πως μπορούμε να είμαστε περισσότερο ανοικτοί στα όσα συμβαίνουν τώρα στο Όρος & οπωσδήποτε ανεκτικώτεροι.
Με εκτίμηση προς όλους
deppy28
Βασικός Αποστολέας
Βασικός Αποστολέας
Δημοσιεύσεις: 106
Εγγραφή: Δευ Ιαν 22, 2007 6:00 am
Τοποθεσία: ΑΘΗΝΑ

........................

Δημοσίευση από deppy28 »

....Στα Όρη,στα ψηλά βουνά,εκεί θα σ'αποθέσω..

Απ'του μυαλού σου τη βουή να κάτσεις λίγο έξω

Πουλιά,λουλούδια,σύννεφα,συνέχεια να κοιτάζεις

Την προσευχή σου στο Θεό συνέχεια να τάζεις

Με δάκρυα και με λυγμούς,συχνά να μετανοιώνεις

Και του κορμιού σου τα καλά ,συνέχεια να πληγώνεις.

μετά από χρόνια,από καιρούς,πάλι δικά σου θα'ναι

όσα πολύ στερήθηκες,λίγο πριν το Φινάλε...


αφιερωμενο
alexios71
Βασικός Αποστολέας
Βασικός Αποστολέας
Δημοσιεύσεις: 110
Εγγραφή: Πέμ Απρ 19, 2007 5:00 am
Τοποθεσία: athina

Re: Οι δικές μου εντυπώσεις από την επίσκεψη στο Άγιο Όρος

Δημοσίευση από alexios71 »

YannisZ έγραψε: Τι με ρώτησε? Αν πάω με γυναίκες, αν είμαι κτηνοβάτης, και γενικά το 90% αναλώθηκε σχετικά με τη σεξουαλική μου ζωή. Έλεος, απορώ πόσο ζόρι τραβάνε για να ρωτάνε τέτοια πράγματα και πόσο πίσω είναι για να θεωρούν ότι αν έχεις μια κανονική σεξουαλική ζωή με το άλλο φύλο δεν πρέπει να κοινωνήσεις για 2 χρόνια! Αυτά τα πράγματα είναι αναχρονιστικά και μας πάνε πίσω στο Μεσαίωνα. Τέτοιες ιδέες δεν αρμόζουν σε υγιή, καθαρά και πεφωτισμένα μυαλά κατά τη προσωπική μου γνώμη.

.
Μερικοί πνευματικοί όταν βλέπουν ότι κάποιος ντρέπεται :oops: :oops: να πει τις αμαρτίες του ρωτάνε αυτοί.Το μόνο απλό που έχει να κάνει ο εξομολογούμενος είναι να απαντήσει με ένα ναι η όχι.Το αν σε ρωτάει για την σεξουαλική σου ζωή είναι γιατι οι σεξουαλικες αμαρτίες ανήκουν στις θανάσιμες αμαρτίες οι οποίες ως γνωστον είναι σοβαρές.
Απάντηση

Επιστροφή στο “Ιστορίες - Εμπειρίες από το Αγιον Όρος”