Αυθεντικές εμπειρίες προσκυνητών του Αγίου Όρους

Μοιραστείτε τις εμπειρίες σας από τις επισκέψεις σας στο Αγιον Όρος.

Συντονιστής: Συντονιστές

Απάντηση
Άβαταρ μέλους
ΣΤΕΦΑΝΟΣ
Κορυφαίος Αποστολέας
Κορυφαίος Αποστολέας
Δημοσιεύσεις: 1280
Εγγραφή: Τετ Νοέμ 19, 2008 9:35 am
Τοποθεσία: ΘΕΣΣΑΛΟΝΙΚΗ

Re: Αυθεντικές εμπειρίες προσκυνητών του Αγίου Όρους

Δημοσίευση από ΣΤΕΦΑΝΟΣ »

Στιγμές που δε θα τις ξεχάσω ποτέ έζησα το Σαββατοκύριακο των τελευταίων δημοτικών εκλογών στην ΙΜ ΟΣΙΟΥ ΞΕΝΟΦΩΝΤΟΣ . Οι εκλογές αυτές έτυχε να συμπίπτουν με το πανηγύρι της Παναγίας της οδηγήτριας .Φθάσαμε στο μοναστήρι Σάββατο πρωί και βέβαιο , αυτοί που ξέρουν καταλαβαίνουν τι εννοώ , υπήρχε πολύ λίγος κόσμος .
Για εμάς που βρισκόμασταν εκεί ήταν μια ευκαιρία που μάλλον δε θα μας παρουσιαστεί ξανά να ζήσουμε ένα Αγιορείτικο πανηγλυρι με όλη τη μεγαλοπρέπειά του.
Εκείνη τη χρονιά γνώρισα και τον ηγούμενο της ΙΜ ΒΑΤΟΠΑΙΔΙΟΥ , Γέροντα Εφραίμ , έναν άνθρωπο αγέρωχο , όπως μου φάνηκα καλοσυνάτο.Βέβαια τελευταία από φίλο που τον είδε πρόσφατα έμαθα ότι η σημερινή του όψη μοιάζει με ράκος , προφανώς λόγω των γνωστών γεγονότων .
Για να επανέλθω όμως στο θέμα ... εννοείται ότι την άλλη μέρα που επέστρεψα σπίτι μου παρά το γεγονός ότι προλάβαινα ( μένω στη ΘΕΣΣΑΛΟΝΙΚΗ ) δεν πήγα καν να ψηφίσω.

Δε θα ξεχάσω τις καταπληκτικές χορωδίες του δεξιού αναλογίου ( ΒΑΤΟΠΑΙΔΙΝΟΙ ΚΑΛΟΓΕΡΟΙ ) αλλά και του αριστερού (ΞΕΝΟΦΩΝΤΙΝΟΙ αλλά και ψάλτες λαϊκοί )
Δε θα ξεχάσω την καταπληκτική φωνή του ηγούμενου της ΞΕΝΟΦΩΝΤΟΣ (Γέροντας Αλέξιος).

Το Αγιορείτικο πανηγύρι δε συγκρίνεται με τίποτε .
ο Χριστός σώζει....
petrosathonas
Κορυφαίος Αποστολέας
Κορυφαίος Αποστολέας
Δημοσιεύσεις: 1460
Εγγραφή: Σάβ Νοέμ 29, 2008 4:55 pm

Re: Αυθεντικές εμπειρίες προσκυνητών του Αγίου Όρους

Δημοσίευση από petrosathonas »

Δεν έχω πάει στην Ξενοφώντος Στέφανε.
Είναι από τις προτεραιότητές μου.

Σ' ευχαριστούμε που μας θύμισες τον Άθωνα.
Άβαταρ μέλους
ΣΤΕΦΑΝΟΣ
Κορυφαίος Αποστολέας
Κορυφαίος Αποστολέας
Δημοσιεύσεις: 1280
Εγγραφή: Τετ Νοέμ 19, 2008 9:35 am
Τοποθεσία: ΘΕΣΣΑΛΟΝΙΚΗ

Re: Αυθεντικές εμπειρίες προσκυνητών του Αγίου Όρους

Δημοσίευση από ΣΤΕΦΑΝΟΣ »

Ο επίσκεψη στον Άθωνα είναι μια απο τις πιο σημαντικές στιγμές του χρόνου.Έχω πάει τόσες πολλές φορές στο ΟΡΟΣ όμως κάθε φορά είναι σαν τη πρώτη , πριν περίπου 15 χρόνια όταν με μια τσάντα εντελώς μόνος μου και με μοναδικό μου εφόδιο το απαραίτητο διαμονητήριο πήδηξα στο πλοίο στην ΟΥΡΑΝΟΥΠΟΛΗ με προορισμό την Ι.Μ. ΑΓΙΟΥ ΠΑΥΛΟΥ .

Ο θεος δεν αφήνει κανέναν μόνο του . Απο εκείνο το ταξίδι γύρισα με πολλούς φίλους που ακόμη και σήμερα επικοινωνώ μαζί τους.
ο Χριστός σώζει....
petrosathonas
Κορυφαίος Αποστολέας
Κορυφαίος Αποστολέας
Δημοσιεύσεις: 1460
Εγγραφή: Σάβ Νοέμ 29, 2008 4:55 pm

Re: Αυθεντικές εμπειρίες προσκυνητών του Αγίου Όρους

Δημοσίευση από petrosathonas »

Αυτό το καλοκαίρι ήμουν στην Παύλου.

Στο ναό ήταν ένα παληκάρι, όπως το υπολόγιζα πάνω από 1,90 στο αναπηρικό του καροτσάκι.
Ήταν εκεί σε μια γωνιά. Ποιος ξέρει με τι θέρμη προσευχότανε.
Τότε στράφηκα προς τον εαυτό μου με κάποια αγανάκτηση και είπα :"Τι κάθεσαι και παρακαλάς τον Θεό δόσ' μου αυτό, δόσ' μου εκείνο, δόσ' μου το άλλο. Κάνε μου αυτό, κάνε μου εκείνο, κάνε μου το άλλο.
Και νομίζεις ότι προσεύχεσαι και από πάνω. Ζήτα έλεος και υγεία και τα άλλα όλα έρχονται και άσε τις φλυαρίες".
theodosis79
Κορυφαίος Αποστολέας
Κορυφαίος Αποστολέας
Δημοσιεύσεις: 1260
Εγγραφή: Πέμ Ιαν 10, 2008 6:00 am
Επικοινωνία:

Re: Αυθεντικές εμπειρίες προσκυνητών του Αγίου Όρους

Δημοσίευση από theodosis79 »

Αδελφοί ευλογείτε!Πριν απο λίγες ώρες μόλις επέστρεψα απο το Αγιον Ορος οπου είχα πάει για προσκύνημα και νιώθω μια απέραντη συγκίνηση. Απο τη στιγμή που το καράβι εφυγε απο την Ουρανούπολη ένιωσα δάκρυα να ανεβαίνουν στα μάτια μου τα οποία πλύθηναν όσο πλησιαζε και φαινόταν οι πρώτες μονές. Καθε φορά που περνούσαμε απο τις λεγόμενες παλιακές μονές ήθελα να πέσω κατω με δάκρυα και να κάνω μετάνοιες. Τελικά φτάσαμε στην Νέα Σκήτη 'οπυ επισκεφθήκαμε γνωστούς γεροντάδες μας. Φέτος για πρώτη φορά συνάντησα τον πατέρα Βενέδικτο, γνωστο συγγραφέα πνευνατικών βιβλίων, κυριως ερμηνευτικών λόγων του Αγιου Ιωάννου του Χρυσοστόμου και κάναμε την πνευματική συζητηση που τόσο επιθυμούσα. Αλλά τελικά κατάλαβα οτι στο Αγιον Ορος αυτό που σε αναπάυει και σε ωφελεί δεν είναι μόνο ο πνευματικός λογος αλλά η πράξη αγάπης που εισπράτεις μολις πας εκεί. Ο π. Βενέδικτος ήταν τόσο απλός και ταπεινός που απέφευγε να δείξει πόσο είναι καλλιεργημένος και μορφωμένος. Τον βρήκαμε να καθαρίζει πορτοκάλια και μας λέει 'Οωπ πάνω στην ώρα ήρθατε να πιείτε ωραιόταο χυμό"! Μας μιλούσε με αγάπη πατρική και πραγματικό ενδιαφέρον. Και επίσης εμείς κανουμε το λάθος καποιους γεροντάδες να τους θεωρούμε πνευματοφορους και καποιους ίσως όχι. Μπορεί καποιος να μην έχει το χαρισμα να σε αναπαυσει με ένα λόγο του αλλά να με την αγάπη του.... Συνεχίζεται.
Άβαταρ μέλους
heart
Κορυφαίος Αποστολέας
Κορυφαίος Αποστολέας
Δημοσιεύσεις: 1069
Εγγραφή: Τετ Νοέμ 19, 2008 6:24 pm
Τοποθεσία: Κωσταντινος@Ευβοια

Re: Αυθεντικές εμπειρίες προσκυνητών του Αγίου Όρους

Δημοσίευση από heart »

theodosis79 έγραψε:Αδελφοί ευλογείτε!Πριν απο λίγες ώρες μόλις επέστρεψα απο το Αγιον Ορος οπου είχα πάει για προσκύνημα και νιώθω μια απέραντη συγκίνηση. Απο τη στιγμή που το καράβι εφυγε απο την Ουρανούπολη ένιωσα δάκρυα να ανεβαίνουν στα μάτια μου τα οποία πλύθηναν όσο πλησιαζε και φαινόταν οι πρώτες μονές. Καθε φορά που περνούσαμε απο τις λεγόμενες παλιακές μονές ήθελα να πέσω κατω με δάκρυα και να κάνω μετάνοιες. Τελικά φτάσαμε στην Νέα Σκήτη 'οπυ επισκεφθήκαμε γνωστούς γεροντάδες μας. Φέτος για πρώτη φορά συνάντησα τον πατέρα Βενέδικτο, γνωστο συγγραφέα πνευνατικών βιβλίων, κυριως ερμηνευτικών λόγων του Αγιου Ιωάννου του Χρυσοστόμου και κάναμε την πνευματική συζητηση που τόσο επιθυμούσα. Αλλά τελικά κατάλαβα οτι στο Αγιον Ορος αυτό που σε αναπάυει και σε ωφελεί δεν είναι μόνο ο πνευματικός λογος αλλά η πράξη αγάπης που εισπράτεις μολις πας εκεί. Ο π. Βενέδικτος ήταν τόσο απλός και ταπεινός που απέφευγε να δείξει πόσο είναι καλλιεργημένος και μορφωμένος. Τον βρήκαμε να καθαρίζει πορτοκάλια και μας λέει 'Οωπ πάνω στην ώρα ήρθατε να πιείτε ωραιόταο χυμό"! Μας μιλούσε με αγάπη πατρική και πραγματικό ενδιαφέρον. Και επίσης εμείς κανουμε το λάθος καποιους γεροντάδες να τους θεωρούμε πνευματοφορους και καποιους ίσως όχι. Μπορεί καποιος να μην έχει το χαρισμα να σε αναπαυσει με ένα λόγο του αλλά να με την αγάπη του.... Συνεχίζεται.
βοηθεια σου αδελφε.η παναγια να σε ευλωγει.
"Κάθε πρωΐ ο Θεός ευλογεί τον κόσμο με το ένα χέρι, άλλ' όταν ιδή κανέναν ταπεινό άνθρωπο, τον ευλογεί με τα δυο Του χέρια. εκείνος πού έχει μεγαλύτερη ταπείνωση, είναι ο μεγαλύτερος από όλους." παπά Τύχων
ANDRE
Απλό Μέλος
Απλό Μέλος
Δημοσιεύσεις: 21
Εγγραφή: Τρί Αύγ 28, 2007 5:00 am

Re: Αυθεντικές εμπειρίες προσκυνητών του Αγίου Όρους

Δημοσίευση από ANDRE »

Ο Π. ΒΕΝΕΔΙΚΤΟΣ ΝΕΟΣΚΗΤΙΩΤΗΣ ΕΙΝΑΙ ΕΚΛΕΚΤΟΣ ΑΓΙΟΡΕΙΤΗΣ ΚΑΙ ΠΝΕΥΜΑΤΙΚΟΣ ΠΟΥ ΑΝΑΠΑΥΕΙ ΠΟΛΛΕΣ ΚΟΥΡΑΣΜΕΝΕΣ ΨΥΧΕΣ.
theodosis79
Κορυφαίος Αποστολέας
Κορυφαίος Αποστολέας
Δημοσιεύσεις: 1260
Εγγραφή: Πέμ Ιαν 10, 2008 6:00 am
Επικοινωνία:

Re: Αυθεντικές εμπειρίες προσκυνητών του Αγίου Όρους

Δημοσίευση από theodosis79 »

... Λοιπόν, επανέρχομαι. Οπως σας έλεγα πριν, μπορεί καποιος μοναχος να μην έχει το χάρισμα του λόγου για να σε αναπάυσει αλλά με την αγάπη του, την προσφορά του και το ενδιαφέρον του σε κάνει να νιώθεις μια ζεστασιά και μια αγαλλίαση που όμοια της δύσκολα συναντάς έξω. Ολοι οι μοναχοί έιναι στον τύπο του καλού Σαμαρείτη. Προσπαθούν με κάθε μέσω να σε ανακουφίσουν και νιώθεις οτι αυοτί οι άνθρωποι έιναι πραγματικά άγιοι. Οταν πήγαμε στην Αγίου Παύλου για τον εσπερινό το Σάββατο απογευμα, μερικοί πατέρες μας υποδέχτηκαν τόσο ζεστά και ευγενικά προσφέρθηκαν να μας βοηθίσουν σε ότι χρειαζόμαστε, να μάθουν απο που έρχόμαστε, αν είμαστε καλά κλπ.
theodosis79
Κορυφαίος Αποστολέας
Κορυφαίος Αποστολέας
Δημοσιεύσεις: 1260
Εγγραφή: Πέμ Ιαν 10, 2008 6:00 am
Επικοινωνία:

Re: Αυθεντικές εμπειρίες προσκυνητών του Αγίου Όρους

Δημοσίευση από theodosis79 »

Τώρα που γύρισα στον κόσμο συνιδητοποιώ σε τι "ζούγκλα" γύρισα. Επιασα δουλειά το πρωί στο μαγαζί μου και οι προσβολές και οι ειρωνείες απο πελάτες μπήκαν πάλι στην ημερησία διάταξη. Τετοιες στιγμές καταλαβαίνεις πόσο επίγειοι άγγελοι είναι οι άνθρωποι εκει πέρα και ας μην ειναι όλοι Παϊσιοι και Πορφύριοι. Ο καθε ένας σε ξεκουράζει όπως μπορεί. Υπάρχουν λογιών λογιών περιπτώσεις πατέρων. Αλλοι είναι ομιλητικοί και κοινωνικοί, άλλοι σιωπηλοί και ολιγομίλητοι. Ακόμα δε και με ένα χωρατό τους είναι έτοιμοι να σου ανοίξουν την καρδιά σου για να νιώσεις ζεστασιά. Μου έκανε φοβερήν εντύπωση όταν λένε αυτό το "να 'ναι ευλογημένο"! Είναι η ωραιότατη εκφραση αγάπης που ακούς εκει περα και κυριαρχεί παντού. Ολη η συμπεριφορά τους είναι τόσο καθαρή και ανεπιτείδευτη και όχι υποκριτική και πλαστή όπως η δική μας. Κανέναν δεν απορρίπτουν και κανέναν δεν παραμέλλούν. Ολους τους ανθρώπους καλούς, κακούς, νέους, γέρους όλους τους βλέπουν σαν αγίους και εικόνες του Θεού και τρέχουν να τους εξυπηρετήσουν. Εστω και με μια καλή κουβέντα θα σου εκφράσουν την αγάπη τους! Οταν έμπαινε το καράβι αλλα και όταν έβγαινε απο το Αγιον Ορος πόσες φορές ενιωθα σαν έβλεπα την Παναγία νοερά να στέκεται απο πάνω να το ευλογεί και να το σκέπει. Πολλά πράγματα μπορείς να ζήσεις εκει μέσα, φτάνει να καθαρίσεις την καρδιά σου, να την αδειάσεις απο όλα τα επιτηδευματα. Να μπεις καθαρός και να είσαι έτοιμος να ζήσεις οτι θα σου συμβεί. Ισως μερικοί να απογοητευτουν νομίζοντας οτι όταν πάνε εκεί θα δουν εικόνες να θαυματουργούν και ιερείς να ιερουργούν και να ίπτανται. Δεν είναι αυτό το ζητούμενο. Πρέπει να πηγαίνεις με καθαρή καρδιά και ανεπιτήσευτη διάννοια και τότε θα δείς πόσα θαυματα θα συμβούν μέσα σου! Φτάνει να πει, "να 'ναι ευλογημένο"!
petrosathonas
Κορυφαίος Αποστολέας
Κορυφαίος Αποστολέας
Δημοσιεύσεις: 1460
Εγγραφή: Σάβ Νοέμ 29, 2008 4:55 pm

Re: Αυθεντικές εμπειρίες προσκυνητών του Αγίου Όρους

Δημοσίευση από petrosathonas »

theodosis79 έγραψε:Τώρα που γύρισα στον κόσμο συνιδητοποιώ σε τι "ζούγκλα" γύρισα. Επιασα δουλειά το πρωί στο μαγαζί μου και οι προσβολές και οι ειρωνείες απο πελάτες μπήκαν πάλι στην ημερησία διάταξη. ........................
Αγαπητέ μου Θεοδόση είναι και αυτό ένα τίμημα για τους προσκυνητές του Αγίου Όρους.
Στην αρχή με πείραζε αλλά μετά το ξεπέρασα και τώρα είμαι χαρούμενος όταν με ειρωνεύονται για τα προσκυνήματά μου στον Άθωνα. Πολλοί από αυτούς δεν ξέρουν. Άλλοι δεν είναι καλοπροαίρετοι. Άλλοι παρασύρονται. Δεν έχει σημασία.

Και κάτι άλλο. Όλοι αυτοί που τώρα ειρωνεύονται, μπορεί αύριο να τρέχουν γονατιστοί στο περιβόλι της Παναγίας μας.
Απάντηση

Επιστροφή στο “Ιστορίες - Εμπειρίες από το Αγιον Όρος”