Ατύχημα στο Άγιον Όρος (24/05/12)

Μοιραστείτε τις εμπειρίες σας από τις επισκέψεις σας στο Αγιον Όρος.

Συντονιστής: Συντονιστές

Άβαταρ μέλους
iliasgr
Κορυφαίος Αποστολέας
Κορυφαίος Αποστολέας
Δημοσιεύσεις: 1196
Εγγραφή: Δευ Απρ 07, 2008 5:00 am
Τοποθεσία: Ηλιας33@ΔυτικηΕλλαδα

Ατύχημα στο Άγιον Όρος (24/05/12)

Δημοσίευση από iliasgr »

Ανετράπη λεωφορείο που μετέφερε προσκυνητές στο Άγιο Όρος, τρεις οι τραυματίες

http://tro-ma-ktiko.blogspot.com/2012/0 ... t_759.html
ελεησον με ο Θεος
Άβαταρ μέλους
ΜΙΧΣ
Κορυφαίος Αποστολέας
Κορυφαίος Αποστολέας
Δημοσιεύσεις: 5035
Εγγραφή: Πέμ Φεβ 23, 2012 9:24 am

Re: ατυχημα στο αγ.ορος

Δημοσίευση από ΜΙΧΣ »

Ο Θεός και η Παναγιά μαζί τους!
+Η ελπίς μου ο Πατήρ, καταφυγή μου ο Υιός, σκέπη μου το Πνεύμα το Άγιον, Τριάς Αγία, δόξα σοι.
Άβαταρ μέλους
iliasgr
Κορυφαίος Αποστολέας
Κορυφαίος Αποστολέας
Δημοσιεύσεις: 1196
Εγγραφή: Δευ Απρ 07, 2008 5:00 am
Τοποθεσία: Ηλιας33@ΔυτικηΕλλαδα

Re: ατυχημα στο αγ.ορος

Δημοσίευση από iliasgr »

δυστυχως ο ενας τραυματιας,υπεκυψε.
ο Θεος να τον αναπαυσει
ελεησον με ο Θεος
Άβαταρ μέλους
iliasgr
Κορυφαίος Αποστολέας
Κορυφαίος Αποστολέας
Δημοσιεύσεις: 1196
Εγγραφή: Δευ Απρ 07, 2008 5:00 am
Τοποθεσία: Ηλιας33@ΔυτικηΕλλαδα

Re: ατυχημα στο αγ.ορος

Δημοσίευση από iliasgr »

ελεησον με ο Θεος
Άβαταρ μέλους
ΜΙΧΣ
Κορυφαίος Αποστολέας
Κορυφαίος Αποστολέας
Δημοσιεύσεις: 5035
Εγγραφή: Πέμ Φεβ 23, 2012 9:24 am

Re: ατυχημα στο αγ.ορος

Δημοσίευση από ΜΙΧΣ »

Ο Κύριος να αναπαύει τη ψυχούλα του, και να δίνει κουράγιο στην οικογένειά του, να απαλύνει τον πόνο τους και να ενισχύει την πίστη τους σε αυτή τη δύσκολη στιγμή της ζωής τους. Μεγάλος πειρασμός αλλά χωρίς αυτούς... παράδεισο δε θα δούμε.
+Η ελπίς μου ο Πατήρ, καταφυγή μου ο Υιός, σκέπη μου το Πνεύμα το Άγιον, Τριάς Αγία, δόξα σοι.
Άβαταρ μέλους
Captain Yiannis
Κορυφαίος Αποστολέας
Κορυφαίος Αποστολέας
Δημοσιεύσεις: 3182
Εγγραφή: Τρί Νοέμ 18, 2008 9:34 pm

Re: ατυχημα στο αγ.ορος

Δημοσίευση από Captain Yiannis »

Κύριε ελέησον και ανάπαυσον τον δούλο σου.
Κανείς δεν είναι τέλειος και κανείς δεν θα πρέπει να απαιτεί από τους άλλους τελειότητα.
Όλοι ως ατελείς πορευόμαστε και με ατέλειες συμπορευόμαστε.
Η τελειότητα δεν ανήκει στους ανθρώπους παρά μονάχα στον Θεό.
Άβαταρ μέλους
nikolaos-9
Τακτικό Μέλος
Τακτικό Μέλος
Δημοσιεύσεις: 57
Εγγραφή: Κυρ Μαρ 13, 2011 10:26 am

Re: ατυχημα στο αγ.ορος

Δημοσίευση από nikolaos-9 »

Άλλο ένα τραγικό τροχαίο δυστυχώς, σε σχετικά μικρό διάστημα από το τροχαίο που είχε γίνει πέρυσι στην Ι.Μ. Αγίου Παύλου, που πάλι είχε χάσει τη ζωή του ένας συνάνθρωπός μας. Ο Θεός να τους αναπάυσει.

Η σκέψη μου είναι πως θα πρέπει να επαναξεταστεί το θέμα των δρομολογίων που γίνονται στις μονές του Α.Ο. με τα οχήματα που πηγαινοέρχονται συνεχώς και προσφέρουν μεν την άνεση της γρήγορης μετακίνησης αλλά λίγη παραπάνω πεζοπορεία και σε μας τους προσκυνητές θα έκανε καλό που θα κινούμασταν στα υπέροχα μονοπάτια που υπάρχουν στο περιβόλι της Παναγίας αλλά και στους μοναχούς που θα έβρισκαν παραπάνω ησυχία στον πνευματικό τους αγώνα.
"Εν ημέρα θλίψεώς μου τον Θεόν εξεζήτησα"
Άβαταρ μέλους
iliasgr
Κορυφαίος Αποστολέας
Κορυφαίος Αποστολέας
Δημοσιεύσεις: 1196
Εγγραφή: Δευ Απρ 07, 2008 5:00 am
Τοποθεσία: Ηλιας33@ΔυτικηΕλλαδα

Re: ατυχημα στο αγ.ορος

Δημοσίευση από iliasgr »

nikolaos-9 έγραψε:Άλλο ένα τραγικό τροχαίο δυστυχώς, σε σχετικά μικρό διάστημα από το τροχαίο που είχε γίνει πέρυσι στην Ι.Μ. Αγίου Παύλου, που πάλι είχε χάσει τη ζωή του ένας συνάνθρωπός μας. Ο Θεός να τους αναπάυσει.

Η σκέψη μου είναι πως θα πρέπει να επαναξεταστεί το θέμα των δρομολογίων που γίνονται στις μονές του Α.Ο. με τα οχήματα που πηγαινοέρχονται συνεχώς και προσφέρουν μεν την άνεση της γρήγορης μετακίνησης αλλά λίγη παραπάνω πεζοπορεία και σε μας τους προσκυνητές θα έκανε καλό που θα κινούμασταν στα υπέροχα μονοπάτια που υπάρχουν στο περιβόλι της Παναγίας αλλά και στους μοναχούς που θα έβρισκαν παραπάνω ησυχία στον πνευματικό τους αγώνα.

+1000
ελεησον με ο Θεος
Άβαταρ μέλους
nickzark
Κορυφαίος Αποστολέας
Κορυφαίος Αποστολέας
Δημοσιεύσεις: 4403
Εγγραφή: Τετ Μαρ 02, 2011 10:19 am
Τοποθεσία: Νικόλαος@θεσσαλονίκη

Re: ατυχημα στο αγ.ορος

Δημοσίευση από nickzark »

η αλήθεια ειναι χωρίς να θέλω να φανώ κακός αλλα έτσι οπως οδηγουν τα βανάκια φοβήθηκα το ατύχημα. οτάν πήγα τον οκτωβριο είχε και πολύ λάσπη, και δεν ήθελε πολύ να γίνει το κακό.σπίνιαρε και σε κάποια φάση.Ο θεος βοηθός. τα χρειάστηκα
Άβαταρ μέλους
stathis73
Κορυφαίος Αποστολέας
Κορυφαίος Αποστολέας
Δημοσιεύσεις: 6456
Εγγραφή: Δευ Απρ 19, 2010 8:44 am
Τοποθεσία: Ευστάθιος-Λευκός Πύργος της Μακεδονίας.

Re: Ατύχημα στο Άγιον Όρος (24/05/12)

Δημοσίευση από stathis73 »

Η Αλήθεια είναι οτι αυτά τα βανάκια που χωρούν 15 άτομα κυκλοφορούν μέσα στους χωμάτινους δρόμους του Αγίου Όρους θαρρείς και οδηγούν στην εθνική οδο και εγω οταν ειμαι μόνος μου τρεχω αλλά το να πηγαίνεις με 40-50 χλμ μέσα στους χωμάτινους δρόμους του Αγίου Όρους με 15 άτομα μέσα που σε μερικά σημεία απο την μια ή την άλλη μεριά εχει χαράδρες-γκρεμούς ειναι αδιανόητο, ειδικά οταν ο δρόμος ειναι στεγνός τρέχουν θαρρείς και κάνουν αγώνα στην κυριολεξία.
Πρέπει η αστυνομία που είναι τόσο στις Καρυές αλλα και στην δάφνη να πάρουν μέτρα γιατί θα χαθούν πολλές ζωές, το ατύχημα που ειχε γίνει στην Ιερά Μονή Αγίου Παύλου ειχε άλλη αιτία και οχι την ταχύτητα.

Τώρα οσον αφορά την τοποθέτηση του Νικόλαου9 απο τον βόλο θα πώ το εξείς:.......
Ούτε ο μακαριστός γέροντας Παΐσιος ήθελε να γίνουν δρόμοι μέσα στο Αγιο Ορος για πολλούς και διαφόρους λόγους, απο κει και μετά ομως υπάρχει η δυνατότητα επιλογής, δηλαδή αν θέλει κάποιος να περπατήσει ας το επιλέξει, αν θέλει να πάρει καποιο αυτοκίνητο ας το πάρει, καλώς ή κακός έγιναν η δρόμοι ας κάνουμε λοιπόν ο καθένας την επιλογή του.

Έτσι οπως εχει γίνει η καθημερινότητα μας εξω στον κόσμο δική μου γνώμη ειναι οτι βοηθούν παρα πολύ τα αυτοκίνητα αυτά αρκετούς ανθρώπους που λόγο υποχρεώσεων κάνουν επισκέψεις αστραπή, οπως εγώ που μπήκα με τα παιδιά την Πέμπτη και βγήκα την Παρασκευή, αν δεν υπήρχαν τα αυτοκίνητα αυτά θα έπρεπε να εξοντωθώ στο περπάτημα και πάλι χωρίς να είναι σίγουρο οτι θα τα καταφέρω να προλάβω για να επισκεφτώ την π.χ Ιερα Μονή Καρακάλου, αν προχωρούσα θα ήθελα 6 εως 7 ωρες απο την Δαφνη εως την Καρακαλου και αλλες τόσες για να φύγω και να προλάβω το πλοίο, ασε που οσοι εχουν και κάποιο πρόβλημα είτε λόγο ηλικίας είτε κάποιο ορθοπεδικό πρόβλημα δεν θα μπορούσε να πάει ουτε στα μισα Μοναστήρια και δεν μιλώ για σκητες και κελιά.

Εγω πάντως οταν μπαίνω στο Αγιον Ορος μου αρέσει το περπάτημα και οταν είμαι μόνος μου το επιλέγω για παράδειγμα απο την δάφνη εως την Σιμονωπετρα με το λεωφορειάκι της μονής ειναι 20-22 λεπτά εγω το κάνω με τα πόδια σε 1 ωρα και 45 λεπτά σε μια δύσκολη ανηφορική διαδρομή, κάποιος ομως οπως ο Βασίλης που ο άνθρωπος εχει πρόβλημα στην μέση του δεν θα πήγαινε ποτέ.

Συμπέρασμα είναι οτι καλώς υπάρχουν και όποιος θέλει να περπατήσει μπορεί να το κάνει ελεύθερα απλός να υπάρχει έλεγχος από την αστυνομία τόσο αν εχουν περάσει τεχνικό έλεγχο Κ.Τ.Ε.Ο τα οχήματα αυτά, αλλα και για τις ικανότητες αυτών που τα οδηγούν.
Τις θεός Μέγας ως ο Θεός ημών.
Απάντηση

Επιστροφή στο “Ιστορίες - Εμπειρίες από το Αγιον Όρος”