Συνάντηση με τον τυφλό γέροντα Ισίδωρο της μονής Φιλοθέου

Μοιραστείτε τις εμπειρίες σας από τις επισκέψεις σας στο Αγιον Όρος.

Συντονιστής: Συντονιστές

Άβαταρ μέλους
Loginos
Κορυφαίος Αποστολέας
Κορυφαίος Αποστολέας
Δημοσιεύσεις: 466
Εγγραφή: Παρ Νοέμ 14, 2008 12:45 pm
Τοποθεσία: ΓΙΩΡΓΟΣ - ΑΘΗΝΑ

Re: Συνάντηση με τον τυφλό γέροντα Ισίδωρο της μονής Φιλοθέο

Δημοσίευση από Loginos »

greekboy1981 έγραψε:

Συγγνωμη αλλα δεν ξερω πως να τα ανεβαζω τα βιντεο εδω , μαλλον το πετυχα τωρα!
Το βίντεο είναι γυρισμένο στο Άγιον Όρος και αυτός που ακούγεται εκτός τον Γέροντα Ισίδωρο είναι ώρα ιερέας σε επαρχιακή πόλη στη Χαλκιδική.
Αββά Ισαάκ του Σύρου
ΠΑΝΤΟΤΕ και δια κάθε ζήτημα να πιστεύης πως έχεις ανάγκη διδασκαλίας και εις όλην σου την ζωήν θα αποδειχθής σοφός.
vasilisalt
Κορυφαίος Αποστολέας
Κορυφαίος Αποστολέας
Δημοσιεύσεις: 6173
Εγγραφή: Παρ Ιουν 19, 2009 12:19 pm

Re: Συνάντηση με τον τυφλό γέροντα Ισίδωρο της μονής Φιλοθέο

Δημοσίευση από vasilisalt »

Βρε το Σπύρο....
Ευχαριστούμε φίλε!
greekboy1981
Συστηματικός Αποστολέας
Συστηματικός Αποστολέας
Δημοσιεύσεις: 182
Εγγραφή: Πέμ Ιουν 02, 2005 5:00 am
Τοποθεσία: Ευάγγελος@Κομοτηνή
Επικοινωνία:

Re: Συνάντηση με τον τυφλό γέροντα Ισίδωρο της μονής Φιλοθέο

Δημοσίευση από greekboy1981 »

Ελπίζω να ξερει καποιος πως μπορώ να επικοινωνησω με τον Γέροντα Ισίδωρο για να ζητησω την ευχή του .... Βρηκα τον τηλεφωνικό αριθμό της Ιεράς Μονής Φιλοθέου ψάχνοντας στο google . Δεν ξερω ομως αν γινεται να κανω τηλεφωνικη κληση στο μοναστηρι και να ζητησω να μιλήσω με τον Γεροντα Ισίδωρο ... Εαν εχει τηλεφωνο στο κελι του ο Γεροντας δεν ξερω .

Καμια ιδεα?
Nickolas
Βασικός Αποστολέας
Βασικός Αποστολέας
Δημοσιεύσεις: 92
Εγγραφή: Δευ Νοέμ 22, 2010 5:54 pm

Re: Συνάντηση με τον τυφλό γέροντα Ισίδωρο της μονής Φιλοθέο

Δημοσίευση από Nickolas »

Δε ξέρω να απαντήσω αν και σε ποιό τηλ θα τον βρεις, αλλά κάνε το Σταυρό σου, και ξεκίνα με τηλέφωνο στη Μονή. Θα τη βρεις την άκρη. :3
greekboy1981
Συστηματικός Αποστολέας
Συστηματικός Αποστολέας
Δημοσιεύσεις: 182
Εγγραφή: Πέμ Ιουν 02, 2005 5:00 am
Τοποθεσία: Ευάγγελος@Κομοτηνή
Επικοινωνία:

Re: Συνάντηση με τον τυφλό γέροντα Ισίδωρο της μονής Φιλοθέο

Δημοσίευση από greekboy1981 »

Αυτό θα κάνω ! Να είσαι καλά Νικόλα!
g_aggelos
Κορυφαίος Αποστολέας
Κορυφαίος Αποστολέας
Δημοσιεύσεις: 1474
Εγγραφή: Πέμ Φεβ 24, 2005 6:00 am
Τοποθεσία: Άγγελος @ Αθήνα
Επικοινωνία:

Re: Συνάντηση με τον τυφλό γέροντα Ισίδωρο της μονής Φιλοθέο

Δημοσίευση από g_aggelos »

greekboy1981 έγραψε:Ελπίζω να ξερει καποιος πως μπορώ να επικοινωνησω με τον Γέροντα Ισίδωρο για να ζητησω την ευχή του .... Βρηκα τον τηλεφωνικό αριθμό της Ιεράς Μονής Φιλοθέου ψάχνοντας στο google . Δεν ξερω ομως αν γινεται να κανω τηλεφωνικη κληση στο μοναστηρι και να ζητησω να μιλήσω με τον Γεροντα Ισίδωρο ... Εαν εχει τηλεφωνο στο κελι του ο Γεροντας δεν ξερω .

Καμια ιδεα?
Πάρε τηλέφωνο στη Μονή Φιλοθέου και θα σου πουν. Προτίμησε τις ώρες μεταξύ 11:00 - 13:00, που σίγουρα θα σου απαντήσει κάποιος....
greekboy1981
Συστηματικός Αποστολέας
Συστηματικός Αποστολέας
Δημοσιεύσεις: 182
Εγγραφή: Πέμ Ιουν 02, 2005 5:00 am
Τοποθεσία: Ευάγγελος@Κομοτηνή
Επικοινωνία:

Re: Συνάντηση με τον τυφλό γέροντα Ισίδωρο της μονής Φιλοθέο

Δημοσίευση από greekboy1981 »

Σήμερα το πρωϊ πρίν απο λίγο με αξίωσε ο Κύριος και η Παναγία , να μιλήσω στο κινητό με τον Γέροντα Ισίδωρο τον τυφλό !! Αφού του συστήθηκα με το ονομα μου και απο πού ειμαι και την ηλικία μου , του είπα οτι ενα απο τα πνευματικά παιδιά του μου έδωσε το κινητο του Γέροντα και ύστερα του ζήτησα να με θυμάται στις προσευχες του , κι ο Γέροντας δεχτηκε μετα χαράς να με θυμάται στις προσευχές του ! Του είπα οτι ξέρω πως επισκέπτεται διαφορες περιοχές της Ελλάδος και φιλοξενείται απο πνευματικά παιδιά του , αλλα την ώρα που ετοιμαζόμουν να ρωτησω τον Γέροντα ποτε θα ερθει στην Κομοτηνή , μπήκε ο πατεραςμου στο δωματιο και με μάλωσε , γιατι ακόμα καλα καλα δε ξυπνησα και πηρα τηλεφωνο στο Αγιον Ορος .... :-( πίστευω ηταν δουλειά του Πονηρού αυτο , για να με διακοψει απο το να μιλήσω με τον Γεροντα και να του ζητησω συμβουλες ...


Εστω κι ετσι ειμαι πολύ χαρούμενος που μίλησα με τον Γεροντα Ισίδωρο .......Θα του ζητούσα να μου εστελνε κατι σαν ευλογία απο το άγιον όρος αλλα δε προλαβα .. θα του τηλεφωνησω παλι αργοτερα ..
nikoletap
Συστηματικός Αποστολέας
Συστηματικός Αποστολέας
Δημοσιεύσεις: 174
Εγγραφή: Δευ Νοέμ 22, 2010 6:01 pm
Τοποθεσία: Καλαμάτα

Re: Συνάντηση με τον τυφλό γέροντα Ισίδωρο της μονής Φιλοθέο

Δημοσίευση από nikoletap »

Lockheart και greekboy1981 σας ευχαριστώ από καρδιάς για την ψυχική χαρά που πήρα!!! Εύχομαι ο γέροντας (ή οποιοσδήποτε άλλος γέροντας) να έρθει και στην Καλαμάτα!
Τί ανταποδώσω τω Κυρίω περί πάντων, ών ανταπέδωκέ μοι;
Άβαταρ μέλους
nickzark
Κορυφαίος Αποστολέας
Κορυφαίος Αποστολέας
Δημοσιεύσεις: 4403
Εγγραφή: Τετ Μαρ 02, 2011 10:19 am
Τοποθεσία: Νικόλαος@θεσσαλονίκη

Re: Συνάντηση με τον τυφλό γέροντα Ισίδωρο της μονής Φιλοθέο

Δημοσίευση από nickzark »

Υπεροχη ιστορια.Ευχαριστω για την δημοσιευση της(το 2000 περασα απο την μονη Φιλοθεου αλλα δεν ηξερα τιποτα για τον γεροντα εως σημερα που διαβασα το σαιτ)
geonutr
Βασικός Αποστολέας
Βασικός Αποστολέας
Δημοσιεύσεις: 125
Εγγραφή: Τετ Μαρ 05, 2008 6:00 am
Τοποθεσία: Γεωργία

Re: Συνάντηση με τον τυφλό γέροντα Ισίδωρο της μονής Φιλοθέο

Δημοσίευση από geonutr »

τον γεροντα τον εχω συναντησει 2 φορες,σε ενα σπιτι στην Πετρουπολη..γλυκυτατος,μου εδωσε κ καποιες συμβουλες..κ αγορασα κ 2 βιβλια,προσκυνησα τα λειψανα κ εγω..
ομως,αυτο που με ειχε αφησει αφωνη ειναι η ιστορια μιας φιλης απο την ενορια μας που οταν ηταν εγκυος της ειχαν πει οι γιατροι οτι το μωροο εχει χρωμοσωμικη ανωμαλια κ πρεπει να το 'ριξει'..οταν επισκεφθηκε τον γεροντα πριν καν τον ρωτησει της ειπε οτι θα κανει ενα υγιεστατο κοριτσακι που θα ειναι τοσο ομορφο,θα μοιαζει με αγγελο..πραγματικα,γεννηθηκε ενα υγιεστατο κοριτσακι,καταξανθο με μεγαλα γαλανα ματια,κουκλακι! (οι γονεις μελαχροινοι,με καστανα ματια με ουδεμια σχεση με το μωρο εμφανισιακα.....)
την ευχη του να χουμε... :25
Αν πεθανεις πριν πεθανεις, δε θα πεθανεις οταν πεθανεις...
Απάντηση

Επιστροφή στο “Ιστορίες - Εμπειρίες από το Αγιον Όρος”