Συνάντηση με τον τυφλό γέροντα Ισίδωρο της μονής Φιλοθέου

Μοιραστείτε τις εμπειρίες σας από τις επισκέψεις σας στο Αγιον Όρος.

Συντονιστής: Συντονιστές

Άβαταρ μέλους
LOCKHEART
Κορυφαίος Αποστολέας
Κορυφαίος Αποστολέας
Δημοσιεύσεις: 764
Εγγραφή: Σάβ Δεκ 20, 2008 12:00 pm
Τοποθεσία: Aπο Αθήνα αλλα τώρα Ζάκυνθο
Επικοινωνία:

Συνάντηση με τον τυφλό γέροντα Ισίδωρο της μονής Φιλοθέου

Δημοσίευση από LOCKHEART »

Ενω περίμενα να φιλοξενήσω σπίτι έναν φίλο απο Θεσσαλονίκη με πήρε τηλέφωνο ο πνευματικός μου και μου είπε οτι θα φέρουν σε ένα σπίτι απο την Πάτρα τον τυφλό γέροντα Ισίδωρο για λίγε ώρες να προσκυνήσει ο κόσμος και να πάρει την ευχή του. Του είπα τελικά τι θα πάω. Ετσι και έγινε πήγα στο σπίτι πλησιάζω τον γέροντα του πιάνω το χέρι και του λέω : Πώς είστε γέροντα; και μου απαντά : Ο ποιο ευτυχισμένος άνθρωπος του κόσμου παιδί μου!, έχουμε την αλήθεια ,έχρι και αποδείξεις μας εχει ο Θεος για να καταλαβαίνουμε (και μου λέει μερικά θαύματα πχ οτι κανείς δεν κόλλησε φυματίωση με τόσα χρονια Θεια κοινωνία και πολλά άλλα) μετά μου λέει να εξομολογούμαστε και να κοινωνάμε όταν μας το επιτρέπουν οι κανόνες απο τους πνευματικούς μας.

Ειχε κοντά του το βιβλίο του γέροντος Ιωσήφ Ησυχαστή και σπηλαιώτη μου άνοιξε την σελίδα με την φωτογραφία του γέροντα Εφραιμ και μου την γύριζε ανάποδα και μου έλεγε κοιτά την όπου και να την γυρίσει σε κοιτά ! όταν του είπα οχι είχα όνειρο ζωής να προσκυνήσω τα λείψανα του γέροντα Ιωσήφ μου ανοιγει ένα κουτάκι με τα λείψανα του και οταν τα προσκύνησα μου είπε : Είδες ; οτι θέλεις ο Θεος στο στέλνει ! ΜΟυ έδωσε και μυρισα ευωδία απο τις κάλτσες του γέροντος Εφραιμ και την πετσέτα του.

Να εστιάζουμε συνέχεια στην Νοερά προσευχη και γενικά προσευχή ενώ να μην πιστέυουμε την λένε για το Βατοπέδι, οσο για την εξομολόγηση να γράφουμε τα αμαρτήματα ώστε να μην τα ξεχνάμε και συγκεκριμένα ότι έχουμε διαπράξει μετά απο τα 5 μας χρόνια και θυμόμαστε.


Την ευχή του να έχουμε, άγιο γεροντακι
I prefer nothing than something bad
Μακάριοι οι καθαροί τη καρδία, ότι αυτοί τον Θεόν όψονται
Άβαταρ μέλους
smarti
Κορυφαίος Αποστολέας
Κορυφαίος Αποστολέας
Δημοσιεύσεις: 5165
Εγγραφή: Κυρ Μαρ 09, 2008 6:00 am
Τοποθεσία: Σμαρώ@Κατερίνη, Σέρρες

Re: Συνάντηση με τον τυφλό γέροντα Ισίδωρο της μονής Φιλοθέο

Δημοσίευση από smarti »

:25 Σπύρο σε ευχαριστούμε πάρα πάρα πάρα πολύ. Βοήθεια σου!!! :25
Θεοτόκε Παρθένε, χαίρε κεχαριτωμένη Μαρία ο Κύριος μετά Σου. Ευλογημένη Συ εν Γυναιξί και ευλογημένος ο καρπός της κοιλίας σου, ότι Σωτήρα έτεκες των ψυχών ημών.
efthumhs
Κορυφαίος Αποστολέας
Κορυφαίος Αποστολέας
Δημοσιεύσεις: 1547
Εγγραφή: Δευ Δεκ 18, 2006 6:00 am
Τοποθεσία: Στερεά Ελλάδα

Re: Συνάντηση με τον τυφλό γέροντα Ισίδωρο της μονής Φιλοθέο

Δημοσίευση από efthumhs »

:25 :25 :25 :25 :25
Άβαταρ μέλους
ANTREAS
Κορυφαίος Αποστολέας
Κορυφαίος Αποστολέας
Δημοσιεύσεις: 311
Εγγραφή: Τετ Μαρ 07, 2007 6:00 am

Re: Συνάντηση με τον τυφλό γέροντα Ισίδωρο της μονής Φιλοθέο

Δημοσίευση από ANTREAS »

πολυ ωραια ιστορια..να σαι καλα..ειχε και τις καλτσες του γεροντα εφραιμ και ευοδιαζαν?απιστευτο,δεν το ηξερα καν..την ευχη τους να εχουμ..
μιας και αναφερθηκε το βατοπεδι να πω οτι σημερα πηρα την ευχη του γεροντα εφραιμ και εχω να πω οτι μονο ενας πραγματικα πνευματικος ανθρωπος σαν τον γεροντα θα μπορουσε να ειναι τοσο ηρεμος παρολο την συκοφαντια που του εχουν ριξει και ολον αυτον τον πολεμο που του εχουν κανει...οσοι τον εχετε δει πριν και μετα το 'και καλα σκανδαλο' θα εχετε διαπιστωσει οτι δεν εχει αλλαξει καθολου..
Άβαταρ μέλους
stathis73
Κορυφαίος Αποστολέας
Κορυφαίος Αποστολέας
Δημοσιεύσεις: 6456
Εγγραφή: Δευ Απρ 19, 2010 8:44 am
Τοποθεσία: Ευστάθιος-Λευκός Πύργος της Μακεδονίας.

Re: Συνάντηση με τον τυφλό γέροντα Ισίδωρο της μονής Φιλοθέο

Δημοσίευση από stathis73 »

Ετυχε να τον γνωρισω απο κοντα σε ενα σπιτι στην καλαμαρια οπου τον φιλοξενουσε μια οικογενεια και αυτι πο μου εκανε εντυπωση ηταν πως οταν σε ρωτουσε κατι και το ηξερες σου εδινε και ενα σαν σκαμπιλακι σαν επιβραβευση, βεβαια εγω αφησα κοντα του την αδερφη μου και κρατησα μια αποσταση ασφαλειας για ευνοητους λογους βεβαια.

Επισης ο Σταυρος που φορουσε στο λαιμο του ηταν ενας μεγαλος νομιζω σιδερενιος που ειχε μεσα ή Αγιο λειψανο ή κατι απο την Τιμια Ζωνη της Παναγιας μας και μου ειχε πει καποια περιστιρικα με τον Σταυρο του αλλα δεν τα θυμαμαι.

Ενα ευλογημενο γεροντακι Αγιο, που με τα ματια της ψυχης του βλεπει αυτα που εμεις ισως να μην αξιωθουμε να δουμε ποτέ.
Την ευχη του να εχουμε.
Τις θεός Μέγας ως ο Θεός ημών.
g_aggelos
Κορυφαίος Αποστολέας
Κορυφαίος Αποστολέας
Δημοσιεύσεις: 1474
Εγγραφή: Πέμ Φεβ 24, 2005 6:00 am
Τοποθεσία: Άγγελος @ Αθήνα
Επικοινωνία:

Re: Συνάντηση με τον τυφλό γέροντα Ισίδωρο της μονής Φιλοθέο

Δημοσίευση από g_aggelos »

Ο γέροντας Ισίδωρος είναι συνεχώς έξω στον κόσμο και "οργώνει" όλη την Ελλάδα για να δίνει κουράγιο στους πιστούς.
Και πως να μην σου δώσει κουράγιο, ένας άνθρωπος που στην Ι.Μ. Φιλοθέου "σουλατσάρει" από την μία άκρη στην άλλη, όντας τυφλός. Και πηγαινοέρχεται τόσο γρήγορα που νομίζεις ότι βλέπει και την παραμικρή λακουβίτσα του δάφους.

Τον πρωτογνώρισα εκεί και όταν έμαθα ότι βρισκόταν στην ΑΘήνα πήγα με την σύζυγό μου να τον δούμε...
Περιμένοντας στο μικρό σαλονάκι του σπιτιού του Πνευματικού του τέκνου που τον φιλοξενούσε, ακούγαμε διάφορες ιστορίες του γέροντος. Ένα χαρακτηριστικό ήταν αυτό που μας διηγήθηκε ο σπιτονοικοκύρης του σπιτιού, και που είχε να κάνει με τα "μάτια" του γέροντος. Όταν έφτασε στο σπίτι του ανθρώπου αυτού (ήταν η πρώτη φορά που πήγαινε) στάθηκε στο χωλάκι και του είπε: "Βρε τι όμορφο σπίτι έχεις εσύ?". Και συνέχισε "Άντε στο αυτοκίνητο να φέρεις τα πράγματα κια θα πάω μόνος μου στο δωμάτιό μου". Και έφυγε λες και ήξερε το σπίτι απ' έξω και ανακατωτά και πήγε στο δωμάτιο που του είχε ετοιμάσει ο άνθρωπος!!!!

Πολύ καλή εμπειρία και αν μάθετε ότι βρίσκεται στην πόλη σας, μην διστάσετε να πάτε....
aposal
Κορυφαίος Αποστολέας
Κορυφαίος Αποστολέας
Δημοσιεύσεις: 25026
Εγγραφή: Παρ Απρ 13, 2007 5:00 am
Τοποθεσία: Απόστολος @ Άγιος Δημήτριος (Μπραχάμι)

Re: Συνάντηση με τον τυφλό γέροντα Ισίδωρο της μονής Φιλοθέο

Δημοσίευση από aposal »

Να 'σαι καλά ρε Σπύρο!
Μελίζεται και διαμερίζεται ο Αμνός του Θεού, ο μελιζόμενος και μη διαιρούμενος, ο πάντοτε εσθιόμενος και μηδέποτε δαπανόμενος, αλλά τους μετέχοντας αγιάζων.
greekboy1981
Συστηματικός Αποστολέας
Συστηματικός Αποστολέας
Δημοσιεύσεις: 182
Εγγραφή: Πέμ Ιουν 02, 2005 5:00 am
Τοποθεσία: Ευάγγελος@Κομοτηνή
Επικοινωνία:

Re: Συνάντηση με τον τυφλό γέροντα Ισίδωρο της μονής Φιλοθέο

Δημοσίευση από greekboy1981 »

Ευχομαι ολόψυχα να ερθει ο Γέροντας Ισίδωρος και στην Κομοτηνή , αλλα δεν νομίζω να εχει πνευματικοπαίδια για να τον φιλοξενήσουν εδω .. ποιος ξέρει ???
Παντως εχω εντυπωσιαστεί με τα χαρίσματα του Γεροντα Ισίδωρου ... Θα ηθελα πολύ να τον γνωρίσω , να του φιλήσω τα ευλογημενα χέρια του ...
Αν πάω και τον συναντησω ξερω οτι θα ειναι μεγάλη ευλογία...... Ας ειχα καποιο τηλέφωνο να επικοινωνήσω μαζί του εστω τηλεφωνικώς ... να του ζητουσα να με θυμαται στις προσευχες του ....
greekboy1981
Συστηματικός Αποστολέας
Συστηματικός Αποστολέας
Δημοσιεύσεις: 182
Εγγραφή: Πέμ Ιουν 02, 2005 5:00 am
Τοποθεσία: Ευάγγελος@Κομοτηνή
Επικοινωνία:

Re: Συνάντηση με τον τυφλό γέροντα Ισίδωρο της μονής Φιλοθέο

Δημοσίευση από greekboy1981 »

Ετσι οπως εψαχνα για βίντεο σχετικα με το Αγιον Ορος , βρήκα αυτό το βίντεο με τον Γεροντα Ισίδωρο , που το τράβηξε καποιος Χριστιανός αδελφός μας που τον συναντησε απο κοντα ....

[gvideo]http://www.youtube.com/watch?v=aB_x762d3_A[/gvideo]


Δεν ξερω αν εχει πάρει ευλογία να το διαδωσει στο ιντερνετ αυτος που το τραβηξε , και μάλλον θα επρεπε να ζητησω κι εγω ευλογία πρίν το ανεβάσω εδω στο θεμα αυτό ! Ευχομαι να τον γνωρίσω απο κοντα ... είναι πολύ σεβάσμιος ο Γεροντας Ισίδωρος !!
greekboy1981
Συστηματικός Αποστολέας
Συστηματικός Αποστολέας
Δημοσιεύσεις: 182
Εγγραφή: Πέμ Ιουν 02, 2005 5:00 am
Τοποθεσία: Ευάγγελος@Κομοτηνή
Επικοινωνία:

Re: Συνάντηση με τον τυφλό γέροντα Ισίδωρο της μονής Φιλοθέο

Δημοσίευση από greekboy1981 »



Συγγνωμη αλλα δεν ξερω πως να τα ανεβαζω τα βιντεο εδω , μαλλον το πετυχα τωρα!
Απάντηση

Επιστροφή στο “Ιστορίες - Εμπειρίες από το Αγιον Όρος”