Παπά-Αντώνης Παπανικολάου (Κιβωτός του κόσμου)

Συντονιστής: Συντονιστές

Απάντηση
Άβαταρ μέλους
dionysisgr
Κορυφαίος Αποστολέας
Κορυφαίος Αποστολέας
Δημοσιεύσεις: 4278
Εγγραφή: Τρί Φεβ 12, 2008 6:00 am
Τοποθεσία: Νικαια

Re: Παπά Αντώνης

Δημοσίευση από dionysisgr »

Αστο σε μια μερια βρε ευλογημενε panosgreece.. ζαλιστηκαμε.

Λοιπον, αδελφοι εν Χριστω, μολις μιλησα με την φεγγαρόφωτη Σμαρω, και λεμε το εξης:

Ανοιγει αυριο κιολας εναν λογαριασμο η Σμαρω σαν φορουμ.

Μας τον κοινοποιει. Βαζουμε ο καθενας οτι μπορει, και το οποιο θα δημοσιευεται χωρις παρεξηγηση, σε καποιο θεμα που θα ανοιχθει, η καλυτερα θα επιβεβαιωνεται με pm, στον καθε εναν οτι τα χρηματα του προστεθηκαν στο συνολο.

Η διαδικασια θα ειναι διαφανης και αδιαβλητη. Στο τελος, θα βγει το συνολο, και θα μετατραπει σε δωρο-επιταγη, την οποια θα παραδοσει μια αντιπροσωπεια του φορουμ, οσοι μπορουν να ελθουν στον π.Αντωνιο.

Τα χρηματα θα μπαινουν απο αυριο-μεθαυριο εως και Παρακευη 4 Δεκεμβριου.

Πρεπει μεχρι 10 Δεκεμβριου, να εχουμε συννενοηθει με την Κιβωτο και να εχει παραδοθει η επιταγη εως και στις 18 Δεκεμβριου.

Λοιπον, τι λετε;
"ἰδοὺ ἐγὼ μεθ᾿ ὑμῶν εἰμι πάσας τὰς ἡμέρας ἕως τῆς συντελείας τοῦ αἰῶνος. ᾿Αμήν."
angieholi
Συντονιστής
Συντονιστής
Δημοσιεύσεις: 3227
Εγγραφή: Τρί Μάιος 05, 2009 5:25 pm
Τοποθεσία: Αγγελική@Αθήνα

Re: Παπά Αντώνης

Δημοσίευση από angieholi »

ΚΑΤΑΠΛΗΚΤΙΚΟ!!!!!

Απλα εχω την εντυπωση οτι για να ανοιχτει καινουργιος λογαριασμος χρειαζεται πλεον ΑΦΜ.
Ε! καλα θα το δει αυτο η Σμαρω και μας ειδοποιει για οποιοδηποτε διαδικαστικο προβλημα προκυψει!
Αναμενουμε για λογαριασμο Τραπεζης. :105 :105 :105

Αντε Σμαρω ακομα; :8 :8 :8
Φώς στους μοναχούς είναι οι Άγγελοι... και φώς στους κοσμικούς οι Μοναχοί...
Άβαταρ μέλους
panagiotisspy
Κορυφαίος Αποστολέας
Κορυφαίος Αποστολέας
Δημοσιεύσεις: 7181
Εγγραφή: Πέμ Ιουν 04, 2009 4:57 am
Τοποθεσία: ΠΕΛΟΠΟΝΝΗΣΟΣ

Re: Παπά Αντώνης

Δημοσίευση από panagiotisspy »

Συμφωνώ σε όλα, μπράβο παιδιά για την προσπάθεια και τον ωραίο ζήλο.

Πάντως η κοινοποίηση των ποσών καταθέσεως του καθενός, σε τι αποσκοπεί?
Τη στιγμή που ο λογαριασμός ανοίγει από την αρχή, είναι δεδομένο ότι, ό,τι ποσόν εμφανισθεί εντός του, προέρχεται από ευγενική χειρονομία, κάποιου από το φόρουμ, ή κάποιου από αυτούς που μας διαβάζουν, τους οποίους θεωρώ απολύτως ομότιμους, ωσάν να ήταν μέλη.

Κάποιος μπορεί να μην θέλει να φανεί η ενδεχόμενη γενναιοδωρία του, ή ακόμη να νιώθει συστολή για την πενιχρή ίσως εισφορά του, αν οι δυνατότητές του δεν είναι μεγαλύτερες.
Εάν ταις γλώσσαις των ανθρώπων λαλώ και των αγγέλων,Αγάπην δε μη έχω,γέγονα χαλκός ηχών ή κύμβαλον αλαλάζον. Και εάν έχω προφητείαν και ειδώ τα μυστήρια πάντα και πάσαν την γνώσιν και έχω πάσαν την πίστιν,ώστε όρη μεθιστάνειν,Αγάπην δε μη έχω, ουδέν ειμί.
vasilisalt
Κορυφαίος Αποστολέας
Κορυφαίος Αποστολέας
Δημοσιεύσεις: 6173
Εγγραφή: Παρ Ιουν 19, 2009 12:19 pm

Re: Παπά Αντώνης

Δημοσίευση από vasilisalt »

panagiotisspy έγραψε:Συμφωνώ σε όλα, μπράβο παιδιά για την προσπάθεια και τον ωραίο ζήλο.

Πάντως η κοινοποίηση των ποσών καταθέσεως του καθενός, σε τι αποσκοπεί?
Τη στιγμή που ο λογαριασμός ανοίγει από την αρχή, είναι δεδομένο ότι, ό,τι ποσόν εμφανισθεί εντός του, προέρχεται από ευγενική χειρονομία, κάποιου από το φόρουμ, ή κάποιου από αυτούς που μας διαβάζουν, τους οποίους θεωρώ απολύτως ομότιμους, ωσάν να ήταν μέλη.

Κάποιος μπορεί να μην θέλει να φανεί η ενδεχόμενη γενναιοδωρία του, ή ακόμη να νιώθει συστολή για την πενιχρή ίσως εισφορά του, αν οι δυνατότητές του δεν είναι μεγαλύτερες.
ΣΟΦΟ, ΣΩΣΤΟ, ΧΡΙΣΤΙΑΝΙΚΟ.
Στην περιοχή μου οι ιερείς θέλησαν να κάνουν ένα δώρο σε ένα ιερέα που προήχθει.
Έβαλαν κουτάκι και χωρίς να βλέπει κανένας έδωσαν ότι ήθελε και μπορούσε ο καθένας.
Από εκεί και πέρα όποιος ήθελε μπορούσε να κάνει ατομικό δώρο.
Φαντάζομαι βέβαια πως ο Διονύσης το είπε για λόγους τιμιότητας.
Νομίζω όμως πως υπερβάλλουμε
Άβαταρ μέλους
dionysisgr
Κορυφαίος Αποστολέας
Κορυφαίος Αποστολέας
Δημοσιεύσεις: 4278
Εγγραφή: Τρί Φεβ 12, 2008 6:00 am
Τοποθεσία: Νικαια

Re: Παπά Αντώνης

Δημοσίευση από dionysisgr »

Ναι εχετε δικαιο, αλλα να ξερετε οτι το λεμε για λογους διαφανειας και μονο, και το τονισαμε αλλωστε οτι δεν υπαρχει παρεξηγηση.

Στα ματια τα δικα μου, και πιστευω του καθενος, αυτος που θα βαλει 1 ευρω, ισως να ειναι και πολυ πιο γενναιοδωρος εφοσον το στερηθει, απο καποιον που το λεει η τσεπη του και βαλει 500 ευρω..

Δεν υπαρχει καμμια παρεξηγηση, ουτε θα ασχοληθει κανενας, εφοσον στεκει καλα στα μυαλα του, με το ποσα εβαλε ο καθενας.

Αλλοιμονο, εαν ασχολουμαστε ,ε τετοια, προς Θεου δηλαδη.

Εδω αυτο που μετραει ειναι το αποτελεσμα και μονο.

Ακομα και οσοι δεν συμμετεχουν καθολου, μπορει να βοηθησουν με αλλο τροπο, μιλωντας σε αλλους για την κιβωτο, η σε μελλοντικη προσπαθεια.

Η μπορει να μην ευκολυνονται καποιοι ρε παιδι μου. Ειναι δυσκολες οι εποχες, ποιος δεν το ξερει;

Ο μονος που θα παρεξηγηθει ειναι ο εκπτωτος που μισει καθε καλο που γινεται..

Kαι 1 ευρω εχει την σημασια και τον συμβολισμο του.
"ἰδοὺ ἐγὼ μεθ᾿ ὑμῶν εἰμι πάσας τὰς ἡμέρας ἕως τῆς συντελείας τοῦ αἰῶνος. ᾿Αμήν."
Άβαταρ μέλους
panagiotisspy
Κορυφαίος Αποστολέας
Κορυφαίος Αποστολέας
Δημοσιεύσεις: 7181
Εγγραφή: Πέμ Ιουν 04, 2009 4:57 am
Τοποθεσία: ΠΕΛΟΠΟΝΝΗΣΟΣ

Re: Παπά Αντώνης

Δημοσίευση από panagiotisspy »

vasilisalt έγραψε:Φαντάζομαι βέβαια πως ο Διονύσης το είπε για λόγους τιμιότητας.
Ακριβώς για αυτό το είπε.


Αλλά πιο πιθανό είναι αυτή τη στιγμή, να σηκωθώ και να πάω να αδειάσω το παγκάρι του διπλανού μου, ξεκλείδωτου ξωκκλησιού, παρά να διανοηθώ ότι θα καταχραστεί κάποιος χρήματα, επί του προκειμένου.

Αλοίμονο, εάν συμβεί αυτό, σε αυτόν τον χώρο, ε τότε ο ήλιος αύριο θα ξημερώσει από τα νοτιοδυτικά! :smile:


Εν πάση περιπτώσει, πάει καλά, προχωράμε έτσι όπως περιέγραψαν ο Διονύσης και η Σμαρώ! :smile:


Μια ευλογημένη μέρα, μεσημέριασε.....

Να είστε όλοι καλά!
Εάν ταις γλώσσαις των ανθρώπων λαλώ και των αγγέλων,Αγάπην δε μη έχω,γέγονα χαλκός ηχών ή κύμβαλον αλαλάζον. Και εάν έχω προφητείαν και ειδώ τα μυστήρια πάντα και πάσαν την γνώσιν και έχω πάσαν την πίστιν,ώστε όρη μεθιστάνειν,Αγάπην δε μη έχω, ουδέν ειμί.
Άβαταρ μέλους
smarti
Κορυφαίος Αποστολέας
Κορυφαίος Αποστολέας
Δημοσιεύσεις: 5165
Εγγραφή: Κυρ Μαρ 09, 2008 6:00 am
Τοποθεσία: Σμαρώ@Κατερίνη, Σέρρες

Re: Παπά Αντώνης

Δημοσίευση από smarti »

Παιδια αυριο θα πάω να ανοιξω εναν λογαριασμο..ακομα δεν ξερω τιποτα..εχετε υπομονη και αυριο θα μαθουμε περισσοτερα. Ο Διονύσης για να προστατέψει εμενα το εγραψε αυτό μετα απο συννενοηση μαζί μου. Αν μου έχετε εμπιστοσύνη μπορουμε να αρκεστούμε στο τελικό ποσο που θα σας ανακοινώσω....θα το μετατρεψω σε επιταγη και την στελνω ταχυδρομικος στον Διονύση..αν παλι εχετε καποιο προβλημα να συγκεντρωσω εγω τα λεφτα...μπορειτε να πειτε προτασεις ωστε να μπορεσουμε να προχωρησουμε στη συγκεντρωση χρημάτων.. :smile: :smile:
Θεοτόκε Παρθένε, χαίρε κεχαριτωμένη Μαρία ο Κύριος μετά Σου. Ευλογημένη Συ εν Γυναιξί και ευλογημένος ο καρπός της κοιλίας σου, ότι Σωτήρα έτεκες των ψυχών ημών.
Άβαταρ μέλους
panagiotisspy
Κορυφαίος Αποστολέας
Κορυφαίος Αποστολέας
Δημοσιεύσεις: 7181
Εγγραφή: Πέμ Ιουν 04, 2009 4:57 am
Τοποθεσία: ΠΕΛΟΠΟΝΝΗΣΟΣ

Re: Παπά Αντώνης

Δημοσίευση από panagiotisspy »

Αστα Σμαρώ, το ξέρουμε το ποιόν σου!
Πάνε τα λεφτουδάκια μας!! :8 :8

Εντάξει αστειεύομαι, έλεγα να μην σου το πω, να σε αφήσω να αγχώνεσαι, μήπως το εννοούσα στα αλήθεια!!!!! :smile:

Απόλυτη εμπιστοσύνη σου έχω Σμαρώ, όπως και όλοι μας αδελφή μου.
Και πέρα από τα χρήματα, που είναι και το τελευταίο, εμπιστοσύνη καρδιάς, αλήθειας, αδελφικότητας.
Εάν ταις γλώσσαις των ανθρώπων λαλώ και των αγγέλων,Αγάπην δε μη έχω,γέγονα χαλκός ηχών ή κύμβαλον αλαλάζον. Και εάν έχω προφητείαν και ειδώ τα μυστήρια πάντα και πάσαν την γνώσιν και έχω πάσαν την πίστιν,ώστε όρη μεθιστάνειν,Αγάπην δε μη έχω, ουδέν ειμί.
Άβαταρ μέλους
smarti
Κορυφαίος Αποστολέας
Κορυφαίος Αποστολέας
Δημοσιεύσεις: 5165
Εγγραφή: Κυρ Μαρ 09, 2008 6:00 am
Τοποθεσία: Σμαρώ@Κατερίνη, Σέρρες

Re: Παπά Αντώνης

Δημοσίευση από smarti »

panagiotisspy έγραψε:Αστα Σμαρώ, το ξέρουμε το ποιόν σου!
Πάνε τα λεφτουδάκια μας!! :8 :8
:mrgreen: :mrgreen: :mrgreen:

Μαζί με τον λογαριασμο αυριο θα ανοιξουμε καινουριο θεμα..με λιστα συμμετοχής..για να είμαστε πιο οργανωμένοι..Πανο (panocreece) ακούς?
Θεοτόκε Παρθένε, χαίρε κεχαριτωμένη Μαρία ο Κύριος μετά Σου. Ευλογημένη Συ εν Γυναιξί και ευλογημένος ο καρπός της κοιλίας σου, ότι Σωτήρα έτεκες των ψυχών ημών.
aposal
Κορυφαίος Αποστολέας
Κορυφαίος Αποστολέας
Δημοσιεύσεις: 24958
Εγγραφή: Παρ Απρ 13, 2007 5:00 am
Τοποθεσία: Απόστολος @ Άγιος Δημήτριος (Μπραχάμι)

Re: Παπά Αντώνης

Δημοσίευση από aposal »

Γεια και από μένα! Τώρα δIάβασα το θέμα, αλλά λόγω εργασίας, πρέπει να (ξανα)φύγω! Θα επανέλθω ASAP.
Μελίζεται και διαμερίζεται ο Αμνός του Θεού, ο μελιζόμενος και μη διαιρούμενος, ο πάντοτε εσθιόμενος και μηδέποτε δαπανόμενος, αλλά τους μετέχοντας αγιάζων.
Απάντηση

Επιστροφή στο “Εκκλησιαστική Επικαιρότητα”