Γιατί ΜΟΝΟ ΑΝΔΡΕΣ;

Συντονιστής: Συντονιστές

Ioanath
Έμπειρος Αποστολέας
Έμπειρος Αποστολέας
Δημοσιεύσεις: 241
Εγγραφή: Παρ Μάιος 05, 2006 5:00 am
Τοποθεσία: Αθήνα

Γιατί ΜΟΝΟ ΑΝΔΡΕΣ;

Δημοσίευση από Ioanath »

Καλημέρα και καλή εργασιακή εβδομάδα.

Θα επικαλεσθώ τις αποδεδειγμένες γνώσεις σας για να ζητήσω μια απάντηση σε ένα ερώτημα που δεν έχω καταφέρει να απαντήσω:

Γιατί οι μεγάλοι μύστες ανά τους αιώνες είναι άνδρες (με ελαχιστότατες εξαιρέσεις);

Γιατί οι ιδρυτές των μεγάλων θρησκειών είναι άνδρες;

Γιατί στο ιερατείο των θρησκειών επιτρέπονται μόνο άνδρες (με ελάχιστες εξαιρέσεις της αρχαιότητας και πολύ πρόσφατα κάποιων προτεσταντικών εκκλησιών);

Και ξέρω θα μου πείτε ότι η Εκκλησία τιμά το γυναικείο φύλο στο πρόσωπο της Παναγίας μας αρχικά, και στη συνέχεια στα πρόσωπα των τόσων γυναικών αγίων της χριστιανικής Παράδοσης. Όμως δεν είναι το ίδιο! Γιατί αυτή η προτίμηση στους άνδρες;

Έχει να κάνει με πολιτισμικούς περιορισμούς ή η φύση της γυναίκας δημιουργεί κάποιους περιορισμούς στην πνευματική εξέλιξη;

Δεν νομίζω πάντως να ισχύει το δεύτερο και ας μη ξεχνάμε το παράδειγμα της Μαρίας της Μαγδαληνής η οποία όπως φαίνεται από τα κανονικά ευαγγέλια αλλά κυρίως από τα απόκρυφα κείμενα, ήταν πολύ προχωρημένη μαθήτρια, ίσως πολύ περισσότερο από τους αποστόλους. Ίσως αυτός να ήταν και ο λόγος που αξιώθηκε αυτή πρώτη να γνωρίσει το σημαντικότερο νέο στην χριστιανική ιστορία, αυτό της Ανάστασης.
Μαράν Αθά
vasilis_m21
Κορυφαίος Αποστολέας
Κορυφαίος Αποστολέας
Δημοσιεύσεις: 888
Εγγραφή: Δευ Μαρ 27, 2006 6:00 am

Δημοσίευση από vasilis_m21 »

Ioanath, ο χριστιανισμός και ο ιουδαισμός είχαν/έφεραν μεγάλη πατριαρχία. Έτσι παρόλο που υπήρχαν γυναίκες μύστες, όπως η Μαγδαληνή, κλπ κλπ ο χριστιανισμός δεν υποχώρησε στο πατριαρχικό του προφιλ
lookfor
Βασικός Αποστολέας
Βασικός Αποστολέας
Δημοσιεύσεις: 109
Εγγραφή: Δευ Μάιος 15, 2006 5:00 am
Τοποθεσία: ΠΕΙΡΑΙΑΣ@Kaiti

Δημοσίευση από lookfor »

Τι σύμπτωση! Αυτό το σκεφτόμουν εχθές και μάλιστα βλέποντας στις ειδήσεις την καταγγελία μιάς γυναίκας της οποίας η αδερφή ξυλοκοπόταν από τον σύζυγο με τις εντολές και τις ευλογίες του ιμάμη. Εκείνη τη στιγμή αισθάνθηκα ακόμα μία φορά τυχερή για το ότι είμαι Χριστιανή και αν μή τη άλλο ο Χριστός ανύψωσε κατά πολύ το γυναικείο φύλο.
lovethink
Κορυφαίος Αποστολέας
Κορυφαίος Αποστολέας
Δημοσιεύσεις: 5014
Εγγραφή: Πέμ Μαρ 09, 2006 6:00 am

Δημοσίευση από lovethink »

lookfor έγραψε:Τι σύμπτωση! Αυτό το σκεφτόμουν εχθές και μάλιστα βλέποντας στις ειδήσεις την καταγγελία μιάς γυναίκας της οποίας η αδερφή ξυλοκοπόταν από τον σύζυγο με τις εντολές και τις ευλογίες του ιμάμη. Εκείνη τη στιγμή αισθάνθηκα ακόμα μία φορά τυχερή για το ότι είμαι Χριστιανή και αν μή τη άλλο ο Χριστός ανύψωσε κατά πολύ το γυναικείο φύλο.
Μπα ? αισθάνεσαι τυχερή ? καλά ..... για ρώτα κάποιον ιερέα φανατικό δικό μας αν μπορείς να χωρίσεις επειδή τρως ξύλο ....
(Είπα φανατικό δεν είπα λογικό και συγκαταβατικό υπόψην )
Εδώ λέγανε πριν λίγο καιρό πως αν μια σύζυγος τρώει ξύλο και αυτή και το παιδί της και κοντεύει να τη σκοτώσει πρέπει να μείνει μαζί του και να κάνει υπομονή και ας τη σαπίζει στο ξύλο και να ΜΗ ΧΩΡΙΣΕΙ γιατί είναι αμαρτία να χωρίσεις ....
Και μάλιστα αυτό υποστήριζαν ΣΧΕΔΟΝ ΟΛΟΙ εδώ
Καλή Σαρακοστή
lookfor
Βασικός Αποστολέας
Βασικός Αποστολέας
Δημοσιεύσεις: 109
Εγγραφή: Δευ Μάιος 15, 2006 5:00 am
Τοποθεσία: ΠΕΙΡΑΙΑΣ@Kaiti

Δημοσίευση από lookfor »

[quote="lovethink
Μπα ? αισθάνεσαι τυχερή ? καλά ..... για ρώτα κάποιον ιερέα φανατικό δικό μας αν μπορείς να χωρίσεις επειδή τρως ξύλο ....
(Είπα φανατικό δεν είπα λογικό και συγκαταβατικό υπόψην )
Εδώ λέγανε πριν λίγο καιρό πως αν μια σύζυγος τρώει ξύλο και αυτή και το παιδί της και κοντεύει να τη σκοτώσει πρέπει να μείνει μαζί του και να κάνει υπομονή και ας τη σαπίζει στο ξύλο και να ΜΗ ΧΩΡΙΣΕΙ γιατί είναι αμαρτία να χωρίσεις ....
Και μάλιστα αυτό υποστήριζαν ΣΧΕΔΟΝ ΟΛΟΙ εδώ[/quote]

Ισως. Αλλά στην περίπτωση που ανέφερα ο ιμάμης είχε δώσει τήν άδεια ότι μπορούν οι άντρες να κτυπούν τις γυναίκες τους γιατί λέει δεν διαφέρουν από τα ζώα.
stratos
Κορυφαίος Αποστολέας
Κορυφαίος Αποστολέας
Δημοσιεύσεις: 2298
Εγγραφή: Δευ Νοέμ 14, 2005 6:00 am
Τοποθεσία: Ηλίας @ Θεσσαλονίκη

Δημοσίευση από stratos »

Ιμάμ μπαιλντί
Εικόνα
lovethink
Κορυφαίος Αποστολέας
Κορυφαίος Αποστολέας
Δημοσιεύσεις: 5014
Εγγραφή: Πέμ Μαρ 09, 2006 6:00 am

Δημοσίευση από lovethink »

stratos έγραψε:Ιμάμ μπαιλντί
Χανούμ μπουρέκ :lol:
Καλή Σαρακοστή
lovethink
Κορυφαίος Αποστολέας
Κορυφαίος Αποστολέας
Δημοσιεύσεις: 5014
Εγγραφή: Πέμ Μαρ 09, 2006 6:00 am

Δημοσίευση από lovethink »

lookfor έγραψε:
Ισως. Αλλά στην περίπτωση που ανέφερα ο ιμάμης είχε δώσει τήν άδεια ότι μπορούν οι άντρες να κτυπούν τις γυναίκες τους γιατί λέει δεν διαφέρουν από τα ζώα.
Ισα την έχεις τη γελάδα ίσα τη γυναίκα κυρ Γιατρέ ?
Η αγελάδα σου δίνει το γάλα της το κρέας της η γυναίκα τι σου δίνει ?

χαχαχαχα
από την ταινία
Η ΚΥΡΑ ΜΑΣ Η ΜΑΜΗ :lol: :lol:
Καλή Σαρακοστή
kleanthis
Κορυφαίος Αποστολέας
Κορυφαίος Αποστολέας
Δημοσιεύσεις: 335
Εγγραφή: Τρί Ιαν 02, 2007 6:00 am
Τοποθεσία: θεσσαλονικη

Δημοσίευση από kleanthis »

ΠΡΟΦΑΝΩΣ ΚΑΙ ΧΩΡΙΣ ΝΑ ΞΕΡΩ ΠΟΛΛΑ ΦΤΕΙ Η ΦΥΣΗ ΤΗΣ ΓΥΝΑΙΚΑΣ. ΟΤΑΝ ΓΝΩΡΙΣΑ ΤΗΝ ΚΟΠΕΛΑ ΜΟΥ,ΓΝΩΡΙΣΑ ΚΑΙΤΟΝ ΠΝΕΥΜΑΤΙΚΟ ΜΟΥ.ΘΥΜΑΜΑΙ ΠΟΥ ΜΟΥ ΕΙΠΕ ΧΑΡΑΚΤΗΡΙΣΤΙΚΑ,ΟΙ ΑΝΤΡΕΣ ΑΝ ΠΑΡΟΥΝ ΜΠΡΟΣ ΠΝΕΥΜΑΤΙΚΑ ΔΕΝ ΤΟΥΣ ΣΤΑΜΑΤΑ ΤΙΠΟΤΑ, ΑΛΛΑ ΕΙΝΑΙ ΔΥΣΚΟΛΟ ΝΑ ΞΕΚΙΝΗΣΟΥΝ. ΑΝ ΣΤΗ ΘΕΩΡΙΑ ΑΥΤΗ ΠΡΟΣΘΕΣΕΙΣ ΛΙΓΟ ΑΠΟ ΓΙΟΥΝΚ ΠΟΥ ΑΝΑΦΕΡΕΙ ΟΤΙ ΑΥΤΟΣ Ο ΚΟΣΜΟΣ ΕΙΝΑΙ ΦΤΙΑΓΜΕΝΟΣ ΓΙΑ ΓΥΝΑΙΚΕΣ, ΑΡΑ ΚΑΙ ΠΙΟ ΔΥΣΚΟΛΟ ΝΑ ΞΕΦΥΓΟΥΝ, ΚΑΙ ΛΙΓΟ ΠΛΑΤΩΝΑ ΠΟΥ ΔΕΝ ΕΙΧΕ ΚΑΙ ΙΔΙΑΙΤΕΡΗ ΕΚΤΙΜΙΣΗ ΤΗΝ ΠΝΕΥΜΑΤΙΚΟΤΗΤΗΤΑ ΤΩΝ ΓΥΝΑΙΚΩΝ, ΑΡΑ....? Υ.Γ. ΔΕΝ ΕΙΜΑΙ ΜΙΣΟΓΥΝΗΣ!
vasilis_m21
Κορυφαίος Αποστολέας
Κορυφαίος Αποστολέας
Δημοσιεύσεις: 888
Εγγραφή: Δευ Μαρ 27, 2006 6:00 am

Δημοσίευση από vasilis_m21 »

χαχαχαχα
από την ταινία
Η ΚΥΡΑ ΜΑΣ Η ΜΑΜΗ
αυτη την ταινία την έδειξε τις προάλλες και είχε πολύ πλάκα
Η Γεωργία Βασιλειάδου είναι κορυφή!
Απάντηση

Επιστροφή στο “Εκκλησιαστική Επικαιρότητα”