Νέα επεισόδια στο Άγιο Όρος

Συντονιστής: Συντονιστές

Απάντηση
vasilis_m21
Κορυφαίος Αποστολέας
Κορυφαίος Αποστολέας
Δημοσιεύσεις: 888
Εγγραφή: Δευ Μαρ 27, 2006 6:00 am

Δημοσίευση από vasilis_m21 »

μακάρι να είχε στοιχεία από αρχαία τραγωδία το άγιον Όρος , θα γινόταν τότε πιο πνευματικό! Βλέπεις πάμε στην Επίδαυρο και στους Δελφούς και βρίσκουμε την ηρεμία μας, πάμε στις εκκλησίες με τις αγιογραφίες που δείχνουν δαίμονες και κολάσεις κι αγριεύουμε!
profitikos
Τακτικό Μέλος
Τακτικό Μέλος
Δημοσιεύσεις: 31
Εγγραφή: Παρ Νοέμ 24, 2006 6:00 am

Δημοσίευση από profitikos »

sotirio έγραψε:
Misha έγραψε:
xenos έγραψε: 4. Τι πρέπει να κάνουμε;;;; πρόταση δεν είδα πουθενά... μόνο κατακρίσεις...
5. Τι πρέπει να κάνουμε;;;
6. Τι πρέπει να κάνουμε;;;
.1.000.000 Τι πρέπει να κάνουμε;;;;;
να σου πω εγω αγαπητε που δεν ειμαι ουτε θα γινω παλιοημερολογίτης ,εκτος αν σαλταρω και παω στο Σαρωφ....οποτε θα γινω θελοντας και μη...
πρεπει να σκυψουμε χαμηλά...να ασπασθουμε την δεξιά του Ράτζινγκερ όπως έκανε προχθές ο μητροπολιτης Συρου,Τήνου Δωρόθεος
και μετα πιο χαμηλά..μεχρι να προσκυνησουμε την "αγία" παντούφλα... :roll: :roll: :roll: :roll: :roll: :roll:

tigris έγραψε:Πάροικε, εγώ τυχαίνει να γνωρίζω αυτά τα βιβλία-προσωπικά, ανακάλυψα και ωραία πράγματα εκεί μέσα-δείτε αυτό¨

ΠΟΤΕ ΘΑ ΔΩ ΤΟΝ ΟΙΚΟ ΤΗΣ ΑΝΑΤΟΛΗΣ ΝΑ ΧΑΙΡΕΤΙΖΕΙ
ΜΕ ΑΓΙΟ ΦΙΛΗΜΑ ΤΟΝ ΟΙΚΟ ΤΗΣ ΔΥΣΗΣ;
……
Λύγισε το γόνατο, Ελλάδα, και ζήτησε επ' Ονόματί Μου να συγχωρεθείς. …
Dirfys έγραψε:Ιπποτη εχει η Βασούλα?
αυτο μου θυμισε....
Το ερώτημα είναι τι έχει παπικος μητροπολίτης και όχι μόνο ,
Χμ! Οι Ιππότες με πολιορκίες με λοστούς και βαριοπούλες έχουν σχέση ?
Χμ ! Μπα ... καλικανζαροι θα ειναι ... των ημερων ....
Στη Σύρο ζούν μαζί καθολικοί και ορθόδοξοι αποδεχόμενοι οι μεν τις ιδιαιτερότητες των δε χωρίς να ενοχλούνται και κυρίως χωρίς φανατισμό του τύπου "ζήτω εμείς κάτω οι άλλοι". Πέρα απ'αυτό, πιστεύω πως κάθε λειτουργός του ΕΝΟΣ Θεού είναι σεβαστός, άσχετα από τις επί μέρους δογματικές διαφορές.
ο Θεός κριτής δίκαιος καί ισχυρός και μακρόθυμος και μη οργήν επάγων καθ' εκάστην ημέραν.
vasilis_m21
Κορυφαίος Αποστολέας
Κορυφαίος Αποστολέας
Δημοσιεύσεις: 888
Εγγραφή: Δευ Μαρ 27, 2006 6:00 am

Δημοσίευση από vasilis_m21 »

Ναι όντως στη Σύρο νομίζω ζουν αρμονικά οι καθολικοί με τους ορθοδόξους
profitikos
Τακτικό Μέλος
Τακτικό Μέλος
Δημοσιεύσεις: 31
Εγγραφή: Παρ Νοέμ 24, 2006 6:00 am

Δημοσίευση από profitikos »

sotirio έγραψε:
vasilis_m21 έγραψε:Με αφορμή το ξύλο που έπεσε στο Άγιον Όρος νομίζω έχουν δίκιο αυτοί που λένε ''Make love not war''. Make love με κοπέλες, βέβαια, προς αποφυγή παρεξηγήσεων.
...η Εκκλησία αντέγραψε αρχαία τραγωδία και ελευσίνια μυστήρια
Οπότε ''μας τα παν κι άλλοι'' , δεν είναι πρωτοτυπίες κάποιες ατάκες της ορθοδοξίας. Είναι clopyright!! ...
Εχει κατι απο αρχαία τραγωδία και ελευσίνια μυστήρια το ξύλο που έπεσε στο Άγιον Όρος , Απο ΙΗΣΟΥ δεν έχει ....
clopyright Ε ? Καλά Χριστουγενα απο μενα vasilis_m21 και ο Ηλιος της Τρισηλιου Θεοτητας να χαμογελα στις καρδιες μας ...
Δεν έχω διαβάσει πουθενά, ότι έπεφτε ξύλο στα ελευσίνια μυστήρια. Όπως όμως θάλεγε και ο μακαρίτης ο Γιάννης ο Σκαρίμπας
"στο άγιο όρος φέρθηκαν σαν πραγματικοί Χριστιανοί. Πλακώθηκαν στο ξύλο!"
ο Θεός κριτής δίκαιος καί ισχυρός και μακρόθυμος και μη οργήν επάγων καθ' εκάστην ημέραν.
vasilis_m21
Κορυφαίος Αποστολέας
Κορυφαίος Αποστολέας
Δημοσιεύσεις: 888
Εγγραφή: Δευ Μαρ 27, 2006 6:00 am

Δημοσίευση από vasilis_m21 »

Τέτοιοι άνθρωποι επιθετικοί για να συνέλθουν πρέπει να επιστρέψουν στην φυσιολογική ζωή, και προπαντώς να...κάνουν sex
sotirio
Κορυφαίος Αποστολέας
Κορυφαίος Αποστολέας
Δημοσιεύσεις: 476
Εγγραφή: Κυρ Ιαν 22, 2006 6:00 am
Τοποθεσία: Χανιά

Δημοσίευση από sotirio »

profitikos έγραψε:
sotirio έγραψε:
Misha έγραψε: να σου πω εγω αγαπητε που δεν ειμαι ουτε θα γινω παλιοημερολογίτης ,εκτος αν σαλταρω και παω στο Σαρωφ....οποτε θα γινω θελοντας και μη...
πρεπει να σκυψουμε χαμηλά...να ασπασθουμε την δεξιά του Ράτζινγκερ όπως έκανε προχθές ο μητροπολιτης Συρου,Τήνου Δωρόθεος
και μετα πιο χαμηλά..μεχρι να προσκυνησουμε την "αγία" παντούφλα... :roll: :roll: :roll: :roll: :roll: :roll:

tigris έγραψε:Πάροικε, εγώ τυχαίνει να γνωρίζω αυτά τα βιβλία-προσωπικά, ανακάλυψα και ωραία πράγματα εκεί μέσα-δείτε αυτό¨

ΠΟΤΕ ΘΑ ΔΩ ΤΟΝ ΟΙΚΟ ΤΗΣ ΑΝΑΤΟΛΗΣ ΝΑ ΧΑΙΡΕΤΙΖΕΙ
ΜΕ ΑΓΙΟ ΦΙΛΗΜΑ ΤΟΝ ΟΙΚΟ ΤΗΣ ΔΥΣΗΣ;
……
Λύγισε το γόνατο, Ελλάδα, και ζήτησε επ' Ονόματί Μου να συγχωρεθείς. …
Dirfys έγραψε:Ιπποτη εχει η Βασούλα?
αυτο μου θυμισε....
Το ερώτημα είναι τι έχει παπικος μητροπολίτης και όχι μόνο ,
Χμ! Οι Ιππότες με πολιορκίες με λοστούς και βαριοπούλες έχουν σχέση ?
Χμ ! Μπα ... καλικανζαροι θα ειναι ... των ημερων ....
Στη Σύρο ζούν μαζί καθολικοί και ορθόδοξοι αποδεχόμενοι οι μεν τις ιδιαιτερότητες των δε χωρίς να ενοχλούνται και κυρίως χωρίς φανατισμό του τύπου "ζήτω εμείς κάτω οι άλλοι". Πέρα απ'αυτό, πιστεύω πως κάθε λειτουργός του ΕΝΟΣ Θεού είναι σεβαστός, άσχετα από τις επί μέρους δογματικές διαφορές.
Χμ ! Ζητω το clopyright!! Εδω που τα λεμε ... ειμαι και λιγο :oops: κλεφτης φιλε profitikos
profitikos έγραψε:Αγαπητέ/ή Ioanath

Δεν είχα καμία πρόθεση να σε μαλώσω, αλλά έχω την εντύπωση πως κάπου μπλέκονται οι έννοιες των λέξεων. Όταν λέμε "ορθόδοξος" δεν εννοούμε κάποιον που πιστεύει στο θεό, αλλά εκείνον που αποδέχεται το συγκεκριμένο δόγμα. Εδώ υπάρχει μια παρανόηση λόγω του νηπιοβαπτισμού. Κατά τη βάπτιση ο ιερέας βάζει ορισμένα ερωτήματα σε κείνον που επιθυμεί να βαπτιστεί και αυτός, που υποτίθεται ότι έχει κάνει τους προβληματισμούς του, έχει βγάλει τα συμπεράσματά του και έχει παρει τις αποφάσεις του, πρέπει να απαντήσει (δυστυχώς λόγω του νηπιοβαπτισμού απαντά ο ανάδοχος), να ομολογήσει την πίστη του στο Χριστό και να αποδεχθεί τα δόγματα της ορθοδοξίας, το γνωστό "πιστεύω" απαγγέλοντάς το. Κατόπιν βαπτίζεται. Είναι όπως όταν κατεβάζεις ένα πρόγραμμα στον υπολογιστή και δηλώνεις ότι αποδέχεσαι τους όρους. Αν δεν τους αποδέχεσαι δεν εγκαθίσταται το πρόγραμμα. Μπορείς βέβαια να φτιάξεις ένα δικό σου. Θα είναι όμως ΑΛΛΟ. Το ίδιο και με το δόγμα. Κανείς δεν σε εμποδίζει να μελετήσεις ο,τιδήποτε και να διαμορφώσεις το δικό σου "πιστεύω", ούτε μπορεί κανείς να σε κατηγορήσει γι αυτό. Άλλωστε η πίστη και η σχέση με το Θεό είναι προσωπική υπόθεση του καθενός. Αυτό όμως δεν μπορεί να ονομάζεται ορθοδοξία. Είναι ένα άλλο δόγμα. Όπως πραναφέραμε η ορθοδοξία έχει ένα πολύ συγκεκριμένο περιεχόμενο. Θα γνωρίζεις άλλωστε, ότι για ένα "φιλιόκβε" δημιουργήθηκε ολόκληρο σχίσμα που τόσα δεινά επέφερε και ακόμα δεν έχει γεφυρωθεί. Τόσο αυστηρό είναι το δόγμα και τέτοια πειθαρχία απαιτεί. Δεν μπορείς να παίζεις στον Παναθηναϊκό και να φοράς φανέλα του Ολυμπιακού γιατί αποφάσισες ότι το κόκκινο είναι πιο ωραίο χρώμα. Τώρα αν συμμετέχεις στα μυστήρια της ορθοδοξίας, καλό θα ήταν να συμμετάσχεις στο μυστήριο της εξομολογήσεως το οποίο για τους ορθοδόξους είναι και υποχρεωτικό και να συζητήσεις το θέμα με τον πνευματικό σου. Τότε ίσως καταλάβεις πως άλλο προβληματισμός, άλλο θρησκεία, άλλο δόγμα και άλλο πίστη γενικότερα. Αυτά και με συγχωρείς αν σε στενοχώρησα.
Όσο για το άρθρο σου το βρήκα πολύ ενδιαφέρον και μου άρεσε ο προβληματισμός σου. Αν έχεις και άλλα παρόμοια πολύ θα ήθελα να τα διαβάσω.
Καληνύχτα.
Αλλο σεβασμος και αλλο
πρεπει να σκυψουμε χαμηλά...να ασπασθουμε την δεξιά του Ράτζινγκερ όπως έκανε προχθές ο μητροπολιτης Συρου,Τήνου Δωρόθεος
και μετα πιο χαμηλά..μεχρι να προσκυνησουμε την "αγία" παντούφλα..
Αλλο σεβασμος και αλλο
Δερνουμε οποιον δεν σκύβει , δεν προσκυνά ...

Xm !
Στη Σύρο ζούν μαζί καθολικοί και ορθόδοξοι αποδεχόμενοι οι μεν τις ιδιαιτερότητες των δε χωρίς να ενοχλούνται και κυρίως χωρίς φανατισμό του τύπου "ζήτω εμείς κάτω οι άλλοι".
Σωστο ! Αφου εχουμε και στο ορος πια να ζούν μαζί καθολικοί και ορθόδοξοι καλογεροι ας ζούν μαζί καθολικοί και ορθόδοξοι αποδεχόμενοι οι μεν τις ιδιαιτερότητες των δε χωρίς να ενοχλούνται και κυρίως χωρίς φανατισμό σαν την Σύρο
Γιατι δερνουν οι παπικοι τους αλλους γιατι δεν προσκυνάνε τον Πάπα ?
ΓΙΑΤΙ ΟΠΟΙΟΣ ΔΕΝ ΠΡΟΣΚΥΝΑ ΤΟΝ ΠΑΠΑ ΠΡΕΠΕΙ ΝΑ Ξυλοκοπηθει και να ΑΠΕΛΑΘΕΙ ΑΠΟ ΤΟ ΟΡΟΣ ?


Ελεγε ο Μπάρμπα - Γιάννης ο Σκαρίμπας : «Κυριελέηδες, δραγουμάνοι, γυαλί-γκιόζ μαγκιόροι, διπλωμάτες» του διεθνούς εμπορίου και της αποικιοκρατίας .... Χμ ! Είχε και τις καλες ατακες του μια και τον μνημονεύσαμε ... Χμ ! και το αλλο «... Nα τη σέβεσαι, γιατί είναι παλιά ιερόδουλος, αλλά ποτέ να μην την εμπιστευτείς. Δεν έχει μπέσα...»
Τελευταία επεξεργασία από το μέλος sotirio την Πέμ Δεκ 21, 2006 7:45 pm, έχει επεξεργασθεί 4 φορές συνολικά.
max1
Κορυφαίος Αποστολέας
Κορυφαίος Αποστολέας
Δημοσιεύσεις: 519
Εγγραφή: Τρί Σεπ 19, 2006 5:00 am
Τοποθεσία: BE

Δημοσίευση από max1 »

Γιατί κατηγορείτε τους μοναχούς που πλακώθηκαν;
Το λέει και το ρητό:

ΤΟ ΞΥΛΟ ΒΓΗΚΕ ΑΠΟ ΤΟΝ ΠΑΡΑΔΕΙΣΟ

ή μήπως έγινε

ΤΟ ΞΥΛΟ ΠΕΦΤΕΙ ΣΤΟΝ ΠΑΡΑΔΕΙΣΟ :lol: :lol: :lol:

Ε ρε που καταντήσαμε και τι έχουν να δουν ακόμα τα ματάκια μας και να ακούσουν τα αυτιά μας 8O
sotirio
Κορυφαίος Αποστολέας
Κορυφαίος Αποστολέας
Δημοσιεύσεις: 476
Εγγραφή: Κυρ Ιαν 22, 2006 6:00 am
Τοποθεσία: Χανιά

Δημοσίευση από sotirio »

max1 έγραψε:Γιατί κατηγορείτε τους μοναχούς που πλακώθηκαν;
Το λέει και το ρητό:
ΤΟ ΞΥΛΟ ΒΓΗΚΕ ΑΠΟ ΤΟΝ ΠΑΡΑΔΕΙΣΟ
ή μήπως έγινε
ΤΟ ΞΥΛΟ ΠΕΦΤΕΙ ΣΤΟΝ ΠΑΡΑΔΕΙΣΟ :lol: :lol: :lol:
Ε ρε που καταντήσαμε και τι έχουν να δουν ακόμα τα ματάκια μας και να ακούσουν τα αυτιά μας 8O
Δεν κατηγορουμε τους μοναχούς που πλακώθηκαν
Αλλα τον σατανα που τους εβαλε και πλακώθηκαν ...
Οι απορίες ειναι απορίες ολων μας ...

max1 έγραψε:.... είναι απορίες όλων μας. Απλά το μόνο που σκέφτομαι με όλα αυτά είναι μια εξήγηση που δίνει η Γ. Γαβριηλία για τα σχέδια του Θεού και λέει πως είναι σαν ο Θεός να κεντάει κι εμείς εδώ στη γη βλέπουμε το κέντημα από την ανάποδη και γι' αυτό δεν μπορούμε να καταλάβουμε το σχέδιο. Οταν πάμε στους Ουρανούς θα δούμε το σχέδιο από την καλή πλευρά και θα κατανοήσουμε το σχέδιο του Κυρίου
Υπομονή και προσευχή ...
stratos
Κορυφαίος Αποστολέας
Κορυφαίος Αποστολέας
Δημοσιεύσεις: 2298
Εγγραφή: Δευ Νοέμ 14, 2005 6:00 am
Τοποθεσία: Ηλίας @ Θεσσαλονίκη

Δημοσίευση από stratos »

sotirio έγραψε:
Ελεγε ο Μπάρμπα - Γιάννης ο Σκαρίμπας : «Κυριελέηδες, δραγουμάνοι, γυαλί-γκιόζ μαγκιόροι, διπλωμάτες» του διεθνούς εμπορίου και της αποικιοκρατίας .... Χμ ! Είχε και τις καλες ατακες του μια και τον μνημονεύσαμε ... Χμ ! και το αλλο «... Nα τη σέβεσαι, γιατί είναι παλιά ιερόδουλος, αλλά ποτέ να μην την εμπιστευτείς. Δεν έχει μπέσα...»
παντως sotirio χωρις πλακα με αρεσεις [οπως λεμε εδω επανω]
παρα τις οποιες διαφωνιες μας σε συμπαθω αρκετα
ειναι ο τροπος που γραφεις βασικα μιας και δεν σε εχω δει και γνωρισει
δεν μπορει να γραφει ο καθε ενας ετσι....πρεπει να το εχει που λεμε
δεν μιλαω μονο για αυτο το ποστ αλλα για οτι γραφεις
σε φανταζομαι καπως ετσι...
Εικόνα
καμια φορα να μασας και τιποτα περιεργα φυλλα και οταν εισαι οκ :wink: ...τοτε να αρχιζεις το γραψιμο....

δεν ξερω ομως αν σηκωνεις το χιουμορ; :-/
Εικόνα
sotirio
Κορυφαίος Αποστολέας
Κορυφαίος Αποστολέας
Δημοσιεύσεις: 476
Εγγραφή: Κυρ Ιαν 22, 2006 6:00 am
Τοποθεσία: Χανιά

Δημοσίευση από sotirio »

stratos έγραψε:παντως sotirio χωρις πλακα ... :-/
stratos έγραψε:ανόητες ανθρώπινες τυπολατρίες οι αποστολικοι κανονες?
ανόητες ανθρώπινες τυπολατρίες η Καινη Διαθηκη ?
ανόητες ανθρώπινες τυπολατρίες η εκκλησιαστικη παραδοση που εθρεψε εκατομμυτρια αγιους ?
.....
stratos έγραψε:Αγίου Νεκταρίου «Περί Ανεξιθρησκείας.
η αναφορά του στο σημείο της πνευματικής κοινωνίας με τους εκτός εκκλησίας αιρετικούς:
«Η περί τους τοιούτους προσοχή του ευσεβούς είναι το να φυλάττεται προ πάντων επιμελώς από την απιστίαν αυτών, ή από την κακοδοξίαν τού εκείνων φρονήματος, μη τύχη και συμπαρασυρή, έπειτα και το να μην ανέχεται, μηδέ να υποφέρη ακούων παρ' αυτών επηρεαζομένην την ιδίαν ευσέβειαν, αλλά δυνάμενος μεν να απαντα και να απολογήται θεοφιλώς, μη δυνάμενος δε να εμφράττη, ως είρηται, τα ώτα, και να δείχνη εις τους επηρεαστάς φανερά τα σημεία της θλίψεως και η μεν προσοχή αυτή. Η ΔΕ ΑΠΟΧΗ ΑΠΟ ΤΟΥΤΩΝ ΣΤΡΕΦΕΤΑΙ ΕΙΣ ΜΟΝΑ ΤΑ ΠΝΕΥΜΑΤΙΚΑ τα δ' άλλα επιεικώς και φιλανθρώπως μεταχειριζόμεθα εν πάση ελευθερία την εξωτερικήν μετά τούτων συνδιατριβήν τε και κοινωνίαν, φυλάττοντες προς αυτούς πάντα τα ανθρώπινα δίκαια και καθήκοντα, αγαπώντες αυτούς, και τιμώντες και φιλοφρονούμενοι ως μέλη του κοινού πολίτευματος.
ΦΕΥΓΕ ΜΟΝΗΝ ΤΗΝ ΜΕΤΑ ΤΩΝ ΤΟΙΟΥΤΩΝ ΠΝΕΥΜΑΤΙΚΗΝ ΚΟΙΝΩΝΙΑΝ, ΑΝ ΚΑΙ Ο ΒΙΟΣ Ο ΠΟΛΙΤΙΚΟΣ ΣΕ ΥΠΟΧΡΕΩΝΕΙ ΝΑ ΔΙΑΣΩΖΗΣ ΤΗΝ ΚΟΣΜΙΚΗΝ ΟΙΚΕΙΟΤΗΤΑ ΚΑΙ ΣΥΝΑΦΕΙΑΝ."
:D Πάντως Ηλια χωρις πλακα με αρεσεις παρα τις οποιες διαφωνιες μας σε συμπαθω αρκετα οταν γράφεις ετσι ...
:wink: Μα στα τελευταια καμια φορα μας τα μασάς ...
Απάντηση

Επιστροφή στο “Εκκλησιαστική Επικαιρότητα”