Μητροπολίτης τέως Καλαβρύρων και Αιγιαλείας Αμβόσιος

Συντονιστής: Συντονιστές

Απάντηση
aposal
Κορυφαίος Αποστολέας
Κορυφαίος Αποστολέας
Δημοσιεύσεις: 24978
Εγγραφή: Παρ Απρ 13, 2007 5:00 am
Τοποθεσία: Απόστολος @ Άγιος Δημήτριος (Μπραχάμι)

Μητροπολίτης τέως Καλαβρύρων και Αιγιαλείας Αμβόσιος

Δημοσίευση από aposal »

Ξαναχτύπησε ο Μητροπολίτης τέως Καλαβρύτων και Αιγιαλείας Αμβρόσιος. Ούτε λίγο ούτε πολύ κατηγόρησε τον εμβόλιο του κορωνοϊού σαν σφράγισμα, προβάλλοντας σαν απόδειξη ένα περιστατικό, που, κατά την άποψή μου, όπως το αποδίδει φαίνεται μάλλον γελοίο.

Αμβρόσιος: Το εμβόλιο είναι το σφράγισμα του διαβόλου – Τέκνα του οι εμβολιασμένοι

Πηγή: https://www.inewsgr.com/97/amvrosios-to ... smenoi.htm

Ξέσπασε κατά του εμβολίου και των εμβολιασμένων ο πρώην μητροπολίτης Καλαβρύτων και Αιγιαλείας Αμβρόσιος. Με ανοιχτή επιστολή του προς την Εκκλησία της Ελλάδος, την κατηγορεί ότι εγκατέλειψε την υψηλή αποστολή της, ενώ αναφερόμενος στο εμβόλιο κατά του κορονοϊού σημειώνει πως αποτελεί «το σφράγισμα του διαβόλου»

Αναλυτικά, την επιστολή του που δημοσιεύει το ekklisiaonline.gr, ο Αμβρόσιος αναφέρει:

Εκ προιμίου ζητώ την εκ μέρους Υμών κατανόησιν και συγκατάβασιν διά το γεγονός, ότι σήμερα παραμονήν της Πρωτοχρονιάς, δηλ. σε μια «χρονιάρα ημέρα» κατά την λαϊκήν παροιμίαν, αποτολμώ ο ταλαίπωρος εγώ, ένας «γεγηρακώς» ταπεινός εν Χριστώ Αδελφός Σας, να Σας ενοχλώ διά της παρού-σης επιστολικής επικοινωνίας μου, προκειμένου να Σας ενημερώ- σω περί τινος λίαν σοβαράς ομολογίας, ήτις αφορά το θέμα του εμβολιασμού.

Είναι τοις πάσι γνωστόν, ότι η σεπτή Ιεραρχία της Εκκλησίας της Ελλάδος υποστηρίζει, και μάλιστα με υπερβάλλοντα ζήλον, την αποδοχήν του Εμβολίου κατά του Κορωνοϊού, πολλοί δε εξ Υμών έσπευσαν να επιβάλλουν την ποινήν της αργίας από πάσης ιεροπραξίας εις τινας Κληρικούς της Επαρχίας των, διότι ηρνήθη-σαν να υποστούν τον εμβολιασμόν!

Είναι, λοιπόν, γεγονός αναμφισβήτητον, ότι η σεπτή Ιεραρχία της Εκκλησίας μας, εγκαταλείψασα την υψηλήν αποστολήν Της, ήτοι τον επανευαγγελισμόν του Λαού και την εν Χριστώ διαπαιδα- γώγησιν των πιστών προς σωτηρίαν της ψυχής των, δηλ. οι Ιεράρχες μας από ιατροί των ψυχών, κατήντησαν νοσοκόμοι – ιατροί των σωμάτων! Οι Ιεράρχες μας προωθούν, και μάλιστα κατά τρόπον επιτακτικόν σπρώχνουν, τον Λαόν του Θεού προκει-μένου οι χριστιανοί μας να υποστούν το Εμβόλιον, οπότε αυτομάτως οι εμβολιασμένοι ΚΑΘΙΣΤΑΝΤΑΙ ΤΕΚΝΑ ΤΟΥ ΔΙΑΒΟΛΟΥ!

Ώστε, λοιπόν, Αδελφοί μου, μήπως ήλθεν η ώρα να αναθεωρήσετε την στάσιν Σας; Μήπως ήλθεν η ώρα να σκεφθού-με το κατάντημα της σεπτής Ιεραρχίας μας; Μήπως ο Αρχιερεύς της σήμερον απαρνήθηκε την θέσιν του, το «εις τύπον και τόπον Χριστού» και εγένετο δούλος και υπηρέτης του Διαβόλου;

Παρακαλώ, συγχωρήσατέ μοι τη σκληρή γλώσσα, την οποίαν κατ’ ανάγκην χρησιμοποιώ. Αλλά το δικαίωμα αυτό μου παρέχει ένα περιστατικόν, το οποίον συνέβη μόλις προ τεσσάρων ημερών στο Ιερό Προκύνημα του Οσίου Παταπίου, στο Λουτράκι. Εκεί μία δαιμονισμένη νέα κοπέλα, απευθυνομένη προς τους προσκυνη-τάς του Οσίου Παταπίου, ξαφνικά άρχισε να φωνάζει με φωνή ανδρική και πολύ δυνατή! Είπε τα εξής πολύ σκληρά λόγια:

«Όλοι θα κάνετε το εμβόλιο! Όλοι θα σφραγιστείτε! Ποιοί από σας εδώ μέσα έκαναν το εμβόλιο; Είσαστε δικοί μου. Το εμβόλιο είναι το σφράγισμα! Τι με κοιτάτε;»

Αγαπητοί εν Χριστώ Αδελφοί,

Μήπως, έπειτα από αυτό το θλιβερό, πλήν όμως και πολύ αποκαλυπτικό γεγονός, πρέπει να αναθεωρήσουμε τη στάση μας;

Απετόλμησα να Σας θέσω δημοσίως το ερώτημα, διότι η φωνή του Διαβόλου εκεί ψηλά το Ιερό Προσκύνημα ήταν ΑΠΟΚΑΛΥΠΤΙΚΗ! Ο Διάβολος ωμολόγησε το κατόρθωμά του! Το εμβόλιο είναι ΤΟ ΣΦΡΑΓΙΣΜΑ ΤΟΥ ΔΙΑΒΟΛΟΥ! Ποιος από Υμάς θα ηδύνατο να το διαψεύση; «Εἰ μὴ ἦλθον καὶ ἐλάλησα Υμίν, ἁμαρτίαν οὐκ είχετε· νῦν δὲ πρόφασιν οὐκ ἔχετε περὶ τῆς ἁμαρτίας Υμών» ( Ιωάνν. κεφ. ιε΄, 22-23).

Επί δε τούτοις, εκζητών τας Υμετέρας ευχάς επί τω Νέω Έτει, διατελώ Ελάχιστος εν Χριστώ Αδελφός

Ο ΜΗΤΡΟΠΟΛΙΤΗΣ
Ο πρώην Καλαβρύτων και Αιγιαλείας Αμβρόσιος
Αίγιον, 31η Δεκεμβρίου 2021
Μελίζεται και διαμερίζεται ο Αμνός του Θεού, ο μελιζόμενος και μη διαιρούμενος, ο πάντοτε εσθιόμενος και μηδέποτε δαπανόμενος, αλλά τους μετέχοντας αγιάζων.
Άβαταρ μέλους
ntinos
Κορυφαίος Αποστολέας
Κορυφαίος Αποστολέας
Δημοσιεύσεις: 510
Εγγραφή: Παρ Αύγ 31, 2007 5:00 am
Τοποθεσία: Αθήνα

Re: Μητροπολίτης τέως Καλαβρύρων και Αιγιαλείας Αμβόσιος

Δημοσίευση από ntinos »

- Ένας Πατέρας μου έλεγε:«Ο Διάβολος μπερδεύει τους ανθρώπους γιατί στα 10 «που τους λέει», το 1 είναι αλήθεια και τα 9 ψέματα…και έτσι καταφέρνει και τους διαβάλει»!!!...«Παμπόνηρος και Μισόκαλος» που έλεγε ο Άγιος Πορφύριος!!!

- Ο Άγιος Παϊσιος έλεγε: Προσέξτε γιατί εκτός από τον «εξ αριστερών» Εγωϊσμό, υπάρχει και ο «εκ δεξιών» Εγωϊσμός!!!
Απάντηση

Επιστροφή στο “Εκκλησιαστική Επικαιρότητα”