Αγιοκατάταξη του Γέροντος Παϊσίου!

Συντονιστής: Συντονιστές

Άβαταρ μέλους
ntinos
Κορυφαίος Αποστολέας
Κορυφαίος Αποστολέας
Δημοσιεύσεις: 510
Εγγραφή: Παρ Αύγ 31, 2007 5:00 am
Τοποθεσία: Αθήνα

Αγιοκατάταξη του Γέροντος Παϊσίου!

Δημοσίευση από ntinos »

Στην αγιοκατάταξη του Γέροντος Παϊσίου προχώρησε πριν από λίγο, σύμφωνα με αποκλειστικές πληροφορίες της Romfea.gr, η Αγία και Ιερά Σύνοδος του Οικουμενικού Πατριαρχείου.
Επίσης στις 27 Νοεμβρίου 2013 η Ιερά Σύνοδος του Οικουμενικού Πατριαρχείου είχε προβεί στην Αγιοκατάτταξη του Γέροντος Πορφυρίου.
Να αναφερθεί ότι εντός της ημέρας αναμένεται και το σχετικό επίσημο ανακοινωθέν της Αγίας και Ιεράς Συνόδου του Οικουμενικού Πατριαρχείου.

Πηγή: http://www.romfea.gr/epikairotita/29503 ... 3-11-34-59

υ.γ. Αχ βρε Γέροντα...την ευχή σου, έστω κ από εδώ, έστω αν δεν σε γνωρίσαμε...
greekboy1981
Συστηματικός Αποστολέας
Συστηματικός Αποστολέας
Δημοσιεύσεις: 182
Εγγραφή: Πέμ Ιουν 02, 2005 5:00 am
Τοποθεσία: Ευάγγελος@Κομοτηνή
Επικοινωνία:

Re: Αγιοκατάταξη του Γέροντος Παϊσίου!

Δημοσίευση από greekboy1981 »

ΔΟΞΑ ΤΩ ΘΕΩ !!!! Η ΜΗΤΕΡΑ ΜΟΥ ΥΠΕΒΛΗΘΗ ΧΘΕΣ ΣΕ ΕΠΙΤΥΧΗΜΕΝΗ ΕΠΕΜΒΑΣΗ ΑΦΑΙΡΕΣΗΣ ΤΗΣ ΜΗΤΡΑΣ ΜΕ ΤΗΝ ΒΟΗΘΕΙΑ ΤΟΥ ΑΓΙΟΥ ΡΑΦΑΗΛ , ΤΟΥ ΑΓΙΟΥ ΔΗΜΗΤΡΙΟΥ , ΤΗΣ ΠΑΝΑΓΙΑΣ ΤΗΣ ΑΡΒΑΝΙΤΙΣΣΑΣ ΚΑΙ ΤΟΥ ΑΓΙΟΥ ΛΟΥΚΑ ΤΟΥ ΙΑΤΡΟΥ ΚΙ ΕΠΙΣΗΣ ΒΟΗΘΗΣΕ ΚΙ Ο ΕΠΙΣΗΜΑ ΟΣΙΟΣ ΠΛΕΟΝ ΓΕΡΟΝΤΑΣ ΠΑΪΣΙΟΣ Ο ΑΓΙΟΡΕΙΤΗΣ !
:105 :105 :105 :105 ΤΟ ΚΑΛΟΚΑΙΡΙ ΘΑ ΠΑΩ ΜΕ ΤΟΥΣ ΓΟΝΕΙΣ ΜΟΥ ΣΤΟΝ ΟΣΙΟ ΓΕΡΟΝΤΑ ΠΑΪΣΙΟ ΣΤΗΝ ΜΕΓΑΛΗ ΓΙΟΡΤΗ ΤΟΥ!!
Άβαταρ μέλους
Μ.Δ.Κ.
Κορυφαίος Αποστολέας
Κορυφαίος Αποστολέας
Δημοσιεύσεις: 1312
Εγγραφή: Τετ Ιουν 16, 2010 8:55 am

Re: Αγιοκατάταξη του Γέροντος Παϊσίου!

Δημοσίευση από Μ.Δ.Κ. »

Αν έτσι έχουν τα πράγματα - για αυτή την ευχάριστη είδηση - και όντως βεβαιωθούμε ότι το Οικουμενικό Πατριαρχείο προχώρησε στην αγιοκατάταξη, να σπεύσουμε να ειδοποιήσουμε τις Ενορίες μας και να ζητήσουμε σε όλες τις ιερές Μητροπόλεις να χτυπήσουν χαρμόσυνα οι καμπάνες όλων των ιερών ναών της Ελλάδος.
Προσοχή μόνο να βεβαιωθούμε.....
Αληθές είναι το πραγματικό, και Αλήθεια ο ίδιος ο Κύριος, μόνο Αυτός μπορεί να μας ελευθερώσει.
Άβαταρ μέλους
ntinos
Κορυφαίος Αποστολέας
Κορυφαίος Αποστολέας
Δημοσιεύσεις: 510
Εγγραφή: Παρ Αύγ 31, 2007 5:00 am
Τοποθεσία: Αθήνα

Re: Αγιοκατάταξη του Γέροντος Παϊσίου!

Δημοσίευση από ntinos »

Η είδηση επιβεβαιώνεται από τον κύριο Νικόλαο Ζουρνατζόγλου, ο οποίος επικοινώνησε με τον αρχιγραμματέα του Οικουμενικού Πατριαρχείου.
Πηγή: http://yiorgosthalassis.blogspot.com/20 ... t_745.html

υ.γ. Έχει κανένας "κονέ" με Πατριαρχείο, έστω κ έμμεσο (π.χ. μέσω κάποιας μονής, Πατέρα, κλπ)??...ε ρε, θα έχουν σπάσει τα τηλέφωνα εκεί πέρα φαντάζομαι...
Ειδάλλως, να εξασκήσουμε ένα από τα πολλά που δίδασκε ο γέροντας...ΥΠΟΜΟΝΗ :smile:
Κ ένα από τα πολλά που θυμάμαι: "Γέροντα, δεν έχω υπομονή, τι να κάνω??"..."να μασάς τσίχλα κ θα σου έρθει" :smile:
aposal
Κορυφαίος Αποστολέας
Κορυφαίος Αποστολέας
Δημοσιεύσεις: 24979
Εγγραφή: Παρ Απρ 13, 2007 5:00 am
Τοποθεσία: Απόστολος @ Άγιος Δημήτριος (Μπραχάμι)

Re: Αγιοκατάταξη του Γέροντος Παϊσίου!

Δημοσίευση από aposal »

Θα τρελαθώ από τη χαρά μου!
Μελίζεται και διαμερίζεται ο Αμνός του Θεού, ο μελιζόμενος και μη διαιρούμενος, ο πάντοτε εσθιόμενος και μηδέποτε δαπανόμενος, αλλά τους μετέχοντας αγιάζων.
Άβαταρ μέλους
ntinos
Κορυφαίος Αποστολέας
Κορυφαίος Αποστολέας
Δημοσιεύσεις: 510
Εγγραφή: Παρ Αύγ 31, 2007 5:00 am
Τοποθεσία: Αθήνα

Re: Αγιοκατάταξη του Γέροντος Παϊσίου!

Δημοσίευση από ntinos »

ΝΑ ΚΑΙ Η ΕΠΙΣΗΜΗ ΑΝΑΚΟΙΝΩΣΗ ΑΠ'ΤΟ ΠΑΤΡΙΑΡΧΕΙΟ!!!!!!!

Ἀνακοινωθέν (13/01/2015)

Συνῆλθεν, ὑπό τήν προεδρίαν τῆς Α. Θ. Παναγιότητος, ἡ Ἁγία καί Ἱερά Σύνοδος εἰς τήν τακτικήν συνεδρίαν αὐτῆς σήμερον, Tρίτην, 13ην Ἰανουαρίου 2015, πρός ἐξέτασιν τῶν ἐν τῇ ἡμερησίᾳ διατάξει ἀναγεγραμμένων θεμάτων.

Κατ᾿ αὐτήν, ἡ Ἁγία καί Ἱερά Σύνοδος: α) ὁμοφώνως ἀποδεχθεῖσα εἰσήγησιν τῆς Κανονικῆς Ἐπιτροπῆς ἀνέγραψεν εἰς τό Ἁγιολόγιον τῆς Ὀρθοδόξου Ἐκκλησίας τόν μοναχόν Παΐσιον Ἁγιορείτην καί β) προτάσει τῆς Α. Θ. Παναγιότητος, τοῦ Οἰκουμενικοῦ Πατριάρχου κ. κ. Βαρθολομαίου, διά ψήφων κανονικῶν ἐξελέξατο παμψηφεί τόν Πανοσιολ. Ἀρχιμανδρίτην κ. Εἰρηναῖον Ἀβραμίδην, διακονοῦντα ἐν Παρισίοις, Βοηθόν Ἐπίσκοπον παρά τῷ Σεβασμιωτάτῳ Μητροπολίτῃ Γαλλίας κυρίῳ Ἐμμανουήλ, ὑπό τόν τίτλον τῆς πάλαι ποτέ διαλαμψάσης Ἐπισκοπῆς Ρηγίου.

Ἐν τοῖς Πατριαρχείοις, τῇ 13ῃ Ἰανουαρίου 2015
Ἐκ τῆς Ἀρχιγραμματείας τῆς Ἁγίας καί Ἱερᾶς Συνόδου


Πηγή: http://www.ec-patr.org/docdisplay.php?l ... 000&tla=gr
Άβαταρ μέλους
dionysisgr
Κορυφαίος Αποστολέας
Κορυφαίος Αποστολέας
Δημοσιεύσεις: 4278
Εγγραφή: Τρί Φεβ 12, 2008 6:00 am
Τοποθεσία: Νικαια

Re: Αγιοκατάταξη του Γέροντος Παϊσίου!

Δημοσίευση από dionysisgr »

Τι να πει κανεις, πραγματικα τα λογια ειναι περιττα!!!

Ας εχεις την ευλογια Ντινο, που μετεδωσες πρωτος την ειδηση.

Μεγαλη η χαρα, ασφαλως δεν περιγραφεται,
οι στιγμες ειναι σαφως ιστορικες για ολους οσους ανηκουν στο Σωμα του Χριστου,
το απειρο το Ελεος και η Δοξα του Κυριου ημων Ιησου Χριστου και της θυγατερας Του Εκκλησιας,
που την θεμελιωσε με το Παναχραντο και Τιμιο Αιμα Του, ειναι παντα εδω, και μας σκεπαζει ολους.

Τοτε, τωρα και εις το αει, εως συντελειας,
η Εκκλησια δεν θα ειναι τιποτα αλλο,
παρα ειναι ενα εργαστηρι παραγωγης αγιων,
δηλαδη ακεραιων ανθρωπων εις τυπον Χριστου,
με αρχετυπο και τελειωση την Θεανδρικη Του, Υποσταση.

Θελεις να γραψεις πολλα, αλλα δεν υπαρχει λογος.
Το λιτο και το απεριττο εδω εχει τον πρωτο λογο.

Μια ζωη για τον Θεο,
μια ζωη με τον Θεο,
και για τον ανθρωπο.

Αυτο ηταν και ειναι ο αγιος Παϊσιος.

Ας εχουμε την ευχη και την σκεπη και την μεσιτεια του πλεον,
εις τον Φιλανθρωπο και Μακροθυμο Κυριο μας.

Ο Κυριος ειναι ΕΔΩ, ειναι ΔΙΠΛΑ μας, και ΜΑΖΙ μας.
Σε εμας εναποκειται να φιλοξενειται και ΕΝΤΟΣ μας,
ωστε να απολαυσουμε εκεινη την ημερα του ΦΩΤΟΣ,
την αιωνια ευχαριστιακη και δοξολογικη ουρανια τραπεζα της Βασιλειας Του,
μετα παντων των αγιων και σεσωσμενων απαρχης αιωνος.

Αν χαιρομαστε ετσι με την αγιοκαταταξη ενος και μονο αγιου,
μπορειτε να φανταστειτε την απειρη και ακαταληπτη, απερινοητη κατασταση,
για οποιον εισελθει στην χαρα του Κυριου Του;

Ουτε καν να την φανταστουμε δεν μπορουμε, μενει αψηλαφητη και ασυλληπτη.

Πραγματικα μεγαλη χαρα, να εχουμε ολοι την ευχη του νεοφανους αγιου μας, Παϊσιου του Αγιορειτου.
"ἰδοὺ ἐγὼ μεθ᾿ ὑμῶν εἰμι πάσας τὰς ἡμέρας ἕως τῆς συντελείας τοῦ αἰῶνος. ᾿Αμήν."
Άβαταρ μέλους
stathisekp
Κορυφαίος Αποστολέας
Κορυφαίος Αποστολέας
Δημοσιεύσεις: 7255
Εγγραφή: Τετ Μαρ 02, 2011 10:16 am
Τοποθεσία: Νέα Ιωνία Αττικής

Re: Αγιοκατάταξη του Γέροντος Παϊσίου!

Δημοσίευση από stathisekp »

Αμήν!!!!
Δώρησαί μοι του όράν τα έμά πταίσματα και μη κατακρίνειν τον άδελφόν μου
Άβαταρ μέλους
ntinos
Κορυφαίος Αποστολέας
Κορυφαίος Αποστολέας
Δημοσιεύσεις: 510
Εγγραφή: Παρ Αύγ 31, 2007 5:00 am
Τοποθεσία: Αθήνα

Re: Αγιοκατάταξη του Γέροντος Παϊσίου!

Δημοσίευση από ntinos »

dionysisgr έγραψε:Τι να πει κανεις, πραγματικα τα λογια ειναι περιττα!!!

Ας εχεις την ευλογια Ντινο, που μετεδωσες πρωτος την ειδηση.

Μεγαλη η χαρα, ασφαλως δεν περιγραφεται,
οι στιγμες ειναι σαφως ιστορικες για ολους οσους ανηκουν στο Σωμα του Χριστου,
το απειρο το Ελεος και η Δοξα του Κυριου ημων Ιησου Χριστου και της θυγατερας Του Εκκλησιας,
που την θεμελιωσε με το Παναχραντο και Τιμιο Αιμα Του, ειναι παντα εδω, και μας σκεπαζει ολους.
....
Τυχαία το είδα, λίγα μόλις λεπτά μετά την ανακοίνωση απ’το romfaia, αμέσως το πόσταρα....έχω συγκινηθεί πάρα πολύ, τα δάχτυλά μου έτρεμαν...

Είναι απ’ τους αγαπημένους μου, είναι ο πρώτος γέροντας που γνώρισα (τυχαία), έστω κ μέσα από βιβλία το 1998…σε «ζόρικα» προσωπικά χρόνια. Μέχρι τότε δεν ήξερα καν τι σημαίνει γέροντας, τι σημαίνουν Πατέρες, τι σημαίνει Εκκλησία, τι σημαίνει πίστη, πνευματικός αγώνας,….γενικά, αόριστα, κ στο περίπου...«λάϊτ» πράγματα...μέχρι τότε...τότε που τον γνώρισα, και μαζί με αυτόν κ άλλα πράγματα...τα λεγόμενά του μου άλλαξαν τη ζωή συθέμελα…κ ακόμα με εκπλήσσει ο Άγιος μας….τυχαία τον γνώρισα, τυχαία είδα την αγιοκατάταξή του, αλλά όπως λέει κ ένας άλλος μεγάλος Πατέρας «τίποτα δεν είναι τυχαίο»
Την ευχή του και την ευλογία του να έχουμε ΟΛΟΙ ΜΑΣ…ΣΗΜΕΡΑ ΓΙΟΡΤΑΖΟΥΜΕ!!!...ΟΛΟΙ ΕΜΕΙΣ ΠΟΥ ΕΙΜΑΣΤΕ ΜΕΛΗ ΤΗΣ ΕΚΚΛΗΣΙΑΣ ΤΟΥ ΧΡΙΣΤΟΥ ΜΑΣ!
Άβαταρ μέλους
ΜΙΧΣ
Κορυφαίος Αποστολέας
Κορυφαίος Αποστολέας
Δημοσιεύσεις: 5035
Εγγραφή: Πέμ Φεβ 23, 2012 9:24 am

Re: Αγιοκατάταξη του Γέροντος Παϊσίου!

Δημοσίευση από ΜΙΧΣ »

Δόξα τω Τριαδικώ Θεώ! Οσοι είχαν ευεργετηθεί ήδη τον επικαλούντω στις προσευχές τους, και όσοι μαθαίναμε για τον όσιο θαυματουργό γέροντα Παϊσιο Αγιορείτη, επίσης! Το καλοκαίρι ενα ζευγάρι που προσκυνήσαμε μαζί, πήρε χώμα απο τον τάφο του. Τους είχε βοηθήσει να ξεφύγουν απο αίρεση που ήταν βαθιά χωμένοι. Οταν πήγαν σπίτι τους στον Αγιο Δημήτριο Αττικής, το χώμα ευωδίαζε ουράνια. Αυτό μου το είπε η σύζυγος απο το ζεύγος.

'Οσιε θαυματουργέ γέροντα Παϊσιε πρέσβευε υπέρ ημών!
+Η ελπίς μου ο Πατήρ, καταφυγή μου ο Υιός, σκέπη μου το Πνεύμα το Άγιον, Τριάς Αγία, δόξα σοι.
Απάντηση

Επιστροφή στο “Εκκλησιαστική Επικαιρότητα”