Αγιοκατάταξη του Γέροντος Παϊσίου!

Συντονιστής: Συντονιστές

Άβαταρ μέλους
ΜΙΧΣ
Κορυφαίος Αποστολέας
Κορυφαίος Αποστολέας
Δημοσιεύσεις: 5035
Εγγραφή: Πέμ Φεβ 23, 2012 9:24 am

Re: Αγιοκατάταξη του Γέροντος Παϊσίου!

Δημοσίευση από ΜΙΧΣ »

Χαίροις των ανθρώπων η ελπίς

Και του Αγίου Όρους δούλος και Θαυμαστής

Χαίροις των Αγγέλων ο Ασκητής ο Μέγας

Το Σέμνωμα και δόξα

'Οσιε γέρων Παΐσιε.
+Η ελπίς μου ο Πατήρ, καταφυγή μου ο Υιός, σκέπη μου το Πνεύμα το Άγιον, Τριάς Αγία, δόξα σοι.
toula
Κορυφαίος Αποστολέας
Κορυφαίος Αποστολέας
Δημοσιεύσεις: 35855
Εγγραφή: Παρ Δεκ 11, 2009 7:29 am
Τοποθεσία: ΠΑΝΑΓΙΩΤΑ (ΤΟΥΛΑ) - ΑΜΠΕΛΟΚΗΠΟΙ - ΑΘΗΝΑ

Re: Αγιοκατάταξη του Γέροντος Παϊσίου!

Δημοσίευση από toula »

Την ευλογία του να έχουμε και τις πρεσβείες του !!!

Δόξα τω Θεώ !!!!
Άβαταρ μέλους
Dimitris39
Κορυφαίος Αποστολέας
Κορυφαίος Αποστολέας
Δημοσιεύσεις: 5841
Εγγραφή: Κυρ Ιούλ 05, 2009 5:46 pm

Re: Αγιοκατάταξη του Γέροντος Παϊσίου!

Δημοσίευση από Dimitris39 »

Δόξα το Θεό απίστευτο
Το μεσημέρι στις 13.30 είχα σοβαρό ατύχημα
Μόνο υλικές ζημιές θα μπορούσε να ήταν χειρότερα
Κύριε,Θεέ μου,Νύμφιε της ψυχής μου, λυτρωτή μου.
Μνήσθητί μου εν τη βασιλεία σου

«Χαίροις μετά Θεόν ή Θεός, τα δευτερεία της Τριάδος ή έχουσα»

ἳνα ὦσιν ἓν, καθώς ἡμεῖς

Θεέ μου σ'αγαπώ
toula
Κορυφαίος Αποστολέας
Κορυφαίος Αποστολέας
Δημοσιεύσεις: 35855
Εγγραφή: Παρ Δεκ 11, 2009 7:29 am
Τοποθεσία: ΠΑΝΑΓΙΩΤΑ (ΤΟΥΛΑ) - ΑΜΠΕΛΟΚΗΠΟΙ - ΑΘΗΝΑ

Re: Αγιοκατάταξη του Γέροντος Παϊσίου!

Δημοσίευση από toula »

vasilisalt
Κορυφαίος Αποστολέας
Κορυφαίος Αποστολέας
Δημοσιεύσεις: 6173
Εγγραφή: Παρ Ιουν 19, 2009 12:19 pm

Re: Αγιοκατάταξη του Γέροντος Παϊσίου!

Δημοσίευση από vasilisalt »

Μεγαλο νέο για την Ορθοδοξία!!!

(Με το Δημήτρη μίλησα. Όλα καλά)
Άβαταρ μέλους
ΜΙΧΣ
Κορυφαίος Αποστολέας
Κορυφαίος Αποστολέας
Δημοσιεύσεις: 5035
Εγγραφή: Πέμ Φεβ 23, 2012 9:24 am

Re: Αγιοκατάταξη του Γέροντος Παϊσίου!

Δημοσίευση από ΜΙΧΣ »

ΑΚΟΛΟΥΘΙΑ ΤΟΥ ΟΣΙΟΥ ΠΑΤΡΟΣ ΗΜΩΝ ΠΑΪΣΙΟΥ ΤΟΥ ΑΓΙΟΡΕΙΤΟΥ
ΨΑΛΛΟΜΕΝΗ ΤΗ 12η ΤΟΥ ΜΗΝΟΣ ΙΟΥΛΙΟΥ

ΠΟΙΗΜΑ ΤΟΥ ΜΗΤΡΟΠΟΛΙΤΟΥ ΕΔΕΣΣΗΣ ΙΩΗΛ


http://www.imepa.gr/uploads/1/1/6/2/116 ... 6.7.14.pdf
+Η ελπίς μου ο Πατήρ, καταφυγή μου ο Υιός, σκέπη μου το Πνεύμα το Άγιον, Τριάς Αγία, δόξα σοι.
Άβαταρ μέλους
Μ.Δ.Κ.
Κορυφαίος Αποστολέας
Κορυφαίος Αποστολέας
Δημοσιεύσεις: 1312
Εγγραφή: Τετ Ιουν 16, 2010 8:55 am

Re: Αγιοκατάταξη του Γέροντος Παϊσίου!

Δημοσίευση από Μ.Δ.Κ. »

Ήδη η Εκκλησία της Ελλάδος κατά τόπους πανηγυρίζει.

http://www.romfea.gr/ektakta-nea-2/2950 ... 3-16-37-21
Αληθές είναι το πραγματικό, και Αλήθεια ο ίδιος ο Κύριος, μόνο Αυτός μπορεί να μας ελευθερώσει.
Άβαταρ μέλους
stathis73
Κορυφαίος Αποστολέας
Κορυφαίος Αποστολέας
Δημοσιεύσεις: 6455
Εγγραφή: Δευ Απρ 19, 2010 8:44 am
Τοποθεσία: Ευστάθιος-Λευκός Πύργος της Μακεδονίας.

Re: Αγιοκατάταξη του Γέροντος Παϊσίου!

Δημοσίευση από stathis73 »

Eγω ειχα την ευλογια να ακουω ζωντανα της κοδονοκρουσιες της Ιερας Μονης γιατι το ειχα ακουσει απο τις 3 περιπου το μεσημερι και η αδερφη μου ηταν επανω στο μοναστηρι οταν αρχισαν να κτυπουν χαρμοσυνα οι καμπανες, και η αληθεια ειναι οτι επίτηδες δεν το ανεβασα εδω για να το κανει πρωτος ο Παναγιωτης :wink: αλλα ηταν γραφτο να το βαλει ο Ντινος ας ευχετε ο οσιος Παϊσιος υπερ ημων.
Τις θεός Μέγας ως ο Θεός ημών.
Άβαταρ μέλους
filotas
Κορυφαίος Αποστολέας
Κορυφαίος Αποστολέας
Δημοσιεύσεις: 4117
Εγγραφή: Σάβ Αύγ 11, 2007 5:00 am
Τοποθεσία: Νίκος@Κοζάνη
Επικοινωνία:

Re: Αγιοκατάταξη του Γέροντος Παϊσίου!

Δημοσίευση από filotas »

Δύο μεγάλοι Άγιοι του 21ου αιώνα. Πορφύριος και Παΐσιος
Δημιουργηθηκε στις Τρίτη, 13 Ιανουαρίου 2015

Εικόνα

Γράφει ο Γέρων Γεώργιος Καυσοκαλυβίτης

“Εγώ παιδιά μου είμαι ασπρόμαυρη τηλεόραση. Ο Γέρων Πορφύριος είναι έγχρωμη δορυφορική”. Αυτά ήταν τα λόγια που ο Άγιος Παΐσιος συνήθιζε να λέγει σε πολύ κόσμο που τον επισκέπτοταν στο Άγιον Όρος, στο ταπεινό του κελάκι στην Παναγούδα.

Εικόνα

Είναι Μέγας, γιατί από μικρό παιδάκι καταπιάστηκε με μεγάλους ασκητικούς αγώνες, όπως οι Μεγάλοι Άγιοι προηγούμενων αιώνων”.

Αυτή ήταν η άποψη του Αγίου Πορφυρίου για τον Άγιο Παΐσιο και την οποία συνήθιζε και αυτός να λέγει στον κόσμο που επίσης τον επισκέπτονταν.

Στις 27 Νοεμβρίου 2013 η Ιερά Σύνοδος του Οικουμενικού Πατριαρχείου, ενέταξε στο επίσημο Αγιολόγιο της Ανατολικής Ορθοδόξου Εκκλησίας μας, τον Άγιο Πορφύριο τον Καυσοκαλυβίτη.

Από τις 13 Ιανουαρίου 2015 το Αγιολόγιο της Ανατολικής Ορθοδόξου Εκκλησίας, κοσμείται πλέον και με το όνομα του Αγίου Παϊσίου του Αγιορείτου.

Είναι γεγονός ότι οι δύο αυτοί μεγάλοι Άγιοι της Ορθοδοξίας, είχαν κατά την διάρκεια της επίγειας ζωής τους ισχυρούς πνευματικούς δεσμούς.

Είναι επίσης γνωστό ότι και οι δύο ασκήτεψαν και ασκήθηκαν στο περιβόλι της Παναγίας, το Άγιον Όρος.

Εικόνα

Το αξιοσημείωτο και ίσως λιγότερο γνωστό στοιχείο από την εν Χριστώ ζωή τους, είναι ότι οι ασκητικοί τους αγώνες ξεκίνησαν από το ίδιο ακριβώς σημείο του Αγίου Όρους, τα Καυσοκαλύβια.

Ο μεν Άγιος Πορφύριος ξεκίνησε δωδεκαετής το φθινόπωρο του 1918 απ' το κελί του Αγίου Γεωργίου, όπου στις αρχές του 19ου αιώνα ασκήτεψε η Οσιακή μορφή του Χατζηγιώργη.

Ο δε Άγιος Παΐσιος ξεκίνησε και αυτός το Μάϊο του 1953 απ' το κελί της Υπαπαντής του Κυρίου, ακριβώς δίπλα απ' το κελί του Αγίου Γεωργίου.

Είναι θαυμαστό το σημείο, ότι το πρώτο βιβλίο που έγραψε ο ίδιος ο Άγιος Παΐσιος, αναφέρεται στην Οσιακή μορφή του Γέροντος Χαζτηγιώργη, με τον οποίο άλλωστε έφεραν κοινή την καταγωγή απ' την Καππαδοκία.

Μιας και αναφερθήκαμε ότι αυτοί οι δύο Μεγάλοι Άγιοι, ξεκίνησαν τους πνευματικούς τους αγώνες στα Καυσοκαλύβια του Αγίου Όρους, αξίζει να αναφερθεί η ονοματολογία της περιοχής.

Εικόνα

Τον 14ο αιώνα σε τούτη την περιοχή ασκήτεψε επίσης ένας Μεγάλος Άγιος, ο Άγιος Μάξιμος ο Καυσοκαλύβης.

Ασκητής μεγάλου πνευματικού διαμετρήματος που αξιώθηκε ολοφάνερη την παρουσία της Παναγίας στην κορυφή του Άθωνα.

Από αυτόν τον δια Χριστόν σαλό, έλαβαν το όνομά τους τα Καυσοκαλύβια, επειδή διαρκώς έκαιγε την καλύβη του και μετακινούμενος δημιουργούσε άλλη, που και πάλι έκαιγε, ώστε να μην αποκτά τον παραμικρό δεσμό με τη γη, αφού “έκτιζε” τη δική του Μονή, στην Άνω Ιερουσαλήμ.

Στη μνήμη αυτού του Αγίου που η Ορθοδοξίας μας εορτάζει στις 13 Ιανουαρίου, η Ιερά Σύνοδος του Οικουμενικού μας Πατριαρχείου ενέγραψε στο Αγιολόγιό της τον Άγιο Γέροντα Παΐσιο, ο οποίος άλλωστε στη διάρκεια των προσωπικών του πνευματικών αγώνων εμιμήθη τον Άγιο Μάξιμο τον Καυσοκαλύβη, μετακινούμενος από τόπου εις τόπον.

Πηγή: romfea.gr

Με το καλό η αγιοκατάταξη και του τρίτου αγίου της ίδιας περιόδου του οσίου γέροντος Ιακώβου Τσαλίκη του ασκήσαντος στη Μονή Οσίου Δαβίδ του Γέροντος.
Άβαταρ μέλους
dionysisgr
Κορυφαίος Αποστολέας
Κορυφαίος Αποστολέας
Δημοσιεύσεις: 4278
Εγγραφή: Τρί Φεβ 12, 2008 6:00 am
Τοποθεσία: Νικαια

Re: Αγιοκατάταξη του Γέροντος Παϊσίου!

Δημοσίευση από dionysisgr »

Dimitris39 έγραψε:Δόξα το Θεό απίστευτο
Το μεσημέρι στις 13.30 είχα σοβαρό ατύχημα
Μόνο υλικές ζημιές θα μπορούσε να ήταν χειρότερα
Εχεις τα "μεσα" εσυ, δεν εχεις προβλημα..

Μας τρομαξες παντως.
Επισης δεν μας εγραψες, ποσους αμοιρους πατησες.. :8

Η Παναγια μαζι σου, ο αγιος Παϊσιος να σε σκεπει.
"ἰδοὺ ἐγὼ μεθ᾿ ὑμῶν εἰμι πάσας τὰς ἡμέρας ἕως τῆς συντελείας τοῦ αἰῶνος. ᾿Αμήν."
Απάντηση

Επιστροφή στο “Εκκλησιαστική Επικαιρότητα”