Η Θρονική Εορτή του Οικουμενικού Πατριαρχείου παρουσία του Π

Συντονιστής: Συντονιστές

Απάντηση
Άβαταρ μέλους
dionysisgr
Κορυφαίος Αποστολέας
Κορυφαίος Αποστολέας
Δημοσιεύσεις: 4278
Εγγραφή: Τρί Φεβ 12, 2008 6:00 am
Τοποθεσία: Νικαια

Re: Η Θρονική Εορτή του Οικουμενικού Πατριαρχείου παρουσία τ

Δημοσίευση από dionysisgr »

Shubik, μας ειρωνευεσαι;

Εαν θες, ειμαστε σε state-readiness 2', στο διαδρομο απογειωσης, στην Σουδα,
εχω τα απαραιτητα ραμματα για την γουνα σου, φορτωμενα στο Block52 της Lockheed-Martin.

Οποτε θες ξεκιναμε. Χαρα μου.
Χαιρομαστε παντα να αναλωνομαστε στην ευαρεστη διακονια των "προθυμων".

"Χιουμορακι", και "χαβαλε", να πας να κανεις εκει που ειναι οι ομοιοι σου.
Αμα θες μπες και στο facebook,
να ανταλλαξεις αποψεις online, και real time περι της new age εκκλησιολογιας,
με κανενα ισοβιο μελος απο το Κολλεγιο των Καρδιναλιων στην αιωνια Πολη.

Αντε γιατι ειδατε φως παλι, και ορμησατε μου φαινεται, και εκμεταλλευεστε την ησυχια.

Ξερω και εγω πολυ καλα,
τον τροπο του χαβαλε, και της ειρωνιας.

Αμα θες να χτυπησουν και πιο δυνατα ακομα οι καμπανες, ευκολο ειναι.

Και μια αδελφικη συμβουλη.
Απο το "αμην", μην πολυδιαβαζεις, γιατι μπορει να χαλασεις κι αλλο.. Ειναι ο νομος της αδρανειας.
Θα φτασεις στο.. αμην!
"ἰδοὺ ἐγὼ μεθ᾿ ὑμῶν εἰμι πάσας τὰς ἡμέρας ἕως τῆς συντελείας τοῦ αἰῶνος. ᾿Αμήν."
Άβαταρ μέλους
Μ.Δ.Κ.
Κορυφαίος Αποστολέας
Κορυφαίος Αποστολέας
Δημοσιεύσεις: 1313
Εγγραφή: Τετ Ιουν 16, 2010 8:55 am

Re: Η Θρονική Εορτή του Οικουμενικού Πατριαρχείου παρουσία τ

Δημοσίευση από Μ.Δ.Κ. »

Το κατωτέρω κείμενο έρχεται να επιβεβαιώσει πληροφορίες ότι σε Ορθόδοξες Εκκλησίες της Δύσεως με πρωτοβουλία των εκεί ιερέων γίνονται ( φυσικά αντικανονικά) ενέργειες σαν αυτές που πιό κάτω θα διαβάσετε.

Η δική μου άποψη - θέλω να είναι έτσι, όχι ότι μπορώ να το επιβεβαιώσω - είναι η εξής: Ότι ο Οικουμενικός Πατριάρχης δέχεται τεραστίων διαστάσεων πιέσεις, απο ''μέσα'' (και αυτό είναι το χειρότερο) και απέξω επίσης, τέτοιας εντάσεως που είναι απίθανο να το αντιληφθεί ο απλός άνθρωπος. Δεν νομίζω ότι αυτοβούλως και με χαρά παρέστη π.χ. σε διαθρησκειακές συναντήσεις και δρώμενα. Φυσικά όλα κρίνονται στο τέλος και εκ του αποτελέσματος. Εύχομαι να έχει προτιμήσει να γίνεται ανάθεμα ο ίδιος χωρίς όμως ποτέ να βάλει την τελική υπογραφή. Γιαυτό διαφωνώ σε κάθε προσωπική επίθεση στον Πατριάρχη, καλό είναι να πολεμούμε για αυτό που πιστεύουμε, όχι όμως συμβολίζοντας ''τον εχθρό'' στο πρόσωπο του Πατριάρχη, αλλά σε καταστάσεις, τις δήθεν νέες ιδέες και καταγγέλοντας συγκεκριμένες πρακτικές και ενέργειες ύπουλες και δολερές.
Επίσης πιστεύω ότι μόνο θελήματι Θεού, και μόνο όταν Αυτός αποφασίσει, όπως και με όποιον τρόπο αποφασίσει, θα εξαφανισθούν οι άλλες ομολογίες και εν τη Ορθοδοξία θα γίνει μια νέα ενιαία ποίμνη θριαμβεύουσα σε όλα τα έθνη του κόσμου. Πιθανολογόντας θα μπορούσε κανείς να πεί ότι αυτό γίνεται μόνο εν πυρί.........
Τελικά λοιπόν και ανεξάρτητα απο τον χρόνο και τα φαινόμενα του κόσμου, οι διαθέσεις του Πάπα και των περί αυτόν δεν θα περάσουν, ακόμα και αν χρειαστεί να αναδειχθούν πλήθη νέων μαρτύρων, και να παρακαλάμε τον Θεό να μας αξιώσει να ακολουθήσωμε - ανάξιοι όντες- τη σκιά τους. Κεφαλή της Εκκλησίας είναι ο Χριστός και πύλαι Άδου ου κατυσχήσουσιν Αυτής.
.........................................................................................................................................
.........................................................................................................................................

Γράφει ο Νίκος Χειλαδάκης.

Πριν από λίγο καιρό και πολύ πριν από την πρόσφατη επίσκεψη του Πάπα στον Πατριάρχη και τα όσα πολύ «όμορφα» έγιναν εκεί, ένας γνωστός Τούρκος δημοσιογράφος με τον οποίο κατά καιρούς επικοινωνώ και για τον οποίο πάντα υποψιαζόμουν ότι ίσως έχει κάποιες κρυπτοχριστιανικές καταβολές, μου έγραψε το εξής που μου είχε έρθει σαν ηχηρό «χαστούκι». «Πως μπορεί κάποιος σήμερα στην Τουρκία να τρέφει συμπάθεια στην Ορθοδοξία και να επιδιώξει να γνωρίσει τα δόγματα της, όταν ο ίδιος Πατριάρχης σας έχει χαρακτηρίσει δημόσια πως το Κοράνι είναι ιερό βιβλίο και μάλιστα δεν χάνει τη ευκαιρία να το δωρίζει με όλες τις τιμές που του προσάπτει;». Προσπάθησα τότε να δικαιολογήσω τον Πατριάρχη όπως έκανα όταν ήμουν στην Τουρκία σαν ανταποκριτής και έγραφα συχνά για την καταπίεση του Πατριαρχείου από τις τουρκικές αρχές, αλλά τότε όλα τα σχετικά μου άρθρα κόβονταν στην Αθήνα από τους σημερινούς όψιμους, ένθερμους υποστηρικτές του Βαρθολομαίου. Μέσα μου όμως κάτι «κρύωνε» συνεχώς για τον προκαθήμενο.

Πριν από λίγες μέρες σε επικοινωνία που έχω με κάποιον Έλληνα φίλο που ζει πολλά χρόνια στην Γερμανία μου έγραψε το έξης που με προβλημάτισε έντονα. Όπως μου ανέφερε, εδώ και τρία χρόνια ένας φίλος Γερμανός, παπικός και πολύ θρησκευόμενος που έρχονταν συχνά να λειτουργηθεί στην δικιά μας ελληνορθόδοξη εκκλησία, είχε δείξει τάση να βαπτιστεί Ορθόδοξος. Δυστυχώς όμως, όπως μου ομολόγησε ο φίλος από την Γερμανία, εδώ και ένα χρόνο ο ιερέας της εκκλησίας μας έχει φορέσει παπικά άμφια, αφήνει τους παπικούς να μπαινοβγαίνουν ελευθέρα μέσα στην εκκλησία, ακόμα και στο ιερό, σαν να έχει ήδη γίνει η ένωση των εκκλησιών και το πιο φρικτό, όπως μου ανέφερε αλλά δεν μπορώ να το επιβεβαιώσω, κάνουν… κοινό ποτήρι. Βουτούν την Όστια στο δισκοπότηρο και κοινωνούν!!! Ο Γερμανός προσήλυτος μετά από όλα αυτά, όπως ανέφερε ο φίλος από την Γερμανία, διστάζει πλέον να βαπτιστεί γιατί όπως αναρωτιέται, αφού δεν υπάρχει καμία διαφορά μεταξύ Παπικών και Ορθοδόξων, αφού οι Παπικοί και οι Ορθόδοξοι είναι σε διαδικασία ένωσης τότε ποιος είναι ο λόγος να βαπτιστεί Ορθόδοξος ;;

Υπάρχουν Ορθόδοξοι ποιμένες που κηρύττουν, (ακόμα), πως η Ορθοδοξία είναι η μόνη οδός της Αλήθειας, είναι η μόνη Μια, Αγία, Καθολική και Αποστολική Εκκλησία. Πως μπορεί όμως αυτό να καταξιωθεί σήμερα με όλα όσα γίνονται τα τελευταία χρόνια, με την θρησκευτική αποστασία να οργιάζει, με τον Οικουμενισμό να σαρώνει τα πάντα, με Πατριάρχες να δωρίζουν το Κοράνι σαν ιερό βιβλίο, με Ορθόδοξους ιερείς που εμφανίζονται εν πλήρη σύμπνοια με τους Παπικούς αλλά και ότι άλλο θρησκευτικό μόρφωμα μπορεί να φανταστεί κανείς ;

Ο πάτερ Παΐσιος είχε πει κάποτε πως, «για αλλού ξεκινήσαμε και αλλού πάμε». Ο διάλογος με τους Παπικούς και τα αλλά χριστιανικά δόγματα είχε αρχίσει με την καλή θέληση να καταδειχτεί πως η μόνη Αλήθεια είναι η Ορθοδοξία και για να τους δοθεί η ευκαιρία να μετανοήσουν και να επιστρέψουν. Σήμερα ο διάλογος γίνεται για να καταδειχτεί πως όλα τα χριστιανικά δόγματα και ακόμα περισσότερο όλες οι θρησκείες, είναι τμήματα μιας «αλήθειας» και πως όλοι έχουν δίκιο και στο τέλος πως η θρησκεία είναι για τον καθένα ότι του αρέσει και ότι του βολεύει, όλα «ωραία» και «όμορφα». Έτσι δεν χρειάζεται να υπάρχει φόβος Θεού γιατί στο τέλος όλα συγχωρούνται και όλα είναι ανεκτά και γιατί όχι και οι ομοφυλόφιλοι ιερείς, οι γυναίκες επίσκοποι και ότι άλλο μπορεί να φανταστεί κανείς. Η πανθρησκεία της φαντασίας! Για όλους αυτούς δεν υπάρχει καμία Κρίση των πράξεων μας, αλλά όλα είναι μυθεύματα που χρειάζονταν για άλλες καθυστερημένες και σκοτεινές εποχές.

Αλήθεια για αλλού ξεκινήσαμε και αλλού πήγαμε! Η ευθύνη την ποιμένων που οδήγησαν τα πράγματα ως εδώ είναι τεράστια, αλλά και η ευθύνη του ποιμνίου που δεν αντιδρά γιατί θεωρεί πως κάνει «υπακοή» και πως δεν πρέπει να κάνουμε «κατάκριση» σε αυτούς τους ποιμένες, είναι επίσης τεράστια

Τι έχουμε να πούμε τώρα σε όλους αυτούς τους αλλόδοξους, ακόμα και αλλόθρησκους, (όπως γνώρισα προσωπικά πολλούς στην Τουρκία), που διψούν να ακούσουν από εμάς την γλώσσα της Αλήθειας ;

ΝΙΚΟΣ ΧΕΙΛΑΔΑΚΗΣ
Δημοσιογράφος-Συγγραφέας-Τουρκολόγος ( Πηγή: Πενταπόσταγμα)
Αληθές είναι το πραγματικό, και Αλήθεια ο ίδιος ο Κύριος, μόνο Αυτός μπορεί να μας ελευθερώσει.
Άβαταρ μέλους
dionysisgr
Κορυφαίος Αποστολέας
Κορυφαίος Αποστολέας
Δημοσιεύσεις: 4278
Εγγραφή: Τρί Φεβ 12, 2008 6:00 am
Τοποθεσία: Νικαια

Re: Η Θρονική Εορτή του Οικουμενικού Πατριαρχείου παρουσία τ

Δημοσίευση από dionysisgr »

Μ.Δ.Κ. έγραψε: Αλήθεια για αλλού ξεκινήσαμε και αλλού πήγαμε! Η ευθύνη την ποιμένων που οδήγησαν τα πράγματα ως εδώ είναι τεράστια, αλλά και η ευθύνη του ποιμνίου που δεν αντιδρά γιατί θεωρεί πως κάνει «υπακοή» και πως δεν πρέπει να κάνουμε «κατάκριση» σε αυτούς τους ποιμένες, είναι επίσης τεράστια

Τι έχουμε να πούμε τώρα σε όλους αυτούς τους αλλόδοξους, ακόμα και αλλόθρησκους, (όπως γνώρισα προσωπικά πολλούς στην Τουρκία), που διψούν να ακούσουν από εμάς την γλώσσα της Αλήθειας ;)
Nα τους απαντησει ο Shubik, εν πρωτοις,
και οσοι καπνιζουν τον ιδιο καπνο,
και ακολουθως οι αλλοι οι χαλαροι-αγαπολογοι, με το βαριεστημενο πτυχιο, και τον επιστημονικο μηδενισμο τους,
οι μπουκωμενοι "θεολογοι", του τιποτα, οι λιβελλογραφοι του "αμην.γρ", και του ευρυτερου παπικο-λιγουριου,
που πουλανε και "χιουμορακι" απο πανω, με "ευθυμα" μυθιστορηματα, (μονο αυτοι ξερουν που ειναι το αστειο..),
και δεν ντρεπονται ενωπιον Θεου και ανθρωπων, με τα ξεφτιλικια των εν Φαναριω, φιλων τους,
των σπουδαγμενων με υποτροφιες του Βατικανου, κατα πλειοψηφια παρακαλω.

Γιατι γνωριζουμε πολλα περισσοτερα απο οτι φανταζονται.
Αμα ανοιξουμε το ρημαδι μας, θα σειστει ο τοπος!


Δεν θελουμε να σκανδαλιστει κοσμος που δεν φταιει σε τιποτα.

Αλλιως θα σου ελεγα εγω τι θα γινοταν.
Γιαυτο το κραταμε δεμενο. Χαριν των αδελφων που ειναι ευαλωτοι.

Η εξοδος της Ερυθρας, και η Γης της μαδιαμ, θα ωχριουσαν..

Αλλα ποιος εχασε το φιλοτιμο, για να το βρουν αυτοι.

Το ταλαιπωρο το φιλοτιμο, αυτο που ζηταγε να καταθεσουμε ο οσιος π.Παϊσιος.
Χαμενο μαλλον ανεπιστρεπτι, στην μεταφραση των λατινικων. Ο νοων νοειτω.

Αυτοι να τους απαντησουν..

Α! Και πριν τους απαντησουν, να θυμηθουν τι λεει ο Κυριος,
περι μυλοπετρας και εκουσιου πνιγμου, για οσους γινουν αιτια ανα τους αιωνες, να σκανδαλιστει εστω, ενας ελαχιστος αδελφος,
απο αυτους που διαστρεφουν τον λογο Του, το Ευαγγελιο Του, και την Πιστη που μας παρεδωσε για των Αποστολων Του.


Να διαβασουν το σχετικο χωριο.
Και μετα να απαντησουν.
"ἰδοὺ ἐγὼ μεθ᾿ ὑμῶν εἰμι πάσας τὰς ἡμέρας ἕως τῆς συντελείας τοῦ αἰῶνος. ᾿Αμήν."
Shubik
Έμπειρος Αποστολέας
Έμπειρος Αποστολέας
Δημοσιεύσεις: 296
Εγγραφή: Σάβ Δεκ 02, 2006 6:00 am

Re: Η Θρονική Εορτή του Οικουμενικού Πατριαρχείου παρουσία τ

Δημοσίευση από Shubik »

Αγαπητοί,
Σας παραθέτω την ακόλουθη εκπληκτική ομιλία του πατρός Βασιλείου Θερμού:
https://www.youtube.com/watch?v=tBQTaOzm7h8
Άβαταρ μέλους
Μ.Δ.Κ.
Κορυφαίος Αποστολέας
Κορυφαίος Αποστολέας
Δημοσιεύσεις: 1313
Εγγραφή: Τετ Ιουν 16, 2010 8:55 am

Re: Η Θρονική Εορτή του Οικουμενικού Πατριαρχείου παρουσία τ

Δημοσίευση από Μ.Δ.Κ. »

Γιατί είναι εκπληκτική; Σχιζοφρενείς ήταν οι προφήτες, όταν προειδοποιούσαν για την επερχόμενη τιμωρία; Τρελός ήταν ο Ιερεμίας; ο άγιος Ιωάννης ο Πρόδρομος; όλοι οι άγιοι τι λένε; Τι είπε ο Κύριος; Πόσες φορές αναφέρθηκε ο π. Θερμός στην Γραφή στο λόγο του Θεού και πόσες στο πρόσωπο του Ιησού; Τι παραμύθια της Χαλιμάς μας τσαμπουάει εκεί.
Τι σχέση έχουν αυτά που λέει με το θέμα που συζητάμε;
Άν θές πάμε σε άλλο θέμα να δείς ποιοί είναι οι ψυχικά άρρωστοι, πώς έγιναν, ποιός τους έκανε, και Ποιός είναι ο ιατρός.
Αληθές είναι το πραγματικό, και Αλήθεια ο ίδιος ο Κύριος, μόνο Αυτός μπορεί να μας ελευθερώσει.
Άβαταρ μέλους
dionysisgr
Κορυφαίος Αποστολέας
Κορυφαίος Αποστολέας
Δημοσιεύσεις: 4278
Εγγραφή: Τρί Φεβ 12, 2008 6:00 am
Τοποθεσία: Νικαια

Re: Η Θρονική Εορτή του Οικουμενικού Πατριαρχείου παρουσία τ

Δημοσίευση από dionysisgr »

Eπι της ταμπακιερας φυσικα οπως παντα ο Shubik, αδυνατει να απαντησει.

Πρωτα πεταει τις ειρωνειες, για οσους αντιδρουν σε οσα μας ετοιμαζουν,
και μετα μας κανει και μαθηματα ψυχο-"θεο"-λογιας.

Νεο φρουτακι αυτο. Και αυτο εξ'εσπεριας μας ηρθε. Τι καλα. Νιωθουμε μια πληροτητα "επιστημονικη" στην Πατερικη θεολογια μας.

Αυτα ξεφυγαν απο τους Πατερες..

Ευτυχως ομως ηρθαν οι διασπασμενοι σε 2.000 ομαδες προτεσταντες, να μας τα συπληρωσουν.

ξερετε αυτοι που κανουν "Λειτουργια", ντυμενοι κουνελια, με πιανο και τανγκο, μαζι με ιμαμηδες, με ζωα, οπου λαχει και οπως λαχει.
Αυτοι που εχουν παντρεμενους "επισκοπους" του ιδιου φυλου, θηλυκους με θηλυκους και αρσενικους με αρσενικους.
Προσεχως και ζευγαρι "επισκοπου", με χελωνα, αλλα θα ειναι προβλημα γιατι θα καθυστερει πολυ η χελωνα να ερθει να βοηθησει.. :20

Μπειτε στο ρημαδι το youtube, γεματο απο φαρσοκωμωδιες τετοιες ειναι.
Οτι τραβαει η ορεξη σας εχει.Της βλασφημιας το καγκελο!!

Αυτα λοιπον, μας ηρθαν εσχατως, απο τους "ψυχοθεραπευτες" προτεσταντες,
που κανουν ολους τους αλλους "καλα", εκτος απο τον εαυτο τους.

Απο το America εισαγομενο ειδος ειναι.
Ολα τα "καλα" απο εκει μας ερχονται, σε εμας τους καθυστερημενους ανατολιτες Ορθοδοξους, με τα "στενα" μυαλα.

Ειναι η νεα μοδα τωρα. Πρωτα το ψυχογραφημα, και η δικη μας λογικη πανω απο ολα, και το πτυχιο μαζι με τα μεταπτυχιακα του,
και αμα περισσεψει χρονος, ε, θα ασχοληθουμε και με τον.. Θεο και το ποιο ειναι το θελημα Του,
και τι μας παρεδωσε δια των Γραφων, και της Παραδοσεως των Αποστολων, και των Πατερων.

Σιγα! Ολο με τον Θεο θα ασχολουμαστε, αφου εμεις ξερουμε τα παντα!
Εχουμε και πολλες μελετες και συμμετοχες σε διαθνη συνεδρια, και πολλα γραμμενα best-seller με 15 εκδοσεις το καθενα.

Ο Θεος τι εχει κανει;
Μια Δημιουργια εκανε, και εμας ως εν ενεργεια εικονες Του, και εν δυναμει ομοιους Αυτω, και μετα αραξε..

Μετα, μας το αφησε το "μαγαζι" να το διαλυσουμε εμεις που "ξερουμε".

Ετσι δεν ειναι Shubik; Ψεμματα λεω;

Οταν ο Μεγας Αντωνιος ελεγε πριν 17 αιωνες οτι θα βλεπουν ανθρωπο του Θεου, και θα του λενε οτι "μαινεις", δηλαδη οτι εσυ εισαι τρελλος,
οι εντελως πραγματικα τρελλοι απο την αρρωστη λογικη του κοσμου, προφανως δεν ηξερε τι ελεγε.

Ξερει ο καθενας, να ερμηνευει τον Θεο, πως θα διαχειριστει την Δημιουργια και τα πλασματα Του.
Του εχουμε αφαιρεσει ακομα και το δικαιωμα να Οικονομει την Κτιση Του.

Εχουμε πολλα να ακουσουμε, ακομα και να δουμε. Εχει ακομα κοκκινοχωμα να φαμε.. Παρα πολυ. Οποιος αντεξει.

Ας ελπισουμε να μην τιναξουμε τα πεταλα, νωρις,
να αντεξουμε αρκετα, μηπως και σωθουμε στο τελος συν Θεω.
"ἰδοὺ ἐγὼ μεθ᾿ ὑμῶν εἰμι πάσας τὰς ἡμέρας ἕως τῆς συντελείας τοῦ αἰῶνος. ᾿Αμήν."
Άβαταρ μέλους
ΜΙΧΣ
Κορυφαίος Αποστολέας
Κορυφαίος Αποστολέας
Δημοσιεύσεις: 5035
Εγγραφή: Πέμ Φεβ 23, 2012 9:24 am

Re: Η Θρονική Εορτή του Οικουμενικού Πατριαρχείου παρουσία τ

Δημοσίευση από ΜΙΧΣ »

Αδέρφια, Χριστιανοί Ορθόδοξοι όσοι εναπωμοίναντες, παρακαλώ
αν συμφωνείτε με το κείμενο εναντίον της «Νέας Εκκλησιολογίας του Οικουμενικού Πατριάρχου»,

εδώ ---> http://www.theodromia.gr/8C3D6567.el.aspx συμπληρώστε τη φόρμα επικοινωνίας
(τα πεδία με αστερίσκο είναι απαραίτητα).

Ομολογία Πίστεως είναι εκ μέρους σας και όχι μόνο.
+Η ελπίς μου ο Πατήρ, καταφυγή μου ο Υιός, σκέπη μου το Πνεύμα το Άγιον, Τριάς Αγία, δόξα σοι.
Άβαταρ μέλους
filotas
Κορυφαίος Αποστολέας
Κορυφαίος Αποστολέας
Δημοσιεύσεις: 4117
Εγγραφή: Σάβ Αύγ 11, 2007 5:00 am
Τοποθεσία: Νίκος@Κοζάνη
Επικοινωνία:

Re: Η Θρονική Εορτή του Οικουμενικού Πατριαρχείου παρουσία τ

Δημοσίευση από filotas »

Ενδιαφέρον κείμενο Shubik. Διονύση και Απόστολε περίμενα απάντηση επί της ουσίας και όχι υπεκφυγές.

Απογοητεύτηκα, είναι η αλήθεια.

Έλεγα ότι μπορούσαμε να κάνουμε μια θεολογική συζήτηση, χωρίς ιδιότυπο αντιπαπικό ρατσισμό.

Είναι η Εκκλησία υποχρεωμένη να συζητά με τους αιρετικούς, αφήνοντας πάντοτε το δρόμο ανοιχτό για την επιστροφή τους ή όχι;

Όσο για το συγκεκριμένο πάπα, είναι μέχρι στιγμής πολύ πιο συγκρατημένος σε εκδηλώσεις για το θεαθήναι και κάνει κινήσεις ουσίας για την εξυγίανση της ρωμαιοκαθολικής "εκκλησίας". Περισσότερα για το που το πάει στο θέμα του διαλόγου με την Εκκλησία θα φανούν αργότερα και τότε τα λέμε πάνω σε συγκεκριμένα γεγονότα και όχι με εικασίες και υπερβολές.

"Επίσης ο Πάπας ανέφερε ότι η Καθολική Εκκλησία δεν θα αναγκάσει τους Ορθοδόξους να εγκαταλείψουν την κληρονομιά τους στο δρόμο προς την ενότητα". (romfea.gr) Είπε ο πάπας στο αεροπλάνο της επιστροφής προς τη Ρώμη.

Αυτό είναι σε συνέχεια όσων ανέφερε παραπάνω ο Διονύσης, από τη μετάφραση των δηλώσεων του πάπα στο Πατριαρχείο:

" Ιδιαίτερα με αυτό το διάταγμα η Καθολική Εκκλησία αναγνωρίζει οτι οι Ορθόδοξες Εκκλησίες «έχουν αληθηνά μυστήρια και κυρίως, δυνάμει της αποστολικής διαδοχής, την Ιεροσύνη και την Ευχαριστία, δια μέσου των οποίων παραμένουν ακόμα ενωμένες μαζί μας με στενότατους δεσμούς» (n.15). Εν συνεχεία, αναφέρεται ότι για να διαφυλάξουν πιστά την πληρότητα της χριστιανικής παράδοσης, και για να φέρουν εις πέρας την συμφιλίωση των χριστιανών ανατολής και δύσεως είναι ύψιστης σημασίας να διατηριθεί και να υποστηριχθεί η πλουσιότατη παρακαταθήκη των Εκκλησιών της ανατολής, οχι μόνο σε ότι αφορά τις λειτουργικές και πνευματικές παραδόσεις, αλλα επίσης την κανονική τάξη που θέσπισαν οι άγιοι Πατέρες και οι Σύνοδοι, η οποία τάξη ρυθμίζει τον βίο αυτών των Εκκλησιών ( βλ. n. 15 -16).
Φρονώ σημαντικό να επισημάνω τον σεβασμό αυτής της αρχής ως ουσιαστικής και αμιβαίας προυπόθεσης για την αποκατάσταση της πλήρους κοινωνίας, που δεν σημαίνει υποταγή του ενός στον άλλο, ουτε αφομίωση, αλλά μάλλον αποδοχή όλων των δωρεών που ο Θεός έδωσε στον καθένα για να φανερώσει σε ολόκληρο τον κόσμο το μέγα μυστήριο της σωτηρίας πραγματοποιηθέν απο τον Κύριον Ιησούν Χριστόν δια μεσου του Παναγίου Πνέυματος. Θέλω να διαβεβαιώσω τον καθένα απο σας ότι για να φθάσουμε στον αναζητούμενο σκοπό της πλήρους κοινωνίας, η Καθολική Εκκλησία δεν προτίθεται να επιβάλλει καμμία απαίτηση, παρά μόνον εκείνη της ομολογίας της κοινής πίστεως, και ότι είμαστε έτοιμοι να αναζητήσουμε απο κοινού υπο το φώς της διδασκαλίας της Αγίας Γραφής και της εμπειρίας της πρώτης χιλιετίας, τους τρόπους με τους οποίους να εξασφαλισθεί η αναγκαία ενότητα της Εκκλησίας στις σημερινές συνθήκες: το μόνο πράγμα που η Καθολική Εκκλησία επιθυμεί και εγώ αναζητώ ως Επίσκοπος Ρώμης "της Εκκλησίας της προκαθημένης της αγάπης", είναι η κοινωνία με τις Ορθόδοξες Εκκλησίες. Μια τέτοια κοινωνία θα είναι πάντα καρπός της αγάπης «που εκκέχυται εν ταις καρδίαις ημών δια πνέυματος αγίου του δοθέντος ημίν» (Ρωμ 5,5), αγάπης αδελφικής που δείνει έκφραση στο πνευματικό και υπερβατικό δεσμό που μας ενώνει ως μαθητές του Κυρίου.
Μέσα στο σημερινό κόσμο υψώνονται έντονες φωνές που δεν μπορούμε να μην ακούσομε και που ζητούν απο τις Εκκλησίες μας να βιώσουμε μέχρι το βάθος το ότι είμαστε μαθητές του Κυρίου Ιησού Χριστού."

Το πλήρες κείμενο δίνει μια λίγο διαφορετική εικόνα απ' αυτή που παρουσίασε ο Διόνύσης.

Είναι τα παραπάνω μια βάση για συζήτηση; Εγώ νομίζω πως ναι. Χρειάζονται όμως ουσιαστικές κινήσεις από τη μεριά του Βατικανού, για να δείξει πως εννοεί την προσπάθεια συνεννόησης. Μια απ' αυτές θα είναι η κατάργηση της Ουνίας.
Άβαταρ μέλους
dionysisgr
Κορυφαίος Αποστολέας
Κορυφαίος Αποστολέας
Δημοσιεύσεις: 4278
Εγγραφή: Τρί Φεβ 12, 2008 6:00 am
Τοποθεσία: Νικαια

Re: Η Θρονική Εορτή του Οικουμενικού Πατριαρχείου παρουσία τ

Δημοσίευση από dionysisgr »

Τι να κανουμε φιλτατε Νικολαε.
Καποιους θα απογοητευουμε παντοτε.

Πεπερασμενα και κτιστα οντα ειμαστε.
Εσυ κατεχεις καμμια πληροτητα χαρισματικη;

Και εμενα με απογοητευει ο υπολανθανων ενδοτισμος σας, εσενα και του Shubik,
και καλα ο δικος σου ειναι ακομα στο ασυνειδητο ισως, εν σπαργανοις,
ενω του Shubik, νομιζω διανυει θαλλερα, τα πρωτα του βρεφικα βηματακια.

Ειδατε τι ωραια που αποδιδει η propaganda fidei,
αυτη η αρχαια και σεβαστη επιστημη, για τους παπικους.

Ηδη σας εχει εμποτισει και τους δυο, να δεχτειτε και τα χειροτερα απο αυτα που ειδαμε προχθες στο Φαναρι, χωρις καμμια αντιδραση.

Ενω θα επρεπε να συμπασχετε με τα πρωτοφανη, αποκαλυπτικα θα ελεγα, χαλια μας,
εσεις σχεδον πανηγυριζετε κιολας.

Μοιαζετε με το ανεκδοτο, με αυτον που του βγηκαν ολα τα σπλαχνα εξω,
μετα απο τροχαιο, και μονολογουσε δυνατα "πω! πω! καλα που δεν παθαμε τιποτα!",
για να μην του δωσει την χαριστικη βολη ο τρελλος οδηγος με την καραμπινα οπως συνηθιζε να κανει μετα απο καθε συγκρουση με τα θυματα του.

Αγαπητοι, να ξερετε, και θα επρεπε ηδη να το γνωριζετε, οτι τα καστρα, και θεολογικα και ιστορικα,
πεφτουν παντοτε απο μεσα..

Εαν θελετε διαλογο θεολογικο, να διαλεξετε πλευρα, εγω θεολογικο διαλογο δεν κανω με Ορθοδοξους, παρα μονο με ετεροδοξους.

Με αδερφους Ορθοδοξους κανω μονο συν-ομολογια και αγωνα για την Πιστη των Πατερων μου.

Απο οτι γνωριζω, ακομα ετεροδοξοι δεν εχετε γινει..

Την θεοπειθη ευχη σας, εξαιτουμεθα,
ωστε να συνεχισουμε στην ορθη πλευρα.
"ἰδοὺ ἐγὼ μεθ᾿ ὑμῶν εἰμι πάσας τὰς ἡμέρας ἕως τῆς συντελείας τοῦ αἰῶνος. ᾿Αμήν."
Shubik
Έμπειρος Αποστολέας
Έμπειρος Αποστολέας
Δημοσιεύσεις: 296
Εγγραφή: Σάβ Δεκ 02, 2006 6:00 am

Re: Η Θρονική Εορτή του Οικουμενικού Πατριαρχείου παρουσία τ

Δημοσίευση από Shubik »

Αγαπητοί φίλοι,
Μπορείτε να δείτε όλες τις δημοσιεύσεις που έχω κάνει στο συγκεκριμένο θέμα. Από την αρχή τονίζω πως δεν πρόκειται να υπάρξει καμία ένωση καθώς ο λαός δεν την επιθυμεί. Επομένως, αναρωτιέμαι από ποιο σημείο μπορεί να βγει το συμπέρασμα πως σχεδόν πανηγύριζα για την συνάντηση του πάπα με τον πατριάρχη. Μόνο θλίψη μπορεί να έχει κανείς για όσους έχουν απομακρυνθεί από την κοινή πίστη της πρώτης χιλιετίας αλλά και για μας τους ορθοδόξους που φερόμαστε δίχως αυτό να μας κοστίζει καθόλου. Ο άγιος Γρηγόριος είναι αυτός που είπε «Οὐ γὰρ νικῆσαι ζητοῦμεν, ἀλλὰ προσλαβεῖν ἀδελφοὺς, ὧν τῷ χωρισμῷ σπαρασσόμεθα». Δεν περιμένω από κάποιους να έχουν την ευαισθησία του αγίου Γρηγορίου, ούτε εγώ την έχω, αλλά δεν αποκλείω κάποιοι να χαρακτηρίζουν τη στάση του αγίου ως «αγαπολογία», καθώς αυτό είναι το πλεόνασμα της καρδιάς τους.

Θεωρώ πως σε μια ορθόδοξη ιστοσελίδα πρέπει να υπάρχει πλουραλισμός και παρέθεσα το κείμενο ενός ορθοδόξου μητροπολίτη και την ομιλία ενός ορθοδόξου ιερέα ο οποίος έχει δώσει ομιλίες σχεδόν σε όλες τις μητροπόλεις της Ελλάδος, σε αρκετές της Αμερικής και της Φιλανδίας. Είναι προφανές πως οι συγκεκριμένοι μητροπολίτες κι ο αρχιεπίσκοπος Αθηνών που ζήτησαν από τον πατέρα Θερμό να διδάξει το ποίμνιό τους και να διοργανώσει επιμορφωτικά σεμινάρια για τους ιερείς τους δεν ζήτησαν τη γνώμη του dionysisgr. Αν αποκλείουμε απόψεις μητροπολιτών και καταξιωμένων ιερέων επειδή δεν μας αρέσουν τι θα βάζουμε;

Το κείμενο του μητροπολίτη πέρα από την ειρωνική διάθεση στους χυδαίους χαρακτηρισμούς αρκετών ιστοσελίδων τονίζει το χάσμα μεταξύ ορθοδόξων και ρωμαιοκαθολικών. Ο πάπας και η συνοδεία του, δεν μετείχαν (και δεν μπορούσαν φυσικά) του μυστηρίου της ευχαριστίας ούτε καν είπαν το πιστεύω. Τέτοιο χάσμα δεν γεφυρώνεται εύκολα. Η ομιλία του π. Βασιλείου Θερμού ερμηνεύει όχι μόνο με ψυχολογικούς αλλά και θεολογικούς όρους τον συσχετισμό της ανωριμότητας-επιθετικότητας με διάφορες ιδεολογίες είτε αυτές είναι της χρυσής αυγής είτε των διαφόρων θεωριών συνωμοσίας.

Αφού με ρωτάει για την ταμπακιέρα ο dionysisgr θα του απαντήσω για τελευταία φορά. Η ταμπακιέρα είναι πως σε μια οργανωμένη κοινωνία, που ζούμε, όλοι μας καλούμαστε να παίξουμε διάφορους ρόλους. Ο π. Βασίλειος, ο μητροπολίτης Χονγκ Κόνγκ αλλά και άλλοι σεβαστοί ιερείς (ο πατέρας Μεταλληνός, ο πατέρας Στρατηγόπουλος) που διαφωνούν με τους προηγούμενους αφιέρωσαν τη ζωή τους στην ιερωσύνη και στη διακονία του συνανθρώπου τους. Για τη δράση τους στο δημόσιο χώρο κρίνονται συνέχεια και φυσικά και οι κρίνοντες κρίνονται κοκ. Να μας λοιπόν ο dionysisgr πού δουλεύει για να δούμε πόσο σωστά παίζει τον ρόλο που επέλεξε ο ίδιος. Ρωτάω γιατί ο ίδιος έγραψε:
Εαν θες, ειμαστε σε state-readiness 2', στο διαδρομο απογειωσης, στην Σουδα,
εχω τα απαραιτητα ραμματα για την γουνα σου, φορτωμενα στο Block52 της Lockheed-Martin.
Και το παραπάνω είναι αλήθεια. Παρακολουθεί κάθε δημοσίευση στο φόρουμ και έχει δημοσιεύσει πλήθος τεραστίων κειμένων την ώρα που όλοι μας εργαζόμαστε. Εάν ισχύει πως εργάζεται για το δημόσιο (έτσι μου είχε πει κάποιος στο παρελθόν, ας με συγχωρέσει ο dionysisgr αν κάνω λάθος) κάποια στιγμή θα πρέπει να εννοήσει πως δεν πληρώνεται από το κράτος (δηλαδή από τους φορολογούμενους) για να σερφάρει όλη μέρα και να αρθρογραφεί στο athos.edo.gr. Αυτό ας το κάνει το απόγευμα στον ελεύθερο χρόνο του. Αν πάλι εργάζεται στον ιδιωτικό τομέα, ας μας υποδείξει τον αφελή εργοδότη του να βρούμε όλοι μας δουλειά σερφάροντας και προσποιούμενοι πως κάνουμε θεολογικούς διαλόγους και αγωνιζόμαστε για την Εκκλησία. Μια τέτοια στάση, τι ποιότητα μαρτυρίας δίνει σε συναδέλφους; Μήπως επαληθεύει τον μητροπολίτη που έγραψε:
Παρασύρθηκα από αυτούς που ασχολούνται καθημερινά περί όνου σκιάς και έχουν χάσει κάθε αίσθηση της πραγματικής ζωής. Φαντασιώνονται τους ομολογητές. Άκαπνοι όμως και καλοπερασάδηκες. Μέσα στο βάλτο του διαδικτύου. Σαν τα βατράχια του Αισώπου.
Αν ο dionysisgr, που έφτασε σε σημείο να εγκαλεί την Ιερά Σύνοδο να διακόψει τις σχέσεις με το Πατριαρχείο, θέλει να παρέμβει για την σωτηρία της πίστης ας το κάνει έντιμα. Ο Κύριος δίδαξε στο δημόσιο χώρο και αυτό απάντησε όταν τον ρώτησαν οι φαρισαίοι για τη διδασκαλία του. Οι χιλιάδες μάρτυρες έδωσαν τη μαρτυρία τους στο δημόσιο χώρο, όχι πίσω από την ανωνυμία του διαδικτύου. Ας πάρει λοιπόν το ρίσκο να παρέμβει επωνύμως στο δημόσιο χώρο και όχι στο διαδίκτυο.

Τελειώνοντας, θα ξαναπροτείνω να δείτε την ομιλία του π. Θερμού και θα καταλάβετε πολλά για την ανωριμότητα κάποιων που η επιθετικότητα είναι το πρωτεύον χαρακτηριστικό τους.
https://www.youtube.com/watch?v=tBQTaOzm7h8
Απάντηση

Επιστροφή στο “Εκκλησιαστική Επικαιρότητα”