Η Θρονική Εορτή του Οικουμενικού Πατριαρχείου παρουσία του Π

Συντονιστής: Συντονιστές

Απάντηση
aposal
Κορυφαίος Αποστολέας
Κορυφαίος Αποστολέας
Δημοσιεύσεις: 25039
Εγγραφή: Παρ Απρ 13, 2007 5:00 am
Τοποθεσία: Απόστολος @ Άγιος Δημήτριος (Μπραχάμι)

Re: Η Θρονική Εορτή του Οικουμενικού Πατριαρχείου παρουσία τ

Δημοσίευση από aposal »

filotas έγραψε:Είναι η Εκκλησία υποχρεωμένη να συζητά με τους αιρετικούς, αφήνοντας πάντοτε το δρόμο ανοιχτό για την επιστροφή τους ή όχι;
Όχι. Η Εκκλησία προσεύχεται για όλα τα πλάσματα του Θεού να μετανοήσουν και να επιστρέψουν σ' αυτήν. Δεν το διαπραγματεύεται όμως, γιατί δεν αποτελεί διπλωματικό (κοσμικό) θέμα, αλλά πνευματικό.
Τι είμαστε; Πολιτικό κόμμα; Τι μου δίνεις για να έρθω μαζί σου; ΕΛΕΟΣ! Άσε που αυτοί ΔΕΝ θέλουν να έρθουν μαζί μας, αλλά θέλουν εμείς να πάμε μαζί τους.
Μελίζεται και διαμερίζεται ο Αμνός του Θεού, ο μελιζόμενος και μη διαιρούμενος, ο πάντοτε εσθιόμενος και μηδέποτε δαπανόμενος, αλλά τους μετέχοντας αγιάζων.
Άβαταρ μέλους
dionysisgr
Κορυφαίος Αποστολέας
Κορυφαίος Αποστολέας
Δημοσιεύσεις: 4278
Εγγραφή: Τρί Φεβ 12, 2008 6:00 am
Τοποθεσία: Νικαια

Re: Η Θρονική Εορτή του Οικουμενικού Πατριαρχείου παρουσία τ

Δημοσίευση από dionysisgr »

Shubik, δεν μπορω να σε βοηθησω, λυπαμαι.
Ειμαι προγραμματιστης, οχι ψυχοθεραπευτης. Mε εννοεις πιστευω.

Μπορεις ομως να πας στον π.Β.Θερμο εαν θελεις, να σε βοηθησει. Αφου ξερεις οτι εχει την λυση.

Η εργασια μου, η οποια δεν πληρωνεται απο τους κοπους σου, -λαθος πληροφοριες εχεις- μην γινεσαι ρεζιλι τσαμπα,
εχει χαρακτηριστει επανειλημμενα απο τον Δντη μου, με αξιολογηση πανω απο τις απαιτησεις της θεσης.
Οποτε κατι θα ξερει παραπανω απο εσενα. Εσυ κοιτα να κανεις καλα την δουλιτσα σου, και ασε τους αλλους να πορευονται.

Ειμαι προγραμματιστης ΒΔ, ιατρικης πληροφορικης. Για να σου φυγει η απορια.
Και δεν εργαζομαι στο Δημοσιο. Μην γελοιοποιεισαι χωρις λογο. Κριμα ειναι.

Αλλα αμα χρειαστω καμμια επιδοτηση, θα σου ζητησω χρηματα με p.m. Θα σε εχω υπ'οψιν μου.
Προς το παρον πληρωνε με τους κοπους σου, οσους σε δουλευουν, και σου κλεβουν την ζωη, και ασε με εμενα.

Το οτι πεταξες το μειλιχιο υφος και το ανετο βλεμμα με την ειρωνια, σημαινει οτι σου ξυπνησα σωστα ανακλαστικα.
Συνεχισε, εισαι σε καλο δρομο. Mακαρι να ειχες και αυτην την ζωντανια εναντιον οσων επιβουλευονται την Πιστη μας.

Αδελφε εγω μπορει να ειμαι οτι μου καταλογιζεις, καθως δεν εχω καμμια καλη εικονα για τον εαυτο μου,
αλλα επιλησμων των Πατερων μου, και ενωτικο γιουσουφακι του Ποντιφηκα, δεν εχω καμμια διαθεση να γινω.

Αμα θες εσυ να πας στο Φαναρι στην επομενη "αγαπητικη συνευρεση", να βγαζεις και με το smart κινητο σου τον Αλαθητο,
με θαυμασμο και οικουμενιστικη "κατανυξη", για ενθυμιο ζωης, οπως κανανε τα ορθια προπληρωμενα διποδα εκει,
και τα ειδαμε στα video, εχεις ολο το ελευθερο.

Εμεις δεν σου φταιμε σε τιποτα να μας ζαλιζεις.
Υπαρχουν και φορουμ απο οτι ξερω για οικουμενιστες.
Τι καθεσαι εδω με εμας τους.. Ταλιμπαν;

Λοιπον κλεινοντας, αυτην την αναφορα στο σεπτο προσωπο σου,
να σου υποβαλλω στην αγαπη σου μια ερωτηση:

Αναφερεις τονισμενα μαλιστα πιο πανω αυτα εδω:

"...Από την αρχή τονίζω πως δεν πρόκειται να υπάρξει καμία ένωση καθώς ο λαός δεν την επιθυμεί..."

Σε ρωταω λοιπον:

Aφου τοποθετεισαι ετσι σαφως, και ξεκαθαρα,
τοτε γιατι με εγκαλεις εμενα και μου επιτιθεσαι με δριμυτητα,
οταν προτεινω εαν και εφοσον συνεχιστει και χοντρυνει το ρεζιλικι το παπικο,
να παρει αποφασεις η Ι.Σ. και να διακοψει κοινωνια,
εφοσον οι Ποιμενες στο Φαναρι πραττουν συνεχως πραγματα, εναντια στην θεληση του λαου του Θεου,
οπως ο ιδιος λες παραπανω;

Και τι λενε οι ιεροι κανονες, για τον ποιμενα που τους καταπατει παλι και παλι,
και σκανδαλιζει συνεχως το σωμα της Εκκλησιας;


Δωσε απαντηση λοιπον, και μην γραφεις πραγματα εναντια στα ιδια σου τα λογια.
Ξεμπερδεψε πρωτα τι θελεις, και εδω ειμαστε να τα ξαναπουμε.

Και κατι ακομα.
Το ποσο θα γραφω και εαν θα ειναι επι παντος επιστητου,
θα παρακαλεσω να μου το αφησεις την διακριτικη μου ευχερεια,
καθως δεν σου δοθηκε να με κρινεις σε αυτο το επιπεδο.

Απολυσον τους οχλους..
"ἰδοὺ ἐγὼ μεθ᾿ ὑμῶν εἰμι πάσας τὰς ἡμέρας ἕως τῆς συντελείας τοῦ αἰῶνος. ᾿Αμήν."
vasilisalt
Κορυφαίος Αποστολέας
Κορυφαίος Αποστολέας
Δημοσιεύσεις: 6173
Εγγραφή: Παρ Ιουν 19, 2009 12:19 pm

Re: Η Θρονική Εορτή του Οικουμενικού Πατριαρχείου παρουσία τ

Δημοσίευση από vasilisalt »

Εντάξει βρε Απόστολε...
Μήπως το παρατραβάς;
Να σου θυμίσω πως "οπου δεν υπάρχει διάλογος, υπάρχει διάβολος".
Μου ακούγεται λίγο αστείο το επιχειρημα πως εμείς δεν κουβεντιάζουμε αφού είμαστε η απόλυτη αλήθεια και άρα δεν χρειάζεται.
Και στο τέλος τέλος, οι υπόλοιποι αυτό που το ξέρουν;
Κατα τα λοιπά, νομίζω πως η Ορθοδοξία πρέπει να είναι παρούσα στο διάλογο,
βάζοντας όλα αυτά που αναφέρονται σε όλες τις απόψεις παραπάνω.
Δεν σημαίνει όμως πως πρέπει να κάνει πίσω στο διάλογο και να παρατήσει τα ιερά και τα όσια.
Και οι αιτιάσεις του Διονύση είναι κατά βάση σωστές.
Και πρέπει να τις λέμε και να τις τονίζουμε και πιθανόν να τις φωνάζουμε, προκειμένου
αυτοί που κάνουν το διάλογο να ξέρουν που είναι οι κόκκινες γραμμές.
Αλλά π.χ. το να υπογράψει όλη η Ελλάδα να μην συμμετέχει η Ορθοδοξία στο διάλογο μου φαίνεται από αστείο έως γραφικό.
Όπως και αυτά που λέει ο Απόστολος περί μη διαλόγου.

Πάντως νομίζω πως το ανέκδοτο με το γρύλο κολλάει φίνα.

Νομίζω πως στους περισσότερους ο πάπας συμβολίζει τον διάβολο 666 κλπ της αποκάλυψης και όλα τα σχετικά και επί της ουσίας
ο φανατισμός είναι κάτι που βασικά δεν έχει να κάνει με αυτά της επικαιρότητας αλλά με προβλέψεις από το μέλλον.
Ξαναλέω, δεν λέω να μην φωνάζουμε και να μην υποστηρίζουμε τα ιερά και τα όσια.
Είναι υποχρέωσή μας.
Λέω να μην βομαβαρδίζουμε την διαδικασία με ασκοπα πυρά τύπου Απόστολου.

Με αγάπη και εκτίμηση για όλους τους αδερφούς.

Συγχωρέστε με αν πικραίνω κάποιους
aposal
Κορυφαίος Αποστολέας
Κορυφαίος Αποστολέας
Δημοσιεύσεις: 25039
Εγγραφή: Παρ Απρ 13, 2007 5:00 am
Τοποθεσία: Απόστολος @ Άγιος Δημήτριος (Μπραχάμι)

Re: Η Θρονική Εορτή του Οικουμενικού Πατριαρχείου παρουσία τ

Δημοσίευση από aposal »

Να συζητήσουμε; Για πιο θέμα βρε Βασίλη; Για τον Θεό; Τότε ταιριάζει το: "Όπου υπάρχει διάλογος, υπάρχει διάβολος".
Μελίζεται και διαμερίζεται ο Αμνός του Θεού, ο μελιζόμενος και μη διαιρούμενος, ο πάντοτε εσθιόμενος και μηδέποτε δαπανόμενος, αλλά τους μετέχοντας αγιάζων.
aposal
Κορυφαίος Αποστολέας
Κορυφαίος Αποστολέας
Δημοσιεύσεις: 25039
Εγγραφή: Παρ Απρ 13, 2007 5:00 am
Τοποθεσία: Απόστολος @ Άγιος Δημήτριος (Μπραχάμι)

Re: Η Θρονική Εορτή του Οικουμενικού Πατριαρχείου παρουσία τ

Δημοσίευση από aposal »

Δεν διαπραγματευόμαστε δογματικά θέματα!
Μελίζεται και διαμερίζεται ο Αμνός του Θεού, ο μελιζόμενος και μη διαιρούμενος, ο πάντοτε εσθιόμενος και μηδέποτε δαπανόμενος, αλλά τους μετέχοντας αγιάζων.
Άβαταρ μέλους
dionysisgr
Κορυφαίος Αποστολέας
Κορυφαίος Αποστολέας
Δημοσιεύσεις: 4278
Εγγραφή: Τρί Φεβ 12, 2008 6:00 am
Τοποθεσία: Νικαια

Re: Η Θρονική Εορτή του Οικουμενικού Πατριαρχείου παρουσία τ

Δημοσίευση από dionysisgr »

Βασιλη, οχι μονο συμμετεχουμε στους διαλογους αλλα, μονο εμεις υποχωρουμε εδω και δεκαετιες.

Οποιος εχει βιβλια, κειμενα, δηλωσεις, αρθρα, μελετες, διακυρηξεις,
απο την Οικουμενικη κινηση, που εχει ξεκινησει απο το 1930,
θα ξερει τι γινεται.

Κληρικοι δεν εγιναν καποιοι, μονο για τα καλα και τα συμφεροντα, τα συνεδρια και τις τιμες και τις υποδοχες,
αλλα και για τα ασχημα, για την κριτικη σε οσα κανουν στην Εκκλησια,
και προπαντων για να λειτουργουν ορθα και να διαφυλαττουν το ποιμνιο του Χριστου.


Αμα δεν το σηκωνουν, υπαρχουν και αλλες τιμιες εργασιες.

Γνωριζουμε λοιπον πολλα περισσοτερα απο οτι γραφουμε εδω,
(με την αδεια του Shubik παντα), και ξερουμε γιατι πραγμα μιλαμε.

Μην αρχισω να βαζω, εδω σεντονια, θα γινω κουραστικος.
Οποιος θελει μπορω να το κανω.

Συνεπως αυτο που λες Βασιλη, δεν ισχυει, ανεξαρτητα απο την θεση του Αποστολου,
που και παλι εχει κατα βαση δικιο, γιατι οταν μιλας με καποιον 100 φορες, και σε δουλευει,
καποια στιγμη θα σταματησεις και θα τον παραδοσεις στον Θεο.

Ο ιδιος ο Αποστολος των Εθνων, μεγας Παυλος μας το παραδιδει αυτο.

Δηλαδη ποσους αιωνες ακομα θα μας δουλευουν, μεχρι να γινουμε και εμεις μια απο τα ιδια;

Εγω ξερω οτι οσοι θελανε, γινανε μια χαρα Ορθοδοξοι, μεσα σε λιγα χρονια,
και πιο καλοι και σωστοι απο εμας κιολας.

Ετσι; Μην λεμε τωρα πραγματα που ειναι αφοριστικα.

Μιλαμε συνεχως επι δεκαετιες, και αντι να υποχωρησουν μας καπελωνουν σε ολα τα θεματα.

Aπο εκει και περα, γινονται συνεχως κινησεις προκλητικες που δεν εχουν σχεση με τους διαλογους.
Δεν σου επιτασσει κανενας διαλογος να φερνεις τον Παπα, να σου παριστανει τον αδελφο-γειτονα Επισκοπο,
οταν δεν εχει την ιδια Πιστη με εσενα.

Μην γραφουμε παλι και παλι τα ιδια.

Οι Πατερες ξερανε πολυ καλα, τι λεγανε. Δεν θα τους σβησει ο Βαρθολομαιος με το ετσι θελω.

Ο Θεος μας κρινει ολους, για το βαθυ και πρωτο κινητρο του καθενος.

Εγω και βλακειες να γραψω, και γελοιος να γινω, που ειμαι εαν θελετε,
δεν θα σκανδαλισω παρα μονο τον λογισμο μου, και καμμια χουφτα ανθρωπους,
οι οποιοι σε λιγες ημερες θα με εχουν ξεχασει.

Οταν ομως εισαι Ποιμενας, και πραττεις ετσι εναντια στην συνειδηση του λαου του Θεου,
και σκανδαλιζεις και στεναχωρεις απο αγιορειτες υπερηλικες γερονταδες, μεχρι νεοφωτιστους στην Ορθοδοξια,
ε, τοτε θα δωσεις λογο αγαπητε, γιατι σου δοθηκε να κρατας ποιμαντικη ραβδο.

Ο Θεος δεν αστειευεται με οσους παιζουν με την Εκκλησια Του,
και θα το διαπιστωσουμε συντομα ολοι μας.
"ἰδοὺ ἐγὼ μεθ᾿ ὑμῶν εἰμι πάσας τὰς ἡμέρας ἕως τῆς συντελείας τοῦ αἰῶνος. ᾿Αμήν."
vasilisalt
Κορυφαίος Αποστολέας
Κορυφαίος Αποστολέας
Δημοσιεύσεις: 6173
Εγγραφή: Παρ Ιουν 19, 2009 12:19 pm

Re: Η Θρονική Εορτή του Οικουμενικού Πατριαρχείου παρουσία τ

Δημοσίευση από vasilisalt »

Μπορεί να το κουράζω, αλλά βρε Διονύση προσωπικά δεν έχω καταλάβει την καθετότητα, σε
σχέση με την επικαιρότητα εννοώ και όχι γενικά και πριν και μετά.
Κάποιες δηλώσεις - αν είδα καλά - του πάπα έγιναν που λέει δυο καλές κουβέντες και μπορεί να υπονοεί κάτι.
Τα υπόλοιπα είναι μη διασταυρωμένες πληροφορίες που περισσότερο μπερδεύουν, παρά ξεμπερδεύουν
Υπάρχει ο φόβος αν κατάλαβα καλά να πάμε σε κοινά μυστήρια.
Δεν είναι πιο σωστό να ζητήσουμε να δεσμευτεί ο Πατριάρχης σε συγκεκριμένα πράγματα.
Δηλ. ένα, δύο, τρία, τέσσερα δεν έχουμε να δώσουμε τίποτα.
Στο 5, 6, 7 , 8 χωράει διάλογος και πάει μέχρι εκεί.
Επίσης εμείς να βάλουμε το 9, το 10 και το 11, δηλαδή όλα αυτά για τα οποία θεωρούμε πως ο παπισμός έχει ξεπέσει - ξεφύγει.
Νομίζω μια τέτοια στάση της Ιεραρχίας της Ελλάδος και όλων μας θα ήταν πολύ χρήσιμη και ως ένα σημείο δεσμευτική.
Άβαταρ μέλους
Μ.Δ.Κ.
Κορυφαίος Αποστολέας
Κορυφαίος Αποστολέας
Δημοσιεύσεις: 1313
Εγγραφή: Τετ Ιουν 16, 2010 8:55 am

Re: Η Θρονική Εορτή του Οικουμενικού Πατριαρχείου παρουσία τ

Δημοσίευση από Μ.Δ.Κ. »

Προφανώς η ''Ένωση'' δεν προχωράει τόσο γρήγορα και υπάρχουν εκνευρισμοί. ( Ο λαός δεν...)
Καθώς ενημερωθήκατε τα λεξοντανήλ τα γράφει και εξ ειδικότητος ο π. Θερμός.
Το πρόβλημα επιτείνεται και λόγω μειώσεως μισθών και παχυλών (ακόμα) συντάξεων εν τω εγγύς μέλλοντι. Ζήτω η Τρόϊκα,για αυτές τις μέρες ζούσα να δώ ( και αυτές που έρχονται) έτσι λοιπόν αποθανέττω και η ψυχή μου μετά των αλλοφύλων.
Παρακαλούνται ορισμένοι να αποφεύγουν τις σε προσωπικό επίπεδο επιθέσεις, τα επιχειρήματά τους - αν έχουν- τα διαβάζουμε προσεκτικά. Καλός ο διάλογος, τι μας το επαναλαμβάνετε σαν επιχείρημα; Άλλο διάλογος και άλλο μπισκοτάκι με Αγία κοινωνία στο ίδιο ποτήριο όπως βιάζονται ορισμένοι.
Αληθές είναι το πραγματικό, και Αλήθεια ο ίδιος ο Κύριος, μόνο Αυτός μπορεί να μας ελευθερώσει.
aposal
Κορυφαίος Αποστολέας
Κορυφαίος Αποστολέας
Δημοσιεύσεις: 25039
Εγγραφή: Παρ Απρ 13, 2007 5:00 am
Τοποθεσία: Απόστολος @ Άγιος Δημήτριος (Μπραχάμι)

Re: Η Θρονική Εορτή του Οικουμενικού Πατριαρχείου παρουσία τ

Δημοσίευση από aposal »

Εγώ ειλικρινά δεν μπορώ να κατανοήσω το λόγο που πρέπει να γίνει διάλογος. Η Εκκλησία μας έχει πάντοτε ανοικτές τις πύλες για όποιον θέλει να μπει. Ας με πει ο Νίκος ή ο Βασίλης ή όποιος άλλος έχει καταλάβει τι ακριβώς θα συζητήσουμε, γιατί δεν έχω ακόμη κατανοήσει.
Η δική μου άποψη είναι ότι συζήτηση σημαίνει υποχώρηση δογματική και κάτι τέτοιο είναι κολάσιμο.
Μελίζεται και διαμερίζεται ο Αμνός του Θεού, ο μελιζόμενος και μη διαιρούμενος, ο πάντοτε εσθιόμενος και μηδέποτε δαπανόμενος, αλλά τους μετέχοντας αγιάζων.
Άβαταρ μέλους
Μ.Δ.Κ.
Κορυφαίος Αποστολέας
Κορυφαίος Αποστολέας
Δημοσιεύσεις: 1313
Εγγραφή: Τετ Ιουν 16, 2010 8:55 am

Re: Η Θρονική Εορτή του Οικουμενικού Πατριαρχείου παρουσία τ

Δημοσίευση από Μ.Δ.Κ. »

H καθολική εκκλησία αναγνωρίζει........... και για να φέρουν εις πέρας την συμφιλίωση των χριστιανών ανατολής και δύσεως είναι ύψιστης σημασίας να διατηριθεί και να υποστηριχθεί η πλουσιότατη παρακαταθήκη των Εκκλησιών της ανατολής, οχι μόνο σε ότι αφορά τις λειτουργικές και πνευματικές παραδόσεις, αλλα επίσης την κανονική τάξη που θέσπισαν οι άγιοι Πατέρες και οι Σύνοδοι, η οποία τάξη ρυθμίζει τον βίο αυτών των Εκκλησιών ( βλ. n. 15 -16).

Δηλαδή αναγνωρίζουν ότι οι ίδιοι δεν βασίζονται σε αυτές τις παραδόσεις.

Αυτό εξηγεί και τα ύπουλα της μεταπατερικής ''θεολογίας'', είναι και αυτό στο πλαίσιο της σύγκλισης.......

Αν άλλαξαν γνώμη ας αρχίσουν απο την κατάργηση της Ουνίας για πρακτικούς λόγους, και ας τοποθετηθούν για το που τώρα ευρίσκονται αφού πλέον δεν βασίζονται, όπως οι ίδιοι ομολογούν, στην κανονική τάξη που θέσπισαν οι πατέρες.

Αν καλώς όπως ομολογούν βασίζεται η χριστιανοσύνη της Ανατολής στους Πατέρες και την αρχαία κανονική τάξη γιατί δεν ακολουθούν την ίδια πορεία; Αν κακώς ακολουθείται κατά τη γνώμη τους, τότε ας ακολουθήσουν συνειδητά την ως τώρα ανέντιμη πορεία τους, για την οποία υποκριτικά κατα τη γνώμη μας συνεχώς ζητούν συγνώμη, ενώ δεν κάνουν τίποτα προς έμπρακτη μετάνοια, και αντίθετα απεργάζονται άλωση των Ανατολικών Ορθοδόξων εκ των έσω.
Αληθές είναι το πραγματικό, και Αλήθεια ο ίδιος ο Κύριος, μόνο Αυτός μπορεί να μας ελευθερώσει.
Απάντηση

Επιστροφή στο “Εκκλησιαστική Επικαιρότητα”