''Θέλουμε πολιτικούς που να πούνε ΟΧΙ στην τρόικα''

Συντονιστής: Συντονιστές

Άβαταρ μέλους
ΜΙΧΣ
Κορυφαίος Αποστολέας
Κορυφαίος Αποστολέας
Δημοσιεύσεις: 5035
Εγγραφή: Πέμ Φεβ 23, 2012 9:24 am

Re: ''Θέλουμε πολιτικούς που να πούνε ΟΧΙ στην τρόικα''

Δημοσίευση από ΜΙΧΣ »

έτσι είναι ακριβώς... πολύ σωστά μίλησες Διονύσιε, αδέρφι μου, Δόξα τω Θεώ!

Για μενα δεν χρειαζεται καποιο ΟΧΙ, που ετσι κι αλλιως πια δεν μπορει κανεις να εκστομισει,
ετσι που αλυσοδεθηκαμε εκουσια, αλλα ενα ηρωϊκο οσο και σιωπηλο ΝΑΙ!!!

Ενα ΝΑΙ, στον Χριστο, στο Φως, και την Ζωη.

[/color]
+Η ελπίς μου ο Πατήρ, καταφυγή μου ο Υιός, σκέπη μου το Πνεύμα το Άγιον, Τριάς Αγία, δόξα σοι.
Άβαταρ μέλους
stathisekp
Κορυφαίος Αποστολέας
Κορυφαίος Αποστολέας
Δημοσιεύσεις: 7287
Εγγραφή: Τετ Μαρ 02, 2011 10:16 am
Τοποθεσία: Νέα Ιωνία Αττικής

Re: ''Θέλουμε πολιτικούς που να πούνε ΟΧΙ στην τρόικα''

Δημοσίευση από stathisekp »

ΜΙΧΣ έγραψε:Νικόλα, αφιέρωσε τη ζωή του, την καρδιά του, την περιουσία του, το μισθό του, την ψυχή του, στο να υπηρετήσει την πατρίδα μας, σύμφωνα με το θέλημα του Θεού.

Στο τι έκανε απο πολιτικής πλευράς, σίγουρα επειδή αυτά δεν εξαρτώνταν απο αυτόν μονάχα... έκανε ότι τον <έπαιρνε> Πες μου ποιός απο τους 300 που μας κυβερνούν τόσα χρόνια θυσιάστηκε, προσωπικά και κοινωνικά έτσι.

Ενώ εκείνος, θα μας είχε ενωμένους, και με την οξυδέρκειά του θα μας προχωρούσε μπροστά μετά απο τα τόσα βάσανα που υπέστην η Πατρίδα, λόγω αμαρτημάτων... Εκείνος πάσχιζε όχι για όφελος δικό του αλλά για το έθνος ολάκερο... όταν ακόμη είχαμε Πίστη και ιδανικά. Αυτό 'σε' λέω...

Αν ήταν ή όχι δημοφιλής, στην πολιτική του, σίγουρα εξαρτόνταν και απο τις θέσεις και πεποιθήσεις αυτών που τον μάχονταν. Νομίζω οι της στοάς δάχτυλοι δρούσαν δυναμικά απο τότε... Το διαίρει και βασίλευε τους 'Ελληνες...
ζει και βασιλεύει ακόμη.


O Καποδίστριας υπήρξε ότι καλύτερο θα μπορούσε να τύχει στην Ελλάδα εκείνη τη στιγμή.
Βέβαια λίγο έμεινε, και δε ξέρουμε τι συνέχεια θα είχε, ποιά θα ήταν η πορεία η δική του αλλά και της Ελλάδας.
Υπήρξαν κι άλλοι ανιδιοτελείς και μάλιστα αρκετά μεταγενέστεροι του Καποδίστρια, παράδειγμα ο Νικόλαος Πλαστήρας, που έζησε σε μια εποχή που τα είχε όλα!!!! Πέθανε πάμπτωχος, και χωρίς να δεχτεί κανένα "αντάλλαγμα" για τις υπηρεσίες του, όχι μόνο για τον εαυτό του, αλλά και για τους συγγενείς του. (ρίξτε μια ματιά στη βικιπαιδεια αλλά και εδώ http://www.parakato.gr/2013/06/blog-post_9686.html
Δώρησαί μοι του όράν τα έμά πταίσματα και μη κατακρίνειν τον άδελφόν μου
Άβαταρ μέλους
Μ.Δ.Κ.
Κορυφαίος Αποστολέας
Κορυφαίος Αποστολέας
Δημοσιεύσεις: 1313
Εγγραφή: Τετ Ιουν 16, 2010 8:55 am

Re: ''Θέλουμε πολιτικούς που να πούνε ΟΧΙ στην τρόικα''

Δημοσίευση από Μ.Δ.Κ. »

O Καποδίστριας ήξερε από την αρχή ότι ερχόμενος στην πατρίδα γίνεται θυσία για αυτήν.
Υπήρξε Υπ. Εξωτερικών της Ρωσίας και ήταν μέσα σε αυτούς που επηρέαζαν την διεθνή κατάσταση και πολιτική, αφού τότε η Ευρώπη ήταν και το κέντρο απ’ όπου πήγαζε κάθε πολιτική.
Βασικός και καθοριστικός, μοναδικός ως προς την ικανότητα αντίπαλος στην ανάσχεση της πολιτικής του περίφημου Μέτερνιχ και της Αυστροουγγαρίας, του ανθρώπου που στις περί γεωπολιτικών διατριβές αναφέρεται ως άνθρωπος που ύφαινε ιστό αράχνης.
Συνδημιουργός του μορφώματος- κράτους που λέγεται Ελβετία και των καντονίων αυτής.
Από τις Βασιλικές αυλές και τα διεθνή γεωπολιτικά φόρουμ εξουσίας, ήρθε στην πατρίδα του για να κάνει το χρέος του, αφού εθεώρησε καλό να περάσει πρώτα από όλες τις βασικές αυλές της Ευρώπης για να ψαρέψει τις προθέσεις τους απέναντι στο νεοσύστατο και αδύναμο από πάσης απόψεως μικρό Ελληνικό κράτος, που είχε δεχθεί να κυβερνήσει.
Πέρασε και από την Αγγλική αυλή αφού θα τον εδέχετο σε συνομιλία ο Βασιλεύς της Αγγλίας…………………..
Τον έβαλαν να αναμένει όρθιος στην αίθουσα των πινάκων, μια αίθουσα με πίνακες ζωγραφικής, για πολλές ώρες. Τελικά εμφανίστηκε ο μέγας Βασιλεύς της πάλαι ποτέ μεγάλης Βρετανικής Αυτοκρατορίας που ήταν στο απόγειο της δυνάμεώς της, δεν του απεύθυνε καν το λόγο και αφού αφοσιώθηκε στον θαυμασμό των πινάκων αποχώρησε. Αυτή ήταν η υποδοχή και η υπόμνηση στον Καποδίστρια για του που πηγαίνει όσον αφορά την ισχύ της χώρας αυτής απέναντι στην Αγγλία.
Ένας μεγάλος πολιτικός από τους μεγαλύτερους ίσως – γιατί δεν στις μέρες μας δεν υπάρχουν πουθενά- ήρθε να κυβερνήσει μια ρημαγμένη καθ’ όλα φτωχή και ασήμαντη για τα κέντρα εξουσίας πατρίδα.
Τη συνέχεια τη γνωρίζεται, τη γνωρίζουμε στο περίπου και μπορεί να έχω δίκιο σ’ αυτό.
Αληθές είναι το πραγματικό, και Αλήθεια ο ίδιος ο Κύριος, μόνο Αυτός μπορεί να μας ελευθερώσει.
aposal
Κορυφαίος Αποστολέας
Κορυφαίος Αποστολέας
Δημοσιεύσεις: 25015
Εγγραφή: Παρ Απρ 13, 2007 5:00 am
Τοποθεσία: Απόστολος @ Άγιος Δημήτριος (Μπραχάμι)

Re: ''Θέλουμε πολιτικούς που να πούνε ΟΧΙ στην τρόικα''

Δημοσίευση από aposal »

Ο Σεβασμιώτατος με συγκινεί, συνεχώς, από το 2001 όταν προσέτρεξα, για προσωπικούς λόγους, στην βοήθειά του. Η παρουσία του αποδεικνύει (κυρίως στους λιγότερο εύπιστους) ότι ο Θεός δεν μας αφήνει χωρίς πνευματικούς ηγέτες.
Ο συγκεκριμένος λόγος του αποτελεί ένα παταγώδες λάκτισμα στην σάπιο συνάφι των νυν διοικούντων.
Μελίζεται και διαμερίζεται ο Αμνός του Θεού, ο μελιζόμενος και μη διαιρούμενος, ο πάντοτε εσθιόμενος και μηδέποτε δαπανόμενος, αλλά τους μετέχοντας αγιάζων.
dimitrisgr
Κορυφαίος Αποστολέας
Κορυφαίος Αποστολέας
Δημοσιεύσεις: 573
Εγγραφή: Πέμ Σεπ 24, 2009 12:53 pm

Re: ''Θέλουμε πολιτικούς που να πούνε ΟΧΙ στην τρόικα''

Δημοσίευση από dimitrisgr »

filotas έγραψε:Θα το πούνε το όχι, αργά ή γρήγορα, γιατί οι δανειστές κινούνται σε πορεία σύγκρουσης. Μοιάζει η κατάσταση με μπραντεφέρ. Όσο δεν αισθάνονται αντίσταση πιέζουν περισσότερο, αν αισθανθούν σθεναρή αντίσταση θ' αναγκαστούν να υποχωρήσουν.
Προφανώς μιλάς για την ελεγχόμενη και καλά σχεδιασμένη από καιρό σύγκρουση για τα μάτια του κόσμου...
Άβαταρ μέλους
nickzark
Κορυφαίος Αποστολέας
Κορυφαίος Αποστολέας
Δημοσιεύσεις: 4403
Εγγραφή: Τετ Μαρ 02, 2011 10:19 am
Τοποθεσία: Νικόλαος@θεσσαλονίκη

Re: ''Θέλουμε πολιτικούς που να πούνε ΟΧΙ στην τρόικα''

Δημοσίευση από nickzark »

Απάντηση

Επιστροφή στο “Εκκλησιαστική Επικαιρότητα”