Μητρ. Πειραιώς: ''Η Εκκλησία είναι η μόνη γνήσια αριστερά

Συντονιστής: Συντονιστές

Άβαταρ μέλους
ΜΙΧΣ
Κορυφαίος Αποστολέας
Κορυφαίος Αποστολέας
Δημοσιεύσεις: 5035
Εγγραφή: Πέμ Φεβ 23, 2012 9:24 am

Μητρ. Πειραιώς: ''Η Εκκλησία είναι η μόνη γνήσια αριστερά

Δημοσίευση από ΜΙΧΣ »

Του Μητροπολίτου Πειραιώς κ. Σεραφείμ ''Η Εκκλησία είναι η μόνη γνήσια αριστερά''

Ο μεγάλος Ρώσσος διανοητής Νικόλαος Μπερδιάγιεφ δήλωσε στην γνωστή γαλλική εφημερίδα Le Monde το 1947 ότι ο Διαφωτισμός στην Ευρωπαϊκή Ηπειρο αλλά και στην παγκόσμια κοινωνική διαδικασία έφθασε στα όρια του και αποδόμησε ο ίδιος τον εαυτό του αποδεικνύοντας την ανεπάρκειά του και την αδυναμία του να νοηματοδοτήσει τον ανθρώπινο βίο και να ερμηνεύσει το μυστήριο της ζωής στο εφιαλτικό Ολοκαύτωμα εκατομμυρίων ανθρωπίνων υπάρξεων από την ναζιστική θηριωδία των οπαδών του υπερανθρώπου καθώς και στις εκατόμβες των θυμάτων της δικτατορίας του δήθεν προλεταριάτου στα εφιαλτικά γκουλάγκς και στα ψυχιατρεία του αιμοσταγούς σταλινισμού.

Αποτέλεσμα της ανειπώτου φρίκης και της ειδεχθεστάτης κακουργίας κατά της ιδίας της ζωής των δύο αυτών εκ πρώτης όψεως αντιθετικών συστημάτων του ναζισμού και του σταλινισμού υπήρξε η απόπειρα επανορθρώσεως του ανθρωπίνου προσώπου και της ιδίας της ζωής τόσον με την ίδρυση του ΟΗΕ όσον και με την περιώνυμον περεστρόϊκα και την σημειολογίαν της κατεδαφίσεως του τείχους του αίσχους στο Ανατολικό Βερολίνο του λεγομένου υπαρκτού σοσιαλισμού.

Ετεροχρονισμένα λοιπόν όπως πάντοτε συμβαίνει στον τόπο μας τον δήθεν διαφωτισμό που διϊστορικά απέτυχε και συνετρίβη κάτω από το βάρος του αγνωστικισμού του και της αποϊεροποιήσεως του ανθρωπίνου βίου και του ανθρωπίνου προσώπου του έχουν εναγκαλισθή «περιπαθώς» τα κόμματα της λεγομένης αριστεράς ΣΥΡΙΖΑ ΕΚΜ, ΔΗΜΑΡ και ΚΚΕ που επαίρονται ως «ριζοσπαστικά» κόμματα με το ιδεολόγημα της κοπής των ριζών που αναφέρονται στο ιερό τρίπτυχο οικογένεια, πατρίδα, θρησκεία.

Πυροβολούν τις ανωτέρω λέξεις με υπερβάλλουσα θρασύτητα και δεν διδάσκονται από την ιστορική πορεία των άλλων λαών που βάδισαν το ίδιο σαπρό και σκωληκόβρωτο μονοπάτι.

Είναι δε ενδεικτικό ότι ενώ ο υπαρκτός σοσιαλισμός κατέρρευσε ως χάρτινος πύργος από τα ίδια ακριβώς ιδεολογήματα οι εντόπιοι διατάκτες του, συνεχίζουν απτόητοι να κυμματίζουν τα ιδεοληπτικά φλάμπουρα της ανερμάτιστης, ασύνετης, σκοτεινής και απάνθρωπης ιστορικής πορείας του δήθεν διαφωτισμού.

Στην έννοια της πατρίδος αντιπαραθέτουν αφελώς στην καλυτέρα περίπτωση γιατί δυστυχώς υπάρχει και η εντεταλμένη από διεθνιστικά σιωνιστικά γνωστά κέντρα υπηρεσία τον διεθνισμό, την δήθεν πολυπολιτισμικότητα και την καταδολίευση της εννοίας του Έθνους και του Γένους, στην έννοια της οικογένειας αντιπαραθέτουν την θεσμοποίηση κάθε ψυχοπαθολογικής εκτροπής και ανατροπής της ανθρωπίνης φυσιολογίας και οντολογίας καθώς και την μετατροπή του ανθρωπίνου προσώπου σε χρηστικό αντικείμενο όπως λ.χ. με το γνωστό σύμφωνο συμβίωσης και τέλος στην έννοια της πενυματικής αναγωγής και της θεϊστικής προοπτικής του ανθρωπίνου προσώπου τον αγνωστικισμό, την δήθεν ουδετερόθρησκη πολιτεία που στην περίπτωση της χώρας μας, εξισούται με τον απηνή διωγμό της Εκκλησίας και της ουσίας του Γένους και τον συμπνιγμό στην επιδερμικότητα και στην θεοποίηση του ασυνείδητου, άλογου και κτιστού κόσμου κηρύσσοντας τον δήθεν εκμηδενισμό του ανθρωπίνου όντος και τον παραλογισμό μέσα σε μία πληθωρική Δημιουργία που προϋποθέτει σκέψι, αρμονία τελονομία και υπερμαθηματική ακρίβεια.

Το πλέον τραγικό είναι ότι οι παραπάνω κομματικοί σχηματισμοί δεν διδάχθηκαν τίποτα από την τραγική ιστορία των ομοϊδεατών τους και ενώ δακρύβρεκτα καταγγέλουν την παραβατικότητα και την καταδολίευση ανθρώπου από άνθρωπο συνδράμουν πάση δυνάμει την καπιταλιστική χυδαιότητα αρνούμενοι την αιωνιότητα της ψυχής του ανθρώπου με προφανές αποτέλεσμα το κτίσιμο ενός κόσμου χωρίς μεταφυσική αναγωγή, χωρίς πνευματικότητα, με το επιφαινόμενο της δήθεν κοινωνικής ηθικής, η οποία γκρεμίζεται από την άρνηση της ανθρώπινης οντολογίας.

Το μείζον υπαρξιακό ερώτημα εφ’ όσον πρόκειται να πεθάνω και να εκμηδενισθώ γιατί να είμαι δίκαιος και ηθικός; γιατί να μην είμαι αρπακτικό; γιατί να δέχομαι ηθικές επιταγές αφού όλα όσα με συγκροτούν δεν είναι παρά μόνο εκροές κυττάρων και συναρμογή φυσικών στοιχείων; αποτελεί τον ακατάλυτο βράχο στον οποίον συντρίβονται τα «ηθικά» ιδεολογήματα της λεγομένης αριστεράς όπως και ιστορικά αποδείχθηκε και χρειάστηκαν οι μυστικές αστυνομίες, τα στρατόπεδα συγκέντρωσης και τα γκουλάγκς για να επιβάλουν την κομματική καθαρότητα και την κομματική γραμμή στους οπορτσουνιστές και τους αμφισβητίες.

Ο χωρισμός Εκκλησίας και Έθνους γιατί Εκκλησίας και Κράτους έχει ήδη συντελεστεί με τους διακριτούς ρόλους του Συντάγματος 1975 που «ευαγγελίζονται» οι ανωτέρω κομματικοί σχηματισμοί ισοδυναμεί με τον απηνή διωγμό της Ορθοδόξου Καθολικής Εκκλησίας και την απόπειρα κοινωνικής και εθνικής περιθωριοποιήσεώς της.


Για να «χρυσώσουν» το χάπι στον ευσεβή Ελληνικό λαό που στο συγκεκριμμένο θέμα ασφαλώς και δεν τον εκφράζουν χρησιμοποιούν ψεύδη και ανακρίβειες όπως η δήθεν «αμύθητη» εκκλησιαστική περιουσία η η δήθεν «χαριστική» μισθοδοσία του Ορθοδόξου Κλήρου αποκρύποντες μεθοδικά το αυταπόδεικτο γεγονός ότι η Ορθόδοξος Εκκλησία της Ελλάδος από το έτος της απελευθερώσεως 1833 μέχρι σήμερα καταληστεύθηκε από την Ελληνική Πολιτεία με την αρπαγή και δήμευση του 96% της Εκκλησιαστικής περιουσίας και ότι η Εκκλησιαστική περιουσία των 412 Μονών που εδημεύθη το 1833 θα δημιουργούσε Εκκλησιαστικό Ταμείο για την οικονομική ενίσχυση της Ορθοδόξου Εκκλησίας και ότι η υποχρέωση της μισθοδοσίας του Ορθοδόξου Κλήρου επαναβεβαιώθηκε με την υπογραφή της γνωστής σύμβασης του 1952 και ότι η απόπειρα αρπαγής της εναπομεινάσης μοναστηριακής περιουσίας από το Νόμο 1700/1987 (Τρίτση) συνετρίβη με τις γνωστές δύο αποφάσεις του Ευρωπαϊκού Δικαστηρίου.

Και είναι τόση η μανία, η εμπάθεια και το σατανικό μίσος κατά της μητρός του Γένους Ορθοδόξου Καθολικής Εκκλησίας ένεκεν της οποίας δεν αποτελούμε σήμερα το υπόλοιπο της Ευρωπαϊκής Τουρκίας ώστε φθάνουν στο σημείο αυτοί οι δήθεν «ουδετερόθρησκοι» να επιδιώκουν με κάθε μέσο την ισλαμοποίηση της μαρτυρικής μας πατρίδος που κάθε σπιθαμή γης είναι ποτισμένο με το άσπιλο αίμα των χιλιάδων νοεμαρτύρων μας, έχοντας σαν στρατηγική την εφευρεθείσα από τον Τουρκοαιγύπτιο Ιμπραήμ Πασά μεθοδεία του εξανδραποδισμού του Ελληνικού Έθνους με την δημογραφική και εθνοτική αλλοίωση μέσα από τον εναγκαλισμό και την προστασία της λαθρομετανάστευσης, με στόχο και σκοπό να παύσει να υπάρχει Ελληνορθόδοξο Γένος και σε κάθε γειτονιά να «φυτρώσει» ο θρασύς μιναρές της ψευδοθρησκείας του Ισλάμ, του πραγματικού φονταμενταλισμού που αντιστρατεύεται τον μόνο αληθινό Τριαδικό Θεό και τον ενσαρκωθέντα Υιόν και Λόγον Του αληθή Μεσσία και Σωτήρα, τέλειον Θεόν και τέλειον άνθρωπον Ιησούν Χριστόν.

Βεβαίως όλοι οι παραπάνω σχεδιασμοί προσκρούουν στο εν ισχύι Σύνταγμα του οποίου η τυχόν αναθεώρησι μπορεί να αρχίση μέσα στο τρέχον έτος σύμφωνα με το άρθρο 110 του Συντάγματος αλλά που προϋποθέτει την ηυξημένη πλειοψηφία των 180 εδρών για την υλοποιησή της, την οποία δεν διαθέτουν οι «ριζοσπάσται» της δήθεν «Αριστεράς» και λέμε δήθεν Αριστεράς διότι όλο το ιδεολογικό τους οπλοστάσιο στα κοινωνικά θέματα είναι κατακρεουργημένο δάνειο από το Ευαγγελικό μήνυμα και τις Ευαγγελικές αρχές που τονίζουν εμφαντικά «ευκοπώτερον εστί κάμηλον δια τρυπήματος ραφίδος εισελθείν η πλούσιον εις την Βασιλείαν του Θεού εισελθείν» (Ματθ. ιθ 24), και «δυσκόλως οι τα χρήματα έχοντες εις την Βασιλείαν του Θεού εισελεύσονται» (Μαρ. ι 23) το οποίον όμως δάνειο το αποδυναμώνουν και το ευτελίζουν με τον αγνωστικισμό που απομειώνει και διαστρέφει την ουσία και τον δυναμισμό του διότι μετατρέπει ηθικά και πνευματικά τον ανθρώπινο βίο σε «βοσκηματώδη» και την ζωή σε ζούγκλα και επομένως αναποδράστως αφανίζουν την έννοια του δικαίου.

Να γιατί η Εκκλησία είναι η μόνη γνήσια αριστερά σε κάθε οικονομικής υφής θέμα με την πραγματική διάσταση του όρου.
Τέλος όσον αφορά στον ΣΥΡΙΖΑ ΕΚΜ και την ΔΗΜΑΡ που αυτοπροβάλλονται ως Ευρωπαϊσταί θα πρέπει να τους υπενθυμίσει κάποιος το λεγόμενο Ευρωπαϊκό κεκτημένο και το δικαιϊκό σύστημα των κρατών δικαίου και όσον με αφορά με την πρώτη κίνηση οιουδήποτε για την καταδολίευση της συμβατικής υποχρεώσεως του Ελληνικού Κράτους προς την Ορθόδοξο Καθολική Εκκλησία της Ελλάδος δια την μισθοδοσία του Ιερού Κλήρου είναι ήδη έτοιμο το νομικό οπλοστάσιο και τα απαιτούμενα νομικά κείμενα δια την διεκδίκησι της Πειραϊκής χερσονήσου, που αποτελούσε περιουσιακό στοιχείο της Ιεράς Μονής Αγίου Σπυρίδωνος Πειραιώς που διελύθη παρανόμως από την Βαυαρική Αντιβασιλεία και που θα πρέπει να επιστραφή στην Ορθόδοξο Εκκλησία του Πειραιώς εφ’ όσον ουδέποτε αποζημιώθηκε.

Το δεδικασμένο του Ευρωπαϊκού Δικαστηρίου Ανθρωπίνων Δικαιωμάτων αν το θέλουν οι παραπάνω δήθεν προοδευτικές δυνάμεις θα μας δώσουν την λύση του προβλήματος και τότε να δούμε που θα κρυφτούν. Αυτά προς το παρόν...


http://www.romfea.gr/ieres-mitropoleis/ ... 5-12-12-28
+Η ελπίς μου ο Πατήρ, καταφυγή μου ο Υιός, σκέπη μου το Πνεύμα το Άγιον, Τριάς Αγία, δόξα σοι.
vasilisalt
Κορυφαίος Αποστολέας
Κορυφαίος Αποστολέας
Δημοσιεύσεις: 6173
Εγγραφή: Παρ Ιουν 19, 2009 12:19 pm

Re: Μητρ. Πειραιώς: ''Η Εκκλησία είναι η μόνη γνήσια αριστερ

Δημοσίευση από vasilisalt »

Να αγιάσει το στομα του!!!
Ποτέ δεν κατάλαβα γιατί η εκκλησια παραδοσιακά ειναι δεξιά
και η αριστερά παραδοσιακά άθεη.
aposal
Κορυφαίος Αποστολέας
Κορυφαίος Αποστολέας
Δημοσιεύσεις: 24979
Εγγραφή: Παρ Απρ 13, 2007 5:00 am
Τοποθεσία: Απόστολος @ Άγιος Δημήτριος (Μπραχάμι)

Re: Μητρ. Πειραιώς: ''Η Εκκλησία είναι η μόνη γνήσια αριστερ

Δημοσίευση από aposal »

Η Εκκλησία ΔΕΝ είναι δεξιά, όπως δεν είναι Ολυμπιακός ή Παναθηναϊκός! Απλά καταδίκασε τις βεβηλώσεις που έκανα στους Ιερούς Ναούς οι κομμουνιστές στη Ρωσία, όταν ανέλαβαν εξουσία, το 1917. Έκτοτε ξεκίνησε μια αντιπαράθεση μεταξύ κομμουνιστών και εκκλησίας που διαστρεβλώθηκε στην πορεία και έγινε κανόνας ότι η εκκλησία είναι εναντίον των αριστερών.
Η Εκκλησία δεν διαχωρίζει τους ανθρώπους, αλλά τους ενώνει.
Μελίζεται και διαμερίζεται ο Αμνός του Θεού, ο μελιζόμενος και μη διαιρούμενος, ο πάντοτε εσθιόμενος και μηδέποτε δαπανόμενος, αλλά τους μετέχοντας αγιάζων.
Άβαταρ μέλους
ΣΤΕΦΑΝΟΣ
Κορυφαίος Αποστολέας
Κορυφαίος Αποστολέας
Δημοσιεύσεις: 1280
Εγγραφή: Τετ Νοέμ 19, 2008 9:35 am
Τοποθεσία: ΘΕΣΣΑΛΟΝΙΚΗ

Re: Μητρ. Πειραιώς: ''Η Εκκλησία είναι η μόνη γνήσια αριστερ

Δημοσίευση από ΣΤΕΦΑΝΟΣ »

το καθε τι αριστερό ως άθεο τράφηκε στους κόλπους της εκκλησίας για πολλές δεκαετίες και επικράτησε μέχρι τις ημέρες μας
για ευνόητους λόγους.

Λανθασμένα αλλά κατά τη γνώμη μου έτσι είναι τα πράγματα.

Η εκκλησια ως θεσμός αλλά και ως βίωμα της Ορθοδοξίας σαφώς και έχει στοχο να ενώνει και όχι να χωρίζει ανθρώπους ...
δυστυχώς ή ανθρώπινη επέμβαση πολλές φορές διαστρεβλωνει αυτο το θειο προορισμό
ειναι προτιμότερο ο καθένας μας να σκύψει μέσα του και να δεί αν το λόγο του Θεού τον κάνει πράξη στη ζωή του.

τότε μόνο θα πέσουν τα τείχη των ιδεολογίων πάσης φύσεως και όλοι θα γίνουν ένα .

Αδελφέ τι κάνεις;;; με αποκαλει ο τάδε φίλος...

για να γίνω 'αδελφός' σου πραγματικά πρέπει να με αποδεχθείς και να πάρω από εσένα αλλά και να σου δώσω ότι καλό υπάρχει στις ψυχές μας...
κοίταξέ με στα μάτια αν μπορείς , χωρίς χρώματα , χωρις καταγωγές και προελεύσεις , αν καταλαβεις-βω οτι είμαστε παιδιά του ίδιου θεού κάτι καλό ξημερώνει.
ο Χριστός σώζει....
Άβαταρ μέλους
dionysisgr
Κορυφαίος Αποστολέας
Κορυφαίος Αποστολέας
Δημοσιεύσεις: 4278
Εγγραφή: Τρί Φεβ 12, 2008 6:00 am
Τοποθεσία: Νικαια

Re: Μητρ. Πειραιώς: ''Η Εκκλησία είναι η μόνη γνήσια αριστερ

Δημοσίευση από dionysisgr »

Ωραια αυτα που λες Στεφανε, και φυσικα ειναι τα ζητουμενα.

Παραμενουν ομως, θεωρητικα και σχεδια επι χαρτου.

Γιατι;

Γιατι η κοσμικη αλλα και η πνευματικη πραγματικοτητα, που στην ουσια ειναι ενιαια,
εντουτοις ειναι αδυσωπητη, και διαψευδει τις οποιες ιδεαλιστικες μας ουτοπιες.

Δηλαδη θελω να πω, πως,
εαν ο Α εχει αναφορα στον Θεο,
και ο Β εχει αναφορα στο μηδεν εις το πηλικον, δηλαδη απορριπτει τον Θεο defacto,
πως θα υπαρξει μια κοινωνια ενθεη,
ενας εκκλησιασμος και των δυο, μια συμπορευση εν Χριστω;

Αδυνατον.

Το πολυ να εχουν μια συμβατικη κοινωνικη ηθικη-ανοχη, ο ενας με τον αλλον,
ας πουμε, και τιποτα παρακατω. Που ουτε και αυτο δεν γινεται καλα καλα.

Γιατι αδελφοι εν Χριστω, ετσι κι αλλιως δεν μπορουν να γινουν,
και δεν ειναι το θεμα κοινωνικο-ηθικο, αλλα μυστηριακο-οντολογικο.

Γιατι τι δουλεια εχει το Φως, με το σκοτος; Καμμια.

Δεν ειναι θεμα ηθικης.

Οτι εγω ταχα ειμαι καλος, και ο αθεος ειναι σκαρτος a-priori.

Πολυ πιθανον να ισχυει και το αντιθετο.

Ομως εαν δεν μας ενωνει η λειτουργικη ζωη μας, μεσα στην Συναξη των πιστων, μεσα στον εκκλησιασμο,
μεσα απο την αναγεννηση εν υδασι και πνευματι, και δεν ζουμε την θεοκοινωνια του Σωματος και του Αιματος,
του Θεανθρωπου, πως μπορουμε να μιλαμε για πραγματικη και ουσιαστικη κοινωνια ανθρωπων,
ως εικονων του Θεου;

Ασφαλως δεν μπορουμε να μιλαμε, παρα μονο να ελπιζουμε,
σε φωτισμο των εν σκοτει ευρισκομενων αδελφων, χαριτι Θεου,
αρκει βεβαια να το θελησουν και οι ιδιοι,
γιατι εμων προσευχομενων (ως Εκκλησια),
και αυτων κοιμωμενων δεν γινεται τιποτα..
"ἰδοὺ ἐγὼ μεθ᾿ ὑμῶν εἰμι πάσας τὰς ἡμέρας ἕως τῆς συντελείας τοῦ αἰῶνος. ᾿Αμήν."
Άβαταρ μέλους
ΜΙΧΣ
Κορυφαίος Αποστολέας
Κορυφαίος Αποστολέας
Δημοσιεύσεις: 5035
Εγγραφή: Πέμ Φεβ 23, 2012 9:24 am

Re: Μητρ. Πειραιώς: ''Η Εκκλησία είναι η μόνη γνήσια αριστερ

Δημοσίευση από ΜΙΧΣ »

ΣΤΕΦΑΝΟΣ έγραψε:το καθε τι αριστερό ως άθεο τράφηκε στους κόλπους της εκκλησίας για πολλές δεκαετίες και επικράτησε μέχρι τις ημέρες μας
για ευνόητους λόγους.


...πολύ σκληρός αυτός σου ο λόγος Στέφανε αδελφέ μου...ειδικά όταν υπάρχει και πολύ μεγάλη αιτία να πει κάποιος ότι οι ασπαζόμενοι τον κομμουνισμό ως θρησκεία έβγαλαν οι ίδιοι τον Θεό από τη ζωή τους, και εαυτούς αποκυρήξαντες αθέους... ένας λόγος αμέτρητων ψυχών που θυσιάστηκαν για την Πίστη τους στον Τριαδικό Θεό...

Παραμένω της γνώμης ότι όταν οι αυτοαποκαλούμενοι αριστεροί, δεξιοί, κεντρώοι, μωβ, πράσινοι και τυρκουάζ ασπαστούν την Ορθόδοξη Πίστη και την κάνουν βίωμα... τότε θα λέγονται απλά Χριστιανοί... (Ορθόδοξοι). Αμήν...
+Η ελπίς μου ο Πατήρ, καταφυγή μου ο Υιός, σκέπη μου το Πνεύμα το Άγιον, Τριάς Αγία, δόξα σοι.
Άβαταρ μέλους
ΣΤΕΦΑΝΟΣ
Κορυφαίος Αποστολέας
Κορυφαίος Αποστολέας
Δημοσιεύσεις: 1280
Εγγραφή: Τετ Νοέμ 19, 2008 9:35 am
Τοποθεσία: ΘΕΣΣΑΛΟΝΙΚΗ

Re: Μητρ. Πειραιώς: ''Η Εκκλησία είναι η μόνη γνήσια αριστερ

Δημοσίευση από ΣΤΕΦΑΝΟΣ »

Aς σχεδιάσουμε την πορεία κι ας περάσουμε στη συνέχεια στην πράξη... πρωτος εγώ ζητώ την αγάπη σας και τη συγχώρεση σας.
Φιλε Διονύση πολύ αληθινα όσα λες , τα ασπάζομαι πληρως με τη διαφορα οτι δικαίωμα στο φώς εχουν όλοι και όσοι γνωρίζουν από που προέρχεται αυτό το φως έχουν υποχρέωση να δείξουν το δρόμο .
Έχουν ιερή υποχρέωση . Και ο μεγάλος αγώνας είναι όπου συναντούν κλειστές πόρτες , κλειστά παράθυρα , να κάνουν τα πάντα για να τα ανοίξουν .Κι αν πεσουν και ματώσουν να ξανασηκωθούν.
Πρώτος εγώ το ζητώ , γνωρίστε μου ότι δε ξέρω , ότι αγνοώ , ότι δεν αντιλαμβάνομαι σωστά .

Η χαρά της γνώσης του Κυρίου ανήκει σε όλους και κανείς δεν έχει το δικαίωμα να τη στερει άπό οποιονδήποτε.

Καταλαβαίνω ότι ο κόπος μπορεί να είανι μεγάλος , ο πόνος ακόμη μεγαλύτερος . Ο μισθός όμως είναι τεράστιος.

Καλή μου Μαρία πολύ σκληρότερο κατά τη γνώμη μου είναι το γεγονός ότι κάποιοι άνθρωποι έχουν βάλει στη ζωή τους το Χριστό κατα πως τους βολεύει.
Οι υπόλοιποι ίσως έχουν και ένα ελαφρυντικό , της μη γνώσης , της άγνοιας.
Οι πρώτοι όμως κανένα διοτι να επικαλείσαι Χριστο είναι το ζητούμενο , να προσπαθείς όμως να τον βάλεις σε μετρα και καλουπια κατα πως σου φαινεται είναι αδιανόητο.
ο Χριστός σώζει....
Άβαταρ μέλους
ΜΙΧΣ
Κορυφαίος Αποστολέας
Κορυφαίος Αποστολέας
Δημοσιεύσεις: 5035
Εγγραφή: Πέμ Φεβ 23, 2012 9:24 am

Re: Μητρ. Πειραιώς: ''Η Εκκλησία είναι η μόνη γνήσια αριστερ

Δημοσίευση από ΜΙΧΣ »

σύμφωνοι σε αυτό καλό μου Αδέλφι :8 είναι αυτό που εγώ χαρακτηρίζω ως σύνδρομο... "Πάτερ ημών...........γεννηθήτω το θέλημά ΜΟΥ..."
+Η ελπίς μου ο Πατήρ, καταφυγή μου ο Υιός, σκέπη μου το Πνεύμα το Άγιον, Τριάς Αγία, δόξα σοι.
Άβαταρ μέλους
Μ.Δ.Κ.
Κορυφαίος Αποστολέας
Κορυφαίος Αποστολέας
Δημοσιεύσεις: 1312
Εγγραφή: Τετ Ιουν 16, 2010 8:55 am

Re: Μητρ. Πειραιώς: ''Η Εκκλησία είναι η μόνη γνήσια αριστερ

Δημοσίευση από Μ.Δ.Κ. »

ΣΤΕΦΑΝΟΣ έγραψε:δικαίωμα στο φώς εχουν όλοι και όσοι γνωρίζουν από που προέρχεται αυτό το φως έχουν υποχρέωση να δείξουν το δρόμο .
Έχουν ιερή υποχρέωση . Και ο μεγάλος αγώνας είναι όπου συναντούν κλειστές πόρτες , κλειστά παράθυρα , να κάνουν τα πάντα για να τα ανοίξουν .Κι αν πεσουν και ματώσουν να ξανασηκωθούν.
Μας υπενθύμησαν τα λόγια σου αυτά του Απ. Παύλου

Ἐλεύθερος γὰρ ὢν ἐκ πάντων πᾶσιν ἐμαυτὸν ἐδούλωσα, ἵνα τοὺς πλείονας κερδήσω· 20 καὶ ἐγενόμην τοῖς Ἰουδαίοις ὡς Ἰουδαῖος, ἵνα Ἰουδαίους κερδήσω· τοῖς ὑπὸ νόμον ὡς ὑπὸ νόμον, ἵνα τοὺς ὑπὸ νόμον κερδήσω· 21 τοῖς ἀνόμοις ὡς ἄνομος, μὴ ὢν ἄνομος Θεῷ ἀλλ' ἔννομος Χριστῷ, ἵνα κερδήσω ἀνόμους· 22 ἐγενόμην τοῖς ἀσθενέσιν ὡς ἀσθενής, ἵνα τοὺς ἀσθενεῖς κερδήσω· τοῖς πᾶσι γέγονα τὰ πάντα, ἵνα πάντως τινὰς σώσω.

Προς ΚΟΡ. α κεφ 9
Αληθές είναι το πραγματικό, και Αλήθεια ο ίδιος ο Κύριος, μόνο Αυτός μπορεί να μας ελευθερώσει.
Άβαταρ μέλους
dionysisgr
Κορυφαίος Αποστολέας
Κορυφαίος Αποστολέας
Δημοσιεύσεις: 4278
Εγγραφή: Τρί Φεβ 12, 2008 6:00 am
Τοποθεσία: Νικαια

Re: Μητρ. Πειραιώς: ''Η Εκκλησία είναι η μόνη γνήσια αριστερ

Δημοσίευση από dionysisgr »

Συμφωνοι Στεφανε, οι γνωριζοντες και βιωσαντες τον Χριστο,
εχουν υποχρεωση να μιλουν για τον Χριστο,
και πρωτα με το παραδειγμα τους, με την ζωη τους, να Τον κυρηττουν,
επειτα με λογο, και γνωση να Τον γνωστοποιουν, στους αγνοουντες,
και σε καθε αιτημα να απολογουνται περι της ελπιδος και πιστεως τους,
οπως αλλωστε διδασκε και ο μεγας Παυλος ο Αποστολος των Εθνων.

Απο την αλλη ομως οταν ο χ,ψ απεναντι σου,
εχει ματια αλλα δεν βλεπει, εχει αυτια αλλα δεν ακουει,
και γενικα εχει γεμισει καθε δυνατη εισοδο για την ψυχη του,
ως προς το Φως της Γνωσεως, που ειναι ο Χριστος,
με μπετον αρμε, και που το γυρνα συνεχως στον μυλο της διανοιας του,
η οποια ομοιαζει με μια ακουραστη μπετονιερα αναμοχλευσεως των ιδιων
και των ιδιων ψευδο-ιδεολογιων και κοινωνικων ουτοπιων, τι να πεις και τι να κανεις..

Εδω ο Ιδιος ο Κυριος ηρθε, o Yιος και Λογος ενανθρωπησε,
και καποιοι ακουσανε, καποιοι πιστεψανε, καποιοι φυγανε, καποιοι αδιαφορησανε, καποιοι προσπερασανε,
και μετα οι περισσοτεροι τον Εσταυρωσαν κιολας απο πανω, για να μην τους ενοχλει γενικα,
και να μην του χαλαει την νιρβανα τους, και τις δουλειες που ειχανε στησει με τον κοσμο και τον διαβολο..


Λοιπον τι λεμε τωρα; Δεν τα ξερετε; Δεν μελετατε τα Ευαγγελια;

Πολλοι οι κλητοι, ολιγοι δε οι εκλεκτοι και οι αποκρινομενοι.

Η μηπως δεν εχετε δει την απιστευτη και προκλητικη αλαζονεια,
ειδικα ανθρωπων και "διανοητων" της λεγομενης αριστερας,
που προσωπικα πιστευω οτι αποτελει κανονικοτατη θρησκεια και ειδωλολατρεια ιδεων,
που αναθεμα και εαν ξερανε οι περισσοτεροι απο που ερχονται και που πανε,
και που μιλανε τοσο απαξιωτικα για τον Θεο και την Εκκλησια Του,
οπως δεν εχει μιλησει ο ιδιος ο εκπτωτος εωσφορος;

Μιλαμε, οτι ακομα και οι αλλοθρησκοι, εχουν σε μεγαλυτερη ευλαβεια την Εκκλησια μας.

Ειναι να τους λυπαται κανεις, δεν λεω εγω επ'ουδενι οτι τους μεμφομαστε,
απο μονοι τους, εχουν αυτοκαταδικαστει, να ζουν μακραν του Ζωντος Θεου,
και δεν τους φταιει κανενας αλλος.

Πραγματικα ειναι τραγικα τα πραγματα, για καποιους, με προσωπικη τους ευθυνη.

Εδω προσφατα εκοιμηθη ανθρωπος της αριστερας επιφανης και σοφος κατα κοσμον,
και του εγινε λεει: "πολιτικη κηδεια", με ολα τα παρελκομενα, και αξεσουαρ,
οπως π.χ. μια φερελπι νεαρα κορασιδα, που καθισμενη εχασκε εμπρος του, με ανοιχτα τα ποδια της,
και επαιανιζε πανω απο το προσκεφαλο του, αμεριμνη ενα τεραστιο βιολοντσελο,
οι δε αξιοτιμοι συντροφοι του, στους αγωνες, τον καλουσαν μεσα απο στοχαστικους λογους του τιποτα,
να περασει απεναντι... :shock:

Και ερωταται κανεις δικαια, εκτος του οτι θλιβεται για την καθε εικονα του Θεου,
που καταντα να αρνειται εως τελους τον Πλαστη και Λυτρωτη της.

Που ειναι το "απεναντι", οταν κατ'αυτους δεν υπαρχει τιποτα;

Λεω εγω τωρα ο αφελης..

Λοιπον μην δικαιωνουμε, και μην βαυκαλιζουμε, ανθρωπους,
που εχουν συνειδητα διαχωρισει την θεση τους απο τον Θεο και την Εκκλησια Του,
ασχετα το ποσο χαλια ειμαστε εμεις, αυτο δεν αποτελει δικαιολογια για κανεναν.
"ἰδοὺ ἐγὼ μεθ᾿ ὑμῶν εἰμι πάσας τὰς ἡμέρας ἕως τῆς συντελείας τοῦ αἰῶνος. ᾿Αμήν."
Απάντηση

Επιστροφή στο “Εκκλησιαστική Επικαιρότητα”