Η Κέρκυρα εορτάζει την συμπολιούχο Αγία Θεοδώρα

Συντονιστής: Συντονιστές

Απάντηση
Άβαταρ μέλους
ΜΙΧΣ
Κορυφαίος Αποστολέας
Κορυφαίος Αποστολέας
Δημοσιεύσεις: 5035
Εγγραφή: Πέμ Φεβ 23, 2012 9:24 am

Η Κέρκυρα εορτάζει την συμπολιούχο Αγία Θεοδώρα

Δημοσίευση από ΜΙΧΣ »

Με μεγάλη συμμετοχή κλήρου και λαού ξεκίνησαν οι λατρευτικές εκδηλώσεις στην Κέρκυρα, για την συμπολιούχο του νησιού Αγία Θεοδώρα την Αυγούστα, της οποίας το ιερό σκήνωμα βρίσκεται τεθησαυρισμένο στον Μητροπολιτικό Ναό Υπεραγίας Θεοτόκου Σπηλαιωτίσσης.

Το απόγευμα της Κυριακής 10 Φεβρουαρίου 2013 τελέστηκε πανηγυρικός Εσπερινός χοροστατούντος του Σεβασμιωτάτου Μητροπολίτου Κερκύρας, Παξών και Διαποντίων Νήσων κ. Νεκταρίου.

Τον Θείο Λόγο κήρυξε ο Ιεροκήρυκας της Ιεράς Μητροπόλεως Αρχιμ. Σεραφείμ Λινοσπόρης, ο οποίος επεσήμανε τρία χαρακτηριστικά της βιοτής της Αγίας, την υπομονή, την πίστη και την αγάπη, τα οποία καλλιέργησε τόσο ως Αυτοκράτειρα όσο και ως άνθρωπος, αλλά και στη μοναχική της ζωή, καθιστάμενη πρότυπο σε μία δύσκολη από κάθε άποψη εποχή.

Στο τέλος του Εσπερινού ο Σεβασμιώτατος Μητροπολίτης Κερκύρας κ. Νεκτάριος χειροθέτησε αναγνώστη, ενώ σε σύντομη προσφώνησή του προς τους πιστούς που κατέκλυσαν τον Μητροπολιτικό Ναό τόνισε ότι η Αγία Θεοδώρα γνώρισε τον ανθρώπινο πόνο και μας δείχνει τον δρόμο να τον υπερβούμε μέσα από τη ζωή της Εκκλησίας.

Χωρίς τα πνευματικά στηρίγματα δεν θα μπορέσουμε να αντέξουμε στις πολλές δυσκολίες, τις οποίες διερχόμαστε. Η Εκκλησία όμως είναι το φως που δίνει ελπίδα και οι άγιοι καθοδηγούν και εμπνέουν όσους θέλουν να τους ακολουθήσουν, ώστε να μη νικηθούν από τις λύπες της ζωής.

Αξίζει να σημειωθεί ότι τα αναλόγια του Μητροπολιτικού ναού πλαισίωσαν οι σπουδαστές της Σχολής Εκκλησιαστικής Μουσικής της Ιεράς Μητροπόλεως Κερκύρας "Ο ΑΓΙΟΣ ΑΡΣΕΝΙΟΣ" , υπό τη διεύθυνση των χοραρχών και διαδασκάλων της σχολής Γεωργίου Λαδοβρέχη και Νικολάου Μακρόπουλου.

Το πρωί της αγιωνύμου ημέρας Δευτέρας 11 Φεβρουαρίου 2012, θα τελεστεί ο Όρθρος και η Αρχιερατική Θεία Λειτουργία, ιερουργούντος του Σεβασμιωτάτου Μητροπολίτου Κερκύρας, Παξών και Διαποντίων Νήσων κ. Νεκταρίου.


http://www.romfea.gr/ieres-mitropoleis/ ... 0-22-36-08
Χρόνια Πολλά κι ευλογημένα στις εν Χριστώ Αδελφές μου που έχουν τα ονομαστήριά τους. Τις πρεσβείες της Αγίας μας ας έχετε.
+Η ελπίς μου ο Πατήρ, καταφυγή μου ο Υιός, σκέπη μου το Πνεύμα το Άγιον, Τριάς Αγία, δόξα σοι.
Απάντηση

Επιστροφή στο “Εκκλησιαστική Επικαιρότητα”