Το Συνέδριο 'Εκκλησία και αριστερά' ως ατυχής έμπνευση.

Συντονιστής: Συντονιστές

Απάντηση
Άβαταρ μέλους
ΣΤΕΦΑΝΟΣ
Κορυφαίος Αποστολέας
Κορυφαίος Αποστολέας
Δημοσιεύσεις: 1280
Εγγραφή: Τετ Νοέμ 19, 2008 9:35 am
Τοποθεσία: ΘΕΣΣΑΛΟΝΙΚΗ

Re: Το Συνέδριο 'Εκκλησία και αριστερά' ως ατυχής έμπνευση.

Δημοσίευση από ΣΤΕΦΑΝΟΣ »

Κυριακο μιλαμε για ενα συνεδριο εκκλησίας και αριστεράς και οχι για ενα συνεδριο εκκλησίας και αοράτων επαναστατούντων ή διαφωνουντων. Εφόσον χρωματίζουμε μια σχέση οφέιλουμε να μιλάμε με αυτά τα χρώματα.
Πολύ σωστά θέτει το θέμα ο Απόστολος και συμφωνώ μαζί του πως όταν μια ιδεολογια ή ενας τρόπος ζωής βγάζει τον πιστό εκτος του δρομου του θεου τοτε οφείλει αυτος να αποτινάξει οτιδήποτε τον οδηγει σε αυτη την πορεία.
Από ότι ξέρω υπήρξαν και αριστεροί παπάδες ... χαρακτηριστικό παράδειγμα ο πάτερ Ανυπόμονος πρωτοπαλίκαρο του Άρη Βελουχιώτη.
Μπορεί κάποιος να μας πει με βεβαιότητα ότι αυτος ο άνθρωπος δεν προσεύχονταν , δεν δάκρυζε μπροστά στα εικονίσματα της Παναγίας;
ο Χριστός σώζει....
Άβαταρ μέλους
Μ.Δ.Κ.
Κορυφαίος Αποστολέας
Κορυφαίος Αποστολέας
Δημοσιεύσεις: 1313
Εγγραφή: Τετ Ιουν 16, 2010 8:55 am

Re: Το Συνέδριο 'Εκκλησία και αριστερά' ως ατυχής έμπνευση.

Δημοσίευση από Μ.Δ.Κ. »

ΣΤΕΦΑΝΟΣ έγραψε:Κυριακο μιλαμε για ενα συνεδριο εκκλησίας και αριστεράς και οχι για ενα συνεδριο εκκλησίας και αοράτων επαναστατούντων ή διαφωνουντων. Εφόσον χρωματίζουμε μια σχέση οφέιλουμε να μιλάμε με αυτά τα χρώματα.
Πολύ σωστά θέτει το θέμα ο Απόστολος και συμφωνώ μαζί του πως όταν μια ιδεολογια ή ενας τρόπος ζωής βγάζει τον πιστό εκτος του δρομου του θεου τοτε οφείλει αυτος να αποτινάξει οτιδήποτε τον οδηγει σε αυτη την πορεία.
Από ότι ξέρω υπήρξαν και αριστεροί παπάδες ... χαρακτηριστικό παράδειγμα ο πάτερ Ανυπόμονος πρωτοπαλίκαρο του Άρη Βελουχιώτη.
Μπορεί κάποιος να μας πει με βεβαιότητα ότι αυτος ο άνθρωπος δεν προσεύχονταν , δεν δάκρυζε μπροστά στα εικονίσματα της Παναγίας;
Νά είσαι πάντα καλά, το λέω απο καρδιάς Στέφανε. Λοιπόν η απάντησή σου ήταν ανεπανάληπτη, δεν σου κρύβω ότι χαμογέλασα και χαμογελάω ακόμα - μέσα στη πίκρα μου- με αιτία για το πώς βλέπουν διαφορετικά τα πράγματα άνθρωποι έστω με την ίδια αφετηρία σκέψης και πίστεως. Και επαναλαμβάνω για αποφυγή παρεξηγήσεως ότι χαμογελάω ακόμα με εμένα, πράγμα που σπάνια μου συμβαίνει τον τελευταίο καιρό. Αδελφέ αν δεν μας ελεήσει ο ίδιος ο Κύριος και εμένα και εσένα και τον καθένα δεν σωζόμαστε με τίποτα, και τα άλλα φαίνεται πως δεν έχουν μεγάλη σημασία, χαίρομαι λοιπόν που μπορούμε να συζητάμε έστω και με διαφορετικές απόψεις χωρίς εμπάθεια, άρα υπάρχει - Δόξα τω Θεώ- χριστιανική αγάπη.
Αληθές είναι το πραγματικό, και Αλήθεια ο ίδιος ο Κύριος, μόνο Αυτός μπορεί να μας ελευθερώσει.
Άβαταρ μέλους
ΣΤΕΦΑΝΟΣ
Κορυφαίος Αποστολέας
Κορυφαίος Αποστολέας
Δημοσιεύσεις: 1280
Εγγραφή: Τετ Νοέμ 19, 2008 9:35 am
Τοποθεσία: ΘΕΣΣΑΛΟΝΙΚΗ

Re: Το Συνέδριο 'Εκκλησία και αριστερά' ως ατυχής έμπνευση.

Δημοσίευση από ΣΤΕΦΑΝΟΣ »

Μ.Δ.Κ. έγραψε:
ΣΤΕΦΑΝΟΣ έγραψε:Κυριακο μιλαμε για ενα συνεδριο εκκλησίας και αριστεράς και οχι για ενα συνεδριο εκκλησίας και αοράτων επαναστατούντων ή διαφωνουντων. Εφόσον χρωματίζουμε μια σχέση οφέιλουμε να μιλάμε με αυτά τα χρώματα.
Πολύ σωστά θέτει το θέμα ο Απόστολος και συμφωνώ μαζί του πως όταν μια ιδεολογια ή ενας τρόπος ζωής βγάζει τον πιστό εκτος του δρομου του θεου τοτε οφείλει αυτος να αποτινάξει οτιδήποτε τον οδηγει σε αυτη την πορεία.
Από ότι ξέρω υπήρξαν και αριστεροί παπάδες ... χαρακτηριστικό παράδειγμα ο πάτερ Ανυπόμονος πρωτοπαλίκαρο του Άρη Βελουχιώτη.
Μπορεί κάποιος να μας πει με βεβαιότητα ότι αυτος ο άνθρωπος δεν προσεύχονταν , δεν δάκρυζε μπροστά στα εικονίσματα της Παναγίας;
Νά είσαι πάντα καλά, το λέω απο καρδιάς Στέφανε. Λοιπόν η απάντησή σου ήταν ανεπανάληπτη, δεν σου κρύβω ότι χαμογέλασα και χαμογελάω ακόμα - μέσα στη πίκρα μου- με αιτία για το πώς βλέπουν διαφορετικά τα πράγματα άνθρωποι έστω με την ίδια αφετηρία σκέψης και πίστεως. Και επαναλαμβάνω για αποφυγή παρεξηγήσεως ότι χαμογελάω ακόμα με εμένα, πράγμα που σπάνια μου συμβαίνει τον τελευταίο καιρό. Αδελφέ αν δεν μας ελεήσει ο ίδιος ο Κύριος και εμένα και εσένα και τον καθένα δεν σωζόμαστε με τίποτα, και τα άλλα φαίνεται πως δεν έχουν μεγάλη σημασία, χαίρομαι λοιπόν που μπορούμε να συζητάμε έστω και με διαφορετικές απόψεις χωρίς εμπάθεια, άρα υπάρχει - Δόξα τω Θεώ- χριστιανική αγάπη.
Παλι θα σου το πω οτι σεβομαι απολυτα την αποψη σου και κυριως οτι διαφωνεις χωρις να προσβαλλεις και αυτο σε χαρακτηριζει σε ολες τις απαντήσεις σου...
Ας μας ελεήσει λοιπόν ο Κύριος διότι σωστα λες ότι και να ειμαστε αν δε μας το επιτρεψει Αυτός δουλειά δε γινεται .
Η προθεση Κυριάκο παίζει σπουδαίο ρόλο . Αν θελήσεις να αγαπήσεις θα αγαπησεις , αν θελησεις να κανεις καλο θα το κανεις... δε ξερω αν με την απαντηση μου σε ψυχαγώγησα ... ακόμη κι αν ειναι ετσι ομως εγινε με καλη προθεση ... να ξερεις δε με νοιαζει τι χρωμα πρεσβευεις.
Πολυ με νοιαζει ομως αν εστω και με μια κουβεντα μου αισθανθεις κατι καλο...
προσευχήσου για μενα.
ο Χριστός σώζει....
Άβαταρ μέλους
Μ.Δ.Κ.
Κορυφαίος Αποστολέας
Κορυφαίος Αποστολέας
Δημοσιεύσεις: 1313
Εγγραφή: Τετ Ιουν 16, 2010 8:55 am

Re: Το Συνέδριο 'Εκκλησία και αριστερά' ως ατυχής έμπνευση.

Δημοσίευση από Μ.Δ.Κ. »

ΣΤΕΦΑΝΟΣ έγραψε:προσευχήσου για μενα.
Επειδή στους χριστιανούς το ναι πρέπει να είναι ναι, και το όχι όχι, να είσαι βέβαιος ότι θα το κάνω, η προσευχή του κάθε ενός έστω και αδύναμη δεν παύει να είναι προσευχή, σε παρακαλώ πράξε το ίδιο και για εμένα.
Αληθές είναι το πραγματικό, και Αλήθεια ο ίδιος ο Κύριος, μόνο Αυτός μπορεί να μας ελευθερώσει.
Άβαταρ μέλους
ΣΤΕΦΑΝΟΣ
Κορυφαίος Αποστολέας
Κορυφαίος Αποστολέας
Δημοσιεύσεις: 1280
Εγγραφή: Τετ Νοέμ 19, 2008 9:35 am
Τοποθεσία: ΘΕΣΣΑΛΟΝΙΚΗ

Re: Το Συνέδριο 'Εκκλησία και αριστερά' ως ατυχής έμπνευση.

Δημοσίευση από ΣΤΕΦΑΝΟΣ »

Μ.Δ.Κ. έγραψε:
ΣΤΕΦΑΝΟΣ έγραψε:προσευχήσου για μενα.
Επειδή στους χριστιανούς το ναι πρέπει να είναι ναι, και το όχι όχι, να είσαι βέβαιος ότι θα το κάνω, η προσευχή του κάθε ενός έστω και αδύναμη δεν παύει να είναι προσευχή, σε παρακαλώ πράξε το ίδιο και για εμένα.
ναι Κυριακο , θα το κάνω.
ο Χριστός σώζει....
Alexk
Συστηματικός Αποστολέας
Συστηματικός Αποστολέας
Δημοσιεύσεις: 159
Εγγραφή: Τρί Σεπ 13, 2011 8:40 am
Τοποθεσία: Πελοπόννησος

Re: Το Συνέδριο 'Εκκλησία και αριστερά' ως ατυχής έμπνευση.

Δημοσίευση από Alexk »

Ρε παιδιά δεν καταλαβαίνω για ποιό λόγο γίνεται αυτός ο καβγάς.
Βέβαια είμαι κάπως μακρυά από τα πράγματα και μπορεί να σφάλλω.
Αν κατάλαβα καλά αυτή η συνάντηση είναι μια προσπάθεια πλησιάσματος και αλληλογνωριμίας των δύο πλευρών-πιθανώς και για μελλοντική χρήση.
Από κει και πέρα δεν καταλαβαίνω, γιατί η εκκλησία να μην συζητά, ακόμη και με αυτούς που (συλλογικά ίσως) δεν την θέλουν.
Μήπως θα συζητήσει δογματικά θέματα; Ασφαλώς όχι. Επομένως γιατί να μην γίνει μια προσπάθεια προσέγγισης και ανταλλαγής απόψεων, πάνω σε θέματα που μελλοντικά μπορεί να μάς αφορούν όλους (αν ποτέ ένα μέρος αυτών των αριστερών γίνουν εξουσία;)
Οι πολιτικές δυνάμεις έχουν εκμεταλλευθεί τήν εκκλησία (τόσο με το να την υποστηρίζουν όσο και με το να την κυνηγάνε, ανάλογα με την εποχή και την περίπτωση) από πολύ παλιά.
Εγώ βλέπω αυτά που γίνονται ως αναζήτηση ενός modus vivendi και τίποτε παραπάνω.
Η εκκλησία έχει μια Αλήθεια και αυτή δεν συζητείται Οι αριστεροί (ή και οι οποιασδήποτε άλλης απόχρωσης) είτε την αποδέχονται ΑΝΕΥ ΟΡΩΝ είτε την απορρίπτουν και τελεία και παύλα. Οι συζητήσεις φαντάζομαι ότι θα γίνουν μόνον για το πώς θα ανεχόμαστε ο ένας τον άλλο και τίποτε παραπάνω.
Τώρα για τα όσα περί διωγμών αναφέρει ο Διονύσης, δεν διαφωνώ ότι έτσι έγιναν, αλλά αυτό δεν σημαίνει πως όλοι οι αριστεροί έχουν τις ίδιες απόψεις ή ότι συμφωνούν με όσα έγιναν στο παρελθόν.
Τα ρεμάλια ότι κι’αν πιστεύουν ή σε όποια πολιτική παράταξη και αν ανήκουν είναι ρεμάλια. Είναι πολύ κακό να πιστεύουμε ότι κάποιες πολιτικές παρατάξεις είναι εξ ορισμού καλές και κάποιες εξ ορισμού κακές. Δεξιές παρατάξεις μπορεί να κάνουν πολύ μεγαλύτερο κακό από αριστερές, που εκφράζονται ανοιχτά τουλάχιστον κατά της θρησκείας (για όσους τυχόν θέλουν εξ ορισμού τους δεξιούς ως φιλοχριστιανούς).Μπορούμε και πρέπει μόνο τους οπαδούς των όποιας απόκλισης παρατάξεων να τους θεωρούμε ως χριστιανούς ή μη. Οσο για τις ίδιες τις παρατάξεις, πρέπει κατά την άποψή μου, ΟΛΕΣ να θεωρούνται (από τους εμάς τους πιστούς) από ουδέτερες στην καλύτερη περίπτωση, έως εχθρικές.
Άβαταρ μέλους
stathis73
Κορυφαίος Αποστολέας
Κορυφαίος Αποστολέας
Δημοσιεύσεις: 6456
Εγγραφή: Δευ Απρ 19, 2010 8:44 am
Τοποθεσία: Ευστάθιος-Λευκός Πύργος της Μακεδονίας.

Re: Το Συνέδριο 'Εκκλησία και αριστερά' ως ατυχής έμπνευση.

Δημοσίευση από stathis73 »

Τις θεός Μέγας ως ο Θεός ημών.
Άβαταρ μέλους
dionysisgr
Κορυφαίος Αποστολέας
Κορυφαίος Αποστολέας
Δημοσιεύσεις: 4278
Εγγραφή: Τρί Φεβ 12, 2008 6:00 am
Τοποθεσία: Νικαια

Re: Το Συνέδριο 'Εκκλησία και αριστερά' ως ατυχής έμπνευση.

Δημοσίευση από dionysisgr »

Eγω θα κλεισω με την παρακατω σκεψη, γιατι νομιζω οτι δεν εχει νοημα να ειπωθει κατι περισσοτερο.

Ο καθενας ειναι ελευθερος να εχει οποιο κοσμοειδωλο, κοσμοθεωρια επιθυμει, ακομα δε και θεολογικη σκεψη,
εφοσον το αυτεξουσιο του ανθρωπου το σεβεται απολυτα ο ιδιος ο Κυριος,
που το εφερε στην υπαρξη ως αλληλενδετο με το ανθρωπινο προσωπο, ως εικονα Του.

Απο κει και περα.

Εγω πραγματικα ευχομαι να ερθει η Αριστερα στην εξουσια,
και μαζι να ανεβει και ιλλιγγιωδως το Ισλαμ στην Ελλαδα,
πραγματα που δεν ειναι καθολου μακρια,
και μετα να καθομαι απο μια μερια,
να βλεπω τις φιλελευθερες και μεταμοντερνες αποψεις καποιων,
θεολογων και μη, φωτισμενων και σκοτισμενων,
οι οποιες εχουν φτασει να θεωρουν την Εκκλησια του Εσταυρωμενου και Αναστημενου Χριστου,
περιπου σαν Μη Κυβερνητικη Οργανωση, με σκοπο κοινωνικης προνοιας και διεξαγωγης συνεδριων,
τις οποιες ομως ειμαι βεβαιος οτι τοτε δεν θα ειναι σε θεση πλεον να τις διατυπωνουν και τοσο ανετα, και χαλαρα..

Αυτα και παμε για αλλα,
τωρα καλυτερα χειροτερα δεν ξερω,
Κυριος Οιδε.
"ἰδοὺ ἐγὼ μεθ᾿ ὑμῶν εἰμι πάσας τὰς ἡμέρας ἕως τῆς συντελείας τοῦ αἰῶνος. ᾿Αμήν."
Άβαταρ μέλους
ΣΤΕΦΑΝΟΣ
Κορυφαίος Αποστολέας
Κορυφαίος Αποστολέας
Δημοσιεύσεις: 1280
Εγγραφή: Τετ Νοέμ 19, 2008 9:35 am
Τοποθεσία: ΘΕΣΣΑΛΟΝΙΚΗ

Re: Το Συνέδριο 'Εκκλησία και αριστερά' ως ατυχής έμπνευση.

Δημοσίευση από ΣΤΕΦΑΝΟΣ »

Αν δε κανω λαθος , ο Αμβρόσιος δεν είναι που μακάριζε τη Χρυσή Αυγή ως μελλομτική ελπίδα του έθνους;;;
αν ναι τότε νομιζω ότι η άποψη του δεν έχει λόγο σε αυτη την κουβέντα διότι ουτε μπορεί να φανεί ουτε μπορεί να αποδειχθεί ως αντικειμενικός συνομιλητής.
ο Χριστός σώζει....
Άβαταρ μέλους
johnge
Κορυφαίος Αποστολέας
Κορυφαίος Αποστολέας
Δημοσιεύσεις: 656
Εγγραφή: Τρί Μάιος 25, 2010 7:35 pm
Τοποθεσία: π. Πρόδρομος, Εύβοια

Re: Το Συνέδριο 'Εκκλησία και αριστερά' ως ατυχής έμπνευση.

Δημοσίευση από johnge »

Πραγματικά δεν ξέρω τι συναισθήματα μου προκαλεί αυτό το συνέδριο. Μάλλον αδιαφορία για την ώρα, αν και τραγικό να το λέω. Αλλά είναι η αλήθεια.

Δεν θα βιαστώ να βγάλω συμπεράσματα. Γενικά δεν μου αρέσει η Εκκλησία να κάθεται στο ίδιο τραπέζι με οποιαδήποτε πολιτική παράταξη με σκοπό την εύρεση κοινών στόχων η ιδεολογιών. Και αυτό διότι πολύ απλούστατα δεν υπάρχει κοινός στόχός ή κοινή ιδεολογία.

Άκουσα στο κρατικό κανάλι σήμερα το πρωί ότι στόχος του συνεδρίου είναι να τονιστούν οι διαφορές κυρίως και όχι να βρεθούν τυχόν ομοιότητες. Και πάλι δεν καταλαβαίνω το λόγο να μπει σε μια τέτοια διαδικασία η Εκκλησία. Συμφωνώ με τον Διονύση στο ότι καθένας που θέλει να μάθει περισσότερα μπορεί να απευθυνθεί ανά πάσα ώρα και στιγμή στις εκκλησίες μας. Δεν θα βρει κλειστή τη πόρτα.

Έχω τη πεποίθηση πως στόχος και φιλοδοξία των όποιων πολιτικών είναι η δόξα και το χρήμα. Και όχι όπως άστοχα αναφέρθηκε σε μια εφημερίδα (χωρίς να έχω διαβάσει το άρθρο) ότι στόχος είναι η έφοδος στον ουρανό.

Ο Θεός να μας φυλάει και να φωτίζει τους κληρικούς μας.
Απάντηση

Επιστροφή στο “Εκκλησιαστική Επικαιρότητα”