Το Συνέδριο 'Εκκλησία και αριστερά' ως ατυχής έμπνευση.

Συντονιστής: Συντονιστές

konstantinoupolitis
Κορυφαίος Αποστολέας
Κορυφαίος Αποστολέας
Δημοσιεύσεις: 1080
Εγγραφή: Τετ Ιαν 17, 2007 6:00 am
Τοποθεσία: Μακεδονία

Re: Το Συνέδριο 'Εκκλησία και αριστερά' ως ατυχής έμπνευση.

Δημοσίευση από konstantinoupolitis »

... "Θοῦ Κύριε φυλακὴν τῷ στόματί μου"... εκτός και αν πρόκειται για κάποιο είδος ιδιωτικής ασφάλισης....
GeorgiosM
Κορυφαίος Αποστολέας
Κορυφαίος Αποστολέας
Δημοσιεύσεις: 1071
Εγγραφή: Τρί Μαρ 13, 2012 11:19 am

Re: Το Συνέδριο 'Εκκλησία και αριστερά' ως ατυχής έμπνευση.

Δημοσίευση από GeorgiosM »

να με συγχωρείτε αδελφοι που μπαινω στο θέμα αυτό ξανά.
και ειδικά ο αγαπητός μας Διονύσης, που είχε την καλοσύνη να ανοίξει το θέμα
και να μας διαφωτίσει απο τη δική του ωφέλιμη μεριά.

α. καταρχην απο λάθος μου αναφέρθηκα σε συμπροσευχές στο προηγουμενο μηνυμα!
εννοουσα '"παραχώρηση χώρου θρησκευτικης λατρειας". τελοσπάντων..
(άλλο ενα λάθος εκ των πολλών μου.. :cry: ) πάρακάτω τώρα..

β. επειδή πραγματι υπαρχουν πολλοί πνευματικοί αδελφοί εδω, θεωρώ λιγο
εποικοδομητικό να αλλάξω ελαφρά τον άξονα του θέματος. Κατα παράβαση βέβαια,
κατεξαίρεση. Για να μην ανοίγω άλλο θέμα. (σκεφτηκα να το βαλω στο αρχονταρίκι
αλλα το νομίζω λίγο βαρύ..) κ πάλι να με συγχωρείτε για το θάρρος και τα λάθη.


Νεότητα και αγνοια είναι επικίνδυνος συνδυασμός. Όταν τα νέα παιδιά δεν εχουν πάρει εμπειρία Χριστού από το περιβάλλον τους, τότε πολύ πιθανό να πέσουν στα δίχτυα της απάτης του εφήμερου γλεντιού και πολύ επιδερμικού γλυκασμου. Όπως έλεγε ο γέροντας Παίσιος, ο πονηρός ξεγελάει με ξυλοκέρατα τον άνθρωπο.
Φοβάμαι όμως μήπως δώσω λόγο εγώ για τις αμαρτίες των άλλων, επειδή δεν μπορώ να κατορθώσω να δώσω ευλογημένη και καρποφόρα μαρτυρία Χριστού. Διότι πολλοί αδελφοί μας δεν ξέρουν ούτε τα στοιχειώδη, αλλά εμένα μου δόθηκε τεράστιο τάλαντο και τεράστια ευλογία. Να γνωρίσω καθαρά και απλόχερα λόγο, βίωμα, εμπειρία και περιβάλλον Κυρίου.
Βλέποντας τετοιες εικονες πολλες φορές δεν φοβάμαι τόσο για τις ψυχες των αλλων, αλλά για τη δική μου σωτηρία. Διοτι είναι εμφανές ότι πάμπολλοι αδελφοί μου αυτοί δεν γνωρίζουν περί της αληθείας, γιαυτό πράττουν έτσι. Ενώ εγώ που έλαβα το πρώτο λαχείο των λαχείων και με προστατευσε ο Θεός τι κάνω ο άκαρπος από κει και πέρα???
Να με συγχωρείτε αδελφοί και όταν λέω ανοησίες να με διορθώνετε ή να προσεύχεστε υπερ εμού γιατί ανθρωπος ειμαι κ εγω κ πεφτω σε πολλά λάθη.
Βλεπεις νέα παιδιά, σαν τα κρύα τα νερά, 20-30 ετών και δεν ξέρουν τίποτα περι εξομολόγησης, οικογενείας, παρθενίας, αγίου Πορφυρίου, εκκλησιασμού, αμβλώσεων, θανάσιμων αμαρτημάτων, θείας οικονομίας και μετανοίας. Δεν γνώρισαν αγάπη και δεν είδαν καλή καρδιά από όλους εμάς τους πνευματικούς ανθρώπους, αλλά εχω την αίσθηση ότι γνώρισαν την κατάκριση και την πικρή αποστροφή, ανευ ανθρώπινης αγάπης, ανευ χριστιανικής αγάπης. Πολλώ δε μάλλον από χριστιανική αλήθεια, ευλογημένη ομολογία πίστεως και απλόχερη χριστιανική αγάπη. Τουλάχιστον από εμένα. Τι λόγο θα δώσω λοιπόν ο άθλιος? Πού είναι λοιπόν η μετάνοιά μου? Τα πέντε και τα δέκα λεπτά προσευχής, ή η πολύωρη καθημερινή μου πνευματική ανάπαυση και ακαρπία?

εντυπωσιακη παγκόσμια άγνοια (δεν έχουν όλοι άγνοια φυσικά, αλλά θα τολμήσω να πω ..πάρα πολλοί, με τεράαστια αγνοια.) :(
https://www.youtube.com/watch?v=M7CdTAiaLes

να και ένα απο το δικό μας ελληνικό χώρο..
https://www.youtube.com/watch?v=JCUanoTa8Do
GeorgiosM
Κορυφαίος Αποστολέας
Κορυφαίος Αποστολέας
Δημοσιεύσεις: 1071
Εγγραφή: Τρί Μαρ 13, 2012 11:19 am

Re: Το Συνέδριο 'Εκκλησία και αριστερά' ως ατυχής έμπνευση.

Δημοσίευση από GeorgiosM »

και άλλο ενα βίντεο...ρίξτε μια ματιά στο 11ο λεπτό αν δεν σας κάνει κοπο να δειτε τι εστι νεα εποχη... :(
https://www.youtube.com/watch?v=c5bgJSdH544

σκεπτομαι να κατεβασω το βίντεο αυτο και να το μοιράζω σε ιερεις κ πνευματικους ανθρωπους που ξέρω
να τους παρακαλέσω να το δω τι θα μου πουν..
Άβαταρ μέλους
ΜΙΧΣ
Κορυφαίος Αποστολέας
Κορυφαίος Αποστολέας
Δημοσιεύσεις: 5035
Εγγραφή: Πέμ Φεβ 23, 2012 9:24 am

Re: Το Συνέδριο 'Εκκλησία και αριστερά' ως ατυχής έμπνευση.

Δημοσίευση από ΜΙΧΣ »

Γιώργη αδέλφι μου... you go off on tangents... :4 A.K.A. ξεφεύγεις.
άσε που η άγνοια δεν είναι δικαιολογία... και ειδικά στη χώρα μας δεν επιτρέπεται με εκκλησάκια και εκκλησίες κάθε δυο τετράγωνα που λέει ο λόγος...
+Η ελπίς μου ο Πατήρ, καταφυγή μου ο Υιός, σκέπη μου το Πνεύμα το Άγιον, Τριάς Αγία, δόξα σοι.
GeorgiosM
Κορυφαίος Αποστολέας
Κορυφαίος Αποστολέας
Δημοσιεύσεις: 1071
Εγγραφή: Τρί Μαρ 13, 2012 11:19 am

Re: Το Συνέδριο 'Εκκλησία και αριστερά' ως ατυχής έμπνευση.

Δημοσίευση από GeorgiosM »

ΜΙΧΣ έγραψε:Γιώργη αδέλφι μου... you go off on tangents... :4 A.K.A. ξεφεύγεις.
άσε που η άγνοια δεν είναι δικαιολογία... και ειδικά στη χώρα μας δεν επιτρέπεται με εκκλησάκια και εκκλησίες κάθε δυο τετράγωνα που λέει ο λόγος...
συμφωνώ μαζί σου, ότι πρέπει να αρχίσω να γίνομαι "θαυματοφόρος¨ (εννοω με τη Χάρη Του Θεού) γιατί αλλιως δεν με βλέπω καλά... :o
Άβαταρ μέλους
ΜΙΧΣ
Κορυφαίος Αποστολέας
Κορυφαίος Αποστολέας
Δημοσιεύσεις: 5035
Εγγραφή: Πέμ Φεβ 23, 2012 9:24 am

Re: Το Συνέδριο 'Εκκλησία και αριστερά' ως ατυχής έμπνευση.

Δημοσίευση από ΜΙΧΣ »

Γιώργη δεν σε κατάκρινα και ζητώ συγνώμη αν ακούστηκε έτσι. Απλά λέω ότι ξεφεύγεις του θέματος. Συγνώμη... :20
Οσοι θέλουν (με) να κάνουμε το θέλημά μας... βάζουμε τον Θεό και τα του Θεού στο σεντούκι... φοράμε παρωπίδες και ωτασπίδες... να το ξέρεις αυτό.
Δεν υπάρχει δικαιολογία... γιατί και να μην έχουμε ακούσει ή να μην έχουμε κατηχηθεί, υπάρχει αυτό το έμφυτο που μας έχει δώσει ο Θεός που λέγεται συνείδηση... και αυτή ελέγχει αλλά από το πολύ "σεντούκι" κι αυτή αδυναμεί κάποτε. Αλλά όπως λέει ο λαός μας... 'Εχει ο Θεός! Κύριε Ελέησον...
+Η ελπίς μου ο Πατήρ, καταφυγή μου ο Υιός, σκέπη μου το Πνεύμα το Άγιον, Τριάς Αγία, δόξα σοι.
Άβαταρ μέλους
ΜΙΧΣ
Κορυφαίος Αποστολέας
Κορυφαίος Αποστολέας
Δημοσιεύσεις: 5035
Εγγραφή: Πέμ Φεβ 23, 2012 9:24 am

Re: Το Συνέδριο 'Εκκλησία και αριστερά' ως ατυχής έμπνευση.

Δημοσίευση από ΜΙΧΣ »

Ιερός Ναός Αγίου Αντωνίου Θεσσαλονίκης - π. Θεόδωρος Ζήσης - Ομ. Καθηγητής Α.Π.Θ. - ΚΥΡΙΑΚΗ 3 Φεβρουαρίου 2013 (5/2/2013)


Π. Θεόδωρος Ζήσης - Οι αρνητικά θετικές πλευρές του συνεδρίου Εκκλησία και Αριστερά (video)

http://www.impantokratoros.gr/EF1A3053.el.aspx
+Η ελπίς μου ο Πατήρ, καταφυγή μου ο Υιός, σκέπη μου το Πνεύμα το Άγιον, Τριάς Αγία, δόξα σοι.
GeorgiosM
Κορυφαίος Αποστολέας
Κορυφαίος Αποστολέας
Δημοσιεύσεις: 1071
Εγγραφή: Τρί Μαρ 13, 2012 11:19 am

Re: Το Συνέδριο 'Εκκλησία και αριστερά' ως ατυχής έμπνευση.

Δημοσίευση από GeorgiosM »

ΜΙΧΣ έγραψε:Ιερός Ναός Αγίου Αντωνίου Θεσσαλονίκης - π. Θεόδωρος Ζήσης - Ομ. Καθηγητής Α.Π.Θ. - ΚΥΡΙΑΚΗ 3 Φεβρουαρίου 2013 (5/2/2013)


Π. Θεόδωρος Ζήσης - Οι αρνητικά θετικές πλευρές του συνεδρίου Εκκλησία και Αριστερά (video)

http://www.impantokratoros.gr/EF1A3053.el.aspx
ωραίο αλλά δεν παίζει στο κομπιουτερ μου. καμιά ιδέα? :mrgreen:
μονο σε εμένα συμβαινει αυτό? ουτε το προηγούμενο δεν το είδα.. :(
Άβαταρ μέλους
ΜΙΧΣ
Κορυφαίος Αποστολέας
Κορυφαίος Αποστολέας
Δημοσιεύσεις: 5035
Εγγραφή: Πέμ Φεβ 23, 2012 9:24 am

Re: Το Συνέδριο 'Εκκλησία και αριστερά' ως ατυχής έμπνευση.

Δημοσίευση από ΜΙΧΣ »

1. ο υπολογιστής σου έχει αιρετικό φρόνημα... :) :mrgreen: :4

2. τσέκαρες αν έχεις αρκετή μνήμη για να το παίξει;

3. καθάρισε τον υπολογιστή σου

4. κάποιο αδέλφι μας με technical background will help you out

5. θα κάτσω απόψε κάποια στιγμή και θα σου κάνω transcribe τα λόγια του γέροντα και θα στα στείλω
+Η ελπίς μου ο Πατήρ, καταφυγή μου ο Υιός, σκέπη μου το Πνεύμα το Άγιον, Τριάς Αγία, δόξα σοι.
GeorgiosM
Κορυφαίος Αποστολέας
Κορυφαίος Αποστολέας
Δημοσιεύσεις: 1071
Εγγραφή: Τρί Μαρ 13, 2012 11:19 am

Re: Το Συνέδριο 'Εκκλησία και αριστερά' ως ατυχής έμπνευση.

Δημοσίευση από GeorgiosM »

ΜΙΧΣ έγραψε:1. ο υπολογιστής σου έχει αιρετικό φρόνημα... :) :mrgreen: :4

2. τσέκαρες αν έχεις αρκετή μνήμη για να το παίξει;

3. καθάρισε τον υπολογιστή σου

4. κάποιο αδέλφι μας με technical background will help you out

5. θα κάτσω απόψε κάποια στιγμή και θα σου κάνω transcribe τα λόγια του γέροντα και θα στα στείλω
Μαρία ευχαριστώ πολύ! στο δεύτερο πισι παίζει :smile: :smile: ! επομένως κάποιο plug-in θα είναι..!
Απάντηση

Επιστροφή στο “Εκκλησιαστική Επικαιρότητα”