Το Συνέδριο 'Εκκλησία και αριστερά' ως ατυχής έμπνευση.

Συντονιστής: Συντονιστές

GeorgiosM
Κορυφαίος Αποστολέας
Κορυφαίος Αποστολέας
Δημοσιεύσεις: 1071
Εγγραφή: Τρί Μαρ 13, 2012 11:19 am

Re: Το Συνέδριο 'Εκκλησία και αριστερά' ως ατυχής έμπνευση.

Δημοσίευση από GeorgiosM »

τωρα οπως ειπα κ πριν, οι δηλωσεις του αγαπητου κ.Κουρακη δεν με φοβιζουν πολύ.
με την εννοια οτι αυτα δεν ειναι θεματα του αγαπητου κ.Κουρακη αλλα της Ιστορίας
,του εθνους των ελληνων και Του Θεού.
τόσο απλο ειναι άραγε να περασει κάτι τετοιο? οπως το απαιτει ο κ.Κουρακης?
ελπιζω σε 1 εβδομάδα ή 1 ετος κλπ να μην εχω αλλαξει παλι γνωμη... :o :o
(εννοω να μην μεσολαβησουν εξελιξεις δυσμενεις επι των θεματων..
και η αισιοδοξία μου να μην αποδειχτεί ΛΑΘΟΣ! :shock: ).κ πάλι να με συγχωρειτε για τυχον ατοπηματα και σφαλματα κλπ!
konstantinoupolitis
Κορυφαίος Αποστολέας
Κορυφαίος Αποστολέας
Δημοσιεύσεις: 1080
Εγγραφή: Τετ Ιαν 17, 2007 6:00 am
Τοποθεσία: Μακεδονία

Re: Το Συνέδριο 'Εκκλησία και αριστερά' ως ατυχής έμπνευση.

Δημοσίευση από konstantinoupolitis »

Το πρόβλημα δεν είναι τί λέει ο Κουράκης, το πρόβλημα είναι πως εμείς τολμούμε ή δεν τολμούμε να υψώσουμε ανάστημα και να ομολογήσουμε την αλήθεια.

Είναι δεδομένη η νομική και συνταγματική υποχρέωση της πολιτείας για την μισθοδοσία του κλήρου, αφού επίταξε την Εκκλησιαστική περιουσία.

Είναι δεδομένη επίσης η πολιτική θέση για χωρισμό Κράτους - Εκκλησίας, μια γελοιότητα, που σε απλά ελληνικά σημαίνει σταματήστε να τους πληρώνετε για να γονατίσουν.

Είμαι υπέρμαχος των Θεολογικών διαλόγων και όχι των διαχριστιανικών εκδηλώσεων για δημόσιες σχέσεις.

Οι κινήσεις αυτές στις οποίες προβαίνουν κατα καιρούς Πατριαρχεία μας, μου θυμίζουν ταινίες του Αγγελόπουλου, που η βασική τους ιδέα είναι βλέμματα στην Ιστορία όπου πολιτικές αποφάσεις οδηγούν στην τραγωδία χιλιάδες ανθρώπους ένθεν και ένθεν...
aposal
Κορυφαίος Αποστολέας
Κορυφαίος Αποστολέας
Δημοσιεύσεις: 25026
Εγγραφή: Παρ Απρ 13, 2007 5:00 am
Τοποθεσία: Απόστολος @ Άγιος Δημήτριος (Μπραχάμι)

Re: Το Συνέδριο 'Εκκλησία και αριστερά' ως ατυχής έμπνευση.

Δημοσίευση από aposal »

Οι κληρικοί, θα το επαναλάβω, είναι οι μοναδικοί Δημόσιοι υπάλληλοι που δεν πληρώνονται από την Ε.Α.Π. (Ενιαία Αρχή Πληρωμών) επειδή δεν ήθελε να τους εντάξει ο τότε ΥΠΟΙΚ κ. Σαχινίδης.
Μελίζεται και διαμερίζεται ο Αμνός του Θεού, ο μελιζόμενος και μη διαιρούμενος, ο πάντοτε εσθιόμενος και μηδέποτε δαπανόμενος, αλλά τους μετέχοντας αγιάζων.
GeorgiosM
Κορυφαίος Αποστολέας
Κορυφαίος Αποστολέας
Δημοσιεύσεις: 1071
Εγγραφή: Τρί Μαρ 13, 2012 11:19 am

Re: Το Συνέδριο 'Εκκλησία και αριστερά' ως ατυχής έμπνευση.

Δημοσίευση από GeorgiosM »

αν τοσο καιρό δεν ειχε ψυχθεί η αγάπη των πολλών, ο κάθε καμινης κ μπουταρης δεν θα μπορουσε
ποτε να εκλεγει.
τώρα λοιπον μπόρεσαν. ο κόσμος τους ψηφισε ή τους ανέχεται ενεκα αγνοιας και
ετσι λοιπον ειναι όλοι στο κόλπο, μικροι κ μεγάλοι. ας μην περιμένουμε λοιπον απο καποιον
ιερο Χρυσόστομο να έρθει και να αναπλάσει την ελλ.κοινωνία ευκολα και χωρις να εχει ερθει πρωτα
καποια μετανοια σε όλους μας, (και σε εμένα πρώτον).

Απόστολε και τί σημαίνει ότι δεν ειναι στην εαπ? παιζει καποιο ρόλο? δεν μπορω να καταλαβω..
GeorgiosM
Κορυφαίος Αποστολέας
Κορυφαίος Αποστολέας
Δημοσιεύσεις: 1071
Εγγραφή: Τρί Μαρ 13, 2012 11:19 am

Re: Το Συνέδριο 'Εκκλησία και αριστερά' ως ατυχής έμπνευση.

Δημοσίευση από GeorgiosM »

α, μαλλον καταλαβα τι εννοεις Απόστολε..
οτι για να μην τους εντάξει στην εαπ το εχει κανει σκόπιμα για να τους διώξει μελλοντικά...
αν ειναι έτσι, δεν ξερω, μήπως τελικα φυγει αυτος?
ή μήπως το εκανε μην του ζητησουν ποτέ λόγο οι ΕΕ? αν ισχυει το δευτερο, ισως να ειναι καλό,
ισως ετσι δεν τους εξισώνει με άλλα λειτουργηματα.
προσωπικα θα δω τις εξελίξεις, δεν θα προκαταλάβω το τί συνεβη. (το θεωρώ οχι σιγουρο).
(αν καταλαβα καλα.)
Άβαταρ μέλους
ΜΙΧΣ
Κορυφαίος Αποστολέας
Κορυφαίος Αποστολέας
Δημοσιεύσεις: 5035
Εγγραφή: Πέμ Φεβ 23, 2012 9:24 am

Re: Το Συνέδριο 'Εκκλησία και αριστερά' ως ατυχής έμπνευση.

Δημοσίευση από ΜΙΧΣ »


Π. Θεόδωρος Ζήσης - Θεολογική κατοχύρωση ότι Εκκλησία και Αριστερά είναι μεγέθη ασύμβατα

Ιερός Ναός Αγίου Αντωνίου Θεσσαλονίκης - π. Θεόδωρος Ζήσης - Ομ. Καθηγητής Α.Π.Θ. - ΚΥΡΙΑΚΗ 27 Ιανουαρίου 2013


http://www.impantokratoros.gr/6A955E68.el.aspx
+Η ελπίς μου ο Πατήρ, καταφυγή μου ο Υιός, σκέπη μου το Πνεύμα το Άγιον, Τριάς Αγία, δόξα σοι.
GeorgiosM
Κορυφαίος Αποστολέας
Κορυφαίος Αποστολέας
Δημοσιεύσεις: 1071
Εγγραφή: Τρί Μαρ 13, 2012 11:19 am

Re: Το Συνέδριο 'Εκκλησία και αριστερά' ως ατυχής έμπνευση.

Δημοσίευση από GeorgiosM »

Μαρία θα μπορούσα να πω τα εξής σχετικά με τον αγιασμένο π.Ζήση και καποιους ζηλωτές.
Υπαρχουν οι υγιείς και οι άρρωστοι ζηλωτες.
Υπάρχουν ένας αγιασμενος π.Θεόδωρος Ζήσης και ένας αγιασμένος μητροπολίτης Πειραιά, και άλλοι παρόμοιοι άγιοι άνδρες.
αλλα απο την αλλη υπαρχουν ΧΙΛΙΑΔΕΣ ζηλωτές και φανατικοί, οι οποίοι λενε μεν ΚΑΠΟΙΑ παρόμοια πράγματα
με τους ΣΠΑΝΙΟΥΣ αγίους αυτους ανδρες αλλά καταβάθος απέχουν έτη φωτός απο αυτους..
είναι δηλαδή σαν να μοιαζουν (λίγο) εξωτερικά μεν, αλλα καταβαθος μοιαζουν σαν κάλπικες λίρες.

νομιζω αυτό ισχύει για πολλους "θερμούς πιστους", οι οποιοι ομως ενώ δηλώνουν
σαν φτηνές απομιμήσεις λόγους αγίων ανδρών, είναι εμπαθεις με πολλά πάθη, άγριοι
και αρκετά άκαρποι.
ενώ οι άγιοι τα λενε μεν, αλλα Ο Θεός τους ευλογεί και καρποφορουν πολύ.
σε διακονία, προσφορά, προσευχή, κλπ.

υπαρχουν πιστοί οι οποίοι δηλώνουν χριστιανοί αλλά καλοπερνάνε με όλα τα κομφορ
και περνούν αναπαυμένοι και πολύ ευχάριστα τη ζωή τους.
Για να καταλάβουμε τί εστί π.Θεόδωρος και Μητροπολίτης Σεραφείμ, και πόσο μακρινοί είναι
κάποιοι λόγοι τους απο εμάς και τα πάθη μας,
ας υποθέσουμε οτι πάει ενας θερμος χριστιανος να γίνει πνευματικοπαίδι τους
και να πει οτι βλέπει τηλεόραση (κοσμικές ταινίες) ή ότι αργολογεί σε συζητήσεις και παρέες
2-3-5 ωρες καθε μέρα αντί να προσευχεται..
Μάλλον θα τα άκουγε απο την καλή.. και θα τον έβαζε σε τέτοιο πρόγραμμα μετανοίας
που δεν νομίζω ότι θα ειχε χρονο για πολύ καιρο να μαθαίνει κοσμικά νέα...

Αν έλεγαν τη γνώμη τους οι άγιοι άνδρες για τηλεόραση, κινηματογράφο, εφημερίδες,
περιοδικά, ιντερνετ και ό,τι ακούμε και λέμε γύρω μας...τι θα έλεγαν άραγε??
πάρα πολλά. περι προσευχής, αρετών,μελέτης, αυτοθυσίας κλπ τί θα έλεγαν?? πάρα πολλά.

ας μπορεσουμε να κανουμε λίγη πνευματική εργασία και να συνελθουμε πρωτα
στα βασικά, στα κύρια, στα στοιχειώδη και μετά να πάμε προς τα ομολογιακά ζητήματα.
Δεν μπορεις να είσαι ομολογητής αν δεν εχεις αγιασει πολύ πρώτα..
Πρέπει να κατεχουμε "πλήρωμα χριστιανικών αρετών" για να πιασουμε κεφαλαια ομολογιακά..
αλλιως πέφτουμε σε ζηλωτισμό.πχ κάποια μέλη ακραίων "χριστιανων" που εννοουν το
χριστιανισμό ως ξύλο και επιβολή. Αν ακούσουν λόγο κατά των ιερέων σε τρώνε..
αν όμως ρωτήσεις αν εχουν πνευματικό και τί υπακοή κάνουν, θα τους βρεις να πλεουν
σε πελάγη χαλαρότητας αναπαυμένοι, ανευ τύψεων. Στις φωνές και στον καβγα ομως είναι πρώτοι.

οι άγιοι μπορουν να μιλήσουν με παρρησία, εμεις που ειμαστε μέσα σε όλα τα κοσμικά,
νομίζω ότι απλά θα κινδυνευσουμε να πέσουμε σε επικινδυνο ζηλωτισμό και κατάκριση.

αλλά επειδή είμαι ακόμη χειρότερος απο αυτούς τους "ρηχους" χριστιανους,
δεν λέω τίποτα. :cry: και να με συγχωρειτε γιατί μπορει να κάνω πολλα λάθη σε αυτην την παραπάνω οπτικη..
Άβαταρ μέλους
Μ.Δ.Κ.
Κορυφαίος Αποστολέας
Κορυφαίος Αποστολέας
Δημοσιεύσεις: 1313
Εγγραφή: Τετ Ιουν 16, 2010 8:55 am

Re: Το Συνέδριο 'Εκκλησία και αριστερά' ως ατυχής έμπνευση.

Δημοσίευση από Μ.Δ.Κ. »

Διάβασα κάποιες ειδήσεις και προτίθεμαι να τις διασταυρώσω από τους ενθάδε κείμενους παροικούντας την Ιερουσαλήμ,( και γνώστες κάτι τις παραπάνω )προς επιβεβαίωση ή διάψευση.

Ι) Διατέθηκε όντως για τις ανάγκες προσευχής Μουσουλμάνων χώρος απο την ΄΄Θεολογική Σχολή΄΄ εν Θεσ/νίκη;

ΙΙ) Είναι γεγονός ότι στην συνεδρίαση της 3 Οκτωβρίου 2012 η Ιερά Σύνοδος αποφάσισε ότι σταματά την ασφαλιστική κάλυψη των μοναχών και μοναζουσών της Ελλάδικής Εκκλησίας, λόγω ελλείψεως πόρων;!!!!! Όταν το δικαίωμα αυτό - να δικαιούνται πλήρους νοσοκομειακής περιθάλψεως εντελώς δωρεάν έχουν και οι έσχατοι λάθρο- αλλά δεν το έχουν λόγω ρατσισμού οι παρ΄ημίν ημεδαποί ιθαγενείς μην δυνάμενοι να καλύψουν ανταποκρινόμενοι τας ασφαλιστικάς των υποχρεώσεις;

ΙΙΙ) Τι να σημαίνει άραγε εκείνο το.....μωραίνει Κύριος ον βούλεται απωλέσει;
Αληθές είναι το πραγματικό, και Αλήθεια ο ίδιος ο Κύριος, μόνο Αυτός μπορεί να μας ελευθερώσει.
Άβαταρ μέλους
vivika
Κορυφαίος Αποστολέας
Κορυφαίος Αποστολέας
Δημοσιεύσεις: 939
Εγγραφή: Τετ Σεπ 09, 2009 7:39 pm
Τοποθεσία: Βίβιαν@Ν.Φ.

Re: Το Συνέδριο 'Εκκλησία και αριστερά' ως ατυχής έμπνευση.

Δημοσίευση από vivika »

Μ.Δ.Κ. έγραψε:Διάβασα κάποιες ειδήσεις και προτίθεμαι να τις διασταυρώσω από τους ενθάδε κείμενους παροικούντας την Ιερουσαλήμ,( και γνώστες κάτι τις παραπάνω )προς επιβεβαίωση ή διάψευση.

Ι) Διατέθηκε όντως για τις ανάγκες προσευχής Μουσουλμάνων χώρος απο την ΄΄Θεολογική Σχολή΄΄ εν Θεσ/νίκη;

ΙΙ) Είναι γεγονός ότι στην συνεδρίαση της 3 Οκτωβρίου 2012 η Ιερά Σύνοδος αποφάσισε ότι σταματά την ασφαλιστική κάλυψη των μοναχών και μοναζουσών της Ελλάδικής Εκκλησίας, λόγω ελλείψεως πόρων;!!!!! Όταν το δικαίωμα αυτό - να δικαιούνται πλήρους νοσοκομειακής περιθάλψεως εντελώς δωρεάν έχουν και οι έσχατοι λάθρο- αλλά δεν το έχουν λόγω ρατσισμού οι παρ΄ημίν ημεδαποί ιθαγενείς μην δυνάμενοι να καλύψουν ανταποκρινόμενοι τας ασφαλιστικάς των υποχρεώσεις;

ΙΙΙ) Τι να σημαίνει άραγε εκείνο το.....μωραίνει Κύριος ον βούλεται απωλέσει;
1)..." Σαν εκείνη που ένιωσαν εκπρόσωποι της αριστεράς, όταν σε ερώτησή τους για τη διάθεση της θεολογίας να υποστηρίξει την ανέγερση τζαμιού στον τόπο μας, τους ανακοινώθηκε ότι στη Θεολογική Σχολή εδώ και τριάντα περίπου χρόνια λειτουργεί χώρος προσευχής των μουσουλμάνων της πόλης της Θεσσαλονίκης, αλλά και της ευρύτερης περιοχής." απόσπασμα από το χαιρετισμό του Προέδρου του Τμήματος Θεολογίας του ΑΠΘ, καθηγητή Χρυσόστομου Σταμούλη στο συνέδριο Εκκλησία και Αριστερά
Πηγή: http://blogs.auth.gr/moschosg/2013/01/2 ... τμήματο-2/

2) "...Ἐκ Συνοδικῆς Ἀποφάσεως, ληφθείσης ἐν τῇ Συνεδρίᾳ τῆς Ἱερᾶς Συνόδου τῆς Ἱεραρχίας τῆς 3ης μηνός Ὀκτωβρίου ἐ.ἔ., γνωρίζομεν ὑμῖν, ὅτι ἡ Ἱερά Σύνοδος τῆς Ἱεραρχίας, ἐν τῇ ῥηθείσῃ Συνεδρίᾳ Αὐτῆς, λαβοῦσα ὑπ’ ὄψιν τήν σοβαράν οἰκονομικήν κρίσιν, ἥν διέρχεται ἡ χώρα ἡμῶν, ὡς καί τάς ὁσημέραι φθίνουσας δυνατότητας τῆς Ἐκκλησιαστικῆς Κεντρικῆς Ὑπηρεσίας Οἰκονομικῶν, ἀπεφάσισεν, ὅπως ἀναστείλῃ ἄχρι καιροῦ τό Πρόγραμμα Ἀσφαλιστικῆς Καλύψεως τῶν Μοναχῶν καί Μοναζουσῶν τῆς Ἐκκλησίας τῆς Ἑλλάδος."
Πηγή: Κέντρο Εξειδικευμένης Πληροφόρησης Εφημερίων & Εκκλησιαστικών Υπαλλήλων.http://efimeriosgr.blogspot.gr/2013/01/665.html

3) ... "Θοῦ Κύριε φυλακὴν τῷ στόματί μου"...

:(
«Γρηγορεῖτε καί προσεύχεσθε, ἵνα μή εἰσέλθητε εἰς πειρασμόν» Ματθ. κστ' 41
Ω Θεέ μου, δώσε μου τη δύναμη να αλλάξω αυτά που μπορώ, την υπομονή να αντέξω αυτά που δεν μπορώ,
και τη σοφία για να γνωρίζω τη διαφορά μεταξύ τους.
GeorgiosM
Κορυφαίος Αποστολέας
Κορυφαίος Αποστολέας
Δημοσιεύσεις: 1071
Εγγραφή: Τρί Μαρ 13, 2012 11:19 am

Re: Το Συνέδριο 'Εκκλησία και αριστερά' ως ατυχής έμπνευση.

Δημοσίευση από GeorgiosM »

αγαπητέ Κυριάκο το θέμα της συμπροσευχής ειναι πολυπλοκο, δεν παρακολουθω το τί συμβαινει
στην Θεσσ.νικη και δεν μπορω να χειριστω το θεμα το αν οφείλουμε και κατα πόσον
να σεβόμαστε και σε ποιο βαθμό την ετερόδοξη πίστη.
δεν θα παρω θεση γιατι μου πεφτει δυσκολο το θεμα.
υπαρχουν χιλιαδες μοναχοι, ιερεις στον κόσμο και σε ΑΟ οι οποίοι εχουν πάρει θέση για αυτο.
επίσης ας δώσουν λόγο οι αρμόδιοι και οι εμπλεκόμενοι περι των θεμάτων αυτων,
εγω δεν επιθυμώ να αρχίσω τις δηλώσεις γιατι νομιζω οτι θα κανω λάθη.

συμφωνα με την διακοπή των ασφαλιστικών εισφορών μου κανει εντυπωση αυτη η απόφαση.
ειδα στο ιντερνετ οτι είναι νέα και πολύ διαδεδομένη.
προφανώς θα υπάρχει καποιο σκεπτικο το οποίο δεν μπορω να κατανοήσω επι του παροντος.
φοβάμαι οτι εχει γίνει κάποιο λάθος και καποια παρερμηνεία.
πχ εαν κάποιος μοναχος θέλει να κανει μια εγχειριση ή ειναι νεφροπαθης,
θα πρεπει να βρει να πληρωσει πχ 10.000-50.000 ευρώ? ή θα απευθυνθεί σε καποια πλούσια μονή
ή τότε η Εκκλησία της Ελλάδος θα καλύψει τα έξοδα αυτά?
μήπως ζήτησε το κράτος ασφαλιστικές εισφορές για τους μοναχους (αναδρομικά) ξαφνικά
ώστε να δίνει περιθαλψη και η Εκκλησία της Ελλαδος πιαστηκε απροετοίμαστη και εκανε
καποια βιαστικη δηλωση?
νομίζω καποιο λαθος θα εχει γίνει. Θα περιμενω να ακουσω και αλλους επισημους φορεις.
ενδιαφέρον θεμα.
Απάντηση

Επιστροφή στο “Εκκλησιαστική Επικαιρότητα”