Εκοιμήθη η αδελφή Ιουστίνη της Ιεράς Μονής Αγίου Στεφάνου

Συντονιστής: Συντονιστές

Απάντηση
Άβαταρ μέλους
ΜΙΧΣ
Κορυφαίος Αποστολέας
Κορυφαίος Αποστολέας
Δημοσιεύσεις: 5035
Εγγραφή: Πέμ Φεβ 23, 2012 9:24 am

Εκοιμήθη η αδελφή Ιουστίνη της Ιεράς Μονής Αγίου Στεφάνου

Δημοσίευση από ΜΙΧΣ »

http://www.agioritikovima.gr/news1/1427 ... ithi-i-ade
ΕΚΟΙΜΗΘΗ Η ΑΔΕΛΦΗ ΙΟΥΣΤΙΝΗ ΤΗΣ I.M. ΑΓΙΟΥ ΣΤΕΦΑΝΟΥ

Τετάρτη, 02 Ιανουάριος 2013 13:23 trikalavoice.gr

Εκοιμήθη τις πρώτες πρωινές ώρες της Πρωτοχρονιάς, η αδελφή Ιουστίνη, μέλος της αδελφότητας της Ιεράς Μονής Αγίου Στεφάνου Μετεώρων. Η αδελφή Ιουστίνη υπήρξε μια από τις χαρισματικές μορφές της Μονής, και παρά το ότι ταλαιπωρήθηκε με προβλήματα υγείας εδώ και αρκετό καιρό δεν έχασε την πίστη και την αφοσίωσή της στο Θεό.

Η Εξόδιος Ακολουθία της θα ψαλεί στην Ιερά Μονή Αγίου Στεφάνου, στις 10 π.μ. της Τετάρτης 2 Ιανουαρίου

Καλό Παράδεισο Αδελφή Ιουστίνη! Την ευχή σου ας έχουμε

Αγγελική, την είχατε συναντήσει στο προσκύνημά σας;
+Η ελπίς μου ο Πατήρ, καταφυγή μου ο Υιός, σκέπη μου το Πνεύμα το Άγιον, Τριάς Αγία, δόξα σοι.
vasilisalt
Κορυφαίος Αποστολέας
Κορυφαίος Αποστολέας
Δημοσιεύσεις: 6173
Εγγραφή: Παρ Ιουν 19, 2009 12:19 pm

Re: Εκοιμήθη η αδελφή Ιουστίνη της Ιεράς Μονής Αγίου Στεφάνο

Δημοσίευση από vasilisalt »

Ἡ μεγάλη καμπάνα τοῦ Πρωτάτου στίς Καρυές τη Δευτέρα, ἀνήγγειλε τήν κοίμηση τοῦ π. Παναρέτου στά 58 του ἀπό καρκῖνο. Ὅλοι θά τόν θυμοῦνται σάν καλοκάγαθο καί ἀπλό μοναχό. Εἶναι κάτι ἄνθρωποι πού φεύγουν καί ὅταν μιλᾶς γι' αὐτούς, χαμογελᾶς! Σπουδαῖο πράγμα......
Άβαταρ μέλους
Dimitris39
Κορυφαίος Αποστολέας
Κορυφαίος Αποστολέας
Δημοσιεύσεις: 5841
Εγγραφή: Κυρ Ιούλ 05, 2009 5:46 pm

Re: Εκοιμήθη η αδελφή Ιουστίνη της Ιεράς Μονής Αγίου Στεφάνο

Δημοσίευση από Dimitris39 »

Καλο παράδεισο
Να μας προσέχετε μεσα απο τις αγκαλιές των Αγίων και των Αποστόλων

Εύχομαι αυτές οι δυο Αγιες ψυχουλες :8
Να κάνουνε αγκαλιτσα σε μια αγαπημένη μου ψυχή εκει επάνω :8
Να μην την αφήσουν Μονη την ψυχούλα το εχει ανάγκη :8 :8
Κύριε,Θεέ μου,Νύμφιε της ψυχής μου, λυτρωτή μου.
Μνήσθητί μου εν τη βασιλεία σου

«Χαίροις μετά Θεόν ή Θεός, τα δευτερεία της Τριάδος ή έχουσα»

ἳνα ὦσιν ἓν, καθώς ἡμεῖς

Θεέ μου σ'αγαπώ
Άβαταρ μέλους
ΜΙΧΣ
Κορυφαίος Αποστολέας
Κορυφαίος Αποστολέας
Δημοσιεύσεις: 5035
Εγγραφή: Πέμ Φεβ 23, 2012 9:24 am

Re: Εκοιμήθη η αδελφή Ιουστίνη της Ιεράς Μονής Αγίου Στεφάνο

Δημοσίευση από ΜΙΧΣ »

Παραθέτω το παρακάτω προς τιμήν του ταπεινού γέροντα Πανάρετου...δεν ξέρω αν είναι ο ίδιος ή συνονόματός του,
ας έχουμε την ευχή του και τις πρεσβείες του!
Είναι αυτές οι ψυχές εν ζωή, οι επίγειοι άγγελοι που μας κρατούν με τις προσευχές τους.
Τους οφείλουμε πολλά... πολλή αγάπη, απέραντο σεβασμό.
Καλό Παράδεισο... ευλογείται :8 :8 :8

------------------------
http://anavaseis.blogspot.gr/2012/12/bl ... _8496.html

Ο Γέρων Πανάρετος Παντοκρατορινός


Στην Μονή Παντοκράτορος υπήρχε ένας απλούστατος γέροντας αγράμματος αλλά πολύ καλόκαρδος, ο π. Πανάρετος, -τον προλάβαμε κι μείς-. Αυτός έκανε τον ταχυδρόμο του μοναστηριού.
Τότε δεν είχε δρόμους με τα ζώα πηγαίνανε. Αυτός όμως επειδή ήτανε δυνατός στον οργανισμό, πήγαινε με τα πόδια κάθε μέρα.
Είχε έναν μεγάλο σάκκο.
Του είχε αναθέσει το Μοναστήρι να έρχεται εδώ στις Καρυές να παίρνη το ταχυδρομείο και να το πηγαίνη στο Μοναστήρι.
Μάλιστα, για να τον πειράξουνε λίγο, για να γελάν οι πατέρες εκεί πέρα –ο π. Ευθύμιος και άλλοι προϊστάμενοι-, του αγοράσανε μια ντουντούκα, όπως είχανε οι παλιοί ταχυδρόμοι. «Ντούουου!», φυσούσε και σφύριζε.
Του είπαν: «Όταν θα έρχεσαι πάνω στον Σταυρό, απ’ όπου φαίνεται το μοναστήρι, θα σφυρίζης, να ακούμε ότι έρχεσαι». Αυτός όμως είχε τέτοια παιδική ψυχή, που έκανε τόσο μεγάλη χαρά, σαν να του είχαν δώσει το πιο πολύτιμο πράγμα, επειδή είχε πολλή απλότητα΄ σαν παιδί ήτανε.
Μια μέρα του λέει ένας αδελφός της Μονής, ο γερο-Παρθένιος απ’ την Πάρο: «Σε παρακαλώ πάτερ Πανάρετε, τώρα που ανεβαίνεις στις Καρυές, επειδή έχω γρίππη, πάρε μου λίγα πορτοκάλια από τον Ταλέα να φάω, γιατί με ταλαιπωρεί τώρα λίγες μέρες η ίωση αυτή¨ για να δυναμώση ο οργανισμός μου. Έφθασε στις Καρυές.
Όμως, σαν άνθρωπος κι αυτός, ξέχασε να πάρη τα πορτοκάλια. Πήρε το ταχυδρομείο και επέστρεψε. Όταν όμως πλησίασε στο Μοναστήρι, το θυμήθηκε, αφού όμως είχε σφυρίξει όταν έφτασε στο ύψωμα απ’ όπου φαίνεται το Μοναστήρι. «Έρχεται ο ταχυδρόμος», είπαν οι πατέρες, αλλά αν και περνούσε η ώρα δε φαινόταν. Μόλις θυμήθηκε τα πορτοκάλια, γύρισε πίσω στις Καρυές, -η απόσταση είναι μιάμισυ ώρα ανηφόρα-.
Ο καημένος τόση αγάπη είχε, που αναλογίστηκε: «Πως θα πάω να παρουσιαστώ στον γέροντα χωρίς τα πορτοκάλια». Γυρνάει πίσω, παρ’ ότι ήταν χειμωνιάτικη ημέρα και είχε αρχίσει να βραδυάζη. Παίρνει τα πορτοκάλια κι επιστρέφει. Όμως νύχτωσε στον δρόμο και τον έπιασε και μια χιονοθύελλα ξαφνικά. Αναγκάστηκε να καθήση κάτω από ένα δέντρο. «Παναγία μου», άρχισε να παρακαλή, «σώσε με να μην παγώσω».
Τότε εμφανίζεται ξαφνικά μια μαυροφόρα κυρία με ένα φαναράκι και του λέει: «Γερο Πανάρετε, ακολούθησέ με». Την ακολουθεί ο γερο-Πανάρετος, και χωρίς να καταλάβη το πώς, βρέθηκε μέσα στον περίβολο του Μοναστηριού. Μόλις τον είδανε, τρόμαξαν οι πατέρες. «Πως; Ποιος;». «Αυτό και αυτό», τους λέει, «μια κυρία μ’έφερε».
Μάλιστα παρήγγειλε σ’ έναν αγιογράφο μία εικόνα της Παναγίας. Σ’ αυτήν εικονίζεται η Παναγία να οδηγή τον γερο-Πανάρετο στο Μοναστήρι. Και εγώ την είδα την εικόνα αυτή, και μου διηγήθηκαν μετά οι πατέρες το θαύμα αυτό. Αυτά επί των ημερών μας τώρα, όχι εκείνον τον καιρό.
Τα σημεία ακολουθούν την αρετή των ανθρώπων. Αυτός είχε τις αρετές της ταπεινώσεως και της αγάπης…

Ετήσια έκδοσις της Ιεράς Μονής
Οσίου Γρηγορίου Αγίου Όρους
Περίοδος Β' έτος 2007 αριθ. 32
σελ 102-104
+Η ελπίς μου ο Πατήρ, καταφυγή μου ο Υιός, σκέπη μου το Πνεύμα το Άγιον, Τριάς Αγία, δόξα σοι.
petrosathonas
Κορυφαίος Αποστολέας
Κορυφαίος Αποστολέας
Δημοσιεύσεις: 1460
Εγγραφή: Σάβ Νοέμ 29, 2008 4:55 pm

Re: Εκοιμήθη η αδελφή Ιουστίνη της Ιεράς Μονής Αγίου Στεφάνο

Δημοσίευση από petrosathonas »

petrosathonas έγραψε:
Dimitris39 έγραψε: .................................

Κάποια σπηλιά θα βρω να ξεκουραστω ο αμαρτωλος
..............................
Δημήτρη αυτούς που ξεμένουν έξω από τα μοναστήρια
τους φυλάει η ίδια η Παναγία μας.
Άβαταρ μέλους
nickzark
Κορυφαίος Αποστολέας
Κορυφαίος Αποστολέας
Δημοσιεύσεις: 4403
Εγγραφή: Τετ Μαρ 02, 2011 10:19 am
Τοποθεσία: Νικόλαος@θεσσαλονίκη

Re: Εκοιμήθη η αδελφή Ιουστίνη της Ιεράς Μονής Αγίου Στεφάνο

Δημοσίευση από nickzark »

kαλό παράδεισο
Απάντηση

Επιστροφή στο “Εκκλησιαστική Επικαιρότητα”