Εκοιμήθη ο Πατριάρχης Αντιοχείας Ιγνάτιος

Συντονιστής: Συντονιστές

Απάντηση
Άβαταρ μέλους
stathis73
Κορυφαίος Αποστολέας
Κορυφαίος Αποστολέας
Δημοσιεύσεις: 6455
Εγγραφή: Δευ Απρ 19, 2010 8:44 am
Τοποθεσία: Ευστάθιος-Λευκός Πύργος της Μακεδονίας.

Εκοιμήθη ο Πατριάρχης Αντιοχείας Ιγνάτιος

Δημοσίευση από stathis73 »

Εκοιμήθη ο Πατριάρχης Ιγνάτιος



Εφυγε από τη ζωή στα 92 του χρόνια ο Πατριάρχης Αντιοχείας Ιγνάτιος. Ο μακαριστός Πατριάρχης νοσηλευόταν από την Τρίτη το μεσημέρι σε νοσοκομείο του Λιβάνου, έπειτα από ατύχημα κατά το οποίο χτύπησε σοβαρά.

Είχε εισαχθεί σε κωματώδη κατάσταση στην μονάδα εντατικής θεραπείας, όπου και υπέκυψε.

Η είδηση της απώλειάς του έχει προκαλέσει συγκίνηση των εκατοντάδων χιλιάδων ορθοδόξων χριστιανών αραβικής καταγωγής – δεν είναι τυχαίο ότι ο Αντιοχείας έφερε το προσωνύμιο του Πατριάρχη των Αράβων.

Θλίψη επικρατεί και σε όλους τους προκαθημένους των Ορθοδόξων Εκκλησιών, καθώς επρόκειτο για έναν από τους σπουδαιότερους ιστορικά πατριάρχες, αλλά και έναν σημαντικό διανοούμενο.

Η απώλειά του προκαλεί, ταυτόχρονα, έντονο προβληματισμό για τις τύχες του Πατριαρχείου, αλλά γενικότερα για τις εξελίξεις στην περιοχή, καθώς φεύγει σε μια ιδιαίτερα δύσκολη περίοδο.

Είναι χαρακτηριστικό ότι, όπως επισημαίνουν στελέχη του Πατριαρχείου από τη Δαμασκό, η κατάσταση είναι τόσο δύσκολη που η εξόδιος ακολουθία θα γίνει στον Λίβανο και όχι στη Δαμασκό της Συρίας, την έδρα δηλαδή του Πατριαρχείου και οι ίδιοι δύσκολα θα μετακινηθούν εκτός Συρίας, καθώς όλοι οι δρόμοι είναι κλειστοί εξαιτίας των γεγονότων.
Τις θεός Μέγας ως ο Θεός ημών.
Άβαταρ μέλους
iliasgr
Κορυφαίος Αποστολέας
Κορυφαίος Αποστολέας
Δημοσιεύσεις: 1196
Εγγραφή: Δευ Απρ 07, 2008 5:00 am
Τοποθεσία: Ηλιας33@ΔυτικηΕλλαδα

Re: Εκοιμήθη ο Πατριάρχης Ιγνάτιος

Δημοσίευση από iliasgr »

καλο Παραδεισο,να βρει
ελεησον με ο Θεος
Άβαταρ μέλους
Captain Yiannis
Κορυφαίος Αποστολέας
Κορυφαίος Αποστολέας
Δημοσιεύσεις: 3182
Εγγραφή: Τρί Νοέμ 18, 2008 9:34 pm

Re: Εκοιμήθη ο Πατριάρχης Ιγνάτιος

Δημοσίευση από Captain Yiannis »

Κύριε ελέησον ....
καλό παράδεισο να έχει... εν σκηνές Αγίων.

Αιωνία η μνήμη αυτού :29
Κανείς δεν είναι τέλειος και κανείς δεν θα πρέπει να απαιτεί από τους άλλους τελειότητα.
Όλοι ως ατελείς πορευόμαστε και με ατέλειες συμπορευόμαστε.
Η τελειότητα δεν ανήκει στους ανθρώπους παρά μονάχα στον Θεό.
Άβαταρ μέλους
ΜΙΧΣ
Κορυφαίος Αποστολέας
Κορυφαίος Αποστολέας
Δημοσιεύσεις: 5035
Εγγραφή: Πέμ Φεβ 23, 2012 9:24 am

Re: Εκοιμήθη ο Πατριάρχης Ιγνάτιος

Δημοσίευση από ΜΙΧΣ »

Καλό Παράδεισο ας έχει ο μακαριστός Πατριάρχης. Ο Κύριος και Θεός μας ας τον αναπαύει
και ας σκέπει το Ποίμνιό του που δοκιμάζεται...
+Η ελπίς μου ο Πατήρ, καταφυγή μου ο Υιός, σκέπη μου το Πνεύμα το Άγιον, Τριάς Αγία, δόξα σοι.
Άβαταρ μέλους
Dimitris39
Κορυφαίος Αποστολέας
Κορυφαίος Αποστολέας
Δημοσιεύσεις: 5841
Εγγραφή: Κυρ Ιούλ 05, 2009 5:46 pm

Re: Εκοιμήθη ο Πατριάρχης Ιγνάτιος

Δημοσίευση από Dimitris39 »

Κύριε ο Θεός μας, Σύ που έχεις εκ φύσεως αθάνατη και χωρίς τέλος ζωή, καί δημιούργησες τα λογικά πλάσματα, καί όσα είναι αθάνατα καί όσα υπόκεινται στο θάνατο.
Σύ που έπλασες εξαρχής θνητή τη λογική αυτή ύπαρξη, τον άνθρωπο, τον πολίτη του κόσμου, καί υποσχέθηκες σ' αυτόν την ανάσταση, καί δέν άφησες να δοκιμάσουν τον θάνατο ο δίκαιος Ενώχ και ο προφήτης Ηλίας,.
Σύ που ονομάζεσαι " Θεός του Αβραάμ και του Ισαάκ και του Ιακώβ ", σα να μην είναι νεκροί, αλλά να έχουν κοντά σου ζωή μακαρία-επειδή οι ψυχές όλων ζούν πλησίον σου και βρίσκονται κάτω απο την προστασία σου τα πνεύματα των δικαίων, τους οποίους δεν θα αγγίξει ποτέ τιμωρία ή θλίψη, διότι όλοι όσοι αγιάστηκαν είναι κάτω απο την πατρική εξουσία σου .
Σύ, ο Θεός μας, ρίξε και τώρα από ψηλά το βλέμμα σου στους κοιμηθέντες δούλους σου, τους οποίους εξέλεξες και παρέλαβες κοντά σου, για να καταλήξουν σε άλλη ζωή, ευφρόσυνη.
Συγχώρησέ τους όσα τυχόν αμαρτήματα διέπραξαν ακουσίως ή εκουσίως, καί δώσε να παραστέκουν πλησίον τους άγγελοι αγαθοί.
Διότι δεν υπάρχει άνθρωπος που θα ζήσει στην γη και δεν θα αμαρτήσει,
Εσύ μόνο είσαι εκτός της αμαρτίας ,η δικαιοσύνη Σου είναι αιώνια και ο λόγος Σου αλήθεια.
Καί κατάταξέ τους στις αγκάλες των Πατριαρχών και των Προφητών και των Αποστόλων και όλων των Αγίων, όσοι απο τους αρχαιοτάτους χρόνους μέχρι σήμερα έζησαν σύμφωνα με το θέλημά σου και ευαρέστησαν ενώπιόν σου.
Κατάταξέ τους εκεί όπου δεν υπάρχει λύπη και πόνος και στεναγμός αλλά κατοικία ετοιμασμένη για τους ευσεβείς και διαμονή προορισμένη για όσους είναι ευθείς στην καρδιά και για όλους εκείνους πού μέσα σ' αυτή βλέπουν τη δόξα του Χριστού σου Στον Υιό σου και στο Άγιο Πνεύμα και σ' Εσένα ανήκει δόξα, τιμή, λατρεία ευχαριστία και προσκύνηση είς τους αιώνας.
Αμήν.



Ας είναι αιωνία η μνήμη του
Κύριε,Θεέ μου,Νύμφιε της ψυχής μου, λυτρωτή μου.
Μνήσθητί μου εν τη βασιλεία σου

«Χαίροις μετά Θεόν ή Θεός, τα δευτερεία της Τριάδος ή έχουσα»

ἳνα ὦσιν ἓν, καθώς ἡμεῖς

Θεέ μου σ'αγαπώ
Απάντηση

Επιστροφή στο “Εκκλησιαστική Επικαιρότητα”