Ενδιαφέρουσες ειδήσεις απο το Ποντιφικάτο.

Συντονιστής: Συντονιστές

Άβαταρ μέλους
dionysisgr
Κορυφαίος Αποστολέας
Κορυφαίος Αποστολέας
Δημοσιεύσεις: 4278
Εγγραφή: Τρί Φεβ 12, 2008 6:00 am
Τοποθεσία: Νικαια

Re: Ενδιαφέρουσες ειδήσεις απο το Ποντιφικάτο.

Δημοσίευση από dionysisgr »

angieholi έγραψε: Νομίζω ότι ο αδερφός pr28 εννοεί ότι δεν θα πρέπει να μας φαίνεται παράξενο και περίεργο, ότι το Βατικανό και οι Παπικοί, εφόσον αποσχίστηκαν από την μόνη Αγία, Καθολική και Αποστολική Εκκλησία, είναι λογικό εξαιτίας της απώλειας της Χάριτος να συμπεριφέρονται πλέον κοσμικά και χωρίς Άγιο Πνεύμα να μην μπορούν να διακρίνουν και να "δουν" όλα τα επερχόμενα με καθαρό νου και μάτι, ώστε να διακρίνουν τι σώζει και αντίθετα τι κολάζει.
Τι μας φαίνεται λοιπόν περίεργο;
Έχουν "νου Χριστού"; Έχουν Θεία Φώτιση; Έχουν Άγιο Πνεύμα;
Όχι!... άρα η κατρακύλα είναι αναπόφευκτη...
Ενω εμεις εδω στην Ορθοδοξη Ελλαδα, που εχουμε Αγιο Πνευμα, και νουν Χριστου και Θεια Φωτιση,
γιατι παμε απο κατρακυλα σε κατρακυλα Αγγελικη,
(μην κοιτας την μειοψηφια, αυτη επιβεβαιωνει τον κανονα, οτι παμε με χιλια στον γκρεμο),
για να σου αντιστρεψω το επιχειρημα αυτο;

Τι φταιει με εμας; Μηπως ο Θεος; Μηπως η φωτιση δεν ειναι αρκετη; Απαγε της βλασφημιας.

Η μηπως θεωρεις οτι δεν υπαρχουν τωρα που μιλαμε, Επισκοποι και Ιερεις και θεολογοι και πιστοι,
που δεν λενε οτι αυτα ειναι χαζομαρες και αχρηστη εσχατολογια, για καθυστερημενους,
και οτι δεν υπαρχει κανενα προβλημα ουτε με καρτες, ουτε με τσιπακια, ουτε καν με χαραγμα και τα επερχομενα,
και οτι ολα αυτα ειναι παραμυθολογια, και αρκει να εχουμε τον Χριστο στην καρδια μας, και να τα φαμε ολα στην μαπα;

Eιναι ετσι η δεν ειναι;

Εκει τι φταιει; Mηπως η βαθια προαιρεση του ανθρωπου;

Μηπως δηλαδη βλεπει ο Θεος πρωτα την αληθινη βαθια οντολογικη κλιση του ανθρωπου,
και επειτα φωτιζει καταλληλα και οδηγει;

Θελω να πω δεν αρκει να ειμαι δογματικα σωστος, ορθοδοξα βαπτισμενος, και καθαρισα μαγικα,
αλλα να θελω με την καρδια μου, με την υπαρξη μου, να συνταχθω με τον Θεο με καθε κοστος,
εναντι του αντιθεου συστηματος που οικοδομειται στον κοσμο, που στην ουσια το αποζητα ο κοσμος.

Η φωτιση εκ Θεου, δεν ειναι κατι αυτοματο, μηχανικο, μαγικο, ουτε δεδομενο ανεξαρτητα απο την καρδια του ανθρωπου,
αλλα ερχεται οταν ο ανθρωπος εν επιγνωσει παραθετει εαυτον και αλληλους εις Χριστον τον Θεον, και οτι ηθελε προκυψει.

Ευκολο; Καθολου. Σωτηριο; Απολυτα. Κανεις δεν μπορει να σωθει εαν δεν αφησει εαυτον στα χερια του Θεου.
Επισης κανεις δεν μπορει να σωθει εαν προσπερασει τον Σταυρο και παει απο κανεναν παραδρομο..

Αρα κατα συνεπεια, και ενας καθολικος, και ενας προτεσταντης που θα πει εν παρρησια, εν αληθεια και με την καρδια του,
οτι αντιτασσεται σε αυτο το αντιχριστο και ολοκληρωτικο συστημα που στηνεται, δεν υπαρχει περιπτωση να μην λαβει ανωθεν βοηθεια και σκεπη απο τον Θεο ο οποιος παντας ανθρωπους θελει σωθηναι και εις επιγνωσιν αληθειας ελθειν.

Ειναι θεμα θελησεως και διαθεσεως να ανεβει ο πιστος στον Σταυρο, ωστε να δικαιουται και την Ανασταση και την Βασιλεια,
γιατι την Ανασταση ολοι την δικαιουνται, αλλα την Βασιλεια οσοι εις τελος υπομεινουν, ουτοι σωθησονται.

Αλλα ανοιγουμε παλι, νεες συζητησεις, οποτε σταματω εδω.
"ἰδοὺ ἐγὼ μεθ᾿ ὑμῶν εἰμι πάσας τὰς ἡμέρας ἕως τῆς συντελείας τοῦ αἰῶνος. ᾿Αμήν."
Άβαταρ μέλους
ΜΙΧΣ
Κορυφαίος Αποστολέας
Κορυφαίος Αποστολέας
Δημοσιεύσεις: 5035
Εγγραφή: Πέμ Φεβ 23, 2012 9:24 am

Re: Ενδιαφέρουσες ειδήσεις απο το Ποντιφικάτο.

Δημοσίευση από ΜΙΧΣ »

Ημείς δε χωρίς μεν του Πνεύματος ξένοι και μακράν εσμέν του Θεού· τη δε του Πνεύματος μετοχή συναπτόμεθα τη θεότητι· ώστε το είναι ημάς εν τω Πατρί μη ημέτερον ειναι, αλλά του Πνεύματος του εν ημίν όντος και εν ημίν μένοντος... Μέγας Αθανάσιος
+Η ελπίς μου ο Πατήρ, καταφυγή μου ο Υιός, σκέπη μου το Πνεύμα το Άγιον, Τριάς Αγία, δόξα σοι.
angieholi
Συντονιστής
Συντονιστής
Δημοσιεύσεις: 3227
Εγγραφή: Τρί Μάιος 05, 2009 5:25 pm
Τοποθεσία: Αγγελική@Αθήνα

Re: Ενδιαφέρουσες ειδήσεις απο το Ποντιφικάτο.

Δημοσίευση από angieholi »

Διονύση; Εμπιστοσύνη στο Θεό έχουμε;
Στην προνοιά του;
Είναι δυνατόν να αφήσει την Εκκλησία Του;
Ή εσύ πιστεύεις (που δεν το πιστεύεις το ξέρω) ότι ο Θεός την ύστατη στιγμή, εκεί που μοιάζουν ότι όλα έχουν χαθεί, δεν μπορεί να επέμβει;
«πύλαι Άδου ου κατισχύσουσι αυτής», δεν μας υποσχέθηκε;

Επομένως υπάρχει η κατρακύλα... ναι...
αλλά ακόμα δεν έχουν χαθεί οι Άγιοι Του... και όταν Εκείνος θελήσει θα τους φανερώσει και θα τους φωτίσει να επέμβουν και να σώσουν την Εκκλησία από την τυχόν πλάνη, το τσιπ και δεν ξέρω και εγώ τι άλλο μας περιμένει.

Άκουγα νομίζω τον π. Αντύπα στα Δημήτρια τα φετινά και ξέρετε τι έλεγε;
Υπάρχουν πολλοί Άγιοι αυτοί τι στιγμή που ο Θεός δεν τους φανερώνει, Εκείνος ξέρει γιατί.
Υπάρχει έγκλειστος στο κέντρο της Αθήνας και πηγαίνει Ιερέας και τον κοινωνεί!!!
Υπάρχουν πολλοί στα νησιά και συγκεκριμένα στην Κρήτη!!!
Το χωράει το μυαλό αυτό;
Άνθρωποι απλοί, λαϊκοί, όχι ρασοφόροι....
Κύριε Ελέησον και Δόξα τω Θεώ να λέμε!

Το κατανοώ ότι με την ανθρώπινη λογική μας, μπορεί κάποια πράγματα να μας φαίνονται απαισιόδοξα και χωρίς μέλλον,
αλλά δεν είναι έτσι...
Απλά πρέπει και εμείς να κάνουμε από την μεριά το ανθρώπινο, αυτό που μας αναλογεί.
Το κάνουμε; Όχι, αυτό είναι το κακό, εξ ου και η κατρακύλα.
Όμως προσπαθούμε και αυτός είναι ο καθημερινός αγώνας μας, να ζούμε σύμφωνα με τις εντολές του Θεού,
και να είμαστε μέσα στην Εκκλησία Του, ώστε όταν έρθει εκείνη η ώρα,
η κρίσιμη ώρα που θα πρέπει να πάρουμε μια απόφαση
με την οποία ή θα συνταχθούμε μαζί Του ή θα κολαστούμε αιώνια, να μας φωτίσει να διακρίνουμε σωστά.
Φώς στους μοναχούς είναι οι Άγγελοι... και φώς στους κοσμικούς οι Μοναχοί...
vasilisalt
Κορυφαίος Αποστολέας
Κορυφαίος Αποστολέας
Δημοσιεύσεις: 6173
Εγγραφή: Παρ Ιουν 19, 2009 12:19 pm

Re: Ενδιαφέρουσες ειδήσεις απο το Ποντιφικάτο.

Δημοσίευση από vasilisalt »

Έκκληση για τη δημιουργία μιας Παγκόσμιας Κυβέρνησης και μιας Νέας Παγκόσμιας Τάξης έκανε ο Πάπας !!

Σ.Σ. Κατά τα λοιπά, αναμένουμε ως αναμενόμενες πρακτικές κάποιου αντίχριστου, την προσπάθεια ελέγχου της μάζας μέσω της Νέας Τάξης Πραγμάτων και των Παγκόσμιων Τραπεζιτών…..think again, out of the box!

Ο ηγέτης της Καθολικής Εκκλησίας, Πάπας Βενέδικτος XVI, έκανε έκκληση για τη δημιουργία μιας Παγκόσμιας Κυβέρνησης και μιας Νέας Παγκόσμιας Τάξης.
Σε μια ομιλία που έγινε στο Ποντιφικικό Συμβούλιο για τη Δικαιοσύνη και την Ειρήνη, την Δευτέρα 3 Δεκεμβρίου 2012, ο Πάπας ζήτησε την “οικοδόμηση μιας παγκόσμιας κοινότητας, με μια αντίστοιχη αρχή”, για να υπηρετήσει το «κοινό καλό της ανθρώπινης οικογένειας».


Ως μέσο υπεράσπισης της «παγκόσμιας ειρήνης και δικαιοσύνης», το όραμα του Πάπα για την ίδρυση μιας Παγκόσμιας Κυβέρνησης και μιας Νέας Παγκόσμιας Τάξης, υποτίθεται ότι δεν πρόκειται να δημιουργήσει μια νέα υπερδύναμη, αλλά ένα νέο κυβερνόν σώμα που θα παρέχει σ ‘αυτούς (τους πολιτικούς) οι οποίοι είναι υπεύθυνοι για τη λήψη αποφάσεων, τα κριτήρια για την κρίση και πρακτικές κατευθυντήριες γραμμές.


Ο Πάπας είπε:
«Το προτεινόμενο σώμα (Παγκόσμια Κυβέρνηση) δεν θα είναι μια υπερδύναμη, που θα συγκεντρώνεται στα χέρια μερικών, οι οποίοι θα εξουσιάζουν όλους τους λαούς, και που θα εκμεταλλεύονται τον πιό αδύνατο.
Ο Πάπας περιέγραψε επίσης το όραμά του ως μια «ηθική δύναμη» ή ηθική αρχή που θα έχει την “δύναμη να επηρεάσει σύμφωνα με τη λογική, δηλαδή, μια συμμετέχουσα αρχή, που θα περιορίζεται από το νόμο στη δικαιοδοσία της.”
Αυτές οι τελευταίες παρατηρήσεις που έγιναν από τον Πάπα και της Καθολικής Εκκλησίας δεν αποτελεί έκπληξη δεδομένου ότι το 2010 η Καθολική Εκκλησία ζήτησε τη δημιουργία μιας νέας Κεντρικής Παγκόσμιας Τράπεζας που θα είναι υπεύθυνη για τη ρύθμιση του παγκόσμιου χρηματοπιστωτικού κλάδου και της διεθνούς προσφοράς χρήματος.
Αναφέρθηκε ότι το Βατικανό ζήτησε «μια υπερεθνική αρχή», η οποία θα έχει παγκόσμια εμβέλεια και «οικουμενική δικαιοδοσία» για να καθοδηγεί και να ελέγχει τις παγκόσμιες οικονομικές πολιτικές και αποφάσεις.

Η νέα κίνηση της Κίνας για στενότερους δεσμούς με τη Ρωσία, οι αυξανόμενες παρεισφρήσεις από τα Ηνωμένα Έθνη όσον αφορά τον έλεγχο του Διαδικτύου και οι τελευταίες παρατηρήσεις που έγιναν από την Καθολική Εκκλησία, όλα δείχνουν πως ο κόσμος βαδίζει προς μια νέα παγκόσμια τάξη. Σε ένα δρόμο από τον οποίο δεν θα υπάρχει επιστροφή.

http://infognomonpolitics.blogspot.gr/2 ... MsjOuS6fQp
Απάντηση

Επιστροφή στο “Εκκλησιαστική Επικαιρότητα”