Απάντηση Μητροπολίτη Πειραιώς στον θεολόγο Παν.Ανδριόπουλο

Συντονιστής: Συντονιστές

Άβαταρ μέλους
Captain Yiannis
Κορυφαίος Αποστολέας
Κορυφαίος Αποστολέας
Δημοσιεύσεις: 3182
Εγγραφή: Τρί Νοέμ 18, 2008 9:34 pm

Re: Απάντηση Μητροπολίτη Πειραιώς στον θεολόγο Παν.Ανδριόπου

Δημοσίευση από Captain Yiannis »

konstantinoupolitis έγραψε:Προσκυνημένος ο συνάδελφος. Ανεξάρτητα αν διαφωνώ με τακτικές του Πειραιώς, ως επίσκοπος με ποίμνιο κσθολικό, θα δώσει λόγο για τους αδερφούς που παραμένουν στο δόγμα αυτό. Φαντάζομαι δηλαδή.. Καλώς λοιπόν έκανε...

Είναι εθος των επισκόπων να θεσπίζουν τοπικές εορτές. Εξάλλου απο τα αρχαία χρόνια οι τιμές των Αγίων ήταν τοπικές και αργότερα επεκτάθηκαν λόγω χάριτος και σε άλλα μέρη. Πριν το 325 δεν υπήρχαν Πατριαρχεία άρα πλην εξαιρέσεων ουσιαστικές οικουμενικές εορτές ή οικουμενικές-κοινές ημερομηνίες σε όλες τις επισκοπές δεν υπήρχαν.

Άλλο το να σέβομαι το Οικουμενικό Πατριαρχείο και άλλο να πέφτει ας μου επιτραπεί η έκφραση φτύσιμο σε θέματα Οικουμενισμού και εμείς να λέμε βρέχει.

Μειράκια οι κληρικοί προσωπικότητες περιοπής οι Πατριάρχες Αθηναγόρας και Βαρθολομαίος. Αν είναι να δώσω γη και ύδωρ για να σωθεί εθνικά ο Ελληνισμός της Κωνσταντινούπολης, καλύτερα να αποχαιρετήσω την Κωνσταντινούπολη που χάνω με δάκρυα... Τι γαρ ωφελήσει άνθρωπον, εάν κερδίσει τον κόσμον όλον και ζημιωθεί την ψυχήν αυτού (και του οικουμενικού ποιμνίου)......
Ομολογημένη μα κι ανομολόγητη .... πίκρα βγάνεις ... σεβαστέ,

Ο Κύριος ξέρει τα σώψυχα των αναφερομένων Ιεραρχών , και του μακαριστού και του νύν....

Ευλόγησον :smile:
Κανείς δεν είναι τέλειος και κανείς δεν θα πρέπει να απαιτεί από τους άλλους τελειότητα.
Όλοι ως ατελείς πορευόμαστε και με ατέλειες συμπορευόμαστε.
Η τελειότητα δεν ανήκει στους ανθρώπους παρά μονάχα στον Θεό.
Alexk
Συστηματικός Αποστολέας
Συστηματικός Αποστολέας
Δημοσιεύσεις: 159
Εγγραφή: Τρί Σεπ 13, 2011 8:40 am
Τοποθεσία: Πελοπόννησος

Re: Απάντηση Μητροπολίτη Πειραιώς στον θεολόγο Παν.Ανδριόπου

Δημοσίευση από Alexk »

Αναρωτιέμαι....
και σκέφτομαι .... γιατί δηλαδή (σύμφωνα με κάποιους από εδώ αλλά και γενικότερα) είναι σίγουρα "κακοί" οι πατριάρχες (Αθηναγόρας, Βαρθολομαίος και ίσως και άλλοι)
και γιατί θα πρέπει να πιστέψω αυτά που λέει κάποιος έστω και πολύ μορφωμένος θεολόγος ή μητροπολίτης (πάντως ο Πειραιώς-σαφώς-από όσα διάβασα στην τελευταία ανακοίνωσή του) ΔΕΝ ΤΟΝ ΚΑΤΗΓΟΡΕΙ τον πατριάρχη, τουλάχιστον ανοιχτά.
Μήπως μπορείτε να με βοηθήσετε; Γιατί θα πρέπει να πιστέψω αυτά που λέει κάποιος και όχι αυτά που λέει η κορυφή τής Ορθοδοξίας (και αυτά χωρίς να θέλω να είμαι κολλημένος φανατικός είτε στη μια μεριά είτε στην άλλη).
ΜΕ ΠΟΙΑ ΚΡΙΤΗΡΙΑ;
Και γιατί αυτά τα κριτήρια που πιθανώς να μού δώσει κάποιος από την παρέα, θα είναι τόσο καλύτερα από τα κριτήρια τού Πατριάρχη και των Ορθοδόξων τοπικών Συνόδων;;;
Το θέμα είναι ουσιώδες παιδιά (και όχι για φανατικούς και φανατισμούς).
Άβαταρ μέλους
Captain Yiannis
Κορυφαίος Αποστολέας
Κορυφαίος Αποστολέας
Δημοσιεύσεις: 3182
Εγγραφή: Τρί Νοέμ 18, 2008 9:34 pm

Re: Απάντηση Μητροπολίτη Πειραιώς στον θεολόγο Παν.Ανδριόπου

Δημοσίευση από Captain Yiannis »

Δεν είπε κανείς ότι είναι "κακοί" ...
απλά βλέποντας με τα υλικά μάτια - και πρώτος εγώ...
καμιά φορά ... δεν μας αρέσει αυτό που επιτρέπει ο Κύριος ,
ε... και έτσι χαλάμε την .... δικιά μας συνταγή.

Διάκριση χρειάζεται .... διάκριση. :smile:

Δόξα τω Θεώ, Αυτός ... Πάντων ένεκεν
Κανείς δεν είναι τέλειος και κανείς δεν θα πρέπει να απαιτεί από τους άλλους τελειότητα.
Όλοι ως ατελείς πορευόμαστε και με ατέλειες συμπορευόμαστε.
Η τελειότητα δεν ανήκει στους ανθρώπους παρά μονάχα στον Θεό.
Άβαταρ μέλους
Dimitris39
Κορυφαίος Αποστολέας
Κορυφαίος Αποστολέας
Δημοσιεύσεις: 5841
Εγγραφή: Κυρ Ιούλ 05, 2009 5:46 pm

Re: Απάντηση Μητροπολίτη Πειραιώς στον θεολόγο Παν.Ανδριόπου

Δημοσίευση από Dimitris39 »

Μόνο για τις αμαρτωλεσ δικές μας πράξεις μπορούμε να είμαστε σίγουροι
Για των άλλων όχι
Ας παραμείνουμε στα δικά μας καλύτερα εν μέσω της νηστειας
Είναι καλύτερα
Κύριε,Θεέ μου,Νύμφιε της ψυχής μου, λυτρωτή μου.
Μνήσθητί μου εν τη βασιλεία σου

«Χαίροις μετά Θεόν ή Θεός, τα δευτερεία της Τριάδος ή έχουσα»

ἳνα ὦσιν ἓν, καθώς ἡμεῖς

Θεέ μου σ'αγαπώ
Alexk
Συστηματικός Αποστολέας
Συστηματικός Αποστολέας
Δημοσιεύσεις: 159
Εγγραφή: Τρί Σεπ 13, 2011 8:40 am
Τοποθεσία: Πελοπόννησος

Re: Απάντηση Μητροπολίτη Πειραιώς στον θεολόγο Παν.Ανδριόπου

Δημοσίευση από Alexk »

Dimitris39 έγραψε:Μόνο για τις αμαρτωλεσ δικές μας πράξεις μπορούμε να είμαστε σίγουροι
Για των άλλων όχι
Ας παραμείνουμε στα δικά μας καλύτερα εν μέσω της νηστειας
Είναι καλύτερα
Σ΄αυτό συμφωνώ απόλυτα.
Άβαταρ μέλους
ΜΙΧΣ
Κορυφαίος Αποστολέας
Κορυφαίος Αποστολέας
Δημοσιεύσεις: 5035
Εγγραφή: Πέμ Φεβ 23, 2012 9:24 am

Re: Απάντηση Μητροπολίτη Πειραιώς στον θεολόγο Παν.Ανδριόπου

Δημοσίευση από ΜΙΧΣ »

Alexk έγραψε:Αναρωτιέμαι....
και σκέφτομαι .... γιατί δηλαδή (σύμφωνα με κάποιους από εδώ αλλά και γενικότερα) είναι σίγουρα "κακοί" οι πατριάρχες (Αθηναγόρας, Βαρθολομαίος και ίσως και άλλοι)
και γιατί θα πρέπει να πιστέψω αυτά που λέει κάποιος έστω και πολύ μορφωμένος θεολόγος ή μητροπολίτης (πάντως ο Πειραιώς-σαφώς-από όσα διάβασα στην τελευταία ανακοίνωσή του) ΔΕΝ ΤΟΝ ΚΑΤΗΓΟΡΕΙ τον πατριάρχη, τουλάχιστον ανοιχτά.
Μήπως μπορείτε να με βοηθήσετε; Γιατί θα πρέπει να πιστέψω αυτά που λέει κάποιος και όχι αυτά που λέει η κορυφή τής Ορθοδοξίας (και αυτά χωρίς να θέλω να είμαι κολλημένος φανατικός είτε στη μια μεριά είτε στην άλλη).
ΜΕ ΠΟΙΑ ΚΡΙΤΗΡΙΑ;
Και γιατί αυτά τα κριτήρια που πιθανώς να μού δώσει κάποιος από την παρέα, θα είναι τόσο καλύτερα από τα κριτήρια τού Πατριάρχη και των Ορθοδόξων τοπικών Συνόδων;;;
Το θέμα είναι ουσιώδες παιδιά (και όχι για φανατικούς και φανατισμούς).

Αδέλφια τα πράγματα είναι ξεκάθαρα. Οπως εμείς δεν βαπτιζόμαστε σε παπικές εκκλησίες και δεν κοινωνούμε την οστια των ρωμαιοκαθολικών γιατί αυτό δεν συνεπάγεται Θεία Κοινωνία δεν είναι Σώμα και Αίμα Χριστού και δεν παντρευόμαστε στις εκκλησίες τους αφού δεν θεωρούμε ότι έχουν αξία οι τελετές τους...πως! δεν έχουν διαδοχή! Δεν έχουν το Πνεύμα το Αγιο και γι αυτό και δεν βαπτιζόμαστε και δεν θαβόμαστε με τις τελετές τους, έτσι και οι ιεράρχες μας ούτε να συλλειτουργήσουν μαζί τους θα έπρεπε, ούτε αγιασμούς να κάνουν μαζί τους ούτε τίποτε εφόσων δεν δέχονται οι παπικοί να φύγουν από την πλάνη τους. Γιατί; 1. Εχουν χάσει την Αποστολική διαδοχή μετά το σχίσμα, 2. δεν βγάζουν Αγιο Φως το Πάσχα 3. έχουν προσθέσει στο Σύμβολο της Πίστης 4. και άλλα πολλά... συμπεριλαμβανομένων εγκλημάτων των παπικών έναντι των Ορθοδόξων Χριστιανών και κληρικών. 'Οποιο όνομα, όποιο αξίωμα στην ιεραρχία και να φέρουν ιεράρχες που γυρνούν την πλάτη τους στη θυσία που είχε κάνει ένας Αγιος Μάρκος Ευγενικός, ή τη θυσία του Αγίου Πέτρου του Αλεούτιου που τον κατακομάτιασαν, ή μοναχούς μάρτυρες που τους έκαψαν στο Αγιον Ορος...ή..ή..ή... και άλλους πολλούς που υπέφεραν από δήμιους "Χριστιανούς", τα συγκεκριμένα ονόματα ιεραρχών δεν έχει σημασία. Αυτό που έχει σημασία είναι ότι δεν μπορούμε να προδίδουμε την Πίστη μας, και δεν θα έπρεπε να δεχόμαστε να την προδίδουν άτομα που τα κοιτάμε και τα περιμένουμε να μας ποιμάνουν Ορθόδοξα και να κρατούν με ευλάβεια την Πίστη των Πατέρων μας που οι θυσίες Αγίων την κράτησαν ΑΝΟΘΕΥΤΗ!!! 2012 ΧΡΟΝΙΑ!
+Η ελπίς μου ο Πατήρ, καταφυγή μου ο Υιός, σκέπη μου το Πνεύμα το Άγιον, Τριάς Αγία, δόξα σοι.
aposal
Κορυφαίος Αποστολέας
Κορυφαίος Αποστολέας
Δημοσιεύσεις: 25021
Εγγραφή: Παρ Απρ 13, 2007 5:00 am
Τοποθεσία: Απόστολος @ Άγιος Δημήτριος (Μπραχάμι)

Re: Απάντηση Μητροπολίτη Πειραιώς στον θεολόγο Παν.Ανδριόπου

Δημοσίευση από aposal »

Νομίζω ότι η Αποτολική Διαδοχήδεν χάνεται, αλλά μόνον η Χάρις. Στην πράξη βέβαια πάλι μηδέν εις το πηλίκον...
Μελίζεται και διαμερίζεται ο Αμνός του Θεού, ο μελιζόμενος και μη διαιρούμενος, ο πάντοτε εσθιόμενος και μηδέποτε δαπανόμενος, αλλά τους μετέχοντας αγιάζων.
Άβαταρ μέλους
ΜΙΧΣ
Κορυφαίος Αποστολέας
Κορυφαίος Αποστολέας
Δημοσιεύσεις: 5035
Εγγραφή: Πέμ Φεβ 23, 2012 9:24 am

Re: Απάντηση Μητροπολίτη Πειραιώς στον θεολόγο Παν.Ανδριόπου

Δημοσίευση από ΜΙΧΣ »

aposal έγραψε:Νομίζω ότι η Αποτολική Διαδοχήδεν χάνεται, αλλά μόνον η Χάρις. Στην πράξη βέβαια πάλι μηδέν εις το πηλίκον...
Επειδή εκτός της Εκκλησίας δεν υπάρχουν μυστήρια, γι’ αυτό και οι Κληρικοί των Παπικών και αυτός ο Πάπας, για μας τους Ορθοδόξους, δεν έχουν ιερωσύνη, δηλαδή έχει διακοπή σε αυτούς η Αποστολική Διαδοχή.
Αυτό, βέβαια, μπορεί να ακούγεται λίγο παράξενα, αλλά αυτή είναι η πραγματικότητα, βάσει της Ορθοδόξου Θεολογίας.
Η αποστολική διαδοχή δεν είναι απλώς μια σειρά χειροτονιών, αλλά συγχρόνως και μετοχή στην αποκαλυπτική αλήθεια.
""“Δια τούτο τοις εν τη Εκκλησία πρεσβυτέροις υπακούειν δεί, τοις την διαδοχήν έχουσιν από των αποστόλων, καθώς επεδείξαμεν, τοις σύν τη επισκοπική διαδοχή το χάρισμα της αληθείας ασφαλές, κατά την ευδοκίαν του Πατρός ειληφόσι”.""
http://orthodox-answers.blogspot.gr/200 ... st_25.html

&

http://www.impantokratoros.gr/E4DEABC7.print.el.aspx Πηγή: Περιοδικό Θεοδρομία
Έτος Γ - Τεύχος 1 - Ιανουάριος - Μάρτιος 2001 ΜΗΤΡΟΠΟΛΙΤΗΣ
ΝΑΥΠΑΚΤΟΥ ΚΑΙ ΑΓΙΟΥ ΒΛΑΣΙΟΥ κ. ΙΕΡΟΘΕΟΣ
Η ΟΝΤΟΛΟΓΙΑ ΤΟΥ ΠΑΠΙΣΜΟΥ
+Η ελπίς μου ο Πατήρ, καταφυγή μου ο Υιός, σκέπη μου το Πνεύμα το Άγιον, Τριάς Αγία, δόξα σοι.
konstantinoupolitis
Κορυφαίος Αποστολέας
Κορυφαίος Αποστολέας
Δημοσιεύσεις: 1080
Εγγραφή: Τετ Ιαν 17, 2007 6:00 am
Τοποθεσία: Μακεδονία

Re: Απάντηση Μητροπολίτη Πειραιώς στον θεολόγο Παν.Ανδριόπου

Δημοσίευση από konstantinoupolitis »

Κακός δεν είπα ότι είναι κανένας. Προφανώς οι κακοί είναι στη φυλακή.

Ο Πειραιώς την ημέρα της Κυριακής της Ορθοδοξίας περιέλαβε στους αναθεματισμούς τον Παπισμό και τους μετέχοντες στην κίνηση του λανθάνοντα Οικουμενισμου. Προφανώς η κίνησή του αυτή παρα-"φωτογραφίζει" τον Πατριάρχη ο οποίος ζήτησε επίσημα να λάβει μέτρα η Ιερά Σύνοδος εναντίον του ήδη απο την άνοιξη.



Συμπτωματικά απο την Πατριαρχική Εγκύκλιο του 1920, απόφαση που δίνει δικαίωμα στην Οικουμενική Κίνηση καθώς αποστέλλεται προς τις απανταχού του Χριστού Εκκλησίαιας με Ε κεφαλαίο και μικρό...., καταρρέει άμεσα το ποίμνιο του Οικουμενικού Πατριαρχείου και αντίστοιχα του Ελληνισμού της Μικράς Ασίας και της Ανατολικής Θράκης. Ήδη απο το 1921... Σύμπτωση...

Με την ασθενή μου μνήμη θυμάμαι φωτογραφίες των μελών του Παγκοσμίου Συμβουλίου Εκκλησιών στα ερείπια ναού της Πόλης... Υποψιάζομαι, δεν το έχω διασταυρώσει πως εκείνες τις ημέρες, Σεπτέμβριο του 1955 συνεδρίαζαν... Σύμπτωση...

Ιανουάριο του 1964, αποφασίζεται η Άρση των Αναθεμάτων με την οποία τυπικά πλέον είμαστε μια Εκκλησία δεν ίσχυσε ποτέ. Η Ορθοδοξη Εκκλησία είναι πρώτιστα μια Εκκλησία ουσίας και όχι τυπικών αλλά μη αποδεκτών Πατριαρχικών αποφάσεων. Η συνείδηση του πληρώματος της Εκκλησίας δεν απεδέχθη ποτέ την Άρση. Το καλοκαίρι του 1964 ολοκληρώνονται οι διώξεις του Ελληνισμού στην Κωνσταντινούπολη.

Θα μπορούσα να πω πολλά για τα περιστατικά συμπροσευχών σε απο κοινού Μυστήρια, Αγιαστικές Πράξεις και τα λοιπά... Αναφέρομαι στον τωρινό Πατριάρχη. Προφανώς και κάνω λάθος. Δεν "φτύνει", βρέχει πνεύμα επανένωσης της Εκκλησίας με όλους τους θεμιτούς όρους και προϋποθέσεις. Σήμερα που η Παπική Ομολογία βάλλεται πανταχόθεν για έναν σκασμό πράγματα και κουκουλώματα σκανδάλων και υποθέσεων...
Απάντηση

Επιστροφή στο “Εκκλησιαστική Επικαιρότητα”