ΜΗΤΡΟΠΟΛΙΤΗΣ ΣΙΑΤΙΣΤΗΣ-κήρυγμα κατά της ακροδεξιάς..

Συντονιστής: Συντονιστές

konstantinoupolitis
Κορυφαίος Αποστολέας
Κορυφαίος Αποστολέας
Δημοσιεύσεις: 1080
Εγγραφή: Τετ Ιαν 17, 2007 6:00 am
Τοποθεσία: Μακεδονία

Re: ΜΗΤΡΟΠΟΛΙΤΗΣ ΣΙΑΤΙΣΤΗΣ-κήρυγμα κατά της ακροδεξιάς..

Δημοσίευση από konstantinoupolitis »

Είπα ότι δεν βάζω το χέρι μου στη φωτιά.
Όπως και να έχει όφειλε η Εκκλησία να δει πρώτα το έργο ή αν είχε ίδια άποψη να επικοινωνήσει με τον συγγραφέα ή τον θεατρικό επιχειρηματία. Ακόμα και να κάνει ασφαλιστικά μέτρα. Αντ αυτού;
Υπήρχε παρέμβαση προς άλλα κόμματα; Γιατί ήταν εκεί μόνο η Χρυσή Αυγή;
Για το ότι ο Πειραιώς δεν θα πήγαινε ποτέ μαζί με Χρυσαυγίτες δεν έχω καμία αμφιβολία...

Τόσο καιρό για το μόνο που είδα επίσημη αντίδραση είναι τα φωτοβολταϊκά.....

Αλλά και έξω από το θέατρο δεν είδα κάποιο επίσκοπο ή εκπρόσωπό του.... Καλά τα δελτία τύπου και οι μηνύσεις, αλλά στον στίβο μάχης;
GeorgiosM
Κορυφαίος Αποστολέας
Κορυφαίος Αποστολέας
Δημοσιεύσεις: 1071
Εγγραφή: Τρί Μαρ 13, 2012 11:19 am

Re: ΜΗΤΡΟΠΟΛΙΤΗΣ ΣΙΑΤΙΣΤΗΣ-κήρυγμα κατά της ακροδεξιάς..

Δημοσίευση από GeorgiosM »

αγαπητοί αδελφοί, μετά από πιο ώριμη σκέψη άλλαξα συμπέρασμα.
δηλαδή. πιστευω οτι ο Σιατίστης χειρίζεται κάπως πιο καλά το θέμα απο τον Πειραιώς και τον Ιερεμία.
θα μου πεις τρελαθηκες? εξηγούμαι.
το έργο αυτό θελω να πιστευω ότι ειναι μεμονωμένο και η πλειοψηφία της ελλ.κοινωνίας το απεχθάνεται και
θα εχει ως στοχο να σπρώξει περισσότερο κόσμο προς την Εκκλησία.
αν ομως ο κόσμος δει μια ξέφρενη φιέστα με όλην την Εκκλησία της Ελλάδος, μητροπολίτες,
ιερεις, μοναχούς, ανάμικτους με χρυσαυγίτες, άλλους φανατισμένους κλπ κλπ με οργές και κραυγές
οργανωμένους χιλιάδες με πουλμαν και με λάβαρα, δηλαδή να δουν την παντοδύναμη ιεραρχία
απεναντι σε ένα μικρό σατανικό έργο, τότε αυτό θα εχει αρνητικό αποτελεσμα , παρα καλό.
διότι.
1. οι πιστοί αρχιζουν και φανατιζονται, ξεχνώντας οτι οι μεγαλύτερες αμαρτίες ειναι κατα πρώτον
εκείνες των πιστών παρά των απίστων πολλές φορές. εξάλλου οι ανθρωποι ειναι φανερό ότι
δεν εχουν κατανοήσει για Ποιόν μιλούν, Τον Κύριο της Δόξης, αλλιώς θα ήταν όλοι σατανιστές...
ενω πολλοί πιστοί εστω και αν έχουμε επίγνωση Του Προσώπου Του Κυρίου, αμαρτάνουμε πολλακις
και μετά ζηταμε ανώδυνη συγχώρεση.
2. η οργανωμένη Εκκλησία της Ελλάδας δεν μπορεί να φοβάται τα μικρά του κόσμου τούτου.
περισσότερο νομίζω έχουμε να φοβόμαστε τους χριστιανους ορθοδόξους που δηλώνουν χο,
αλλά δεν έχουν γίνει ουράνια τέκνα , τέκνα Του Πατρός, της αγάπης και της αληθειας,
της αρχοντιάς, της έλλειψης φόβου, της αγάπης.
που δεν βιάζονται να τσιμπήσουν απέναντι σε έναν θρασύτατο πειρασμό, βγάζοντας μένος και
οργή χωρίς φραγμό, τόσο που δεν μπορεί να φανερώνει την καλλιεργημένη αγάπη τους.
3. να μιλάμε με ψυχραιμία απέναντι σε αυτους τους ανθρωπους, οι οποίοι ειναι φανερό οτι
δεν ξερουν με τί εχουν να κάνουν και πού εχουν μπλέξει...
σχετικά με το εργο του καζαντζάκη και τον άγιο γέροντα Παϊσιο, νομίζω ότι ο γέροντας πηγε μεν
να συμπαρασταθεί, αλλά νομίζω θα ήταν ψύχραιμος, θα διαδήλωνε ειρηνικά, ορθώνοντας λόγο
αγάπης και ψυχραιμίας και βαθύτατου πόνου, αλλά και παραλληλα φανερωνοντας ότι χρειάζεται
πολύ περισσότερο η προσευχή παρά η βία. δηλαδή νομίζουμε ότι θα πιανόταν και στα χέρια ή
ότι θα τους καταριόταν ή ότι θα τους έκανε κακό? όχι, θα τους μιλούσε ελεγκτικά, όχι όμως αλαζονικά,
αλλά προφανώς ταπεινά, έστω και με ενοχληση. για να τους φέρει σε συναίσθηση και αποτροπή.

η δύναμη της ορθοδοξίας είναι τεράστια , κρύβεται στην σωστή ζωή των πιστών.
αυτή ειναι η μεγάλη ομολογία και το μαρτύριο. Η αληθινή αγάπη Του Πατρός ειναι η μεγαλοιώδης ομολογία.
η άλλη, με τις φωνές και τις εντάσεις, είναι η εύκολη, η μικρή ομολογία, με πολύ πολύ μικρότερη αξία.

οι άγιοι έδιναν ομολογία στο παρελθόν κατα καιρούς, όταν το σκοτάδι είχε κρύψει σχεδόν όλα τα αστερια,
όταν οι πιστοί περπατούσαν με μεγαλες συγχύσεις και μεγάλη απογνωση, σαν εγκαταλλειμένοι.
τοτε υπήρχε ανάγκη της πραγματικής ομολογίας.
σήμερα που καθε Κυριακή είναι γεμάτες οι εκκλησίες και οι συνάξεις και τόσα τεράστια και πολλά ορθόδοξα
έργα γίνονται, κατα τη γνώμη μου δεν ειναι καιροί ομολογίας.
τόσα βιβλια βρίσκουμε, κατηχητικά, στο ιντερνετ, τόσες προσευχές γίνονται. ο κόσμος χαίρεται την πίστη μας.
και νομίζω ο καθένας δεν πέφτει ευκολα θύμα ενός μικρού βλάσφημου θίασου.

φυσικά ίσως εχω κανει λαθη στο κείμενο αυτό, αλλά τουλάχιστον στα χοντρά νομίζω έχω κάποιο δικιο.
επίσης, αν ειναι ετσι όπως σκεπτομαι (τα χοντρά τουλάχιστον), ο Πειραιώς είναι πολύ άγιος, αλλά αν κρατούσε
και τους τόνους λιγο πιο χαμηλούς , δηλαδή αν δεν ασχολιόταν με το κάθε λάθος που κάνει ο κόσμος,
αλλα πχ έκανε περισσότερο κηρύγματα αγάπης ή πατερικά, ο κόσμος θα τον ακολουθούσε σαν το μέλι,
ενώ τώρα τον ακουν, αλλα φοβάμαι περισσότερο ως κουτσομπολιό και ισως έτσι να μην καλλιεργείται
η αγάπη για Τον Κύριο, αλλα μια εξουσιαστική εικόνα ισχύος ενός Παντοκράτορα Κυρίου απέναντι σε δούλους
που τον φοβούνται για τη δύναμή Του, παρά για την αγάπη Του κλπ.
Άβαταρ μέλους
Captain Yiannis
Κορυφαίος Αποστολέας
Κορυφαίος Αποστολέας
Δημοσιεύσεις: 3182
Εγγραφή: Τρί Νοέμ 18, 2008 9:34 pm

Re: ΜΗΤΡΟΠΟΛΙΤΗΣ ΣΙΑΤΙΣΤΗΣ-κήρυγμα κατά της ακροδεξιάς..

Δημοσίευση από Captain Yiannis »

Ο ΣΕΒ. ΠΕΙΡΑΙΩΣ ΔΙΑΨΕΥΔΕΙ ΤΟΥΣ ΧΡΥΣΑΥΓΙΤΕΣ!

Του Παναγιώτη Τελεβάντου

Εκφράζουμε την ιδιαίτερη μας χαρά επειδή ο Σεβασμιότατος Μητροπολίτης Πειραιώς κ. Σεραφείμ διέψευσε τις δημοσιογραφικές πληροφορίες που τον παρουσίαζαν ότι δήθεν συνήργησε με βουλευτές της Χρυσής Αυγής για να καταθέσει μήνυση κατά της βλάσφημης παράστασης Corpus Christi.

Η διαβεβαίωση του Σεβασμιότατου μας αρκεί.

Τι λέγουν οι Χρυσαυγίτες για δικούς τους σκοπούς ουδόλως μας ενδιαφέρει.

Αυτό που μας απασχολεί είναι η στάση των χριστιανών και δη των επισκόπων έναντι των Χρυσαυγιτών.

Αφού ο Σεβασμιότατος διαβεβαιώνει δημόσια ότι ΜΟΝΟΣ του κατέθεσε την μήνυση και ότι ο ίδιος δεν προσκάλεσε τους Χρυσαυγίτες να έρθουν αλλά οι ίδιοι πληροφορήθηκαν το γεγονός και αυτοβούλως ήρθαν για ψηφοθηρικούς λόγους να συμπαρασταθούν στον Σεβασμιότατο, ο Αγιος Πειραιώς δεν έχει καμία ευθύνη για τις ψευδείς διαδόσεις που δημοσιοποίησαν εκ των υστέρων οι Χρυσαυγίτες, οι οποίοι ειρήσθω εν παρόδω είναι οι πρώτοι που δημοσίευσαν στην ιστοσελίδα τους την πληροφορία ότι βουλευτές του κόμματός τους πήγαν να συμπαρασταθούν στον Σεβασμιότατο.

Ολοφάνερα για να εκμεταλλευτούν το γεγονός!

Αν οι Χρυσαυγίτες θέλουν συνεργασία με τους επισκόπους και την Εκκλησία πρέπει ανυπερθέτως να αποκηρύξουν το Δωδεκαθεισμό, να μη συμμετέχουν σε μουσικά συγκροτήματα σατανιστών, να αποκηρύξουν τον ρατσισμό και τις απαράδεκτες πρακτικές που μετέρχονται αλλιώς ως χριστιανοί ορθόδοξοι δεν θέλουμε να έχουμε την παραμικρή σχέση μαζί τους.


Δόξα τω Θεώ
Άξιος Ποιμενάρχης :smile:
Κανείς δεν είναι τέλειος και κανείς δεν θα πρέπει να απαιτεί από τους άλλους τελειότητα.
Όλοι ως ατελείς πορευόμαστε και με ατέλειες συμπορευόμαστε.
Η τελειότητα δεν ανήκει στους ανθρώπους παρά μονάχα στον Θεό.
GeorgiosM
Κορυφαίος Αποστολέας
Κορυφαίος Αποστολέας
Δημοσιεύσεις: 1071
Εγγραφή: Τρί Μαρ 13, 2012 11:19 am

Re: ΜΗΤΡΟΠΟΛΙΤΗΣ ΣΙΑΤΙΣΤΗΣ-κήρυγμα κατά της ακροδεξιάς..

Δημοσίευση από GeorgiosM »

άξιος και πανάξιος ο Πειραιώς.
πάντως επίσης βλέπω θετικό ότι πρεπει να αντιδράσει και η ιεραρχία και ο πιστός λαός,
αλλά χωρίς υπερβολές που θα δώσουν λαβες εκμετάλλευσης.
βεβαίως και σε όλα τα κυρήγματα πρέπει να στηλιτευεται η βλασφημία,
αλλά να μην ξεχνάμε ότι ο στόχος μας είναι ακόμη πιο επάνω και πιο δυνατός,
δηλαδή το μήνυμα της Αναστάσεως και της αγάπης και όχι της οργής και της τιμωρίας.
και όχι σαν κορόιδα.
όλα αυτά δηλαδή για να περάσουν στον κόσμο, είναι δύσκολο. ταύτα και να με συγχωρείτε
αν σας συγχίζω, ελπίζω να μη σας σκανδαλίζω και να λέτε ...τι λεει το ουφο πάλι...
τί να κάνω, με το θάρρος της αγάπης γραφω.
επισης περιμενω να ακουσω κ αλλες γνωμες.
επισης ίσως χωράνε παραπάνω απο μία αντιμετωπίσεις και ρόλοι στην ίδια ιστορία.
πχ οι θερμοί αλλα εγκρατείς ας φωνάξουν, οι λιγοτερο ικανοί
που θα πιαστουν στα χερια και θα παρεξηγηθουν ας κρατησουν αποστασεις. κλπ.
vasilisalt
Κορυφαίος Αποστολέας
Κορυφαίος Αποστολέας
Δημοσιεύσεις: 6173
Εγγραφή: Παρ Ιουν 19, 2009 12:19 pm

Re: ΜΗΤΡΟΠΟΛΙΤΗΣ ΣΙΑΤΙΣΤΗΣ-κήρυγμα κατά της ακροδεξιάς..

Δημοσίευση από vasilisalt »

Έχω μέρες που βλέπω το παρόν θέμα αλλά δεν είχα καιρό να το διαβάσω.
Εριξα μόλις μια ματιά και θέλω και εγώ να πω δυο κουβέντες.

Για τη Χρυσή Αυγή δεν έχω να προσθέσω τίποτα. ΜΑΥΡΑ ΧΑΛΙΑ
Την πίστη μας απλά τη χρησιμοποιούν...

Προσωπικά μου άρεσε η τοποθέτηση του Σιατιστης...
Έβαλε τα πράγματα σε μια σχετική τάξη.

Όσον αφορά τον Πειραιώς, είναι μεγας αγωνιστής αλλά δεν είναι και αλάθητος.
Και τέλος πάντων η πολυχρωμία στην ιεραρχία χρειαζεται. Αλλος έτσι, αλλος αλλιώς.
Δηλαδή τι έπρεπε να είναι όλοι ίδιοι;

Όσον αφορά τις φωνές (π.χ. Σταθης73) που μόνιμα διαμαρτύρονται γιατί ο Αρχιεπίσκοπος
δεν κάνει επανάσταση, θα μου επιτρέψετε να διαφωνήσω.
Προσωπικά πιστεύω πως είναι εξαιρετικός και πολύ καλύτερος από τον μακαριστό Χριστόδουλο.
Το ότι έφερε νέους ο Χριστόδουλος και ο Ιερώνυμος όχι, νομίζω είναι εντελώς λάθος εκτίμηση.
Οι νέοι δεν έρχονται με μεγάλα λόγια...
Ο Ιερώνυμος έχει την εκτίμηση σχεδόν όλων.
Ορισμένοι ξεχνάνε που ζούμε, σε ποια χώρα ζούμε και με τι συνθήκες ζούμε.
Μιλάνε λες και βρισκόμαστε στα πρωτοχριστιανικά χρόνια και καλούμαστε ή να μαρτυρήσουμε ή να εξοβελιστούμε στο πνευματικό πυρ το εξώτερον.
Και ζητάνε από τους ιεράρχες να οδηγήσουν το ποίμνιο σε επαναστάσεις και σε ΄΄εμφύλιους πολέμους΄΄.
Να θυμίσω πως ζούμε στο 2012, σε μια χώρα χωρίς στην ουσία σύνορα...
Για να μη πολυλογώ.
Για το άθλιο θεατρικό νομίζω πως δεν χρειαζόταν βία.
Η μήνυση του Πειραιώς με κάλυψε.
Υπάρχουν νόμοι επιτέλους σε αυτή τη χώρα;;;;;;;
Τώρα μια χωρίς ακρότητες διαμαρτυρία πιθανόν να έπρεπε να γίνει...
Ούτε αυτό απαγορεύεται νομίζω.
Οι ακρότητες και η βία όμως από που προκύπτει;

Και ένα τελευταίο όσον αφορά τους νέους.
Οι πόρτες της εκκλησίας δεν ήταν και δεν είναι κλειστές για κανέναν.
Όμως θα μπορούσαν να γίνουν πολλά, ώστε να ανοίξουν και άλλες πόρτες, ακόμα και τα παράθυρα!!!
Οι νέοι νομίζω ψάχνουν ΄΄βιωματικούς΄΄ χριστιανούς και ένα γλυκό λόγο.
Αυτοί είναι σχετικά λίγοι.
Κοινωνικό έργο γίνεται αλλά δεν αρκεί. Και η γιούνισεφ κάνει κοινωνικό έργο.
Κάναμε μια ομιλία πριν κάποια χρόνια στη πόλη μας με έναν ΄΄λόγιο΄΄ ιερέα αρχιμανδρίτη.
Ήρθε με ένα ταπεινό αυτοκινητάκι και με μια συνοδεία νέων ανθρώπων.
Όταν τον χειροκρότησαν κατέβασε το κεφάλι. Μίλαγε και βλέπαμε την καρδιά του να πάλλεται!!!
Μιλήσαμε μετά και νιώσαμε πως μιλάμε με ένα φίλο, με έναν άνθρωπο με αδυναμίες, με στόχο όμως, που όμως καθημερινά παλεύει να τον πιάσει!!!
Τι να λέμε τώρα;;;
Έχουμε πολλούς τέτοιους;;;
Έχουμε γεμίσει επαγγελματίες...
vasilisalt
Κορυφαίος Αποστολέας
Κορυφαίος Αποστολέας
Δημοσιεύσεις: 6173
Εγγραφή: Παρ Ιουν 19, 2009 12:19 pm

Re: ΜΗΤΡΟΠΟΛΙΤΗΣ ΣΙΑΤΙΣΤΗΣ-κήρυγμα κατά της ακροδεξιάς..

Δημοσίευση από vasilisalt »

Και κάτι άλλο που δεν σχολιάσθηκε. Αν ο Σιατίστης είχε
πει τίποτα για την άκρα αριστερά θα ήταν αρνητικά πρώτο θέμα
για κανένα εξάμηνο στις τηλεοράσεις...
Άβαταρ μέλους
stathis73
Κορυφαίος Αποστολέας
Κορυφαίος Αποστολέας
Δημοσιεύσεις: 6456
Εγγραφή: Δευ Απρ 19, 2010 8:44 am
Τοποθεσία: Ευστάθιος-Λευκός Πύργος της Μακεδονίας.

Re: ΜΗΤΡΟΠΟΛΙΤΗΣ ΣΙΑΤΙΣΤΗΣ-κήρυγμα κατά της ακροδεξιάς..

Δημοσίευση από stathis73 »

Mε μια ματιά διάβασες ολες αυτες τις σελίδες και κατάλαβες οτι εγω μιλώ για το οτι πρέπει να σηκώσει το λάβαρο της επανάστασης;;;

Ο Κάθε Αρχιεπίσκοπος εχει τον τρόπο του, εγω δεν είπα ποτέ αν είναι καλύτερος ο ενας ή ο άλλος, εγώ όμως από την άλλη μίλησα για "ένοχη σιωπή" σίγουρα βαριά κουβέντα αλλα εγω προσωπικά διαφωνώ καθέτως και οριζοντίως με αυτην την τακτική του Αρχιεπισκόπου και πολλοί άλλοι.

Απο κει και μετά ο καθένας με τον τρόπο του ας κάνει την ομολογία του, εγω δεν ασχολούμαι αλλο ούτε με εσένα αλλα ουτε με τον εκάστοτε κληρικό και Αρχιεπίσκοπο γιατι δυστυχώς παντού υπάρχουν πολλά κριτήρια-μετρά και σταθμά και ο νοων νοείτο.

Μου φτάνουν τα χάλια μου, εγω οπου κρίνω οτι πρέπει να κατέβω στο δρόμο θα κατέβω εσείς περιμένετε να χτυπήσει η καμπάνα της αναστάσεως, εγω οχι...... ο καθένας θα κριθεί για τις πράξεις του και ο Πειραιώς και ο Σιατίστης και ο Κρήνης και Καλαμαριάς και όπως και να λέγεται.

Δυστυχώς τα κάστρα πέφτουν απο μέσα,........................αλλα το συγκεκριμένο κάστρο εχει για βάση Τον Ιδιο τον Κύριο μας, για αυτό και δεν στεναχωριέμαι ιδιαίτερα.
Τις θεός Μέγας ως ο Θεός ημών.
vasilisalt
Κορυφαίος Αποστολέας
Κορυφαίος Αποστολέας
Δημοσιεύσεις: 6173
Εγγραφή: Παρ Ιουν 19, 2009 12:19 pm

Re: ΜΗΤΡΟΠΟΛΙΤΗΣ ΣΙΑΤΙΣΤΗΣ-κήρυγμα κατά της ακροδεξιάς..

Δημοσίευση από vasilisalt »

Φορτούλα δεν είπα τα παραπάνω για εσένα.
Πάτησα πάνω σου για να πω αυτά που ήθελα να πω.
vasilisalt
Κορυφαίος Αποστολέας
Κορυφαίος Αποστολέας
Δημοσιεύσεις: 6173
Εγγραφή: Παρ Ιουν 19, 2009 12:19 pm

Re: ΜΗΤΡΟΠΟΛΙΤΗΣ ΣΙΑΤΙΣΤΗΣ-κήρυγμα κατά της ακροδεξιάς..

Δημοσίευση από vasilisalt »

Και κάτι ακόμα.
Οι επαναστάσεις ξεκινάνε ΠΑΝΤΑ από κάτω, από χαμηλά.
Αν κάποιοι νομίζουν το αντίστροφο πλανώνται οικτρά.
Άβαταρ μέλους
dionysisgr
Κορυφαίος Αποστολέας
Κορυφαίος Αποστολέας
Δημοσιεύσεις: 4278
Εγγραφή: Τρί Φεβ 12, 2008 6:00 am
Τοποθεσία: Νικαια

Re: ΜΗΤΡΟΠΟΛΙΤΗΣ ΣΙΑΤΙΣΤΗΣ-κήρυγμα κατά της ακροδεξιάς..

Δημοσίευση από dionysisgr »

Δεν υπαρχει λογος για αντιδικια,
ο καθενας εχει την δικη του, οψη των πραγματων.

Νομιζω το θεμα εχει εξαντληθει.
Με το ζορι τιποτα δεν γινεται, πολυ περισσοτερο ομολογια πιστεως εις Χριστον.

Αλλωστε πλησιαζει ο καιρος, δεν μπορουμε να τον προσδιορισουμε, αλλα δεν ειναι μακρια,
που θα κληθει ουτως η αλλως ο καθενας, απο εμας,
εφοσον βεβαια επιμενουμε να ειμαστε αυτοσυνειδητα και αληθινα Ορθοδοξοι πιστοι,
να παρει σαφη θεση, λογω και εργω, ενωπιον παντων.

Οι θεσεις του τυπου:

Ε, καλα θα δουμε..
Δεν ξερω..
το βλεπω αλλιως..
δεν με ενδιαφερει..
δεν ασχολουμαι..
περιμενω τους αλλους..
περιμενω αποφαση οικουμενικης συνοδου για να παω..
αυτα ειναι χαμηλης σταθμης για την πνευματικοτητα μου..
δε παω γιατι μπορει να ειναι και αλλοι ασχετοι διπλα μας..
θα γινουμε και ρεζιλι στην κοινωνια ως φανατικοι..
Εχουν αλλαξει οι καιροι, τωρα παλια ηταν αυτα..
Ομολογουμε μεσα μας, δεν χρειαζεται εξω..

Καθως και αλλα τετοια τινα, δηλαδη προφασεις εν αμαρτιαις κατ'ουσιαν,
ακομα και για μια απλη διαμαρτυρια βρε αδερφε, στο τελος τελος, αναιμακτη,
θα εκλειψουν εκ των πραγματων.

Θα δοθει ως επιλογη, μονο το ναι, η το οχι.

Οπως λεει αλλωστε και ο ιδιος ο Κυριος στην Αποκαλυψη, κεφ3, στ15:

"..οἶδά σου τὰ ἔργα, ὅτι οὔτε ψυχρὸς εἶ οὔτε ζεστός, ὄφελον ψυχρὸς ἦς ἢ ζεστός.
οὕτως ὅτι χλιαρὸς εἶ, καὶ οὔτε ζεστὸς οὔτε ψυχρός, μέλλω σε ἐμέσαι ἐκ τοῦ στόματός μου.."


Οποτε ας εχουμε λιγο υπομονη, και θα φανει το πραγματικο βαρος της καθε ψυχης,
που θελει να θεωρει οτι ανηκει στον Χριστο, και οχι στον πονηρο και τον κοσμο..

Και φυσικα για εμενα που τα γραφω αυτα ως Διονυσης, αυτο ισχυει πρωτιστως.
"ἰδοὺ ἐγὼ μεθ᾿ ὑμῶν εἰμι πάσας τὰς ἡμέρας ἕως τῆς συντελείας τοῦ αἰῶνος. ᾿Αμήν."
Κλειδωμένο

Επιστροφή στο “Εκκλησιαστική Επικαιρότητα”