ΜΗΤΡΟΠΟΛΙΤΗΣ ΣΙΑΤΙΣΤΗΣ-κήρυγμα κατά της ακροδεξιάς..

Συντονιστής: Συντονιστές

Κλειδωμένο
Άβαταρ μέλους
Μ.Δ.Κ.
Κορυφαίος Αποστολέας
Κορυφαίος Αποστολέας
Δημοσιεύσεις: 1312
Εγγραφή: Τετ Ιουν 16, 2010 8:55 am

Re: ΜΗΤΡΟΠΟΛΙΤΗΣ ΣΙΑΤΙΣΤΗΣ-κήρυγμα κατά της ακροδεξιάς..

Δημοσίευση από Μ.Δ.Κ. »

Αληθές είναι το πραγματικό, και Αλήθεια ο ίδιος ο Κύριος, μόνο Αυτός μπορεί να μας ελευθερώσει.
konstantinoupolitis
Κορυφαίος Αποστολέας
Κορυφαίος Αποστολέας
Δημοσιεύσεις: 1080
Εγγραφή: Τετ Ιαν 17, 2007 6:00 am
Τοποθεσία: Μακεδονία

Re: ΜΗΤΡΟΠΟΛΙΤΗΣ ΣΙΑΤΙΣΤΗΣ-κήρυγμα κατά της ακροδεξιάς..

Δημοσίευση από konstantinoupolitis »

Έχω μια λίγο διαφορετική άποψη.
Κάθε καλλιτεχνικό έργο όταν το συνοδεύουν περίεργες φήμες, οφείλει η Εκκλησία να στέλνει κάποιον αντιπρόσωπο να το δει. Στην πρεμιέρα ! Όχι αργότερα. Να το δεί όμως πρώτα. Αυτό λέγεται ποιμαντική.
Από εκεί και πέρα, έξαρχος του κατά τόπους μητροπολίτου, οφείλει να παραδώσει την έκθεσή του και γιατί όχι ας είναι και δεύτερος εκπρόσωπος για το δίκαιο του πράγματος. Παρουσιάζεται όμως η πρεμιέρα, πρώτα το βλέπεις και ύστερα το κρίνεις.
Το να κατεβαίνουν ελάχιστοι, ένας μοναχός και 5 γιαγιάδες μανδηλοφορούσες μάλλον ΓΟΧ και χωρίς να ξέρουν κάτι, απλά γιατί έτσι τους είπαν μάλλον, αλλά δεν βάζω και το χέρι μου στη φωτιά, μου δείχνει πως εκτός από κράτος το πιο δύστυχο είναι πως είμαστε ποίμνιο χωρίς συχνότατα ποιμένες.

Υποτίθεται πως έχουμε Αρχιεπίσκοπο, ούτε καν θέση πήρε για την παράσταση.
Έχουμε έναν Παναγιώταρο να αποκαλεί τους μετανάστες ζώα στην Κόρινθο και να βρίζει χυδαιότατα, απίστευτα χυδαία τους συντελεστές της παράστασης. Ωστόσο που ήταν η Διοικούσα Εκκλησία απέναντι στα φαινόμενα αυτά. Καταδίκασε τίποτε, υπάρχει πουθενά ή απλώς έχει δεχτεί έναν ρόλο ως μέρος τους συστήματος;
Δεν θεωρώ τους περισσότερους των 300 δημοκράτες, και άρα καλύτερους από την Χρυσή Αυγή. Εντούτοις δεν ξεχωρίζω τον Χίτλερ από τον Στάλιν. Ο Φασισμός είναι Φασισμός.
Πόσο πατριωτικό είναι ένα κόμμα που τα στελέχη του όχι τα παιδιά που τους ακολουθούν, κάνουν γαργάρα τις ερωτήσεις κατά του εισβολέα και γενοκτόνου Χίτλερ;
Πόσο πρέπει να αισθάνομαι υγιείς, γιατί ναι μεν η δράση της Χρυσής Αυγής έχει μαζέψει κατα πολύ το κατεστημένο και οργανωμένο σε μαφίες "κίνημα" των μεταναστών σε όλη την Ελλάδα, ειδικότερα όμως στην Αθήνα. Ο φόβος φιλάει τα έρμα, σύμφωνοι, μόνο που αυτός ο φόβος προέρχεται από υποκατάστατο της Αστυνομίας, η οποία όπως και το κράτος αποτελεί μεγαλύτερη ντροπή από την Χρυσή Αυγή. Ωστόσο αμφότερες είναι ντροπές. Είναι τόσο διαβρωμένο το σύμπαν και ευνουχισμένος πνευματικά ο Έλληνας, που πλέον βλέπουμε φιλικά τον φασισμό, γιατί έστω αυτός δεν ντρέπεται να κρατά την Ελληνική Σημαία.
Έρχομαι τώρα στον Πειραιώς. Σε σχέση με τους άλλους αρχιερείς ναι, δεν έχει παραδώσει Θερμοπύλες στον Πάπα, όπως δυστυχώς ξέρετε ποιος και δεν θέλω να κάνω αναφορά για να μην σκανδαλίσω. Εντούτοις ομιλεί για τους Παπικούς πολλές φορές χωρίς να κρατάει τα θεμιτά προσχήματα.
Έχει καταγγείλει επίσημα και επώνυμα τον Διεθνή Σιωνισμό και αυτό δεν είναι απλό. Δείχνει στα άρθρα του άτομο με επιχειρήματα.
Τί όμως από αυτά κάνει επίσημα στην Ιεραρχία; Επίσημα επώνυμα εναντίον συγκεκριμένων συνοδικών και του ιδίου του Αρχιεπισκόπου, του οποίου η απουσία βοά !!! Καλά τα άρθρα στη Θεοδρομία και τον Ορθόδοξο Τύπο, αλλά εδώ χρειάζονται συνοδικοί αγώνες. Τα υπόλοιπα είναι για λαϊκή κατανάλωση.
Και βέβαια παρεμβαίνει τόσο συχνά ακόμα και σε θέματα όπως το μποζόνιο του CERN ή τον στοματικό έρωτα, σε σημείο που να αγγίζει την γραφικότητα.
Ζούμε χαλεπούς καιρούς, ο κόσμος πεινάει και εμείς δεν ήμαστε στους δρόμους.
Και όπως λέει και ο Ρίτσος "πολύ κρύο εφέτος¨, ίσως ως ελπίδα κάπου αρχές του 2013 και με τους πρώτους δύο λογαριασμούς κοινοχρήστων, να πάρουμε μπρος...
Θα ήθελα να πω στον Σιατίστης εύγε, ωστόσο θα ήθελα να τον δω να καταγγέλλει και τους λοιπούς ως όψεις του ιδίου φασιστικού και διεφθαρμένου συστήματος και ας τον πουν αριστερό. Χριστιανός με συνειδητή ομολογία θα είναι...

Και μην ξεχνάμε πως η Εκκλησία είναι η μάνα μας, γιατί ο Χριστός δεν μας απογοήτευσε ποτέ και για τον Χριστό ήμαστε χριστιανοί, έστω του γλυκού νερού...
Άβαταρ μέλους
ΜΙΧΣ
Κορυφαίος Αποστολέας
Κορυφαίος Αποστολέας
Δημοσιεύσεις: 5035
Εγγραφή: Πέμ Φεβ 23, 2012 9:24 am

Re: ΜΗΤΡΟΠΟΛΙΤΗΣ ΣΙΑΤΙΣΤΗΣ-κήρυγμα κατά της ακροδεξιάς..

Δημοσίευση από ΜΙΧΣ »

Κάθε καλλιτεχνικό έργο όταν το συνοδεύουν περίεργες φήμες, οφείλει η Εκκλησία να στέλνει κάποιον αντιπρόσωπο να το δει. Στην πρεμιέρα ! Όχι αργότερα. Να το δεί όμως πρώτα. Αυτό λέγεται ποιμαντική.
Αδερφέ μου εν Κυρίω, πολύ σωστά τα γράφεις... ΟΛΑ. Και μένα όταν με έπιασαν αδιάβαστη... αυτό ακριβώς αναρωτιόμουν. Ποιός Χριστιανός Ορθόδοξος εκκλησιαστικός το έχει δει... Εδωσε κάποιος αναφορά; Σίγουρα προσωπικά το νιώθω αυτό που ειπώθηκε... μας λείπει ένας Αυγουστίνος Καντιώτης... αιωνία του η μνήμη... κι εμένα προσωπικά μου λείπει και ο Μακαριστός Αρχιεπίσκοπος Χριστόδουλος, αιωνία η μνήμη και των δύο. Ο Θεός να φωτίζει τους ιεράρχες μας... και ας μας ελεεί όλους.
+Η ελπίς μου ο Πατήρ, καταφυγή μου ο Υιός, σκέπη μου το Πνεύμα το Άγιον, Τριάς Αγία, δόξα σοι.
Άβαταρ μέλους
Captain Yiannis
Κορυφαίος Αποστολέας
Κορυφαίος Αποστολέας
Δημοσιεύσεις: 3182
Εγγραφή: Τρί Νοέμ 18, 2008 9:34 pm

Re: ΜΗΤΡΟΠΟΛΙΤΗΣ ΣΙΑΤΙΣΤΗΣ-κήρυγμα κατά της ακροδεξιάς..

Δημοσίευση από Captain Yiannis »

Μιά χαρά σ'ακούω φίλτατε konstantinoupolitis , νάναι ευλογημένο, πονάς και σύ ... όμως.... καιρός φέρνει τα λάχανα καιρός τα παραπούλια :smile:

τώρα γιά τον Πειραιώς θάλεγα, ότι ... όποιος αγωνίζεται κάνει και λάθη.... και εν προκειμένω έκανε λάθος να πάει με τους ΧΑ...
ε και λοιπόν ... αναιρεί τα υπόλοιπα αυτό; ... Όχι, πανάξιος ποιμένας και Ιεράρχης.-

Τώρα γιά τον-καθ'όλα άξιο- Σεβασμιότατο Ιεράρχη ... Ιερεμία, αν είναι ευλογημένο... θα ήθελα περισσότερα έργα , τα λόγια μόνο δεν φτάνουν
(και γιά να μην αερολογώ ας αναθεμάτιζε τους Παπικούς όταν έπρεπε,...ποτέ δεν είναι αργά όμως -όσο ζούμε-) :smile:

Κύριε ελέησον
Κανείς δεν είναι τέλειος και κανείς δεν θα πρέπει να απαιτεί από τους άλλους τελειότητα.
Όλοι ως ατελείς πορευόμαστε και με ατέλειες συμπορευόμαστε.
Η τελειότητα δεν ανήκει στους ανθρώπους παρά μονάχα στον Θεό.
Άβαταρ μέλους
dionysisgr
Κορυφαίος Αποστολέας
Κορυφαίος Αποστολέας
Δημοσιεύσεις: 4278
Εγγραφή: Τρί Φεβ 12, 2008 6:00 am
Τοποθεσία: Νικαια

Re: ΜΗΤΡΟΠΟΛΙΤΗΣ ΣΙΑΤΙΣΤΗΣ-κήρυγμα κατά της ακροδεξιάς..

Δημοσίευση από dionysisgr »

konstantinoupolitis, ειχανε παει και ενοριτες δικοι μου, σε διαβεβαιω.

Ενημερωμενοι, πληρως, περι της "παραστασεως", που απαγορευθηκε εν τελει στο εξωτερικο,
οπου και εαν προσπαθησε να παιχτει.

Στην δε Αγγλια, την κραξανε ακομα και μουσουλμανοι, γιατι καθυβριζει τον Χριστο,
ο οποιος στο κορανι, θεωρειται μεγας προφητης και λογος του Θεου.

Αυτο και μονο δειχνει τι εσχατο σημειο καταντιας που εχουμε φτασει ως Χριστιανοι.

Λοιπον δεν ειχανε παει μονο ΓΟΧ. Η Εκκλησια ξερει περι του εργου με καθε λεπτομερεια, εδω και καιρο.

Ακολουθουν λιαν συντομως και αλλα "εργα", και "πολιτιστικα" δρωμενα,
χρηματοδοτουμενα με σαφη σκοπο την γελοιοποιηση,
και την βαναυση εκδιωξη της ορθοδοξης αυτοσυνειδησιας απο το ποιμνιο, οσο εχει απομεινει.

Αυτην την στιγμη στην Σερβια, υπαρχει μια εκφυλη,
χυδαια, βλασφημη "ζωγραφικη" εκθεση, και γινεται χαμος..

Λοιπον υπαρχει σχεδιο οργανωμενο,
απο τον σατανα και τα τσιρακια του,
που παιζουν τα ρεστα τους.

Ας υποθεσουμε, με πονο καρδιας, και δακρυα θλιψης,
οτι δεν εχουμε στηριξη ποιμαντικη, επι της ουσιας.

Τι θα κανουμε;
Δεν πρεπει καθε Χριστιανος, που σε τελικη αναλυση ειναι η ζωσα Εκκλησια, να πει στωμεν καλως;

Mαξιμος Ομολογητης, Ιωαννης Δαμασκηνος, Μεγας Αθανασιος,
και αλλοι οσιοι, κληρικοι, λαϊκοι, ων ουκ εστιν αριθμος,
δεν σταθηκαν μονοι απεναντι σε συστηματα, αιρεσεις,
πατρικιους και αυτοκρατορικους, και δεν ομολογησαν;

Ας μην περιμενουμε "επισημη" στηριξη,
ο π.Παϊσιος ειχε πει πριν δυο-τρεις δεκαετιες,
οτι πλεον η κατασταση παει προς το "ο σωζων εαυτον σωθητω",
ας μην περιμενουμε να αναψει καποιο πρασινο φαναρι,
η να παρουμε επισημη προσκληση, προς ομολογιαν.

Ειναι πολυ πιο αγριος, και μοναχικος ο δρομος.
Το ξερει Πρωτος ο Μεγαλομαρτυρας του Γολγοθα, ο Χριστος, οι αγιοι, οι προφητες, ολοι στην Εκκλησια.

Ας ειμαστε Χριστιανοι του γλυκου νερου, και της πλακας,
αλλα να κανουμε αυτο που μπορουμε, εστω το λιγο, το ελαχιστο.

Απο το μικρο πας στο μεγαλο, εν καιρω.

Ο Χριστος, οταν επηγε να αναστησει τον φιλο Του,
τετραημερο νεκρο και οζοντα Λαζαρο,
ζητησε πρωτα να μετακυλισθει ο λιθος,
απο το μνημειο, και επειτε θαυματουργησε ως Θεανθρωπος,
και τον εφερε παλι στην ζωη.

Δηλαδη ζητησε πρωτα οτι το ανθρωπινο μπορουσε να γινει, και μετα επραξε το Θεϊκο.

Mε αυτο μας περασε το αιωνιο μυνημα, να κανουμε εμεις το μικρο, και Αυτος το μεγαλο,
να κανουμε εμεις το πεπερασμενο, για να κανει Αυτος το αθανατο και αιωνιο.

Εαν ομως δεν πραξουμε εμεις τα δεοντα, γιατι ο Θεος να πραξει τα δικα Του,
και να παραβιασει την θεληση μας, αφου στην πραξη τα εχουμε εγκαταλειψει ολα;

Ας το δουμε και ετσι.
"ἰδοὺ ἐγὼ μεθ᾿ ὑμῶν εἰμι πάσας τὰς ἡμέρας ἕως τῆς συντελείας τοῦ αἰῶνος. ᾿Αμήν."
Άβαταρ μέλους
ΜΙΧΣ
Κορυφαίος Αποστολέας
Κορυφαίος Αποστολέας
Δημοσιεύσεις: 5035
Εγγραφή: Πέμ Φεβ 23, 2012 9:24 am

Re: ΜΗΤΡΟΠΟΛΙΤΗΣ ΣΙΑΤΙΣΤΗΣ-κήρυγμα κατά της ακροδεξιάς..

Δημοσίευση από ΜΙΧΣ »

Λοιπόν θα πω κάτι και μη και με κράξει κανείς και μου το χαλάσει... γιατί το λέω μέσα από την καρδιά μου... ολόψυχα που λέμε...

σήμερα έχεις δώσει ρέστα Διονύσιε... αδέρφι μου πολυαγαπημένο εν Κυρίω... ο Θεός να μου κόβει μέρες και να σου δίνει χρόνια . _
+Η ελπίς μου ο Πατήρ, καταφυγή μου ο Υιός, σκέπη μου το Πνεύμα το Άγιον, Τριάς Αγία, δόξα σοι.
aposal
Κορυφαίος Αποστολέας
Κορυφαίος Αποστολέας
Δημοσιεύσεις: 24979
Εγγραφή: Παρ Απρ 13, 2007 5:00 am
Τοποθεσία: Απόστολος @ Άγιος Δημήτριος (Μπραχάμι)

Re: ΜΗΤΡΟΠΟΛΙΤΗΣ ΣΙΑΤΙΣΤΗΣ-κήρυγμα κατά της ακροδεξιάς..

Δημοσίευση από aposal »

dionysisgr έγραψε:Ο π.Παϊσιος περι βλασφημων εργων..

"…Και με τις βλάσφημες ταινίες πού παρουσιάζουν, θέλουν να γελοιο-ποιήσουν τον Χριστό.
Το κάνουν, για να πουν «αυτός ήταν ο Χριστός, τώρα θα έρθει ό Μεσσίας»,
και να παρουσιάσουν μετά τον «Μεσσία» τους. Εκεί το πάνε."


Για μας ή διαμαρτυρία για την βλάσφημη εκείνη ταινία ήταν ομολογία πίστεως.


Ακριβώς.
Μελίζεται και διαμερίζεται ο Αμνός του Θεού, ο μελιζόμενος και μη διαιρούμενος, ο πάντοτε εσθιόμενος και μηδέποτε δαπανόμενος, αλλά τους μετέχοντας αγιάζων.
aposal
Κορυφαίος Αποστολέας
Κορυφαίος Αποστολέας
Δημοσιεύσεις: 24979
Εγγραφή: Παρ Απρ 13, 2007 5:00 am
Τοποθεσία: Απόστολος @ Άγιος Δημήτριος (Μπραχάμι)

Re: ΜΗΤΡΟΠΟΛΙΤΗΣ ΣΙΑΤΙΣΤΗΣ-κήρυγμα κατά της ακροδεξιάς..

Δημοσίευση από aposal »

Θα έπρεπε ο Αρχιεπίσκοπος, ως Μητροπολίτης Αθηνών να είχε πάρει θέση.
Μελίζεται και διαμερίζεται ο Αμνός του Θεού, ο μελιζόμενος και μη διαιρούμενος, ο πάντοτε εσθιόμενος και μηδέποτε δαπανόμενος, αλλά τους μετέχοντας αγιάζων.
GeorgiosM
Κορυφαίος Αποστολέας
Κορυφαίος Αποστολέας
Δημοσιεύσεις: 1071
Εγγραφή: Τρί Μαρ 13, 2012 11:19 am

Re: ΜΗΤΡΟΠΟΛΙΤΗΣ ΣΙΑΤΙΣΤΗΣ-κήρυγμα κατά της ακροδεξιάς..

Δημοσίευση από GeorgiosM »

καλημέρα σας, πολύ ωραία τα είπατε, η Εκκλησία οφείλει να αντιδράσει,
απέναντι στο "νέο αυτό παράθυρο ". εφόσον έχει τον τρόπο της. (αλλιως θα ήταν αν ήταν πχ επι διοκλητιανού κλπ)
ο μητροπολίτης Ιερεμίας τα είπε.
πάντως και στην τουρκοκρατία και όποτε αλλού, οι μάρτυρες νομίζω γίνονταν με καποια οικονομία.
δηλαδή. δεν ζήταγε απο όλους τους χριστιανούς (!) να δωσουν μαρτύριο,
διοτι πολύ απλά ...μάλλον δεν θα μπορούσαν, δηλαδή ίσως και να ήταν αδιάκριτο! (?αν δεν κάνω λαθος δηλαδή)...
επίσης.
επειδή πολύς κόσμος εχει καποια άγνοια, ίσως ο λόγος μας θα έπρεπε να γίνεται και πιο αναλυτικός,
και επεξηγηματικός , ώστε να μην θυμώνει κ απορεί ο κάθε φίλος , γιατί καποιοι λίγοι θα σκανδαλιστούν ,
οπως και με τον μακαριστό Καντιώτη.
επίσης θελει προσοχή μην αρχίσουν να γίνονται όλοι Καντιώτες,
γιατί θα γίνει της χρυσής αυγης, θα γίνει της ανάμιξης!
δηλαδή στην κάθε αναταραχή κ πόλεμο, ερχονται οι ...απομιμήσεις να εμφανιστουν ως γνήσιες!

άρα...σκέπτομαι...
να γίνεται κάτι όσο το δυνατόν πιο επίσημα, ώστε να μην έχουμε 100 ομολογητες και 200+ φασαριόζους,
γιατι απο εκεί αρχιζουν τα μπερδεματα. νομίζω αυτα τα φαινομενα θα ειναι αναποφευκτα..
ενος κακού μυρια επονται.
(βεβαια δεν μπορώ να μιλησω για τα πάντα.. :? :? )
θελει κεντρικότερο ελεγχο.



φίλε Μάνο λοβθινγκ (δεν ξερω αν ακους), αφού πήγαν και λέγαν ό,τι...κακό τους κατεβηκε
στο κεφάλι, τί περίμενες να γίνει? δάκρυα υπερ του φωτισμού τους?
αν μου πεις ναι, θα σου αντιτείνω...αλλο αγιος και άλλο κορόιδο φίλε μου!
Ο Θεός δεν ζητάει σώνει και καλά να γίνουμε ισάγγελοι, αλλα να μην πιανόμαστε και κορόιδα..
όλο και κάποιος θα τους έβριζε. τί , να πούμε, ωωω, ευκαιρία να αγιάσουμε? και να τα κλάμματα?
φίλε μου φαίνεται δεν πολυστέκει... :? κομμάτι μη πρακτικό το βλεπω..
να πάει δηλαδή ο καθε οικογενειάρχης στο σπιτι και να πει...όλη η οικογενειά μας στα γόνατα,
στα δάκρυα μεχρι να ορθοπιστήσουν οι εβραίοι, οι μουσουλμάνοι, οι βλάσφημοι, οι έτσι οι αλλιως κλπ...
τί το περάσαμε δηλαδή?
απο την άλλη αν πει "δε βαριεσαι καημένε, ας λέει ο καθενας ο,τι θέλει, τι με νοιαζει εμένα",
έρχεται αδιαφορια, ψυχρότητα, εθελοτυφλότητα. δηλαδή να λεει στον Θεό "δεν τρέχει τίποτα Θεέ μου"

Ο Πειραιώς πάντως ίσως κάνει καμία μικρή υπερβολή στην επιλογή των ελέγχων του
(σύμφωνα με τη λογικη μας), αλλά νομίζω όποιος εργάζεται κάνει λάθη..
λαθη δεν κάνει μονο οποιος δεν εργάζεται που λένε..
επίσης με τον καιρό θα γίνει λίγο πιο ευστοχος.(πχ εκ πείρας)

δηλαδή πχ οταν εστειλε την επιστολή σε καποια κόμματα με αθεες αντιλήψεις,
καλώντας τους να .."ανακαλέσουν"...λέτε να γινόταν τίποτα?
καλά όμως τους έκανε απο την άλλη, δεν πειράζει, να ανοίξει κ η επικοινωνία..δηλαδή μπράβο.
και οι ίδιοι το χάρηκαν!(σου λέει να οι εχθροι μας)

και επι τη ευκαιρία ας μην περιορίζεται η ομολογία σε ενα βλάσφημο εργο,
αλλά και στα άλλα που γίνονται (αμβλωσεις κλπ).
αλλά δυστυχως εχουν παγιωθεί.

κάποτε νομιζω θα τα πιάσει ο Πειραιώς πιο συστηματικά.. :mrgreen:
γιατί τι να κάνει το βιβλίο για τα μποζόνια?
εκει μπορουν να συνεισφέρουν και οι σύμβουλοί του.
να του δωσουν ιδεες. και εμεις να γίνουμε σύμβουλοι, συμβουλευοντάς τους.

αγαπητέ Κωνσταντινουπολίτη, τί να παει να πρωτοδεί ενας εκπροσωπος,
πως να το περιγρά΄ψει, και ποτε οι αλλοι να συσκεφτουν και αντιδράσουν ,
οταν καθε μερα διαδραματιζονται τοσα αίσχη...
για τί να προτοαντιδρασει η ηγεσία?
για τη χρεωκοπία, τη διαφθορά, τα σαρκικα που λέγονται στην τηλεόραση,
τα ψευτικα τα λογια τα μεγάλα ή τις λογής απάτες κ τα γιόγκα και ινδουιστικά
και τα τουρκικά των καναλιών?
δεν προλαβαίνεται πλέον, ο εχων ώτα Τον Κύριον είδε ! καπου εκεί το βλέπω... :?

απο την άλλη μεριά να πουμε και το εξης ως επίλογο, χατήρι του Μάνου..
Δόξα Τω Θεώ, όλα αυτά καθόλου δεν μπορούν να αγγίξουν ούτε Τον Θεό,
ούτε να περιορίσουν ή να αγγίξουν το μεγαλείο της πίστεώς μας.
πάντα ο χριστιανος είναι ο ανθρωπος της Εν Χριστώ, αληθινής αγάπης,
άσχετα αν φωνάξει ή οργιστεί ή αν του φύγει και μια κουβεντα παραπάνω
στα νεύρα του. ας μην το βλέπουμε αποσπασματικά.
Άβαταρ μέλους
iliasgr
Κορυφαίος Αποστολέας
Κορυφαίος Αποστολέας
Δημοσιεύσεις: 1196
Εγγραφή: Δευ Απρ 07, 2008 5:00 am
Τοποθεσία: Ηλιας33@ΔυτικηΕλλαδα

Re: ΜΗΤΡΟΠΟΛΙΤΗΣ ΣΙΑΤΙΣΤΗΣ-κήρυγμα κατά της ακροδεξιάς..

Δημοσίευση από iliasgr »

ελεησον με ο Θεος
Κλειδωμένο

Επιστροφή στο “Εκκλησιαστική Επικαιρότητα”