ΜΗΤΡΟΠΟΛΙΤΗΣ ΣΙΑΤΙΣΤΗΣ-κήρυγμα κατά της ακροδεξιάς..

Συντονιστής: Συντονιστές

Κλειδωμένο
GeorgiosM
Κορυφαίος Αποστολέας
Κορυφαίος Αποστολέας
Δημοσιεύσεις: 1071
Εγγραφή: Τρί Μαρ 13, 2012 11:19 am

Re: ΜΗΤΡΟΠΟΛΙΤΗΣ ΣΙΑΤΙΣΤΗΣ-κήρυγμα κατά της ακροδεξιάς..

Δημοσίευση από GeorgiosM »

ενας πειρασμός που πάει σε συγκεντρώσεις πιστων.
πάνε πχ κάποιοι πιστοί (και πολλοί καλά κάνουν εννοείται) να ακούσουν μια ομιλία ή σε μια ομολογία.
πολύ καλως. θα εχουν στέφανο λοιπόν. πως κινειται λοιπον ο εχθρός?
σου λεει, θα κάνω άλλη τακτική. αστους να παρουν τα γαλόνια και μετα τα ξυλωνω όλα μαζί.
πχ βγαίνει ενας ενάρετος , πχ ο Πειραιώς και στηλιτεύει εχοντας χριστιανικό πνεύμα, αληθινής αγάπης.
την ώρα όμως που ακουν οι αλλοι απο κάτω, ο εχθρος προσπαθεί να ρίξει σε μεγάλη οργή και θυμό
τους πιστούς, ώστε να ξεχάσουν ότι ο άλλος είναι εικόνα Θεού, να τους ρίξει σε μίσος, σε αγανάκτηση,
και πολλες φορες πατώντας όντως σε ιερές εντολές να φτασει στην αλλη μερια.
πχ ξεσηκώνοντας θύελλα, ταραχή, τρομοκρατία!
"μαχονται όλοι την σωτηρία, Τον Θεό, τα ιερά, η νέα τάξη, οι μασόνοι, οι άπιστοι,
όλοι οι νόμοι ειναι αντίχριστοι, το ποίμνιο απροστατευτο, τα παιδιά μας τα σκοτώνουν,
οι ανώμαλοι, οι ύπουλοι, όλοι θα καουν, αξιοι κολάσεως, θεομπαίχτες, αρνητές κλπ¨
λες και δεν υπάρχει η Θεία Πρόνοια, λες και μας αφήνει Ο Θεός να παλεψουμε μονοι μας
με τις φτωχες ανθρωπινες δυναμεις μας σε ενα ανθρωπινο στιβο μαχης...
χωρίς ανώτερες ουρανιες χαρές και μεγαλείο ζωής. σφιγμένοι και σκληροί,
στρατιώτες, επιθετικοί απέναντι στα πάντα, εσωστρεφείς, κλειστοί και ταμπουρωμένοι.
ετσι κατορθωνεται σιγά σιγά να γεμίσει μένος, ατομισμό, στενοχώρεια, απογοήτευση κλπ η καρδιά του χριστιανού.
χωρις αγάπη λοιπον και ευχαρίστηση πού θα σταθούν οι αρετές και οτιδήποτε καλό?
πως θα μας στείλει λοιπόν Ο Θεός αγαθά? όταν κοιταζουμε την προσωπική επιβίωσή μας?
οταν παντου βλεπουμε φόβο κ απειλή?
πώς θα γίνει πνευματική προκοπή αν δεν αυξηθεί η εν Χριστώ αγάπη?
όταν η απλή, στοιχειώδης ανθρωπινη λιγοστεύει με το φόβο "των επερχόμενων" δεινών?

χαρακτηριστικά, με την απειλή ούτε η προσευχή αυξάνεται, ούτε μεγάλη καρποφορία ή άλλη μεγάλη προκοπή γίνεται.
με το φόβο της κολάσεως ή των δεινών του κόσμου, δεν γίνεται μεγάλη προκοπή.
έτσι λοιπόν, ίσως παει περίπατο η αυτοθυσιαστική αγαπη και η αγαθή καρδιά που πρεπει να εχει ενας πιστός.

με τον πολλαπλασιασμό της αγάπης γίνεται ευκολοτερα. με την ευχαριστία και την εργασία.

πχ πήραμε ένα τάλαντο αγαπης, ας δουλεψουμε
λίγο να γίνει λίγο παραπάνω, ελαφρυς ειναι ο ζυγός, πάμε εφόσον εχουμε δυνάμεις.
όχι τόσο με το ζόρι.

μεσα στις ενορίες βλεπουμε ανθρωπους να θυσιάζονται για τους εκκλησιαστικους συμπολιτες τους,
να κανουν προσευχή και να παραβλέπουν για πολλά,
αλλά αν ακούσουν ότι καποιος ειναι πχ μουσουλμάνος ή ψυχρός...δεν βλέπουν την ωρα να φύγουν απο
το παράθυρο, μηπως τυχον και "μολυνθούν" ή οργίσουν Τον Θεό.

Ο Τριαδικός Θεός δεν μακροθυμεί? δεν κρατάει αποστάσεις μη επεμβαίνοντας?
δεν παραβλέπει και πολλάκις ελεεί αυτους τους ανθρωπους σε πολλα?
και μήτε φανερώνει την ταυτότητα Του,ουτε καν την παρουσία Του πολλες φορες.
ακόμη και αν κολαστουν στο τέλος της ζωής τους,
Ο Θεός "στέλνει" η επιτρεπει 1 σωρό βοήθειες. Και πολλες φορες περιμένει ελεώντας μια ολόκληρη
ζωή, τρεφει ολοκληρες οικογενειες στην αφάνεια,"χωρις να εκδηλωνεται εμφανώς",
περιμενει να μεγαλώσουν τα παιδιά,
χωρίς να επιμένει σε τίποτα το φαινομενικά εκκλησιαστικό, παραμενει "μυστικός στο περιθώριο"
εως ότου να γερασουν οι γονεις , να ωριμάσει και να σοβαρέψει , να παρει πειρα ζωής
ο καθένας και εν μεσω αδιεξοδων κλπ, και μετά καταδέχεται να δίνει τους πρώην ψυχρους,
"απομακρυσμενους (?)" ανθρωπους, Το Αίμα Του και Το Σώμα Του, και τελικά Τους σώζει.
αμαρτάνει λοιπόν Ο Θεός που μακροθυμεί και ελεεί τα παιδιά του όλα αυτα τα χρονια "κρυφά"
και αθόρυβα? είναι αδύνατον να μετεχει σε οποιαδήποτε αμαρτία Ο Θεός!
μήπως είναι δυνατόν να πει "δε βαριέσαι " Ο Θεός, όπως λέμε εμείς?
τότε γιατί επιτρέπει? μήπως απο την άπειρη καλοσύνη Του και δύναμή Του,
σε αντίθεση με την ελάχιστη δική μου?

εμεις λοιπόν μπορουμε να ζητάμε εδώ και τωρα τα πάντα ή θα ειναι αμαρτία αν μακροθυμούμε
αν δεν παίρνουμε τόσο τοις μετροιτίς τις αμαρτίες των άλλων? αρχίζοντας να τους μισουμε?
όποιες (?) και να είναι αυτές?
και στο τέλος πόσους μεγάλους αμαρτωλούς δεν εχει καταδεχτεί να παρει στους ουρανούς Ο Θεός?
που δεν εκαναν μια ζωή ολόκληρη με ασωτείες?!χρόνια ολόκληρα?
εμεις ομως μήπως βιαζομαστε να κόψουμε οποιαδήποτε σχέση αφού μαθουμε μια μεγάλη αμαρτία
ή μιας πιο άστατης ζωής ενός συγγενή μας ή συνεργάτη μας?
πχ αν μου προτεινουν να παω να μεθύσω, ας μην παω. μην μετεχω στην αμαρτία.
όμως μην θεωρήσω ότι με 10 χρόνια χρόνια μέθης κλπ των άλλων
η σωτηρία τους ειναι πιο μακριά απο τη δική μου, ακόμη και αν εκκλησιαζομαι κάθε ημέρα.
γιατί δεν εχω συναισθηση της καθαροτητας ή της αμαρτωλοτητας μου,
αλλα ούτε και γνώση της δύναμης της μετανοίας που γρήγορα μπορει να σωθεί ενας άσωτος,
πχ στα τελευταία χρόνια της ζωής του.
Ermite
Κορυφαίος Αποστολέας
Κορυφαίος Αποστολέας
Δημοσιεύσεις: 332
Εγγραφή: Κυρ Σεπ 03, 2006 5:00 am
Τοποθεσία: Αθήνα-Βόλος-Θεσσαλονίκη-Πάτρα-Αίγιο

Re: ΜΗΤΡΟΠΟΛΙΤΗΣ ΣΙΑΤΙΣΤΗΣ-κήρυγμα κατά της ακροδεξιάς..

Δημοσίευση από Ermite »

Και οι δύο Επίσκοποι πολιτικολόγησαν.

Ο ένας χρησιμοποίησε κόμμα παγκοσμίως στιγματισμένο, της κλίμακας του 10%, προκειμένου να υπερασπισθεί τον Κύριό μας που βλασφημείται φρικτά.

Ο άλλος πήγε με το μέρος του 26% +25%+8%+6% προκειμένου να φανεί αρεστός στο πλήθος των ψηφοφόρων και να υπερασπισθεί τη Δημοκρατία!!!! (αυτήν που την τρώμε στα μούτρα μαζί με τα χημικά των ΜΑΤ).

Ποιός απ'τους δυό έκανε μεγαλύτερο λάθος;

Και κάτι ακόμη.

Αν ο Άγιος Σιατίστης ανησύχησε τόσο πολύ απ'το γεγονός που ως μάρτυρες και υποστηρικτές της μήνυσης εναντίον των βλασφήμων πήγαν χρυσαυγίτες, αντί να βγει στα μπαλκόνια και να σχίζει τα ιμάτιά του εναντίον του συλλειτουργού του, δεν θα ήταν πιό πρακτικό να σηκώσει ένα τηλέφωνο και να πει στον αδελφό του: Είμαι κοντά σου. Μπράβο, που εκπροσωπείς τον καταπληγωμένο λαό μας. Αλλά, αδελφέ, μην πέφτεις από τη Σκύλλα στη Χάρυβδη. Χρειάζεσαι μάρτυρες, που να θεμελιώσουν τα επιχειρήματά σου; Έρχομαι εγώ με 100 πνευματικά μου τέκνα!..

Αλλά έτσι απαθώς προσπέρασε ο Ποιμενάρχης το μαρτύριο της μαστιγώσεως του Κυρίου του και ένιψε τα χέρια του για το φρικτό έγκλημα της κατασπιλώσεώς Του, ενώ συνταράχθηκε η συνείδησή του από την προσβολή της "Δημοκρατίας"...
Και μακάρι, έστω γι'αυτήν την έρμη Δημοκρατία να ύψωνε φωνή και ανάστημα, υπερασπιζόμενος τους κείμενους Νόμους, το Σύνταγμα, την κοινή λογική, την αυτονόητη και αυταπόδεικτη κοινωνική ευπρέπεια...
Άβαταρ μέλους
ΜΙΧΣ
Κορυφαίος Αποστολέας
Κορυφαίος Αποστολέας
Δημοσιεύσεις: 5035
Εγγραφή: Πέμ Φεβ 23, 2012 9:24 am

Re: ΜΗΤΡΟΠΟΛΙΤΗΣ ΣΙΑΤΙΣΤΗΣ-κήρυγμα κατά της ακροδεξιάς..

Δημοσίευση από ΜΙΧΣ »

Ermite έγραψε:Και οι δύο Επίσκοποι πολιτικολόγησαν.
................................
θα ήταν πιό πρακτικό να σηκώσει ένα τηλέφωνο και να πει στον αδελφό του: Είμαι κοντά σου. Μπράβο, που εκπροσωπείς τον καταπληγωμένο λαό μας. Αλλά, αδελφέ, μην πέφτεις από τη Σκύλλα στη Χάρυβδη. Χρειάζεσαι μάρτυρες, που να θεμελιώσουν τα επιχειρήματά σου; Έρχομαι εγώ με 100 πνευματικά μου τέκνα!...
.........................
"Ετσι ακριβώς! Αυτή είναι σωστή αντιμετώπιση, αλληλεγγύη και υποστήριξη. Ενωμένο μέτωπο ενάντια των αντιχρίστων...
+Η ελπίς μου ο Πατήρ, καταφυγή μου ο Υιός, σκέπη μου το Πνεύμα το Άγιον, Τριάς Αγία, δόξα σοι.
theodosis79
Κορυφαίος Αποστολέας
Κορυφαίος Αποστολέας
Δημοσιεύσεις: 1260
Εγγραφή: Πέμ Ιαν 10, 2008 6:00 am
Επικοινωνία:

Re: ΜΗΤΡΟΠΟΛΙΤΗΣ ΣΙΑΤΙΣΤΗΣ-κήρυγμα κατά της ακροδεξιάς..

Δημοσίευση από theodosis79 »

Γι' αυτό ακριβώς Παναγιώτη μου τη λέξη προοδευτικός την έβαλα σε εισαγωγικά. Για να κάνω σαφή τον διαχωρισμό μεταξύ των προοδευτικών και "προοδευτικών". Γιατί οι μεν πρώτοι μπορεί να μην συμφωνούν μαζί σου αλλά δεν θα σε ειρωνευτούν ούτε θα σε προσβάλλουν ούτε θα σε θεωρήσουν πολίτη κατώτερο απο αυτούς όπως κάνουν οι δεύτεροι.
Άβαταρ μέλους
Captain Yiannis
Κορυφαίος Αποστολέας
Κορυφαίος Αποστολέας
Δημοσιεύσεις: 3182
Εγγραφή: Τρί Νοέμ 18, 2008 9:34 pm

Re: ΜΗΤΡΟΠΟΛΙΤΗΣ ΣΙΑΤΙΣΤΗΣ-κήρυγμα κατά της ακροδεξιάς..

Δημοσίευση από Captain Yiannis »

:smile: Δεν τ' αφήνετε αυτά λέω 'γω ... και να κοιτάξουμε νε οργανωθούμε σε επίπεδο ενορίας ...
όλο κρίσεις και επικρίσεις είμαστε όλοι.... και πρώτος εγώ :(
Έτσι που πάμε ουέ κι αλλοίμονο μας...
Κανείς δεν είναι τέλειος και κανείς δεν θα πρέπει να απαιτεί από τους άλλους τελειότητα.
Όλοι ως ατελείς πορευόμαστε και με ατέλειες συμπορευόμαστε.
Η τελειότητα δεν ανήκει στους ανθρώπους παρά μονάχα στον Θεό.
Ermite
Κορυφαίος Αποστολέας
Κορυφαίος Αποστολέας
Δημοσιεύσεις: 332
Εγγραφή: Κυρ Σεπ 03, 2006 5:00 am
Τοποθεσία: Αθήνα-Βόλος-Θεσσαλονίκη-Πάτρα-Αίγιο

Re: ΜΗΤΡΟΠΟΛΙΤΗΣ ΣΙΑΤΙΣΤΗΣ-κήρυγμα κατά της ακροδεξιάς..

Δημοσίευση από Ermite »

Μια σκέψη ακόμη και 2 σημαντικά δεδομένα για όσους, κινούμενοι από ανώτερα αισθήματα και υψηλή "θεολογία" ανέχονται το βλάσφημο και οικτρό έργο των διεστραμένων κιναίδων, corpus christi.

Ο αγώνας των σημερινών πιστών και των αξίων επισκόπων τους δεν μοιάζει καθόλου με την πραεία και ταπεινή και μαρτυρική συμπεριφορά των χριστιανών επί διωγμών, αλλά αντιστοιχεί με τον αγώνα των Αγίων Πατέρων επί Ιουλιανού.
Δεν πρόκειται, δηλαδή, για ένα καταστημένο, το οποίο καταδιώκει μια ολιγομελή νεοφανείσα ομάδα,
αλλά μιά φρικτή πνευματική και πολιτιστική παλινδρόμηση, όπως εκείνη που ήθελε να πραγματώσει ο Ιουλιανός.

Αλλοίμονο αν επιτρέψουμεσε διεστραμμένες και καταχθόνιες μειοψηφίες, που υπηρετούν σαφώς σκοτεινά σχέδια αντιχρίστων, και προφανέστατα πληρώνονται αδρά γι'αυτό, αλλοίμονο αν τους αφήσουμε ελεύθερο το πεδίο να κάνουν την Ορθόδοξη Χώρα και το Γένος μας, τόπο κανιβάλλων..

Προσφέρω στους αγαπητούς συνομιλητές τα εξής δύο πρόσθετα ντοκουμέντα:

1. Ο π.Παϊσιος επί Σκορτσέζε ξεσήκωσε το Άγιο Όρος και παρέστη ο ίδιος, παρά την κλονισμένη υγεία του, στη διαδήλωση διαμαρτυρίας στη Θεσσαλονίκη.
http://www.romfea.gr/arthra-apopseis/14 ... us-christi

2. Οι Ρώσοι σήμερα, που δέχονται ανάλογες αλλά πολύ μικρότερες επιθέσεις των αθέων, ιδίως εναντίον των Ναών τους, οργανώνουν πολιτοφυλακή προστασίας των Ναών! Προς μεγάλη ανακούφιση του λαού. Και με μεγάλη επικρότηση. Προτείνω στους δικούς μας υψηλώς και λίαν λεπτεπίλεπτα φιλοσοφούντας να παρέμβουν και νά δώσουν μαθήματα και στους Ρώσους "μικροπρεπείς" και "ολιγόπιστους" χριστιανούς..
http://www.amen.gr/index.php?mod=news&o ... &aid=10807
Κλειδωμένο

Επιστροφή στο “Εκκλησιαστική Επικαιρότητα”