TV Εκκλησία της Ελλάδος ενόψει

Συντονιστής: Συντονιστές

Απάντηση
Άβαταρ μέλους
xristianos.net
Κορυφαίος Αποστολέας
Κορυφαίος Αποστολέας
Δημοσιεύσεις: 439
Εγγραφή: Πέμ Σεπ 08, 2011 7:54 pm
Επικοινωνία:

TV Εκκλησία της Ελλάδος ενόψει

Δημοσίευση από xristianos.net »

Σε καλό δρόμο βρίσκεται, σύμφωνα με καλά πληροφορημένες πηγές, η συνεργασία του ελληνορθόδοξου τηλεοπτικού σταθμού 4Ε με την Εκκλησία της Ελλάδος, για τη δημιουργία από κοινού του καλύτερου δυνατού προγράμματος.

Του Άκη Φωτόπουλου
akisfot@makthes.gr
Ένα «όνειρο» του μακαριστού αρχιεπισκόπου Χριστόδουλου, που δεν κατάφερε ο ίδιος να υλοποιήσει, λόγω του υψηλού κόστους του, μπήκε ξανά στο τραπέζι των συζητήσεων τους τελευταίους μήνες από τον νυν αρχιεπίσκοπο Αθηνών και πάσης Ελλάδος κ. Ιερώνυμο. Και απ’ ό,τι φαίνεται, το σχέδιο αυτή τη φορά έχει όλες τις προϋποθέσεις να περπατήσει μιας και πολυδάπανο δεν είναι και οι δυνατότητες για συνεργασία υπάρχουν.
Ήδη τέσσερις μητροπολίτες, κατόπιν σχετικής εντολής της Διαρκούς Ιεράς Συνόδου, βρίσκονται στο στάδιο ολοκλήρωσης μιας εκπόνησης μελέτης για την επίτευξη συνεργασίας με τον τηλεοπτικό σταθμό 4Ε. Οι πληροφορίες λένε ότι θα υπάρχουν διακριτοί ρόλοι ανάμεσα στις δύο πλευρές, ενώ τον κύριο λόγο στο περιεχόμενο του προγράμματος θα τον έχει η Εκκλησία της Ελλάδος. Οι σεβασμιότατοι μητροπολίτες Σερρών και Νιγρίτης Θεολόγος, Εδέσσης, Πέλλης και Αλμωπίας Ιωήλ, Νεαπόλεως και Σταυρουπόλεως Βαρνάβας και Πατρών Χρυσόστομος εμφανίζονται αισιόδοξοι για το εγχείρημα, θεωρώντας ότι ήρθε η ώρα η Εκκλησία της Ελλάδος ν’ αποκτήσει τη δική της τηλεόραση. Η άποψη που επικρατεί, όπως λέγεται μεταξύ των ιεραρχών, είναι ότι ο σταθμός αυτός θα πρέπει να ’χει πανορθόδοξο χαρακτήρα προβάλλοντας πολύωρα προγράμματα από τις Ορθόδοξες Εκκλησίες ανά τον κόσμο, με στόχο να ευαισθητοποιήσει τους τηλεθεατές στο μέγα ζητούμενο που είναι η ενότητα της Ορθοδοξίας. Επίσης, μέσα στους επιδιωκόμενους στόχους είναι και η κάλυψη θεολογικών συνεδρίων, πολιτιστικών εκδηλώσεων ή ομιλιών, όπως επίσης και κάλυψη της τέλεσης της Θείας Λειτουργίας από ιερούς ναούς όλης της χώρας.
Να θυμίσουμε ότι ο 4Ε που ιδρύθηκε το 1993 με έδρα τη Θεσσαλονίκη λειτουργεί ως περιφερειακός τηλεοπτικός σταθμός, με επίγεια περιοχή κάλυψης την Κεντρική Μακεδονία. Μέσω του δορυφόρου HellasSat είναι δυνατή η λήψη του προγράμματός του σε όλη την Ελλάδα, την Ευρώπη, τη Μέση Ανατολή και τη Βόρεια Αφρική, ενώ μέσω των δορυφόρων Optus3 και IntelSat10 μεταδίδεται στην Αυστραλία, την Αφρική και την Ασία.

Πηγή
Τα πάντα δώσε για τον Χριστό, Τον Χριστό μη δώσεις για τίποτε. Άγ. Ιουστίνος Πόποβιτς
vasilisalt
Κορυφαίος Αποστολέας
Κορυφαίος Αποστολέας
Δημοσιεύσεις: 6173
Εγγραφή: Παρ Ιουν 19, 2009 12:19 pm

Re: TV Εκκλησία της Ελλάδος ενόψει

Δημοσίευση από vasilisalt »

Αυτά είναι πράγματι καλά νέα!
Άβαταρ μέλους
stathisekp
Κορυφαίος Αποστολέας
Κορυφαίος Αποστολέας
Δημοσιεύσεις: 7255
Εγγραφή: Τετ Μαρ 02, 2011 10:16 am
Τοποθεσία: Νέα Ιωνία Αττικής

Re: TV Εκκλησία της Ελλάδος ενόψει

Δημοσίευση από stathisekp »

Αμήν!!!!
Δώρησαί μοι του όράν τα έμά πταίσματα και μη κατακρίνειν τον άδελφόν μου
Άβαταρ μέλους
filotas
Κορυφαίος Αποστολέας
Κορυφαίος Αποστολέας
Δημοσιεύσεις: 4117
Εγγραφή: Σάβ Αύγ 11, 2007 5:00 am
Τοποθεσία: Νίκος@Κοζάνη
Επικοινωνία:

Re: TV Εκκλησία της Ελλάδος ενόψει

Δημοσίευση από filotas »

Δύσκολο το βλέπω. Μέχρι προχτές επρόκειτο να κλείσει και ο ραδιοφωνικός σταθμός λόγο έλλειψης χρημάτων για τη συνέχιση της λειτουργίας του. Έγιναν δραστικές περικοπές στους μισθούς και μείωση του προσωπικού, που έκανε κατάληψη κλπ.

Τώρα βρέθηκαν χρήματα για τηλεοπτικό σταθμό;

Απίθανα πράγματα.
konstantinoupolitis
Κορυφαίος Αποστολέας
Κορυφαίος Αποστολέας
Δημοσιεύσεις: 1080
Εγγραφή: Τετ Ιαν 17, 2007 6:00 am
Τοποθεσία: Μακεδονία

Re: TV Εκκλησία της Ελλάδος ενόψει

Δημοσίευση από konstantinoupolitis »

O 4E είναι ιδανική περίπτωση γιατί πλέον εκπέμπει σε ψηφιακό σήμα και άρα είναι προσβάσιμος σε όσους έχουν ψηφιακό δέκτη. Όσο για τον έαν είμαι πολύ αισιόδοξος για το όλο εγχείρημα, ελπίζω ο Θεός να αναπληρώσει τα πολλά που λείπουν στους εν Αθήναις καρεκλοκένταυρους που τόσα χρόνια ή σιωπούν απελπιστικά ή ομιλούν πολύ φλυαρώντας.
Άβαταρ μέλους
Captain Yiannis
Κορυφαίος Αποστολέας
Κορυφαίος Αποστολέας
Δημοσιεύσεις: 3182
Εγγραφή: Τρί Νοέμ 18, 2008 9:34 pm

Re: TV Εκκλησία της Ελλάδος ενόψει

Δημοσίευση από Captain Yiannis »

konstantinoupolitis έγραψε:O 4E είναι ιδανική περίπτωση γιατί πλέον εκπέμπει σε ψηφιακό σήμα και άρα είναι προσβάσιμος σε όσους έχουν ψηφιακό δέκτη. Όσο για τον έαν είμαι πολύ αισιόδοξος για το όλο εγχείρημα, ελπίζω ο Θεός να αναπληρώσει τα πολλά που λείπουν στους εν Αθήναις καρεκλοκένταυρους που τόσα χρόνια ή σιωπούν απελπιστικά ή ομιλούν πολύ φλυαρώντας.
Τι εννοείς ψηφιακό σήμα και δέκτη φίλτατε,
μπορώ από την Αθήνα να έχω στον δέκτη μου την 4Ε και πως;;
Ευχαριστώ
Κανείς δεν είναι τέλειος και κανείς δεν θα πρέπει να απαιτεί από τους άλλους τελειότητα.
Όλοι ως ατελείς πορευόμαστε και με ατέλειες συμπορευόμαστε.
Η τελειότητα δεν ανήκει στους ανθρώπους παρά μονάχα στον Θεό.
konstantinoupolitis
Κορυφαίος Αποστολέας
Κορυφαίος Αποστολέας
Δημοσιεύσεις: 1080
Εγγραφή: Τετ Ιαν 17, 2007 6:00 am
Τοποθεσία: Μακεδονία

Re: TV Εκκλησία της Ελλάδος ενόψει

Δημοσίευση από konstantinoupolitis »

Αν έχεις τηλεόραση με ψηφιακό δέκτη κάνεις μια αυτόματη αναζήτηση και εμφανίζονται όλα τα σχετικά κανάλια. Στην προκειμένη θα διαπιστώσεις αν περιλαμβάνεται εκεί το 4Ε. Εδώ στην Β. Ελλάδα όπου υπάρχει δυνατότητα ψηφιακής λήψης λαμβάνουμε το 4Ε.
Άβαταρ μέλους
stathisekp
Κορυφαίος Αποστολέας
Κορυφαίος Αποστολέας
Δημοσιεύσεις: 7255
Εγγραφή: Τετ Μαρ 02, 2011 10:16 am
Τοποθεσία: Νέα Ιωνία Αττικής

Re: TV Εκκλησία της Ελλάδος ενόψει

Δημοσίευση από stathisekp »

Captain Yiannis έγραψε:
konstantinoupolitis έγραψε:O 4E είναι ιδανική περίπτωση γιατί πλέον εκπέμπει σε ψηφιακό σήμα και άρα είναι προσβάσιμος σε όσους έχουν ψηφιακό δέκτη. Όσο για τον έαν είμαι πολύ αισιόδοξος για το όλο εγχείρημα, ελπίζω ο Θεός να αναπληρώσει τα πολλά που λείπουν στους εν Αθήναις καρεκλοκένταυρους που τόσα χρόνια ή σιωπούν απελπιστικά ή ομιλούν πολύ φλυαρώντας.
Τι εννοείς ψηφιακό σήμα και δέκτη φίλτατε,
μπορώ από την Αθήνα να έχω στον δέκτη μου την 4Ε και πως;;
Ευχαριστώ
Στην Αθήνα δεν εκπέμπει το 4Ε. Είναι τοπικό κανάλι της Β.Ελλάδος
Δώρησαί μοι του όράν τα έμά πταίσματα και μη κατακρίνειν τον άδελφόν μου
Alexk
Συστηματικός Αποστολέας
Συστηματικός Αποστολέας
Δημοσιεύσεις: 159
Εγγραφή: Τρί Σεπ 13, 2011 8:40 am
Τοποθεσία: Πελοπόννησος

Re: TV Εκκλησία της Ελλάδος ενόψει

Δημοσίευση από Alexk »

Το κανάλι 4Ε μεταδίδεται και από τον ΟΤΕtv (βέβαια είναι συνδρομητικό κανάλι και θέλει περίπου 20 ευρώ το μήνα).
agiooros
Διαχειριστής
Διαχειριστής
Δημοσιεύσεις: 2728
Εγγραφή: Τρί Φεβ 08, 2005 6:00 am
Τοποθεσία: Νίκος@Εύβοια
Επικοινωνία:

Re: TV Εκκλησία της Ελλάδος ενόψει

Δημοσίευση από agiooros »

Alexk έγραψε:Το κανάλι 4Ε μεταδίδεται και από τον ΟΤΕtv (βέβαια είναι συνδρομητικό κανάλι και θέλει περίπου 20 ευρώ το μήνα).
Εκπέμπει ελεύθερα στον δορυφόρο hellas sat. Με έναν δορυφορικό δέκτη και ένα πιάτο είσαι οκ.
Απάντηση

Επιστροφή στο “Εκκλησιαστική Επικαιρότητα”