Αρχιεπίσκοπος: «Έχω εμπιστοσύνη στην ωριμότητα του λαού μας»

Συντονιστής: Συντονιστές

toula
Κορυφαίος Αποστολέας
Κορυφαίος Αποστολέας
Δημοσιεύσεις: 35855
Εγγραφή: Παρ Δεκ 11, 2009 7:29 am
Τοποθεσία: ΠΑΝΑΓΙΩΤΑ (ΤΟΥΛΑ) - ΑΜΠΕΛΟΚΗΠΟΙ - ΑΘΗΝΑ

Re: Αρχιεπίσκοπος: «Έχω εμπιστοσύνη στην ωριμότητα του λαού

Δημοσίευση από toula »

Φαντάσου Στάθη να έλεγε "λεφτά υπάρχουν" ..... Θα έπεφταν όλοι πάνω του και θα φώναζαν "ανοίξτε τα παγκάρια" :lol: :lol: :lol:

Το λέω για αστείο αλλά αν κόψουν την μισθοδοσία των κληρικών, οι μητροπολίτες θα ανοίξουν τα παγκάρια για να μισθοδοτούν τους ιερείς μας και θα πάνε περίπατο και οι φιλανθρωπίες και τα γεύματα στους απόρους και ό,τι άλλο προσφέρει η εκκλησία μας στον λαό !!! :( :( :(
Άβαταρ μέλους
vivika
Κορυφαίος Αποστολέας
Κορυφαίος Αποστολέας
Δημοσιεύσεις: 939
Εγγραφή: Τετ Σεπ 09, 2009 7:39 pm
Τοποθεσία: Βίβιαν@Ν.Φ.

Re: Αρχιεπίσκοπος: «Έχω εμπιστοσύνη στην ωριμότητα του λαού

Δημοσίευση από vivika »

agiooros έγραψε:Στο πλαίσιο του προεκλογικού αφιερώματος που πραγματοποιεί η Romfea.gr με θέμα "Η Εκκλησία με τα μάτια των Πολιτικών" και σε ερώτηση του δημοσιογράφου της Romfea.gr, Γιώργου Φερδή ο Αρχιεπίσκοπος Αθηνών και πάσης Ελλάδος κ. Ιερώνυμος τόνισε:

«Είμαστε όλοι πικραμένοι. Ορισμένοι από εμάς και εξοργισμένοι. Όμως οι στιγμές που διέρχεται ο τόπος είναι εξαιρετικά κρίσιμες και η ανάγκη σταθερότητας της Πολιτείας μας το ζητούμενο, εάν δε θέλουμε να ζήσουμε νέες περιπέτειες.

Αυτή την πίκρα και αυτή την οργή πρέπει να τις μετασχηματίσουμε σε δύναμη προοπτικής για την πατρίδα, για την οποία κάθε ημέρα προσευχόμαστε. Εύχομαι να φωτίσει ο Θεός όλους μας, ώστε να διασφαλίσουμε το καλώς νοούμενο συμφέρον της χώρας μας και το μέλλον των παιδιών μας. Έχω απόλυτη εμπιστοσύνη στην ωριμότητα και τη σοφία του λαού μας».
Για να επανέλθουμε στο θέμα μας,

"Στο πλαίσιο του προεκλογικού αφιερώματος που πραγματοποιεί η Romfea.gr με θέμα "Η Εκκλησία με τα μάτια των Πολιτικών" και σε ερώτηση του δημοσιογράφου της Romfea.gr, Γιώργου Φερδή ο Αρχιεπίσκοπος Αθηνών και πάσης Ελλάδος κ. Ιερώνυμος τόνισε:"
Έχω μια απορία η ερώτηση του δημοσιογράφου -η οποία έχει παραληφθεί - ποιά ήταν;
π.χ.
α. Πως προτείνετε στους πιστούς να ψηφίσουν στις εκλογές;
β. Τι συμβουλεύετε τους πιστούς;
γ. Κάνουμε ένα προεκλογικό αφιέρωμα με θέμα "Η Εκκλησία με τα μάτια των Πολιτικών" έχετε κάτι να δηλώσετε;

Ίσως και η ερώτηση να έχει τη σημασία της...

Αντικειμενικά και γενικά, τα όσα λέχθηκαν από τον Αρχιεπίσκοπο Ιερώνυμο είναι σωστά, ειδικά αν αυτά είχαν λεχθεί σε ανύποπτο χρόνο, και πριν την προκήρυξη των εκλογών:
Οι στιγμές είναι εξαιρετικά κρίσιμες. (Σ. Βίβιαν: Οι περισσότεροι συμφωνούμε)
Η ανάγκη σταθερότητας επίσης... (Σ. Βίβιαν: Αντικειμενικά ναι, αλλά πως εννοείται τη δεδομένη στιγμή αυτή; Είναι προτιμότερη η κοινωνική σταθερότητα ή η πολιτική σταθερότητα; Είναι καλύτερα να υπάρχει δυσαρμονία μεταξύ κοινωνίας και πολιτικών; Είναι προτιμότερο να υπακούσουμε τους εταίρους μας και τα όποια συμφέροντα αυτοί εξυπηρετούν -υπέρ ή κατά ημών, ή να μιλήσουμε εμείς και να ακούσουν οι πολιτικοί και οι πολιτικοί μας με τη σειρά τους να υπακούσουν στις δικές μας εντολές και τα δικά μας συμφέροντα; κλπ )
Υπάρχει οργή και πίκρα διάχυτη. (Σ. Βίβιαν: Πολλοί το νιώθουμε γύρω μας)
Αυτή πρέπει να μετασχηματιστεί σε δύναμη προοπτικής για την πατρίδα (Σ. Βίβιαν: Οι περισσότεροι συμφωνούμε)
Χρειάζεται καθημερινή προσευχή η πατρίδα. (Σ. Βίβιαν: Δε νομίζω πως υπάρχει έστω και ένας που να διαφωνεί)
Μακάρι να μας δοθεί η Θεία Φώτιση (Σ. Βίβιαν: Δε νομίζω πως υπάρχει έστω και ένας που να διαφωνεί)
ώστε να διασφαλίσουμε το καλώς νοούμενο συμφέρον της χώρας μας και το μέλλον των παιδιών μας. (Σ. Βίβιαν: Δε νομίζω πως υπάρχει έστω και ένας που να διαφωνεί)
Έχω απόλυτη εμπιστοσύνη στην ωριμότητα και τη σοφία του λαού μας (Σ. Βίβιαν: Ας μην το σχολιάσω καλύτερα... Φατσάκι που ανοιγοκλείνει με φερμουάρ το στόμα)

Η ερμηνεία των λεχθέντων από τον Αρχιεπίσκοπο σε σχέση με τους συνειρμούς που προκαλούνται λόγω του συγκεκριμένου πολιτικού περιβάλλοντος εδώ και καιρό οδηγούν και νομίζω δίκαια σε άλλα συμπεράσματα...

Αν έπρεπε να δώσει κάποια απάντηση, ίσως ήταν καλύτερο να παραλείψει μια-δυο προτάσεις που μπορούν να ...παρεξηγηθούν.

Πάντως είναι προτιμότερη μια τέτοια δήλωση από κηρύγματα ιερέων από άμβωνος που έχουν να κάνουν με υποδείξεις για την ψήφιση συγκεκριμένων κομμάτων ή υποψηφίων ή σχηματισμών, ακόμα κι αν είναι επιλογή μου να ψηφίσω αυτούς που προτείνουν...
«Γρηγορεῖτε καί προσεύχεσθε, ἵνα μή εἰσέλθητε εἰς πειρασμόν» Ματθ. κστ' 41
Ω Θεέ μου, δώσε μου τη δύναμη να αλλάξω αυτά που μπορώ, την υπομονή να αντέξω αυτά που δεν μπορώ,
και τη σοφία για να γνωρίζω τη διαφορά μεταξύ τους.
Απάντηση

Επιστροφή στο “Εκκλησιαστική Επικαιρότητα”