Προφυλακίζουν τον γ. Εφραίμ;;;

Συντονιστής: Συντονιστές

Άβαταρ μέλους
ΜΙΧΣ
Κορυφαίος Αποστολέας
Κορυφαίος Αποστολέας
Δημοσιεύσεις: 5035
Εγγραφή: Πέμ Φεβ 23, 2012 9:24 am

Re: Προφυλακίζουν τον γ. Εφραίμ;;;

Δημοσίευση από ΜΙΧΣ »

konstantinoupolitis έγραψε:Η ρετσινιά όμως για μια ακόμα φορά θα μείνει. Που τα βρήκε ο καλόγερος τα 300.000 €; Πολύ βρώμικη τεχνική !
δεν είναι δικά του... τα έδωσαν αδέλφια του με αγάπη από αλλού από μακριά... εγώ αυτό θα σκεφτόμουν...
+Η ελπίς μου ο Πατήρ, καταφυγή μου ο Υιός, σκέπη μου το Πνεύμα το Άγιον, Τριάς Αγία, δόξα σοι.
Άβαταρ μέλους
panagiotisspy
Κορυφαίος Αποστολέας
Κορυφαίος Αποστολέας
Δημοσιεύσεις: 7181
Εγγραφή: Πέμ Ιουν 04, 2009 4:57 am
Τοποθεσία: ΠΕΛΟΠΟΝΝΗΣΟΣ

Re: Προφυλακίζουν τον γ. Εφραίμ;;;

Δημοσίευση από panagiotisspy »

panagiotisspy έγραψε:Προσωπικά πάντως πιστεύω (έτσι χωρίς κάποιο λόγο, απλά έχω αυτή την αίσθηση), ότι στις 21 Μαϊου που θα προσκυνήσουμε ως φόρουμ (πρώτα ο Θεός) στο Βατοπαίδι, ο γέροντας Ευφραίμ θα είναι εκεί.. :8 :8
Το παραπάνω ελέχθη πριν 40 μέρες.... :smile: :smile:

(Όποιος θέλει, του λέω το μέλλον του στα σίγουρα,
τιμές φιλικές για τους φορουμίστες, όχι υψηλότερες από 1589$ το λεπτό η εργατοώρα :mrgreen: :mrgreen: :mrgreen: :mrgreen: :lol: :lol: :lol: :lol: )

........

Πέρα απ' την πλάκα,
Δόξα Σοι ο Θεός,
καλή επιστροφή γέροντα στο Βατοπαίδι που τόσο αγαπάς....
Εάν ταις γλώσσαις των ανθρώπων λαλώ και των αγγέλων,Αγάπην δε μη έχω,γέγονα χαλκός ηχών ή κύμβαλον αλαλάζον. Και εάν έχω προφητείαν και ειδώ τα μυστήρια πάντα και πάσαν την γνώσιν και έχω πάσαν την πίστιν,ώστε όρη μεθιστάνειν,Αγάπην δε μη έχω, ουδέν ειμί.
Άβαταρ μέλους
stathis73
Κορυφαίος Αποστολέας
Κορυφαίος Αποστολέας
Δημοσιεύσεις: 6455
Εγγραφή: Δευ Απρ 19, 2010 8:44 am
Τοποθεσία: Ευστάθιος-Λευκός Πύργος της Μακεδονίας.

Re: Προφυλακίζουν τον γ. Εφραίμ;;;

Δημοσίευση από stathis73 »

E φυσικά ολη μέρα πές πές για την αγάπη, να σου το Διορατικό :8 :8 :8
Τις θεός Μέγας ως ο Θεός ημών.
Ermite
Κορυφαίος Αποστολέας
Κορυφαίος Αποστολέας
Δημοσιεύσεις: 332
Εγγραφή: Κυρ Σεπ 03, 2006 5:00 am
Τοποθεσία: Αθήνα-Βόλος-Θεσσαλονίκη-Πάτρα-Αίγιο

Re: Προφυλακίζουν τον γ. Εφραίμ;;;

Δημοσίευση από Ermite »

nikolaos-9 έγραψε: Εμένα πάντως Νίκο δε μου το βγάζει κανείς απ' το μυαλό πως είναι ένα ακόμη προεκλογικό πυροτέχνημα.

Όσο χυδαία αποφάσισαν τα Χριστούγεννα να τον κλείσουν μέσα τον γέροντα, προκειμένου να είναι έξω κάτι Τσοχατζόπουλοι και λοιποί αλλά ο κόσμος να αισθανθεί μία "ικανοποίηση", άλλο τόσο χυδαία τον αποφυλακίζουν τώρα εν όψει εκλογών για να κάνουν τον καλό στους "αφελείς" (όπως οι ίδιοι νομίζουν) ψηφοφόρους.

Οπότε τα πιόνια της δικαστικής εξουσίας υπάκουσαν και πάλι στις προσταγές των μαυρογυαλούρων.. Για ποιά εξυγίανση μιλάμε τώρα;;

Σε κάθε περίπτωση πάντως, χαίρομαι που ο ηγούμενος Εφραίμ θα είναι και πάλι κοντά στο ποίμνιό του.
Συμφωνώ απόλυτα με τον Νίκο.

Δικαστές στην Ελλάδα υπάρχουν πολλοί ευσυνείδητοι και έγκριτοι.
Δικαιοσύνη όμως δεν υπάρχει.
Ο επάρατος κομματισμός και τα άγρια πάθη των πολιτικών την έχουν καπελώσει και την έχουν εξαχρειώσει.

Όλο το θέμα αυτό με τον Εφραίμ, όπως όλοι καταλαβαίνουμε, ήταν και εξακολουθεί να είναι στημένο, για να εξυπηρετήσει πολλαπλούς πολιτικούς σκοπούς. Χαμερπείς σκοπούς, που δεν έχουν καμιά σχέση με την Δικαιοσύνη.

Θέλω να προσθέσω στις γνώσεις των αδελφών και τούτο: Για έναν μοναχό, κανονικά, μια ποινή φυλάκισης (που αποφασίζεται από τελεσίδικη δικαστική απόφαση) εκτελείται με εγκλεισμό του μοναχού στο Μοναστήρι του. Το Μοναστήρι και το κελί (δεν είναι τυχαία η σύμπτωση των όρων) είναι συνώνυμα με την φυλακή.

Άρα, εν προκειμένω, όταν ορίζουν "ελευθερία υπό περιοριστικούς όρους" τόσο "περιοριστικούς" και σκληρούς, ουσιαστικά ΔΕΝ ΤΟΥ ΠΑΡΕΧΟΥΝ ΕΛΕΥΘΕΡΙΑ, ΔΕΝ ΤΟΝ ΑΠΟΦΥΛΑΚΙΖΟΥΝ. Απλώς μετατρέπουν την προφυλάκιση σ'αυτό που εξαρχής θα έπρεπε να κάνουν, αν ήταν πραγματικά δίκαιοι, έστω αυστηρά δίκαιοι (ως γνωστόν ενήργησαν παράνομα και απάνθρωπα). Τον προφυλακίζουν με τον τρόπο που αρμόζει σε μοναχούς...
Άλλο αν ο Γέροντας Εφραίμ θεωρεί το Μοναστήρι του Παράδεισο και την ύψιστη άνεση, ευφροσύνη, ελευθερία!..
Άβαταρ μέλους
ΜΙΧΣ
Κορυφαίος Αποστολέας
Κορυφαίος Αποστολέας
Δημοσιεύσεις: 5035
Εγγραφή: Πέμ Φεβ 23, 2012 9:24 am

Re: Προφυλακίζουν τον γ. Εφραίμ;;;

Δημοσίευση από ΜΙΧΣ »

:25 :25 :25 :8 :8 :8 :25 :25 :25
+Η ελπίς μου ο Πατήρ, καταφυγή μου ο Υιός, σκέπη μου το Πνεύμα το Άγιον, Τριάς Αγία, δόξα σοι.
Άβαταρ μέλους
nickzark
Κορυφαίος Αποστολέας
Κορυφαίος Αποστολέας
Δημοσιεύσεις: 4403
Εγγραφή: Τετ Μαρ 02, 2011 10:19 am
Τοποθεσία: Νικόλαος@θεσσαλονίκη

Re: Προφυλακίζουν τον γ. Εφραίμ;;;

Δημοσίευση από nickzark »

η χρονική στιγμή ειναι ύποπτη όντως...
aposal
Κορυφαίος Αποστολέας
Κορυφαίος Αποστολέας
Δημοσιεύσεις: 24978
Εγγραφή: Παρ Απρ 13, 2007 5:00 am
Τοποθεσία: Απόστολος @ Άγιος Δημήτριος (Μπραχάμι)

Re: Προφυλακίζουν τον γ. Εφραίμ;;;

Δημοσίευση από aposal »

Θα προτιμούσα να μην τον αποφυλάκιζαν, παρά με αυτούς τους πονηρούς όρους.
Μελίζεται και διαμερίζεται ο Αμνός του Θεού, ο μελιζόμενος και μη διαιρούμενος, ο πάντοτε εσθιόμενος και μηδέποτε δαπανόμενος, αλλά τους μετέχοντας αγιάζων.
vasilisalt
Κορυφαίος Αποστολέας
Κορυφαίος Αποστολέας
Δημοσιεύσεις: 6173
Εγγραφή: Παρ Ιουν 19, 2009 12:19 pm

Re: Προφυλακίζουν τον γ. Εφραίμ;;;

Δημοσίευση από vasilisalt »

Μη το λες Απόστολε αυτό!
Είναι μεγάλο μαρτυριο η φυλακή!!!
Δόξα τω Θεω να λέτε!
aposal
Κορυφαίος Αποστολέας
Κορυφαίος Αποστολέας
Δημοσιεύσεις: 24978
Εγγραφή: Παρ Απρ 13, 2007 5:00 am
Τοποθεσία: Απόστολος @ Άγιος Δημήτριος (Μπραχάμι)

Re: Προφυλακίζουν τον γ. Εφραίμ;;;

Δημοσίευση από aposal »

Θα προσευχόμουν κάθε μέρα γι' αυτόν να του δίνει ο Θεός δύναμη!
Μεγάλο μαρτύριο = Μεγάλο στεφάνι
Μελίζεται και διαμερίζεται ο Αμνός του Θεού, ο μελιζόμενος και μη διαιρούμενος, ο πάντοτε εσθιόμενος και μηδέποτε δαπανόμενος, αλλά τους μετέχοντας αγιάζων.
Άβαταρ μέλους
stathis73
Κορυφαίος Αποστολέας
Κορυφαίος Αποστολέας
Δημοσιεύσεις: 6455
Εγγραφή: Δευ Απρ 19, 2010 8:44 am
Τοποθεσία: Ευστάθιος-Λευκός Πύργος της Μακεδονίας.

Re: Προφυλακίζουν τον γ. Εφραίμ;;;

Δημοσίευση από stathis73 »

Μην ξεχνάτε οτι μπορεί να ήταν θέλημα Θεού το να βγεί ο γέροντας και οχι σχέδιο ανθρώπινο, μην τα δαιμονoποιούμαι όλα..
Τις θεός Μέγας ως ο Θεός ημών.
Απάντηση

Επιστροφή στο “Εκκλησιαστική Επικαιρότητα”