Προφυλακίζουν τον γ. Εφραίμ;;;

Συντονιστής: Συντονιστές

konstantinoupolitis
Κορυφαίος Αποστολέας
Κορυφαίος Αποστολέας
Δημοσιεύσεις: 1080
Εγγραφή: Τετ Ιαν 17, 2007 6:00 am
Τοποθεσία: Μακεδονία

Re: Προφυλακίζουν τον γ. Εφραίμ;;;

Δημοσίευση από konstantinoupolitis »

Θα προτιμούσα να αρνιόταν να πληρώσει η Μονή τα 300.000 €. Αυτό θέλουν και αυτοί να τον εξευτελίσουν με την εγγύηση.
vasilisalt
Κορυφαίος Αποστολέας
Κορυφαίος Αποστολέας
Δημοσιεύσεις: 6173
Εγγραφή: Παρ Ιουν 19, 2009 12:19 pm

Re: Προφυλακίζουν τον γ. Εφραίμ;;;

Δημοσίευση από vasilisalt »

Αδέρφια δεν είναι έτσι.
Πληρώνοντας εγγύηση δεν δηλώνεις ένοχος.
Επιτέλους σταματήστε σας παρακαλώ τους ηρωισμούς στη πλάτη του γέροντα.
Θα του ζητήσουμε το λόγο που θα αποφυλακιστεί τώρα;;;
Δόξα τω Θεώ που αποφυλακίζεται έστω και έτσι
Άβαταρ μέλους
ΜΙΧΣ
Κορυφαίος Αποστολέας
Κορυφαίος Αποστολέας
Δημοσιεύσεις: 5035
Εγγραφή: Πέμ Φεβ 23, 2012 9:24 am

Re: Προφυλακίζουν τον γ. Εφραίμ;;;

Δημοσίευση από ΜΙΧΣ »

Οπως επέτρεψε ο Κύριος να υποστεί τη φυλακή ο γέροντας έτσι επέτρεψε και να αποφυλακιστεί! Ποιοί είμαστε εμείς να πούμε κάτι παραπάνω... Δόξα τω Θεώ που βοήθησε όσους πήγαν και ζήτησαν την ευχή του μες τη φυλακή και Δόξα τω Θεώ που τώρα θα πάει πίσω στον παράδεισο του περιβολιού της Παναγιάς μας και πίσω στους αδελφούς του. :25 :25 :25
+Η ελπίς μου ο Πατήρ, καταφυγή μου ο Υιός, σκέπη μου το Πνεύμα το Άγιον, Τριάς Αγία, δόξα σοι.
Άβαταρ μέλους
vivika
Κορυφαίος Αποστολέας
Κορυφαίος Αποστολέας
Δημοσιεύσεις: 939
Εγγραφή: Τετ Σεπ 09, 2009 7:39 pm
Τοποθεσία: Βίβιαν@Ν.Φ.

Re: Προφυλακίζουν τον γ. Εφραίμ;;;

Δημοσίευση από vivika »

konstantinoupolitis έγραψε:Η ρετσινιά όμως για μια ακόμα φορά θα μείνει. Που τα βρήκε ο καλόγερος τα 300.000 €; Πολύ βρώμικη τεχνική !
Καταλαβαίνω γιατί το λες αλλά οι κακόπιστοι θα βρουν κάτι να πουν όπως και να έχει.
Οι καλόπιστοι πάλι θα δώσουν τον οβολό τους και "θα τα βρει ο καλόγερος".

Ας αφήσουμε το χρόνο να δείξει και κυρίως ας προσευχηθούμε στον Πανάγαθο να φωτίσει κάθε εμπλεκόμενο με την υπόθεση, ώστε να αποδοθούν "τὰ Καίσαρος Καίσαρι καὶ τὰ τοῦ Θεοῦ τῷ Θεῷ"...
«Γρηγορεῖτε καί προσεύχεσθε, ἵνα μή εἰσέλθητε εἰς πειρασμόν» Ματθ. κστ' 41
Ω Θεέ μου, δώσε μου τη δύναμη να αλλάξω αυτά που μπορώ, την υπομονή να αντέξω αυτά που δεν μπορώ,
και τη σοφία για να γνωρίζω τη διαφορά μεταξύ τους.
agiooros
Διαχειριστής
Διαχειριστής
Δημοσιεύσεις: 2728
Εγγραφή: Τρί Φεβ 08, 2005 6:00 am
Τοποθεσία: Νίκος@Εύβοια
Επικοινωνία:

Re: Προφυλακίζουν τον γ. Εφραίμ;;;

Δημοσίευση από agiooros »

vasilisalt έγραψε:Αδέρφια δεν είναι έτσι.
Πληρώνοντας εγγύηση δεν δηλώνεις ένοχος.
Επιτέλους σταματήστε σας παρακαλώ τους ηρωισμούς στη πλάτη του γέροντα.
Θα του ζητήσουμε το λόγο που θα αποφυλακιστεί τώρα;;;
Δόξα τω Θεώ που αποφυλακίζεται έστω και έτσι
Σύμφωνοι Βασίλη αλλά σήμερα ήμουν σε ένα μνημόσυνο στην Αγία Κυριακή στο Παλαιό Φάληρο
και κάποιος πέταξε για τον Γέροντα Εφραίμ που βρήκε τα λεφτά.
Καταλαβαίνεις τώρα που το πάνε.
Άβαταρ μέλους
filotas
Κορυφαίος Αποστολέας
Κορυφαίος Αποστολέας
Δημοσιεύσεις: 4117
Εγγραφή: Σάβ Αύγ 11, 2007 5:00 am
Τοποθεσία: Νίκος@Κοζάνη
Επικοινωνία:

Re: Προφυλακίζουν τον γ. Εφραίμ;;;

Δημοσίευση από filotas »

Ο μοναχός δεν ενδιαφέρεται για τη γνώμη των ανθρώπων, αλλά του Θεού. Ο Γέροντας είναι απαραίτητος στην αδελφότητα, το Μοναστήρι του, το Άγιο Όρος και τα χιλιάδες πνευματικά του παιδιά.Αυτή η προσφορά δεν αποτιμάται σε χρήμα.

Άλλωστε τα χρήματα αυτά, όποιος κι αν τα κατέθεσε, θα επιστραφούν, όταν ο Γέροντας παρουσιαστεί στην τακτική δίκη του (αν γίνει ποτέ).

Προσωπικά, δεν επηρεάζομαι για το τι λέει ο ένας και ο άλλος για το συγκεκριμένο θέμα, όπως δεν επηρεαζόμουν και όταν είχε σηκωθεί το θέμα Βατοπαιδίου από τα κανάλια και τους επίορκους πολιτικούς. Σύντομα όλοι θα μάθουν την αλήθεια, αλλά δεν βλέπω να ζητά συγγνώμη κανένας. Όλοι θα προσπαθήσουν να το ξεχάσουν, για να κρύψουν τις ενοχές τους.
Άβαταρ μέλους
ΜΙΧΣ
Κορυφαίος Αποστολέας
Κορυφαίος Αποστολέας
Δημοσιεύσεις: 5035
Εγγραφή: Πέμ Φεβ 23, 2012 9:24 am

Re: Προφυλακίζουν τον γ. Εφραίμ;;;

Δημοσίευση από ΜΙΧΣ »

:8 :8 :8 :8 :8 :8 :8 :8
+Η ελπίς μου ο Πατήρ, καταφυγή μου ο Υιός, σκέπη μου το Πνεύμα το Άγιον, Τριάς Αγία, δόξα σοι.
konstantinoupolitis
Κορυφαίος Αποστολέας
Κορυφαίος Αποστολέας
Δημοσιεύσεις: 1080
Εγγραφή: Τετ Ιαν 17, 2007 6:00 am
Τοποθεσία: Μακεδονία

Re: Προφυλακίζουν τον γ. Εφραίμ;;;

Δημοσίευση από konstantinoupolitis »

Δεν θέλω να πω έξω από το χόρο τραγούδια. Ούτε να κάνω τον τζάμπα μάγκα με το σταυρό του άλλου. Στον π. Εφραίμ εφαρμόζουν την συνταγή Αγγέλου, όπου και σε εκείνον άκουσον - άκουσον είχαν επιβάλει εγγύηση 400000 ! Απο την στιγμή που το ποσό δεν προκύπτει από τα εισοδήματα, και στην περίπτωση του ηγουμένου από που αφού τραπεζικοί λογαριασμοί δεν υπάρχουν, τότε ή πληρώνεις / σου πληρώνουν την εγγύηση και δίνεις ακούσια λαβή για σχόλια ή δηλώνεις την αθωότητά σου και αρνείσαι να καταβάλεις την ταπεινωτική ρήτρα. Κερδίζεις με μια κίνηση όλο το επικοινωνιακό παιχνίδι αλλά βέβαια παραμένεις στην στενή ή σου μειώνεται λόγω σάλου η εγγύηση. Νομίζω ότι θα έκανα το δεύτερο, καίτοι δεν έχω νιώσει την γλύκα της φυλακής και το κράξιμο τροφίμων τύπου Ξηρού...
Άβαταρ μέλους
stathis73
Κορυφαίος Αποστολέας
Κορυφαίος Αποστολέας
Δημοσιεύσεις: 6455
Εγγραφή: Δευ Απρ 19, 2010 8:44 am
Τοποθεσία: Ευστάθιος-Λευκός Πύργος της Μακεδονίας.

Re: Προφυλακίζουν τον γ. Εφραίμ;;;

Δημοσίευση από stathis73 »

Αντί να κοιτάμε το χάλι μας, λέμε τι θα έπρεπε να κάνει ο γέροντας, ο καθένας το μακρύ και το κοντό του, όλοι έχουμε γνώμη και θέση επί παντός επιστητού και σχεδόν πάντα μιλάμε σαν να γνωρίζουμε το Θέλημα Του Θεού, είμαστε για γέλια και για κλάματα.

Μέρες που είναι ας ξανακάνουμε την προσωπική μας ψυχική ακτινογραφία ώστε να πάμε έτοιμοι στον πνευματικό μας και ακόμη περισσότερο να κοινωνήσουμε όσο το δυνατόν αξιότερα των Αχράντων Μυστηρίων, γιατί ουδείς άξιος συνδεδεμένος.........

Καλό υπόλοιπο Σαρακοστής σε όλους.
Τις θεός Μέγας ως ο Θεός ημών.
Άβαταρ μέλους
ΜΙΧΣ
Κορυφαίος Αποστολέας
Κορυφαίος Αποστολέας
Δημοσιεύσεις: 5035
Εγγραφή: Πέμ Φεβ 23, 2012 9:24 am

Re: Προφυλακίζουν τον γ. Εφραίμ;;;

Δημοσίευση από ΜΙΧΣ »

:25 :8 :8 :8 :8 :8 :8 :25
+Η ελπίς μου ο Πατήρ, καταφυγή μου ο Υιός, σκέπη μου το Πνεύμα το Άγιον, Τριάς Αγία, δόξα σοι.
Απάντηση

Επιστροφή στο “Εκκλησιαστική Επικαιρότητα”