Προφυλακίζουν τον γ. Εφραίμ;;;

Συντονιστής: Συντονιστές

Απάντηση
vasilisalt
Κορυφαίος Αποστολέας
Κορυφαίος Αποστολέας
Δημοσιεύσεις: 6173
Εγγραφή: Παρ Ιουν 19, 2009 12:19 pm

Προφυλακίζουν τον γ. Εφραίμ;;;

Δημοσίευση από vasilisalt »

Ντροπή τους, Άγιες ημέρες και όχι μόνο.
Μέχρι που θα φτάσουν το σκοινί;;;
Άρχισαν οι διώξεις απ τους άθεους και αντιχριστιανούς.
Οι πάντες θέλουμε να λάμψει η δικαιοσύνη παντού.
Αλλά αυτά τα αντιχριστιανικά ανθρωποειδή προκαταβολικά βγάζουν συμπεράσματα σαν να πρόκειται για κοινούς εγκληματίες και φονιάδες.
Τι φοβόνται; Μήπως φύγει ο γέροντας Εφραίμ;;; Να πάει που;;;;;;;;;

Και πάλι ντροπή τους.
Ελπίζω να αλλάξουν γνώμη γιατί θα τους πάρουν με τις πέτρες!!!

http://www.naftemporiki.gr/news/cstory.asp?id=2112535
vasilisalt
Κορυφαίος Αποστολέας
Κορυφαίος Αποστολέας
Δημοσιεύσεις: 6173
Εγγραφή: Παρ Ιουν 19, 2009 12:19 pm

Re: Προφυλακίζουν τον γ. Εφραίμ;;;

Δημοσίευση από vasilisalt »

Άβαταρ μέλους
panagiotisspy
Κορυφαίος Αποστολέας
Κορυφαίος Αποστολέας
Δημοσιεύσεις: 7181
Εγγραφή: Πέμ Ιουν 04, 2009 4:57 am
Τοποθεσία: ΠΕΛΟΠΟΝΝΗΣΟΣ

Re: Προφυλακίζουν τον γ. Εφραίμ;;;

Δημοσίευση από panagiotisspy »

Δεν είναι τυχαία η χρονική στιγμή.. :105 :105
Ο συμβολισμός είναι τρομερός..
Λες και ήταν κανένας φυγόδικος και καταζητούμενος.... :( :(
Εάν ταις γλώσσαις των ανθρώπων λαλώ και των αγγέλων,Αγάπην δε μη έχω,γέγονα χαλκός ηχών ή κύμβαλον αλαλάζον. Και εάν έχω προφητείαν και ειδώ τα μυστήρια πάντα και πάσαν την γνώσιν και έχω πάσαν την πίστιν,ώστε όρη μεθιστάνειν,Αγάπην δε μη έχω, ουδέν ειμί.
Άβαταρ μέλους
panagiotisspy
Κορυφαίος Αποστολέας
Κορυφαίος Αποστολέας
Δημοσιεύσεις: 7181
Εγγραφή: Πέμ Ιουν 04, 2009 4:57 am
Τοποθεσία: ΠΕΛΟΠΟΝΝΗΣΟΣ

Re: Προφυλακίζουν τον γ. Εφραίμ;;;

Δημοσίευση από panagiotisspy »

Ακόμα και εγκληματίας να είναι κάποιος, τη στιγμή που χρόνια ολόκληρα ξέρουν πού ακριβώς βρίσκεται, τη στιγμή που δεν έχει ποτέ δείξει τάσεις εξαφάνισης, δεν είναι δυνατόν να τον συλλάβουν Χριστουγεννιάτικα..
Αλλά και μόνο η λήψη της απόφασης τέτοιες μέρες, δείχνει πολλά....
Τι ντροπή Χριστέ μου, τι προσβολή του πνεύματος των εορτών, τι ύβρις της Αγάπης και της ανθρωπιάς.... :( :( :( :(
Εάν ταις γλώσσαις των ανθρώπων λαλώ και των αγγέλων,Αγάπην δε μη έχω,γέγονα χαλκός ηχών ή κύμβαλον αλαλάζον. Και εάν έχω προφητείαν και ειδώ τα μυστήρια πάντα και πάσαν την γνώσιν και έχω πάσαν την πίστιν,ώστε όρη μεθιστάνειν,Αγάπην δε μη έχω, ουδέν ειμί.
Άβαταρ μέλους
panagiotisspy
Κορυφαίος Αποστολέας
Κορυφαίος Αποστολέας
Δημοσιεύσεις: 7181
Εγγραφή: Πέμ Ιουν 04, 2009 4:57 am
Τοποθεσία: ΠΕΛΟΠΟΝΝΗΣΟΣ

Re: Προφυλακίζουν τον γ. Εφραίμ;;;

Δημοσίευση από panagiotisspy »

Δυστυχώς άκουσα στην τηλεόραση πως εντός της ημέρας εκδίδεται ένταλμα σύλληψης.... :( :( :( :(
Εάν ταις γλώσσαις των ανθρώπων λαλώ και των αγγέλων,Αγάπην δε μη έχω,γέγονα χαλκός ηχών ή κύμβαλον αλαλάζον. Και εάν έχω προφητείαν και ειδώ τα μυστήρια πάντα και πάσαν την γνώσιν και έχω πάσαν την πίστιν,ώστε όρη μεθιστάνειν,Αγάπην δε μη έχω, ουδέν ειμί.
Άβαταρ μέλους
Dimitris39
Κορυφαίος Αποστολέας
Κορυφαίος Αποστολέας
Δημοσιεύσεις: 5841
Εγγραφή: Κυρ Ιούλ 05, 2009 5:46 pm

Re: Προφυλακίζουν τον γ. Εφραίμ;;;

Δημοσίευση από Dimitris39 »

Δεν πειραζη εκεινος με την υπομονη του θα υπομενη σε ολα και θα παιρνει ολο και περισσοτερους Σταυρούς
οπως πολλοι μαρτυρες, αγιοι, και ομολογητες του Κυριου :8 :8 :8

επησεις με το πνευματικο επιπεδο που εχει ο Γεροντας θα εορτασει φυσικα κανονικα εκει μεσα ,την γεννηση του Θειου βρεφους
και θα προσευχεται στον Θεο να συνχωρησει και να φωτησει τους υπευθηνους

Υπομονη Γεροντα, ο Γεροντας Ιωσηφ θα σε βοηθαει με την χαρη του Θεου και της παναγιας απο εκει ψηλα
panagiotisspy έγραψε:Δυστυχώς άκουσα στην τηλεόραση πως εντός της ημέρας εκδίδεται ένταλμα σύλληψης.... :( :( :( :(
Σιγουρα θα θελανε οι αρχες και ΜΜΕ να εφευγε ο Γεροντας κρυφα και γι'άυτο φυσικα ανακοινωνουνε την συλληψη του
μπας και πεσει σε αυτο το λαθος
Κύριε,Θεέ μου,Νύμφιε της ψυχής μου, λυτρωτή μου.
Μνήσθητί μου εν τη βασιλεία σου

«Χαίροις μετά Θεόν ή Θεός, τα δευτερεία της Τριάδος ή έχουσα»

ἳνα ὦσιν ἓν, καθώς ἡμεῖς

Θεέ μου σ'αγαπώ
agiooros
Διαχειριστής
Διαχειριστής
Δημοσιεύσεις: 2732
Εγγραφή: Τρί Φεβ 08, 2005 6:00 am
Τοποθεσία: Νίκος@Εύβοια
Επικοινωνία:

Re: Προφυλακίζουν τον γ. Εφραίμ;;;

Δημοσίευση από agiooros »

Άβαταρ μέλους
Captain Yiannis
Κορυφαίος Αποστολέας
Κορυφαίος Αποστολέας
Δημοσιεύσεις: 3182
Εγγραφή: Τρί Νοέμ 18, 2008 9:34 pm

Re: Προφυλακίζουν τον γ. Εφραίμ;;;

Δημοσίευση από Captain Yiannis »

Υπό τις παρούσες τραγικές συνθήκες για την πατρίδα μας η μόνη εξουσία που θα μπορούσε,
-εξαιτίας του συνταγματικού της ρόλου-,
να σταματήσει την σημερινή «λαίλαπα» να σώσει στην κυριολεξία τον Ελληνικό λαό, είναι η δικαστική εξουσία.

Δεν το κάνει όμως,…. και δεν είναι ότι δεν το κάνει μόνον , αλλά σήμερα μας απόδεικνύει περίτρανα, ότι δεν είναι ανεξάρτητη, αλλά ενδίδει στις ορέξεις των οποιονδήποτε αντιχρίστων , γιατί πείτε μου στην μακραίωνη παράδοσή μας,
ποιοι … παρά μόνον οι εχθροί του Χριστιανισμού θα έκαναν κάτι τέτοιο σε έναν Ιερωμένο;;
Ποιοι;


Αυτή λοιπόν , … η Δικαστική εξουσία είναι η κύρια και αποκλειστικά υπεύθυνη για το σημερινό κατάντημα της Ελληνικής κοινωνίας.

Κύριε ελέησον
Κανείς δεν είναι τέλειος και κανείς δεν θα πρέπει να απαιτεί από τους άλλους τελειότητα.
Όλοι ως ατελείς πορευόμαστε και με ατέλειες συμπορευόμαστε.
Η τελειότητα δεν ανήκει στους ανθρώπους παρά μονάχα στον Θεό.
Άβαταρ μέλους
Captain Yiannis
Κορυφαίος Αποστολέας
Κορυφαίος Αποστολέας
Δημοσιεύσεις: 3182
Εγγραφή: Τρί Νοέμ 18, 2008 9:34 pm

Re: Προφυλακίζουν τον γ. Εφραίμ;;;

Δημοσίευση από Captain Yiannis »

Dimitris39 έγραψε:Δεν πειραζη εκεινος με την υπομονη του θα υπομενη σε ολα και θα παιρνει ολο και περισσοτερους Σταυρούς
οπως πολλοι μαρτυρες, αγιοι, και ομολογητες του Κυριου :8 :8 :8

επησεις με το πνευματικο επιπεδο που εχει ο Γεροντας θα εορτασει φυσικα κανονικα εκει μεσα ,την γεννηση του Θειου βρεφους
και θα προσευχεται στον Θεο να συνχωρησει και να φωτησει τους υπευθηνους

Υπομονη Γεροντα, ο Γεροντας Ιωσηφ θα σε βοηθαει με την χαρη του Θεου και της παναγιας απο εκει ψηλα
panagiotisspy έγραψε:Δυστυχώς άκουσα στην τηλεόραση πως εντός της ημέρας εκδίδεται ένταλμα σύλληψης.... :( :( :( :(
Σιγουρα θα θελανε οι αρχες και ΜΜΕ να εφευγε ο Γεροντας κρυφα και γι'άυτο φυσικα ανακοινωνουνε την συλληψη του
μπας και πεσει σε αυτο το λαθος
Νάναι ευλογημένο, Δόξα τω Θεώ Αυτός Πάντων Ένεκεν,
άσε που εάν συμβεί (άσε πρώτα να το δούμε)... όλο και κάποιος στα κρατητήρια μπορεί να σωθεί δίπλα στον Άγιο αυτό Γέροντα.
Προσωπικά πιστεύω ότι θα ζητήσουν την εγγύηση, έτσι γιά να κάνουν την κίνηση.
Κύριε Ελέησον
Κανείς δεν είναι τέλειος και κανείς δεν θα πρέπει να απαιτεί από τους άλλους τελειότητα.
Όλοι ως ατελείς πορευόμαστε και με ατέλειες συμπορευόμαστε.
Η τελειότητα δεν ανήκει στους ανθρώπους παρά μονάχα στον Θεό.
ravniotis
Βασικός Αποστολέας
Βασικός Αποστολέας
Δημοσιεύσεις: 125
Εγγραφή: Κυρ Μαρ 26, 2006 6:00 am

Re: Προφυλακίζουν τον γ. Εφραίμ;;;

Δημοσίευση από ravniotis »

το βασικό στο θέμα της προφυλάκισης του γ.εφραίμ είναι να διατυπωθεί στον λαό το σκεπτικό εφαρμογής της. Γιατί από τα λίγα νομικά που γνωρίζουμε οι περισσότεροι κάποιος που προφυλακίζεται είτε είναι επικίνδυνος να ξανακάνει αυτό που κατηγορείται είτε να διαφύγει, κατι που δεν μπορεί να κάνει ο γ.εφραίμ.
καλό θα είναι για όλους εμάς που ασχολούμαστε με το άγιον όρος και παρακολουθούμε το θέμα της μονής βατοπαιδίου να παραμείνουμε ψύχραιμοι, να αποφύγουμε τις δεισιδαιμονίες και τους χρονικούς συσχετισμούς και να πράξουμε οργανωμένα προκειμένου να αρθεί η άδικη αυτή προφυλάκιση...
εκτός και αν και αυτό είναι ή γίνει ένα ακόμα επικοινωνιακό τρικ κυβερνώντων και των άλλων εξουσιών για να στραφεί εκεί η κοινή γνώμη και να ξεχάσει τα χαράτσια και τη φτώχεια χριστουγεννιάτικα
Απάντηση

Επιστροφή στο “Εκκλησιαστική Επικαιρότητα”