Θεία Λειτουργία στην Αγιά Σοφιά το 2010

Συντονιστής: Συντονιστές

Απάντηση
nikiforos
Κορυφαίος Αποστολέας
Κορυφαίος Αποστολέας
Δημοσιεύσεις: 2185
Εγγραφή: Κυρ Αύγ 28, 2005 5:00 am
Τοποθεσία: ΛΑΡΙΣΑ

Re: Θεία Λειτουργία στην Αγιά Σοφιά το 2010

Δημοσίευση από nikiforos »

Δεν γνωρίζω πόσο σωστά είναι όσα αναφέρονται για την κανονικότητα ή όχι αυτής της πρωτοβουλίας, αλλα νομίζω αν εξαιρέσει κανείς κάποια κοσμητικά επίθετα... πωε έχει δίκαιο ο συντάκτης αυτού του κειμένου....................

ΕΥΣΕΒΕΙΣ ΥΠΟΘΕΣΕΙΣ, ή ΑΣΕΒΕΙΣ ΦΑΙΔΡΟΤΗΤΕΣ ;




Η 17η Σεπτεμβρίου έφθασε αλλά η Θεία Λειτουργία ακόμη συζητείται...



Στις Η.Π.Α. υπάρχουν και σοβαροί κληρικοί και διαπρεπείς θεολόγοι και βυζαντινολόγοι για να απευθυνθούν όσοι αγνοούν θέματα ιστορικά και λειτουργικά προκειμένου να μην γελοιοποιούνται με φαιδρότητες όπως είναι αυτή η αυτόβουλη δήθεν «λειτουργία στην Αγία Σοφία» στις 17 Σεπτεμβρίου!

Οσοι από μακρού προπαγανδίζουν αυτή την ανοησία, δεν είχαν χρόνο να ερωτήσουν κάποιους ειδικούς ότι τέτοια ευαίσθητα θέματα δεν προσφέρονται για δημόσιες σχέσεις και πολιτική αυτοδιαφήμιση, αλλά ούτε ακόμη και για να εξάψουν την φαντασία των εραστών της τραγικά πληγωθείσης το 1922 «Μεγάλης Ιδέας»!

Η αμέλειά τους φανερώνει πόσο αδιάβαστοι είναι για το θέμα που δήθεν κόπτονται να «υπηρετήσουν», και πόσο άσχετοι παραμένουν με την Ιστορία, την λειτουργική και κανονική τάξη της Ορθοδόξου Εκκλησίας!

Διαβάζοντας τις δηλώσεις τους καταλαβαίνει κάθε Ελληνορθόδοξος πόσο άσχετοι είναι με τα εκκλησιαστικά θέματα και πως τώρα μάλλον παρεμβάλλονται για άλλους στόχους, ένας των οποίων είναι να προκαλέσουν τους εθνικιστές και τους ισλαμιστές της Τουρκίας να αντιδράσουν κατά των Ορθοδόξων, τώρα που μετά το 1923 η Τουρκική κυβέρνηση έχει αρχίζει να διαλέγεται δειλά και πολιτισμένα με το Πατριαρχείο μας.

Δυστυχώς, οι κύριοι που πρωτοστατούν σ’ αυτές τις φαιδρότητες φαίνεται πως αγνοούν το όλο θέμα της ΑΓΙΑΣ ΣΟΦΙΑΣ!

α) Η σημερινή Αγιά Σοφιά είναι το τρίτο κτίσμα του ναού στην ίδια θέση που οικοδομήθηκε μέσα σε μια πενταετία από τον Ιουστινιανό το 532-537.

Το κτίσιμο τελείωσε στις 22 Δεκεμβρίου 537 και εγκαινιάστηκε μετά πενθήμερο στις 27 Δεκεμβρίου, ημέρα που από τότε εόρταζε κάθε χρόνο ο ναός, κατά τα κρατούντα στην αρχαία Εκκλησία.

Τότε οι ναοί «εόρταζαν μόνον τα γενέθλια των εγκαινίων τους» και όχι, όπως μεταγενέστερα, στη μνήμη του α ή β Αγίου που μετά τον αφιέρωσαν. Επομένως κανείς εορτασμός δεν γινόταν κατά την μνήμη της μάρτυρος Αγίας Σοφίας στις 17 Σεπτεμβρίου στον ναό «της του Θεού Σοφίας», γιατί η Κωνσταντινούπολη δεν είχε σχέση με την Ρωμαία μάρτυρα, επειδή στην Πόλη ετιμάτο κυρίως η Αγία Ευφημία, όπως δείχνουν τα ερείπια του ναού της παρά τον Ιππόδρομο.

β) Ο ναός «της του Θεού Σοφίας», είναι αφιερωμένος στην ιδιότητα της Πανσοφίας του Θεού, που γνωρίζει και κατευθύνει τα πάντα στη φύση και στην Ιστορία με τη σάρκωση του Λόγου Του για τη σωτηρία μας, που είναι ο Ιησούς Χριστός. Ο σπουδαίος αυτός ναός μετά του αρχαιότερου ναού «της του Θεού Ειρήνης», στην παλαιότερη μορφή του από την Ιουστινιάνειο σημερινή, αποτελούσαν την Αρχιεπισκοπική καθέδρα της «Μεγάλης του Χριστού Εκκλησίας», η οποία λειτουργούσε «υπερόρια» και όχι «ενόρια» όπως ψευδώς τώρα οι άσχετοι διαδίδουν.

Αυτό δείχνουν οι Ασματικές Ακολουθίες της και το μέγα πλήθος των πρεσβυτέρων, των διακόνων, των ψαλτών και οστιαρίων της κλπ που διακονούσαν στις πολλές γύρω εκκλησίες της Βασιλεύουσας, όπως σήμερα περίπου λειτουργεί ο καθεδρικός ναός του Σωτήρος Χριστού στο Λατερανό της Ρώμης, μετονομασθείς αργότερα σε Άγιο Ιωάννη, για να τιμώνται ο Πρόδρομος και ο Ευαγγελιστής.

Επομένως, ο ναός «της του Θεού Σοφίας» της Βασιλεύουσας δεν ήταν μια μικρή μονάδα του εκκλησιαστικού σώματος, όπως είναι κάθε άλλη ενορία μέσα στη δικαιοδοσία του κλίματος της αρχιεπισκοπής Κων/πόλεως. Ήταν ο πυρήνας της Αποστολικής Καθέδρας της Νέας Ρώμης και λειτουργούσε ως θεσμικόν κέντρον της κατ’ Ανατολάς Εκκλησίας...

γ) Το πόσον ξένοι προς τα εκκλησιαστικά πράγματά μας είναι όσοι σκέπτονται τέτοια τολμήματα, φαίνεται αφού αγνοούν πως κανείς κανονικός Ορθόδοξος κληρικός δεν μπορεί να φορέσει καν πετραχήλι για να κάνει κάπου ακολουθία στη Πόλη χωρίς την ευλογία του αρχιεπισκόπου Κων/πόλεως.

Αν αυθαιρετίσει αμέσως θα τιμωρηθεί, και αν αυθαδιάσει θα καθαιρεθεί. Μόνον κάποιος αναρχικός ψευτοκληρικός μπορεί να επιχειρήσει τέτοια προσβολή στον «Πρώτο» της κατ’ Ανατολάς Εκκλησίας, ο οποίος όπως είναι γνωστό δεν φοβήθηκε ποτέ να διεκδικήσει από τις Τουρκικές αρχές τα δίκαια της Εκκλησίας.

Πληροφορώ τους απερίσκεπτους οργανωτές ότι:

πριν και πέραν του γεγονότος της προσευχής στην Αγιά Σοφιά της 25ης Ιουλίου 1967 του πάπα Παύλου ΣΤ' , πολλοί Ορθόδοξοι Πατριάρχες, ιεράρχες και κληρικοί και λαϊκοί προσευχήθηκαν σιωπηρά στον ίδιο τόπο από το 1934 που ο Μουσαφά Κεμάλ γνωρίζοντας τον σεβασμό της χριστιανοσύνης στην ιστορία του ναού τον μετέβαλε σε μουσείο, υπερβαίνοντας τον εθνικισμό του και τις αντιδράσεις των μουσουλμάνων συμπατριωτών του!

Στη συνέχεια επέτρεψε την αποκάλυψη των ψηφιδωτών του που είναι διδασκαλείο της πίστεως των κτιτόρων του στους προσκυνητές και στους επισκέπτες του, αψευδής μαρτυρία της χριστιανικής καταβολής του.

Πολλά από τα γραφόμενα όζουν προτεσταντικής ασυναρτησίας. Η Εκκλησία μας δεν είναι ασύντακτη αγέλη βόσκουσα στους αφύλακτους λειμώνες των Η.Π.Α. Λίγη μελέτη και προσοχή διαφυλάσσει και τις πολιτικές φιλοδοξίες όσων τολμούν να παίζουν ακόμη και με την Ιστορία ενός πάνσεπτου ναού.


Του καθηγητή Αριστείδη Πανώτη
Μ. Ιερομνήμονος
amen.gr
Συλλογάται Καλά!!!, όποιος Συλλογάται Ελεύθερα , Χριστιανικά και Ορθόδοξα......
Άβαταρ μέλους
dionysisgr
Κορυφαίος Αποστολέας
Κορυφαίος Αποστολέας
Δημοσιεύσεις: 4278
Εγγραφή: Τρί Φεβ 12, 2008 6:00 am
Τοποθεσία: Νικαια

Re: Θεία Λειτουργία στην Αγιά Σοφιά το 2010

Δημοσίευση από dionysisgr »

Ορθοτατο να πω και ορθοδοξοτατο, συνετο και τεκμηριωμενο, πληρως εμπεριστατωμενο το αρθρο, επισημαινει και εμπλουτιζει, ολα αυτα που εχουμε γραψει.

Αλλα το θεμα πια δεν ειναι εκει. Κατα ποσο αστειο ειναι το εγχειρημα. Αλλου ειναι το θεμα, και το εχουμε αναλυσει πολλες φορες, δεν τα γραφω παλι, γιατι κουραζουμε.

Τα κινητρα, και οι εντολεις, οι σκοποι, απομενει να φανουν, εαν φανουν.

νομιζω οτι καπου εδω, κλεινει για εμενα το θεμα, δεν εχω κατι αλλο να προσθεσω,
εκτος και εαν συμβει κανενα συνταρακτικο γεγονος,
αλλα κατι πιο συνταρακτικο απο το να σοβαρευτουν αυτοι που το σχεδιασαν,
δεν νομιζω οτι μπορει να συμβει.

Καλα μυαλα.. για σοφια δεν το συζητω, πορρω απεχουν απο αυτο, οι ιθυνοντες.
"ἰδοὺ ἐγὼ μεθ᾿ ὑμῶν εἰμι πάσας τὰς ἡμέρας ἕως τῆς συντελείας τοῦ αἰῶνος. ᾿Αμήν."
Άβαταρ μέλους
stathis73
Κορυφαίος Αποστολέας
Κορυφαίος Αποστολέας
Δημοσιεύσεις: 6455
Εγγραφή: Δευ Απρ 19, 2010 8:44 am
Τοποθεσία: Ευστάθιος-Λευκός Πύργος της Μακεδονίας.

Re: Θεία Λειτουργία στην Αγιά Σοφιά το 2010

Δημοσίευση από stathis73 »

dionysisgr έγραψε:Ποιος εκρινε την Εκκλησια της Ελλαδος; Εγω δεν ειδα κατι τετοιο.

O Σταθης ανοιξε λιγο το θεμα, και ειπε οτι πρεπει να λαβουν θεση για ολα αυτα, εννοωντας,
ομως και αλλα διαφορα γεγονοτα δυσαρεστα που συμβαινουν στον καιρο μας,
και δεν θιγονται απο την Εκκλησια.

Ισως επρεπε να το βαλει σε αλλο θεμα, αυτο μπορει να ισχυει,
αλλα εγω, δεν ειδα να κρινεται εδω η Εκκλησια μας.

Μαλλον λαθος αναγνωση κανατε αγαπητοι, οσον αφορα το θεμα που συζηταμε εδω, συγκεκριμενα.

Τωρα γενικοτερα, τι γινεται ειναι αλλο θεμα.
Ετσι ακριβως ειναι οπως τα λεει ο Διονυσης.
Οσο για σενα κυριε "Καπετανιε" δεν συμφωνω γιατι δεν βλεπω γενικα καμια αντιδραση για ολα τα τεκτενομενα οποιο ονομα και εαν εχουν αυτα, ειμαστε σε δυσκολους καιρους και τον μονο που βλεπω να μιλαει ειναι ο θεσσαλονικης οι υπολοιποι υπνο βαθυ, ασε δεν θελω να μιλησω για τον αλεξανδρουπολεως γιατι θα ξεφυγω παλι.
Δεν μιλαω μονο για το θεμα με την Αγια Σοφιά αλλα γενικα ισως οπως λεει ο Διονυσης επρεπε να τα πω σε αλλο θεμα αλλα εδω μου βγηκε εδω τα ειπα να με συνχωρεσετε.

Δεν ειναι σκοπος μου να κρινω την Ελλαδικη Εκκλησια αλλα εδω ειμαστε που θα συγκλινουν οι αποψεις μας σε λιγο καιρο και θα αναρωτιωμαστε καλα ειναι δυνατον............να μην παιρνουνε θεση και θα ερθουμε ολοι στα λογια του Διονυση που συνηθως τοποθετειται συνηθως με ακτινογραφικο βλεμμα για ολα αυτά.
Τελος παντων ειδωμεν.
Τις θεός Μέγας ως ο Θεός ημών.
Άβαταρ μέλους
Μ.Δ.Κ.
Κορυφαίος Αποστολέας
Κορυφαίος Αποστολέας
Δημοσιεύσεις: 1312
Εγγραφή: Τετ Ιουν 16, 2010 8:55 am

Re: Θεία Λειτουργία στην Αγιά Σοφιά το 2010

Δημοσίευση από Μ.Δ.Κ. »

Αληθές είναι το πραγματικό, και Αλήθεια ο ίδιος ο Κύριος, μόνο Αυτός μπορεί να μας ελευθερώσει.
Άβαταρ μέλους
ψυχουλα
Κορυφαίος Αποστολέας
Κορυφαίος Αποστολέας
Δημοσιεύσεις: 2324
Εγγραφή: Σάβ Δεκ 06, 2008 11:36 am
Τοποθεσία: Αθήνα

Re: Θεία Λειτουργία στην Αγιά Σοφιά το 2010

Δημοσίευση από ψυχουλα »

H Άγκυρα απαγόρευσε τη λειτουργία στην Αγία Σοφία
Τελευταία Ενημέρωση: Sep 17, 2010

newsdesk Amen.gr με πληροφορίες από Athos.gr / AΠΕ-ΜΠΕ / εφημερίδα Χουριέτ

Στην ματαίωση της πρωτοβουλίας του για τέλεση θείας λειτουργίας στην Αγία Σοφίας, που σήμερα λειτουργεί ως μουσείο, προχώρησε το βράδυ της Πέμπτης ο ελληνοαμερικανός Κρις Σπύρου ύστερα από την απόφαση της Τουρκικής Κυβέρνησης να μην επιτρέψει να πραγματοποιηθεί οποιαδήποτε θρησκευτική τελετή στην βασιλική. «Η Τουρκική κυβέρνηση τόνισε σαφώς ότι δε θα επιτραπεί σε ομάδα, περίπου 200 ατόμων, υπό την ηγεσία του ελληνοαμερικανού Κρις Σπύρου να τελέσει λειτουργία στη βασιλική της Αγίας Σοφίας της. ''Προωθήθηκε μήνυμα στον οργανωτή της εκδήλωσης ότι η σχετική εκδήλωση αποτελεί προβοκάτσια" τόνισαν σε δημοσιογράφους τούρκοι διπλωμάτες» σημειώνεται σε δημοσίευμα της ηλεκτρονικής έκδοσης της εφημερίδας Χουριέτ. Όπως δήλωναν συνεργάτες του ελληνοαμερικανού πολιτικού, του απεστάλη επιστολή από τον πρέσβη της Τουρκίας στην Αθήνα στην οποία χαρακτήριζε σαν προβοκάτσια και προκλητική οποιαδήποτε θρησκευτική εκδήλωση στην Αγία Σοφία.

Νωρίτερα σε ξενοδοχείο της Αλεξανδρούπολης ο Κρις Σπύρου έκανε γνωστη σε συνοδοιπόρους του και υποστηρικτές του εγγχειρήματος την αναβολή του εγχειρήματος, τονίζοντας ότι «κατόπιν προειδοποίησης από διπλωματικές πηγές οι περίπου 250 με 300 Έλληνες προσκυνητές, οι οποίοι επρόκειτο να τελέσουν θεία λειτουργία στην Αγιά Σοφιά στην Κωνσταντινούπολη, δεν θα πραγματοποιήσουν την ενέργειά τους». Αναφέρθηκε ιδιαιτέρως στην επιστολή του Τούρκου Πρέσβη στην Αθήνα καθώς και στις δηλώσεις του υπουργού Πολιτισμού της Τουρκίας για να εξηγήσει τους λόγους της απόφασής του.

Σε σχετικό του τηλεγράφημα του, το Τουρκικό Πρακτορείο Ειδήσεων ΑΝΑΤΟΛΗ, ανέφερε πως σε δήλωση που έκανε ο κ. Σπύρου στην Αλεξανδρούπολη, από όπου το πρωί θα ξεκινούσε το ταξίδι προς την Κωνσταντινούπολη, είπε πως έλαβε "από τις τουρκικές αρχές έγγραφο με το οποίο η δραστηριότητά του χαρακτηρίζεται προκλητική". Ο Σπύρου είπε πως "το έγγραφο έχει σχεδόν το χαρακτήρα απαγόρευσης εισόδου στην Τουρκία" και ότι εξαιτίας της εξέλιξης αυτής ματαιώθηκε το ταξίδι για την Κωνσταντινούπολη.

Πριν από την εξέλιξη αυτή, ο κ.Σπύρου μίλησε χτες στο κεντρικό δελτίο ειδήσεων του τουρκικού τηλεοπτικού δικτύου NTV και ερωτηθείς τι θα κάνει σε περίπτωση που τον συλλάβει η αστυνομία καθώς επιχειρεί να πραγματοποιήσει τη λειτουργία, είπε "θα προσφύγω στο Ευρωπαϊκό Δικαστήριο Ανθρωπίνων Δικαιωμάτων" προκειμένου να ρωτήσει για ποιο λόγο αντιμετωπίζει διαφορετική μεταχείριση σε σχέση με τον Πάπα ο οποίος το 2006 είίχε επισκεφθεί την Αγία Σοφία, όπου είχε προσευχηθεί.

Χτες ο τούρκος υπουργός πολιτισμού Ερτουγρούλ Γκιουνάϊ είχε δηλώσει ότι δεν θα δοθεί άδεια για λειτουργία στην Αγία Σοφία. Σχετικές δηλώσεις έκανε χτες και ο διευθυντής του μουσείου του Τόπκαπι, ιστορικός Ιλμπέρ Ορταϊλί ο οποίος είπε πως "η Αγία Σοφία πρέπει να παραμείνει ως έχει" και ότι "κανείς δεν μπορεί να μπει στο μουσείο της Αγίας Σοφίας δίχως εισιτήριο". Σημειώνεται ότι αργά χτες το απόγευμα ομάδα 250 τούρκων ακροδεξιών πραγματοποίησε συγκέντρωση έξω από την Αγία Σοφία.

Ύστερα από τη ματαίωση της μετάβασης στην Πόλη, οι "Αγιοσοφίτες" (!), το πρωί της Παρασκευής, θα κατευθυνθούν με λεωφορεία στα σύνορα Ελλάδας - Τουρκίας, στους Κήπους Έβρου, όπου θα τελέσουν ένα απλό τρισάγιο και θα πάρουν το δρόμο της επιστροφής για την Αθήνα.

Αντιδράσεις Ιεραρχών
Πριν ακόμα γίνει γνωστή η ματαίωση του εγχειρήματος αρκετοί Μητροπολίτες εξέφραζαν την αντίθεσή τους στην πρωτοβουλία αυτή. Ο Μητροπολίτης Αλεξανδρουπόλεως Άνθιμος μιλώντας στον τηλεοπτικό σταθμό του Έβρου, Δέλτα Τηλεόραση, ήταν ξεκάθαρος.

"Μέχρι εδώ έδωσαν ένα μήνυμα.Φτάνει! Μην περάσουν τα σύνορα. Εαν εκεί τους περιμένει αστυνομία. Εαν τους απαγορεύσει να μπουν μέσα.Εαν γίνουν εμπλοκές και επεισόδια που λένε ότι θα μπουν μέσα και χωρίς να πληρώσουν εισητήριο. Που γίνονται αυτά τα πράγματα; Με τραμπούκικο τρόπο θα φερθούμε οι Έλληνες; Για όνομα του Θεού... έχουμε μια αρχοντιά και έναν Πολιτισμό. Έτσι τραμπούκικα; Και εγώ έχω πάει στην Αγία Σοφία, έχω κάτσει επτά ώρες μέσα, με τους χάρτες μου, με τα χαρτιά μου, τις σημειώσεις μου... Πλήρωσα και το εισητήριο μου και βγήκα. Θα σεβαστώ αυτό που είναι η πραγματικότητα. Αυτή είναι η πραγματικότητα. Δεν είμαι τρομοκράτης να πάω να πως όχι εδώ κάποτε είναι Εκκλησία και εγώ είμαι δεσπότης και θα μπω μέσα" δήλωσε μεταξύ άλλων ο Μητροπολίτης Αλεξανδρουπόλεως Άνθιμος εμφανώς ενοχλημένος και ανησυχος.

"Μόνο με την άδεια του Πατριαρχείου μπορεί να γίνει κάτι"

«Εγώ είχα πει από την συνέντευξη τύπου που έδωσε εδώ στη Θεσσαλονίκη ότι δεν μπορεί να γίνει έτσι. Πρέπει να πάει ένας επίσκοπος. Αλλά επίσκοπος δεν μπορεί να πάει γιατί εκεί Αρχιεπίσκοπος είναι ο Πατριάρχης. Ή τουλάχιστον είχα πει ότι πρέπει να είναι Ιερεύς ο οποίος θα πρέπει να μνημονεύσει τον Πατριάρχη. Μόνον τον Πατριάρχη μπορεί να μνημονεύσει. Επομένως θα έπρεπε να πάρει άδεια από τον Πατριάρχη. Είναι θέμα κανονικότητας. Δεν μπορεί να γίνει κάτι τέτοιο χωρίς να το γνωρίζει το Πατριαρχείο» είχε πει μιλώντας στο Αmen.gr, λίγες μόλις ώρες πριν την αναβολή του εγχειρήματος, o Μητροπολίτης Θεσσαλονίκης Άνθιμος.. Ερωτηθείς αν τον ανησυχεί ότι η όλη προσπάθεια γίνεται χωρίς συνεννόηση με τις πολιτικές Αρχές της γειτονικής χώρας και χωρίς άδεια από το Οικουμενικό Πατριαρχείο αλλά και το ενδεχόμενο επεισοδίων ο Θεσσαλονίκης ήταν σαφής: «Βέβαια. Αν γίνει αυθαίρετα βεβαίως μας ανησυχεί και δεν το θέλουμε. Δεν το θέλουμε. Είναι περίεργη αυτή η προσπάθεια. Περίεργη. Και θέλω να τα γράψετε όπως τα λέγω. Δεν βλέπω ότι μπορεί να γίνει. Γιατί να δημιουργήσουμε ζητήματα. Ό,τι είναι να γίνει και όταν γίνει πρέπει να γίνει κυρίως με την άδεια του Οικουμενικού Πατριαρχείου» πρόσθεσε ο Θεσσαλονίκης Άνθιμος.

"Επικίνδυνες απόπειρες"
«Είναι απόπειρες πολύ επικίνδυνες που διαταράσσουν την ομαλή και ισόρροπη σχέση της Ορθόδοξης Εκκλησίας στην Τουρκία με την Κυβέρνηση η οποία με τις τελευταίες της ενέργειες έδειξε ότι ξέρει να εκδηλώνει το σεβασμό στη θρησκευτική ελευθερία και στις μειονότητες. Μια τέτοια ενέργεια χωρίς την συγκατάθεση της Κυβερνήσεως και δίχως την Κανονική γνώμη του Οικουμενικού Πατριαρχείου θα έχει αρνητικά αποτελέσματα» είχε δηλώσει στο Amen.gr, αργά το απόγευμα της Πέμπτης, ο Μητροπολίτης Μεσσηνίας Χρυσόστομος.

http://www.amen.gr/index.php?mod=news&o ... e&aid=3405
«Όπου έρως θείος ήψατο καρδίας, εκεί φόβος ρημάτων ουκ ίσχυσε».
Άβαταρ μέλους
stathis73
Κορυφαίος Αποστολέας
Κορυφαίος Αποστολέας
Δημοσιεύσεις: 6455
Εγγραφή: Δευ Απρ 19, 2010 8:44 am
Τοποθεσία: Ευστάθιος-Λευκός Πύργος της Μακεδονίας.

Re: Θεία Λειτουργία στην Αγιά Σοφιά το 2010

Δημοσίευση από stathis73 »

Τι έλεγα εχθες; O AΝΘΙΜΟς βγηκε και πηρε θεση, αντε να δουμε θα πει κανεις αλλος τιποτα :45 :45 :45 :45
Τις θεός Μέγας ως ο Θεός ημών.
Άβαταρ μέλους
ψυχουλα
Κορυφαίος Αποστολέας
Κορυφαίος Αποστολέας
Δημοσιεύσεις: 2324
Εγγραφή: Σάβ Δεκ 06, 2008 11:36 am
Τοποθεσία: Αθήνα

Re: Θεία Λειτουργία στην Αγιά Σοφιά το 2010

Δημοσίευση από ψυχουλα »

Για αυτα που καινε δε βλεπω να παιρνει κανεις θεση. Αλλά ΥΠΟΜΟΝΗ! Αν δεν παρουν θεση εκεινοι που πρεπει θα παρει ο Κύριος.
«Όπου έρως θείος ήψατο καρδίας, εκεί φόβος ρημάτων ουκ ίσχυσε».
Άβαταρ μέλους
Dimitris39
Κορυφαίος Αποστολέας
Κορυφαίος Αποστολέας
Δημοσιεύσεις: 5841
Εγγραφή: Κυρ Ιούλ 05, 2009 5:46 pm

Re: Θεία Λειτουργία στην Αγιά Σοφιά το 2010

Δημοσίευση από Dimitris39 »

Παρασκευή, 17 Σεπτεμβρίου 2010
Κρις Σπύρου «Μας απαγόρευσαν να προσευχηθούμε στην Αγιά Σοφιά»
Πέμπτη, 16 Σεπτέμβριος 2010
Εικόνα

Αποκλειστικό - Σύμφωνα με αποκλειστικές πληροφορίες της «Romfea.gr» απαγορεύθηκε τελικά η επίσκεψη του Ελληνοαμερικανού Προέδρου του «Free Agia Sofia» κ. Κρις Σπύρου στην Κωνσταντινούπολη.

Οι πληροφορίες της «Romfea.gr» αναφέρουν, ότι ο κ. Σπύρου έλαβε επιστολή από τον Τούρκο Πρεσβευτή στην Αθήνα, όπου μεταξύ άλλων του διημύνησε ότι «η παρουσία σας, για την προσευχή, θα αποτελέσει προβοκάτσια, η οποία απαιτεί την συνολική άμυνα του Τουρκικού Κράτους».

Μιλώντας πριν από λίγο, αποκλειστικά στον Διευθυντή της Romfea.gr κ. Αιμίλιο Πολυγένη, ο κ. Κρις Σπύρου, μεταξύ άλλων τόνισε, ότι «Εμείς δεν θα τους τιμήσουμε με την παρουσία μας, και θα προσευχηθούμε για όλους στα σύνορα της χώρας εκείνης, που δεν αισθάνθηκε καμία πρόκληση να επιτρέψει σε 5.000 μουσουλμάνους να προσευχηθούν στο κέντρο της Αθήνας, στην οποία παρέστη και εγώ».

Επίσης, τόνισε χαρακτηριστικά: "Επομένως θα προσευχηθούμε στην χώρα αυτή η οποία κατανοεί τα ανθρώπινα δικαιώματα και τα πιστεύω του κάθε λαού. Δεν είναι προβοκάτσια αλλά μια κίνηση επιβολής και παραβίασης των Ανθρωπίνων Δικαιωμάτων, από την πλευρά της Τουρκίας."

Τέλος να σημειωθεί, ότι ο κ. Κρις Σπύρου και η συνοδεία των 250 ατόμων θα τελέσουν θεία λειτουργία στα Ελληνοτουρκικά σύνορα, από την πλευρά της Ελλάδος.

Πηγη
Κύριε,Θεέ μου,Νύμφιε της ψυχής μου, λυτρωτή μου.
Μνήσθητί μου εν τη βασιλεία σου

«Χαίροις μετά Θεόν ή Θεός, τα δευτερεία της Τριάδος ή έχουσα»

ἳνα ὦσιν ἓν, καθώς ἡμεῖς

Θεέ μου σ'αγαπώ
Άβαταρ μέλους
Captain Yiannis
Κορυφαίος Αποστολέας
Κορυφαίος Αποστολέας
Δημοσιεύσεις: 3182
Εγγραφή: Τρί Νοέμ 18, 2008 9:34 pm

Re: Θεία Λειτουργία στην Αγιά Σοφιά το 2010

Δημοσίευση από Captain Yiannis »

Δόξα τω Θεώ Πάντων Ένεκεν
Κανείς δεν είναι τέλειος και κανείς δεν θα πρέπει να απαιτεί από τους άλλους τελειότητα.
Όλοι ως ατελείς πορευόμαστε και με ατέλειες συμπορευόμαστε.
Η τελειότητα δεν ανήκει στους ανθρώπους παρά μονάχα στον Θεό.
aposal
Κορυφαίος Αποστολέας
Κορυφαίος Αποστολέας
Δημοσιεύσεις: 24979
Εγγραφή: Παρ Απρ 13, 2007 5:00 am
Τοποθεσία: Απόστολος @ Άγιος Δημήτριος (Μπραχάμι)

Re: Θεία Λειτουργία στην Αγιά Σοφιά το 2010

Δημοσίευση από aposal »

Η σιωπή είναι χρυσός ή άνθρακας;
Μελίζεται και διαμερίζεται ο Αμνός του Θεού, ο μελιζόμενος και μη διαιρούμενος, ο πάντοτε εσθιόμενος και μηδέποτε δαπανόμενος, αλλά τους μετέχοντας αγιάζων.
Απάντηση

Επιστροφή στο “Εκκλησιαστική Επικαιρότητα”